Aktualności

„Y” – wystawa Mariusza Wolnego

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę prac Mariusza Wolnego zatytułowaną „Y". Ekspozycję będzie można podziwiać w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do piątku, 1 kwietnia 2016 r. Wstęp jest wolny.


Pomorska Nagroda Artystyczna – zgłoś kandydata

Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą samorządu województwa pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego naszego regionu. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2015 zgłaszać można do 26 lutego 2016 r.


Podwórko sztuki w Słupsku

Galeria Kameralna w Słupsku zaprasza dzieci w wieku 5-12 lat do udziału w integracyjnej zabawie plastycznej, która odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia 2016 r. Udział w warsztatach jest bezpłatny.


Gdańsk w filmie, fotografii i literaturze

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe, obiektyw fotograficzny oraz zapisana w gdańskiej literaturze i codziennym życiu. We wtorek, 19 stycznia 2016 r. w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się pierwszy wykład: „Gdańsk w filmie i filmy gdańskie", który wygłosi Krzysztof Kornacki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.


Przyroda w obiektywie

„Krajobrazy kaszubskie z okolic powiatów puckiego i wejherowskiego" to tytuł wystawy fotograficznej, do obejrzenia której zaprasza Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Ekspozycja dostępna będzie do 30 stycznia 2016 r.


Muzyczna podróż: West End – Broadway

Drugi koncert karnawałowy Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku poświęci muzyce musicalowej i popularnej. Przewodnikami w tej muzycznej podróży od londyńskiego West Endu po nowojorski Broadway będzie dwoje polskich wokalistów mieszkających i pracujących w Londynie: Milena Dobrzycka-Woolley i Marcin Ziółkowski. Artyści wystąpią w piątek, 29 stycznia 2016 r.


Teresa Żarnowerówna – życie i sztuka niedopowiedziane

W cyklu „Za granicą sztuki" Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wykład o Teresie Żarnowerównie. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 stycznia 2016 r., wstęp jest wolny.


Fenomen powstawania dzieła sztuki według Bosackiego

Dzięki uprzejmości Piotra Bosackiego na wystawie w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźni 2 będzie można zobaczyć jego nowy film, pod wiele mówiącym tytułem „Dzięki uprzejmości artysty" oraz instalację „Chamber Music". Wernisaż odbędzie się w piątek, 22 stycznia 2016 r.


Warsztaty kreatywne Akademii Walki z Rakiem

Akademia Walki z Rakiem stratuje z nowym projektem. We wtorek, 19 stycznia 2016 r. zaprasza wszystkich podopiecznych akademii (osoby z diagnozą nowotworową, ich rodziny oraz bliskich) na cykl warsztatów kreatywnych. To doskonała szansa na nauczenie się czegoś nowego, pobudzenie kreatywności oraz oderwanie od problemów dnia codziennego.


Morskie kadry

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza 19 stycznia 2016 r. na trzecie spotkanie przeglądu archiwalnych filmów dokumentalnych i reportaży, poświęconych tematyce morskiej Morskie Kadry – Filmowe Spotkania Marynistyczne. Wstęp jest wolny.


Klub Siedmiu Przygód rusza do Portugalii

Portugalskie fado, malowanie barwnych kafelków azulejos i warsztaty plastyczne dotyczące historii, legend, architektury i życia w Portugalii – takie atrakcje przygotował Klub Siedmiu Przygód. Warsztaty dla dzieci odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, w sobotę, 23 stycznia 2016 r. Zajęcia są bezpłatne.


O miastach, czyli rzecz o Lublanie i nie tylko…

Miasta, mity, mistyfikacje są nowym cyklem comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, ale też jako obszary nawarstwień kulturowych, historii i społecznych interakcji. Tematem pierwszego spotkania, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, w środę, 20 stycznia 2016 r., będzie Lublana. Wykład poprowadzi dr Jacek Friedrich. Wstęp jest wolny.


Świat roślinno-zwierzęcy u Moniuszki

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zapraszają na IX koncert z cyklu „Akademia w pałacu". W czwartek, 14 stycznia 2015 r., w siedzibie muzeum odbędzie się pt. „Alegorie roślin i zwierząt w pieśniach Stanisława Moniuszki". Wstęp jest wolny.


Karnawałowy turniej tenorów

Turnieje tenorów to forma koncertu, po którą ostatnio chętnie sięgają filharmonie i opery. Sinfonia Baltica w Słupsku także zdecydowała się na tę atrakcyjną dla publiczności i wykonawców formułę. Siedmiu śpiewaków zmierzy się w piątek, 15 stycznia 2015 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica.


