Aktualności

Zobacz projekty twórcy „teatru narracji plastycznej”. Wystawa prac Józefa Szajny w Pałacu Opatów

Muzeum Narodowe w Gdańsku wzbogaciło swoje zbiory o 67 prac Józefa Szajny – cenionego polskiego malarza, scenografa i reżysera. W Oddziale Sztuki Nowoczesnej będzie można zobaczyć projekty kostiumów i dekoracji teatralnych jego autorstwa. Wystawa jest otwarta od soboty, 3 sierpnia 2019 r.

Z książką na imprezę? Na terenie 100czni w Gdańsku stanął specjalny kontener z literaturą

BookRoom to akcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku. Do końca września 2019 roku na terenie 100czni będzie działał kontener z literaturą przeznaczoną do bookcrossingu, czyli bezpłatnej wymiany książek. Można przyjść i wziąć wybrany tytuł do poczytania, ale też podzielić się z innymi ulubionymi książkami.

Kolejne dzieła Mariana Mokwy trafią do muzeum. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu gdańskiego lotniska

Siedem obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych związanych z Pomorzem, wzbogaci kolekcję Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk.

Koncerty, pokazy filmowe i specjalne dyskusje. W tym roku podczas festiwalu Solidarity of Arts rządzić będzie odwaga

Od 22 do 25 sierpnia na terenach postoczniowych w Gdańsku odbędzie się festiwal Solidarity of Arts. Tegoroczne koncerty, pokazy filmów, spotkania z artystami i dyskusje łączyć będzie wspólne hasło – odwaga. Cały czas są dostępne bezpłatne wejściówki na pokazy filmowe.

Będzie gwarnie i regionalnie. Święto Kociewia na Jarmarku św. Dominika

Barwny korowód na ulicach Gdańska, występy zespołów ludowych, prezentacja wyrobów rękodzieła artystycznego i przysmaków lokalnej kuchni, a także wystawa współczesnej sztuki kociewskiej. Od kilkunastu lat w programie Jarmarku św. Dominika Kociewie ma swój dzień. Podobnie będzie i w tym roku.

Niezwykłe machiny latające, legendarne bombowce alianckie i akrobacje lotnicze. Red Bull Konkurs Lotów w Gdyni w ten weekend

W weekend 3 i 4 sierpnia 2019 roku Gdynię opanują oryginalne machiny latające, które zmierzą się w ogólnopolskim finale konkursu lotów Red Bull. W niedzielę będzie można podziwiać zmagania 40 awiatorów-amatorów, którzy będą skakali z 6-metrowej rampy do morza. W konkursie aż 14 drużyn będzie reprezentowało województwo pomorskie.

Poznaj „Kobiety z muralu”. Powstał specjalny serwis o bohaterkach Solidarności

Na początku lipca 2019 roku na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Strzyża został odsłonięty mural, na którym można zobaczyć kilkadziesiąt kobiet – bohaterki Sierpnia '80. By przybliżyć ich, historie, życie i działalność powstał specjalny serwis internetowy Wysokich Obcasów. Są tam wywiady, biografie i zdjęcia Kobiet Wolności.

To będzie najgorętsze miejsce na Pomorzu. Przed nami jubileuszowy Plener kowalski w Swołowie

Już po raz dziesiąty miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę kilkudziesięciu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski. Impreza potrwa od piątku do niedzieli, 2-4 sierpnia 2019 r. Wydarzeniu będzie towarzyszyć festiwal EtnoBaltica.

Jakie dzieła sztuki tworzą kolekcję NOMUS? Przekonamy się na pierwszej wystawie nowego muzeum

Na wystawie zobaczymy blisko 165 dzieł tworzących Gdańską Kolekcję Sztuki Współczesnej. Będzie to pierwsza publiczna prezentacja prac zakupionych dla Nowego Muzeum Sztuki NOMUS. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 1 sierpnia 2019 r. w Zielonej Bramie.

Zabawa nad jeziorem przy muzyce z elementami kaszubskiego folkloru. Ostrzyckie Lato 2019

Na wielkiej scenie nad Jeziorem Ostrzyckim, 3 i 4 sierpnia 2019 r. będzie można biesiadować z Piotrem i Dominikiem, posłuchać zespołów Shantel i Dwa plus Dwa oraz Nowatora. Nie zabraknie też innych atrakcji dla dużych i małych.

