Aktualności

Piękno ukryte w piszczałkach organowych i ludzkich głosach. Muzyczna podróż festiwalu ORGANy PLUS+

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, niezmieniona od pięciu stuleci akustyka gotyckiego kościoła, muzyka niesłyszana gdzie indziej w Polsce. Warto odbyć muzyczną podróż i poczuć się jak uczestnik wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

Zachowali nie tylko język i obyczaje, ale pielęgnują też polską tożsamość. Niezwykła wieś na dalekiej Syberii

W ramach cykl spotkań o kulturach świata etnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzą o swojej wyprawie do Wierszyny – syberyjskiej wsi założonej przez polskich osadników. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sukces gdańskich archeologów. Wydrukowali kopię zabytku w technologii 3D

Skanowanie 3D znalazło właśnie nowe zastosowanie! Okazało się, że sprawdza się również w muzealnictwie. Umożliwia przeniesienie obiektów zabytkowych do wymiaru cyfrowego z zachowaniem najdrobniejszych detali. Dzięki tej technologii w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku stworzono model urny twarzowej sprzed 2500 lat.

Jeśli chcesz nauczyć się wyrażania emocji, posługując się językiem sztuki, weź udział w warsztatach artystycznych w Ustce

Jak sądzisz, łatwiej jest wykonać portret wyrażający emocje techniką cyfrową przy użyciu telefonu, czy może malując? Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na bezpłatne warsztaty rodzinne, które odbędą się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w sobotę, 15 czerwca 2019 roku.

O rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. Czytanie performatywne w IKM

W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek,18 czerwca odbędzie się czytanie performatywne. Wystąpią Maria Maj w roli matki, Wojciech Chorąży jako syn i Anna Próchniak w roli kobiety. Reżyseruje je Tomasz Cyz.

Słowiańskie śpiewy i ballady ludowe ze średniowiecza. Muzyczny projekt w Twierdzy Wisłoujście

W ramach projektu „Twierdza Muzyczna!" Muzeum Gdańska zorganizuje dwa koncerty muzyki dawnej. W piątek, 14 czerwca 2019 r. w murach Twierdzy Wisłoujście zaśpiewa trójmiejskie trio Malana oraz zespół muzyki średniowiecznej Stary Olsa z Białorusi. Wstęp na wydarzenie jest biletowany.

Twórcy filmowi na zdjęciach Rafała Placka. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

„Ciało filmu" to wystawa prezentująca blisko 90 portretów ludzi związanych z polską i światową kinematografią. Ich autorem jest Rafał Placek, który przez ostatnie lata pracował przy różnych festiwalach filmowych. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 czerwca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Alternatywnie po Gdańsku. Zaspa, Oliwa, a może Biskupia Górka. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Jak zwiedzać Gdańsk, by poznać coś innego? Gdzie zjeść podczas rowerowego wypadu do danej dzielnicy? Co robi się w tym miejscu wieczorami? Jak dzielnica wyglądała dawniej? Odpowiedzi na te pytania wspólnie z uczestnikami spacerów postarają się odnaleźć przewodnicy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych gdańskimi dzielnicami na spacery. Pierwsze spotkanie już w poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Klasyczna muzyka gruzińska połączona z folkiem i jazzem. I Koncert Promenadowy na Ołowiance

Muzykę filmową m.in.: z „You can no longer see it", „When the almond has bloomed" czy „Verdict" będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w niedzielę, 16 czerwca 2019 r. W drugiej części koncertu zagra zespół Iriao.

To artysta, który tworzy mocną i wyrazistą sztukę. Spotkanie z Maximem Kantorem w Pałacu Opatów

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Maximem Kantorem – jednym z najciekawszych współczesnych artystów. Wydarzenie zorganizowane zostanie w środę, 12 czerwca 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.