Warsztaty szycia w Gdańsku

Jest zima, więc każdy odczuwa chłód. Twój laptop czy tablet też mogą marznąć A może chcesz je ubrać? Najlepiej we własnoręcznie wykonany pokrowiec. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy chcą kreatywnie spędzić czas na warsztaty szycia pokrowców na laptopy i tablety. Zajęcia, które odbędą się w sobotę, 16 stycznia 2016 r., poprowadzą Julia Cyrzan i Joanna Okoniewska.


Nakręć film o Słupsku i Ustce

Usta Słupska jest to nowy projekt na obraz, który ma odzwierciedlać portrety Słupska i Ustki widziane oczami wyobraźni ich mieszkańców. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie, którego celem jest nakręcenie filmu o tych miastach. Praca nad projektem potrwa rok.


Autoportret i autobiografia jako alegoria lustra

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wykład z cyklu Strategie sztuki. Tematem spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, w środę, 13 stycznia 2016 r. będzie autoportret i autobiografia. Wykład poprowadzi dr Roman Lewandowski. Wstęp jest bezpłatny.


Akcja: Integracja!

Fundacja Podróże bez Granic zaprasza osoby z niepełnosprawnością z Gdyni do udziału w całorocznym cyklu inspirujących spotkań organizowanych w ramach projektu Akcja: Integracja! Spotkania realizowane będą raz w miesiącu, we wtorki, w godzinach 17.00-19.00, a o tematyce spotkań zadecydują… sami uczestnicy. Start już 12 stycznia 2016 r.


Warsztaty rodzinne w Ustce

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zaprasza dorosłych i dzieci do udziału w warsztatach rodzinnych, które odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca. Kolejne spotkanie w sobotę, 16 kwienia 2016 r. Wstęp jest bezpłatny.


Bycie w „Klinczu” Ritszela

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wystawę prac Dominika Ritszela zatytułowaną „Klincz". Prace będzie można podziwiać w Baszcie Czarownic do niedzieli, 3 kwietnia 2016 r. Wstęp jest wolny.


Justyna Orłowska o... wartościach

Galeria Kamerlana w Słupsku zaprasza na wystawę prac Justyny Orłowskiej. „Przewartościowanie", bo o nim mowa, ukazuje nowe podejście artystki do wartości, którymi kierują się ludzie w życiu i dzięki którym dokonują własnych wyborów. Wystawa będzie trwać do piątku, 1 kwietnia 2016 r. Wstęp jest bezpłatny.


Jubileusz chóru Harmonia

Chór Męski Harmonia od 95 lat jest ważnym ogniwem życia kulturalnego Wejherowa. To jedyny tego typu chór ziemi pomorskiej i jeden z niewielu w całej Polsce. Podczas wspaniałego koncertu z okazji rocznicy, we wtorek 12 stycznia 2016 r. na scenie Filharmonii Kaszubskiej razem zaprezentują się Ryszard Rynkowski, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, no i oczywiście Harmonia.


Gdańsk zagra z WOŚP

24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku nie ominie Gdańska. W niedzielę, 10 stycznia 2016 r., wszyscy spotykamy się na Targu Węglowym! Na orkiestrowy atrakcje zaprasza tez Kuźnia Wodna w Oliwie i Wyspa Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury


Pueri Cantores Olivenses razem z Polskim Chórem Kameralnym

Bardzo ciekawy koncert zapowiada się w niedzielę, 10 stycznia 2016 r., w kościele MB Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. Podczas wspólnego kolędowania oprócz Polskiego Chóru Kameralnego wystąpi Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.


WOŚP również w Sopocie

Zbliża się ogólnopolski szał dobroczynności. Tradycyjnie już, na początku roku w całym kraju rusza Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – a na mapie jej „występów" nie zabraknie też Sopotu. W niedzielę, 10 stycznia 2016 r., WOŚP ruszy na plaży!


Gdynia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

To już 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem w niedzielę, 10 stycznia 2016 r. nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, orkiestra zagra dla oddziałów pediatrycznych oraz dla seniorów. Swoje siły mobilizuje także Gdynia, w której będą działać aż trzy sztaby.


24. Finał WOŚP

Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów – to hasło tegorocznej edycji 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla wszystkich potrzebujących w całej Polsce, w tym również w województwie pomorskim, orkiestra zagra w niedzielę, 10 stycznia 2016 r.