Najciekawsze prace artystów z ośmiu polskich uczelni. Wystawa Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku

Po trzy dzieła zaprezentuje każda z ośmiu polskich Akademii Sztuk Pięknych. To świetna okazja, by zobaczyć nowe trendy w sztuce, poznać młodych artystów i ich prace. W piątek, 2 sierpnia 2019 r. w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy połączony z konkursem Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych, a prace będzie można oglądać do 8 września na patio w gdańskiej ASP.

Wejogranie z gwiazdami muzyki i kabaretu. Miejska impreza w samym środku wakacji

Lato w pełni, a wraz nim kolejna odsłona Wejogrania. Impreza odbędzie się w niedzielę, 28 lipca 2019 r. na polanie piknikowej w Parku miejskim w Wejherowie. W programie m.in. konkursy z nagrodami oraz koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarka Sylwia Grzeszczak.

Moniuszko na jazzowo, barokowe brzmienia i koncert wiedeński. Trwa NDI Sopot Classic

Pięć festiwalowych dni 9. edycji NDI Sopot Classic wypełnionych będzie zaskakującymi interpretacjami klasyki, muzyką barokową na najwyższym poziomie i wiedeńskimi kompozycjami. Niewątpliwie jednym z ciekawszych koncertów będzie jazzowe wykonanie repertuaru Moniuszki przez Włodka Pawlika, który w 2014 roku otrzymał nagrodę Grammy.

Chcesz posłuchać kaszubskich piosenek w nietypowym wykonaniu? Wybierz się na Jazz w Lesie w Sulęczynie

Scena pod koronami drzew i muzycy ze ścisłej czołówki polskiej sceny jazzowej i nie tylko. Nocne jam session. W takim wydarzeniu w lesie można uczestniczyć 26 i 27 lipca 2019 r.

To był „znak z góry”. Niecodzienne znalezisko w sopockiej parafii

Na strychu plebanii kościoła Gwiazda Morza w Sopocie odnaleziono historyczne dokumenty związane z działalnością przedwojennej Polonii sopockiej. O niecodziennym znalezisku poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej 24 lipca 2019 r.

Chciałbyś nakręcić film, ale nie wiesz jak? Na tych warsztatach nauczysz się wszystkiego!

Od października do grudnia będą trwały 18. Pomorskie Warsztaty Filmowe. Trwa rekrutacja, która zakończy się 15 sierpnia 2019 r. Wybrani uczestnicy warsztatów wezmą udział w każdym z etapów powstawania filmu fabularnego: od pisania scenariusza poprzez zdjęcia z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej i zawodowych aktorów, aż po montaż i udźwiękowienie.

„Wesołe kumoszki z Windsoru” powracają na deski sceny elżbietańskiej Teatru Szekspirowskiego

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego widzowie ponownie zobaczą teatralny hit lata – spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru". Przedstawienie będzie można obejrzeć do 9 do 11 sierpnia 2019 r.

Krystyna Czubówna jako Samuel L. Jackson, gatunkowe kino i spotkania. W środę zaczyna się Octopus Film Festival Gdańsk

Film „Pulp Fiction" czytany na żywo przez Krystyną Czubównę i Tomasza Knapika, ukryte seanse filmowe i liczne pokazy kina gatunkowego. To tylko kilka atrakcji drugiej edycji Octopus Film Festival w Gdańsku, która odbędzie się 7-11 sierpnia 2019 r. Karnety na festiwal wyprzedały się w kilka minut. Zostały jeszcze pojedyncze bilety na poszczególne wydarzenia.

Wybitni twórcy światowego formatu, 10 dni spektakli i wydarzeń artystycznych. 23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Spektakle z różnych stron świata, koncert, Konkurs o Złotego Yoricka, SzekspirOff, Letnia Akademia Szekspirowska – tak zapowiada się tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Wydarzenie trwa od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r.

Jedyny taki festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. Polish Boogie Festival – nogi same rwą się do tańca

Powrót do lat 40., 50. i 60. XX wieku. Rytmy boogie-woogie, bluesa i rockabilly porywają do tańca. Fani z wielu kraju przyjeżdżają do Człuchowa na koncerty, pokazy i warsztaty tańca, zlot miłośników motoryzacji, mody, kina i dobrej zabawy.

Centrum Hevelianum, kościół św. Katarzyny, a może szkoła? W którym miejscu najlepiej brzmi muzyka?

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na cykl 14 koncertów w zabytkowych gdańskich wnętrzach, m.in. kościołach. Pierwsza uczta dla melomanów odbędzie się na Ołowiance w czwartek, 1 sierpnia 2019 r. Wstęp jest bezpłatny.

Dorota Kolak uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej! Jej kreacje wywierają ogromny wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej

Klub Krytyki Teatralnej i sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) przyznały jednogłośnie Nagrodę im. Ireny Solskiej. W ten sposób uhonorowały całokształt osiągnięć artystycznych Doroty Kolak, wybitnej aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Posmakuj, poczuj, pooglądaj i posłuchaj wielokulturowego Gdańska. Festiwal Kultur Okno na Świat 2019

Chcesz pobudzić wszystkie zmysły? Weź udział w wycieczce po wielokulturowym Gdańsku. Odwiedź miejsca, które pokażą różnorodność miasta, m.in. meczet i synagogę. Posmakuj dań kuchni żydowskiej, arabskiej i ukraińskiej, naucz się ukraińskiego haftu, pisma arabskiego, malowania tatuaży z henny i parzenia aromatycznej kawy po turecku.

Ulica Teatralna znowu otwarta dla przechodniów. Jakie jeszcze zmiany czekają Teatr Wybrzeże?

Zakończył się jeden z etapów inwestycji realizowanej przez Teatr Wybrzeże. Po zakończeniu prac budowlanych otwarta została ulica Teatralna w Gdańsku. Dzięki kolejnym modernizacjom miasto zyska nowoczesną scenę teatralną, komfortową zarówno dla widzów, jak i dla artystów.

Czy wszyscy jesteśmy szczęśliwi? Na to pytanie postara się odpowiedzieć artysta Kaushik Gupta

Czy obrazy cyfrowe, fotografie oraz rysunki eksperymentalne Kaushika Gupty będą odpowiedzią na egzystencjalne pytania? Wystawę prac można oglądać w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 29 lipca 2019 r. Wernisaż odbędzie się w środę, 24 lipca. Wstęp jest wolny.

Spędzasz lato w mieście? Odkryj tajemnice gdańskich dzielnic i poznaj ich historię z lokalnymi przewodnikami

Spacery po gdańskich dzielnicach są doskonałą okazją do poznania najciekawszych miejsc, usłyszenia nieznanych historii czy anegdot związanych z Biskupią Górką, Oliwą, Zaspą, Dolnym Miastem, Orunią, Nowym Portem i Wyspą Sobieszewską. Spacery są bezpłatne i odbywają się kilka razy w tygodniu.

To największe święto kobiecej muzyki. Ladies’ Jazz Festival w Gdyni

Gdynia już po raz piętnasty staje się światową stolicą kobiecego jazzu. Od 21 do 28 lipca 2019 r. podczas Ladies' Jazz Festival spotkają się fani jazzu, soulu oraz bluesa. Jubileuszowy program imprezy obejmować będzie m.in. koncerty Beth Hart, Angelique Kidjo, Luisy Sobral oraz Krystyny Stańko.

Poznaj twórczość „Wielkiego Małego Mistrza”. Wyjątkowy pokaz rycin Heinricha Aldegrevera

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło do swojej kolekcji pięć miedziorytów Heinricha Aldegrevera, związanego z grupą tzw. małych mistrzów. Z tej okazji przygotowany zostanie pokaz rycin tego artysty, znajdujących się w zbiorach muzeum. Będzie można je zobaczyć od soboty, 20 lipca 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej.

Dowiedz się, jakie tajemnice skrywa ziemia w Wisłoujściu. Przyjdź na Otwarte Dni Archeologiczne

Pracujący przy Twierdzy Wisłoujście archeolodzy od 22 do 25 lipca 2019 r. opowiedzą o efektach swoich badań. Zainteresowani będą mogli wejść z nimi do wykopów, zapoznać się z ich pracą, a także zobaczyć wydobyte z ziemi zabytki. Tajemnice przeszłości będzie można odkryć nieodpłatnie.

Michał Szpak i Anna Wyszkoni, karciana baśka, regionalne zespoły i zjazd Jakubów. Lęborskie Dni Jakubowe 2019

Baloniki na druciku, cukrowa wata, kramy z wyrobami rzemieślniczymi, kiermasz wyrobów ludowych. Familijne konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów, festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom", pielgrzymka rowerowa do Łeby, turniej baśki. To tylko część atrakcji czekających na mieszkańców i turystów w Lęborku.