Zaprojektuj logo Pomorskiego Funduszu Rozwoju

Zarząd Pomorskiego Funduszu Rozwoju ogłasza konkurs na wykonanie projektu logo spółki. Szczegółowe warunki określone są w regulaminie konkursu. Prace można nadsyłać do 29 stycznia 2016 r.


Inauguracja Roku Gerarda Labudy

Profesor Gerard Labuda – wybitny historyk, mediewista – zostanie patronem roku 2016. Uroczysta inauguracja odbędzie się we wtorek, 12 stycznia 2016 r. w Wejherowie.


Architektura nazistowskiego Gdańska

Najbliższy wykład z cyklu „Architektura Gdańska" dotyczyć będzie zmian w gdańskiej tkance miejskiej po roku 1933. W sobotę, 9 stycznia 2016 r. o tym, jak naziści zmieniali i planowali zmienić Gdańsk, opowiadać będzie Jagoda Załęska-Kaczko z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki UG, wstęp wolny.


O Danielu Czapiewskim w TVP Historia

Film dokumentalny pt. „Mocarz" w reżyserii Tadeusza Litowczenko i Stanisława Kalisza, to opowieść o Danielu Czapiewskim, który całe swoje życie podporządkował popularyzowaniu polskiej historii XIX i XX wieku zapisanej w drewnie. W Szymbarku, w którym mieszkał i prowadził tartak, pobudował Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Obraz zobaczyć będzie można 2 i 3 stycznia 2016 r. na antenie TVP Historia.


Koncert noworoczny w Pelplinie

Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zaprasza wszystkich miłośników muzyki operetkowej i nie tylko, na koncert noworoczny w wykonaniu Kwartetu Bramy Morawskiej, który odbędzie się w niedzielę, 3 stycznia 2016 r.


Kiedy Gdynia czadu daje, cały świat na głowie staje

Przeboje zespołu Bracia, Tymona Tymańskiego, a także Budki Suflera, The Beatles czy Davida Bowiego wybrzmią podczas zabawy sylwestrowej w Gdyni. Powitanie Nowego Roku na skwerze Kościuszki poprowadzi Paweł „Konjo" Konnak. Impreza rozpocznie się o godzinie 20.00, tuż przed północą życzenia złoży prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Klub Siedmiu Przygód rusza do Danii

Warsztaty animacji poklatkowej z użyciem klocków Lego, literacko-detektywistyczna gra z Agnieszką Stelmaszyk i pokaz filmu „Tygrys i tatuaże" to atrakcje kolejnej przygody z kulturą i literaturą kraju jednego z poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016. Klub Siedmiu Przygód zaprasza do sieni IKM w sobotę, 9 stycznia 2016 r.


Górale u Kaszubów

Jasełka góralskie w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Pilsko z Żywca zobaczyć będzie można w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Spotkanie z kulturą z południa Polski odbędzie się we wtorek, 5 stycznia 2016 r.


Sylwester w filharmonii

Uroczysty koncert orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica z udziałem solistów: Agnieszki Olszewskiej (sopran) i Tomasza Madeja (tenor) w repertuarze operetkowo-musicalowym to propozycja dla słupszczan na sylwestrowy wieczór. Orkiestra wystąpi 31 grudnia 2015 r. pod batutą Bohdana Jarmołowicza.


Kabaretowo-muzyczne podsumowanie roku w Miniaturze

2 i 3 stycznia 2016 r. Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku zaprasza na koncert noworoczny „Peron", który żartobliwie podsumuje wydarzenia społeczno-kulturalne 2015 r. na Pomorzu. Kabaretowo-muzyczne widowisko powstało według scenariusza i w reżyserii Piotra Wyszomirskiego, trójmiejskiego dziennikarza i aktywisty, autora szopek publikowanych od kilku lat w „Gazecie Świętojańskiej".


Salon Sopotu w PGS

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na prezentację „Salon Sopotu. Sztuka współczesna z kolekcji państwowej galerii sztuki." W wystawie, którą będzie można oglądać do 17 stycznia 2016 r. udział biorą sopoccy artyści, m.in. Kiejstut Bereźnicki, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Robert Florczak i Alicja Gruca, Maria Kuczyńska, Marek Okrassa, Katarzyna Swinarska, Maciej Świeszewski i Maria Targońska.


Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy

Polski Chór Kameralny zaprasza na tradycyjny Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w niedzielę, 27 grudnia 2015 r. w Gdańsku. Prócz tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek, usłyszymy wyjątkowy utwór hiszpańskiego kompozytora Ariela Ramireza zatytułowany Navidad Nuestra (Nasze Boże Narodzenie), opowiadający w sześciu częściach historię związaną z przyjściem Jezusa na świat.


Metropolia jest Okey 2015!

Taniec, teatr, literatura, muzyka, improwizacje, wystawa fotografii, dyskusja oraz pokaz filmu – tak w telegraficznym skrócie wygląda program tegorocznej edycji wydarzenia Metropolia Jest Okey! Tegoroczna edycja imprezy potrwa od 26 do 30 grudnia.


Życzenia świąteczne

Boże Narodzenie 2015

Koncert Noworoczny w Sopocie

Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, zapraszają wszystkich miłośników muzyki klasycznej i nie tylko, na tradycyjny Koncert Noworoczny. Arie, fragmenty oper i operetek największych mistrzów zaprezentuje duet – Katarzyna Hołysz i Tomasz Rak, w towarzystwie muzyków PFK Sopot, w sobotę, 9 stycznia 2016 r.


Muzyczny prezent na święta

Mieszkańcy Wejherowa będą mieli okazje uczestniczyć w niezwykłym Koncercie Wigilijnym w Filharmonii Kaszubskiej, który odbędzie się w niedzielę, 20 grudnia 2015 r. Gościem wieczoru będą muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją maestro Wojciecha Rajskiego.


Podchody Bogdana Dziworskiego

Jest artystą, o którym mówi się, że ma kamerę i aparat wrośnięte w dłoń. Potrafi ująć momenty, których nie zarejestruje najuważniejszy obserwator. Efekty pracy fotografa Bogdana Dziworskiego, będzie można oglądać w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wernisaż wystawy „Podchody i inne gry towarzyskie" odbędzie się w czwartek, 17 grudnia 2015 r.


Świąteczny Dzień Charytatywny

Studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i Kreatywna Cafe w Garnizonie Kultury w Gdańsku zapraszają 20 grudnia 2015 r. na Świąteczny Dzień Charytatywny dla dzieci ze stacjonarnego Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek – od kursu ceramiki po koncerty studentów.


Gdańska Wigilia

Coroczna Wigilia gdańszczan odbędzie się 20 grudnia 2015 r. na Długim Targu, gdzie przy akompaniamencie carillonu świąteczny stół nakryją kolędnicy. Żywa szopka z Marią i Józefem, chórem pasterzy oraz aniołami będzie stanowić piękną oprawę dla bożonarodzeniowych życzeń składanych przez włodarzy miasta.


Wieczór stand-up w Kościerzynie

Grzegorz Halama oraz Marcin Zbigniew Wojciech wystąpią przed publicznością w kinie Remus w Kościerzynie w czwartek, 17 grudnia 2015 r.


Wejherowo słucha Celińskiej

Stanisława Celińska, doskonała aktorka i – jak udowadnia jej ostatnia płyta – niezrównana pieśniarka, wystąpi w niedzielę, 13 grudnia 2015 r. w Filharmonii Kaszubskiej ze swoim „Atramentowym" repertuarem. Jako gość specjalny towarzyszyć jej będzie wokalista i lider zespołu T. Love Muniek Staszczyk. Aktorka podczas koncertów oczarowuje publiczność swoim charyzmatycznym głosem umiejętnie wykorzystując pełną paletę barw i emocji.


Ostatni Oliwski Koncert Kameralny

W Sali Muzycznej Pałacu Opatów w Oliwie, 13 grudnia 2015 r. odbędzie się ostatni w tym roku koncert z cyklu Oliwskie Koncerty Kameralne. Poza znakomitymi artystami będzie można też posłuchać niezwykłych instrumentów – bandur i kobzy. W programie wirtuozowskie utwory na bandury, ukraińskie i polskie pieśni oraz kolędy z całego świata.


Zobacz „Straszny dwór"

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku, 13 grudnia 2015 r. odbyła się premiera „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Nostalgia sarmacka i sny o potędze wciąż są podstawowym paliwem narodowej dumy. Kochamy nasze szlacheckie tradycje, waleczność, honor i odwagę. Warto wybrać się na klasyczną operę we współczesnym wykonaniu. Spektakle: 16, 19 i 20 grudnia 2015 r.


Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości