Aktualności

Irakijczyk, Syryjka i Palestyńczyk w Gdańsku. Poznaj bliskowschodnią poezję w IKM

Mało znana, a przez to intrygująca. Jak poeci z Bliskiego Wschodu postrzegają rzeczywistość? Dowiesz się na Wieczorze z poezją arabską w Instytucie Kultury Miejskiej. Spotkanie oraz projekcja filmu już 2 i 3 października 2018 r.

Autorskie pomysły artystyczne, niespotykane połączenia animacji i sztuki. Festiwal Animo w Kwidzynie

Różnorodny repertuar, łączący różne rodzaje twórczości: teatralną, filmową, muzyczną oraz sztuk wizualnych. Prezentacje interesujących tematycznych wystaw. Rozmowy w klubie festiwalowym i społeczne dyskusje na temat ważności kultury i jej miejsca w obecnym świecie.

Nawet 4 tys. zł w ramach programu Otwarty IKM. Zgłoś projekt już teraz!

Masz ciekawy pomysł? Chcesz zdobyć na niego środki, weź udział w propozycji Instytutu Kultury Miejskiej. W ramach październikowej edycji programu Otwarty IKM będzie można m.in. nauczyć się szermierki i gry na bębnach. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 października 2018 r.

Zobacz świadectwa pobożności mieszkańców Kaszub. Najstarsze modlitewniki mają już ponad 300 lat

Dawne śpiewniki, katechizmy i księgi liturgiczne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2018 r.

Kim jest obcy w domu? Jacy inni są wśród nas? Dowiesz się podczas wykładu w Galerii Kameralnej w Słupsku

O znaczeniu innego w sztukach wizualnych będą dyskutować uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Galerii Kameralnej w Słupku we wtorek, 2 października 2018 r. Omówione zostaną prace m.in. Diane Arbus, Alicji Żebrowskiej, Jerzego Truszkowskiego, Jeffa Walla, Andresa Serrano, Grzegorza Sztwiertni i Yoko Ono

Powojenna polska architektura to nie tylko blokowiska. Przyjdź na spotkanie w IKM i poznaj socrealizm i modernizm

Pałace dla ludu i bloki z wielkiej płyty. Polska powojenna architektura jest bardzo zróżnicowana i warto poznać ją bliżej. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 1 października 2018 r. odbędzie się promocja książki Anny Cymer o polskiej architekturze lat 1945-1989.

Orły, sztandary i biżuteria patriotyczna. Ponad 500 eksponatów na wystawie w Będominie

Proces tworzenia się symboliki narodowej w odrodzonej Rzeczypospolitej przedstawiony zostanie na wystawie „Symbole Niepodległej". Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 28 września 2018 r. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście! Walki rycerskie i kurs artyleryjski na zakończenie sezonu turystycznego

Zabytkowa twierdza niebawem zamknie swoje wrota przed turystami. Ostatnia okazja by ją odwiedzić przypadnie w niedzielę, 30 września 2018 r. Na ten dzień Muzeum Gdańska, wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi, przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji. Do Wisłoujścia będzie można dopłynąć żaglowcem z Nowego Portu.

Poznaj tajemnice kucia podków. Specjalny pokaz w Kuźni Wodnej w Oliwie

Pod okiem specjalistów mieszkańcy Gdańska oraz turyści będą mogli uczestniczyć w produkcji metalowych podków. Pokaz kucia odbędzie się w sobotę, 29 września 2018 r. w Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Czy można odnieść sukces jak Stallone? Gdzie jest moje miejsce? Teatralna jesień w Wejherowie

Październik upłynie w Wejherowie teatralnie. W Filharmonii Kaszubskiej w ramach projektu Teatr Polska będzie można zobaczyć dwa spektakle.

Masz ciekawy pomysł na zarządzanie kulturą? Weź udział w konkursie na dyrektora biblioteki

Znasz się na zarządzaniu kulturą? Ten konkurs jest dla Ciebie! Poprzedni dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Paweł Braun po 8 latach zarządzania placówką wraz z początkiem 2018 roku rozpoczął pracę w bibliotece w Łodzi.

Jaki wkład mieli Żydzi w budowę potęgi Gdańska? Przyjdź na wykład i posłuchaj historii o mieście i jego mieszkańcach

O wyrwie w pamięci i pejzażu miasta, którego już nie ma opowie Mieczysław Abramowicz. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 25 września 2018 r.

Złote Lwy dla „Zimnej wojny” i cztery nagrody dla „Kamerdynera” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych [LAUREACI]

Zakończyła się 43. edycja gdyńskiego festiwalu. Główna nagroda powędrowała do Pawła Pawlikowskiego za „Zimną wojnę", natomiast Srebrne Lwy zdobył „Kamerdyner". Film Filipa Bajona dostał najwięcej nagród spośród zgłoszonych do konkursu filmów – łącznie cztery wyróżnienia. Publiczność najwyżej oceniła „Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

Filharmonicy gdańscy dla Niepodległej. Łotewsko-polski koncert symfoniczny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Czy radość z okazji odzyskania niepodległości jest niezależna od narodowości? Posłuchaj koncertu symfonicznego kompozytorów łotewskiego i polskiego, 23 września 2018 r. w Gdańsku.

Widzowie gorąco przyjęli „Kamerdynera” na festiwalu filmowym w Gdyni. Film Bajona już w kinach

„Kamerdyner" otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem widzów. Oklaski po seansie trwały ponad sześć minut. Film dobrze oceniają też krytycy. Już od 21 września 2018 r. można oglądać go w kinach w całej Polsce.

Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej. W Gdańsku wygrała prezentacja o Władysławie Cieszyńskim

Uczniowie sami wybierali bohaterów swoich opowieści. Pokazali, kto może być wzorem patriotyzmu. Przypomnieli zapomniane czasem postacie. Prezentacje wymagały nie tylko kreatywności, ale i ogromnej wiedzy.

Inne wizje sztuki, różne techniki malarskie. Poznaj twórczość niezwykłego szwajcarskiego duetu

Wystawa prac Silvii Gertsch i Xerxesa Ach to pierwszy w Polsce, tak duży pokaz twórczości współczesnej sztuki szwajcarskiej. Jej wernisaż odbędzie się w niedzielę, 23 września 2018 r. w Pałacu Opatów w Gdańsku.

Zobacz Włochy w Gdańsku. Niektóre dzieła sztuki zostaną pokazane po raz pierwszy

Wystawa będzie pierwszą próbą ukazania dziedzictwa włoskiego w Gdańsku od XIV do końca XVIII w. Zdecydowana większość obrazów, rysunków czy grafik nie była dotychczas eksponowana. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 22 września 2018 r. w Zielonej Bramie.

Ostatnie 100 lat historii i nowoczesna forma patriotyzmu. Festiwal teatralny Scena Wolności w Słupsku

Podczas festiwalowego przeglądu konkursowego zostaną zaprezentowane wybrane przedstawienia teatrów dramatycznych z całej Polski, które w sposób szczególny dotyczą sytuacji społecznej, zarówno dzisiaj jak i na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Miłość potężniejsza niż śmierć. Najsłynniejszy romantyczny balet „Giselle” już niebawem w Gdańsku

W Operze Bałtyckiej trwają ostatnie próby do baletu „Giselle". Pierwsza premiera sezonu artystycznego 2018/2019 zaplanowana jest na 13 października. To klasyczny balet, opowiadający niezwykle romantyczną i nastrojową historię dwóch równoważących się miłości – do mężczyzny i do tańca.

Ponad 80 nagranych płyt, prawie 650 prawykonań w ciągu 40 lat. Jubileuszowy koncert Polskiego Chóru Kameralnego

Muzyka polskiego baroku zabrzmi 28 września 2018 r. w murach archikatedry oliwskiej. To główny koncert z okazji jubileuszu Polskiego Chóru Kameralnego.

Wymień, kup lub sprzedaj! Kobylnicka Garażówka pod hasłem Jesienne Porządki

Wyprzedaże, występy artystyczne oraz prezentacja… wyjątkowego robota koszącego. Przed nami siódma edycja Kobylnickiej Garażówki. Impreza odbędzie się w niedzielę, 23 września 2018 r.

Znasz kogoś, kto pisze po kaszubsku? Zgłoś go do Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Zostało mało czasu

Do 24 września 2018 r. można składać kandydatury do Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Zgłoszenia przyjmuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Czy patriotyczne pamiątki to tylko lokata kapitału? Przyjdź na wykład i dowiedz się więcej

Stare zdjęcia, zastawy stołowe albo rękopisy. Rynek pamiątek związanych z historią Polski coraz bardziej się rozwija, a artefakty osiągają coraz wyższe ceny. O rynku pamiątek patriotycznych opowie Janusz Miliszkiewicz.

Tysiące zwiedzających i dziesiątki wydarzeń. To było rekordowe lato w Europejskim Centrum Solidarności

ECS w wakacje odwiedziło prawie 40 tysięcy osób. To najwięcej w historii wystawy o Solidarności. W centrum odbywały się koncerty i liczne wydarzenia kulturalne, a projekty edukacyjne realizowane były w całym Gdańsku.

Poznaj dawne słowiańskie obrzędy. Święto Plonów na Grodzisku w Sopocie

Kultura materialna oraz wierzenia dawnych Słowian będą tematem imprezy organizowanej w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. W niedzielę, 16 września 2018 r. spotkać tam będzie można wojów, łuczników i rzemieślników z Drużyny Ulfhednar. Wstęp – bezpłatny.

Do czego żołnierzom Napoleona służył zapasowy but? Dowiesz się na Grodzisku w Sopocie

Pokazy musztry, umundurowania i wyposażenia żołnierskiego tornistra, a do tego wojskowa kuchnia i szpital polowy. W sobotę, 15 września 2018 r. zwiedzający Grodzisko w Sopocie będą mogli się przenieść w czasie do epoki napoleońskiej. Wstęp – bezpłatny.

Zaczęło się największe święto polskiego kina. Kto wygra Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni?

Między 17 a 22 września 2018 r. będzie okazja zobaczyć najlepsze polskie filmy, ale też spotkać ulubionych aktorów, reżyserów i twórców filmowych. Gdynia zapełni się gwiazdami, pokazami specjalnymi, wystawami i książkami. O prestiżową nagrodę Złotego Lwa będzie walczyło 16 filmów – w tym pomorski „Kamerdyner".

Czy miłość zwycięży? „Cud albo krakowiaki i górale” w Teatrze Muzycznym [PREMIERA]

Dorota kocha Stacha. Stach kocha Basię. Dorota jest macochą Basi. Bryndas chce Basię poślubić. Będą kłopoty. Bardos przynosi z miasta nowy gadżet i wszyscy się godzą.

Zobacz Westerplatte inaczej... Dzięki multimedialnym instalacjom na nowo odkryjesz historię tego miejsca

Spektakl multimedialny „Westerplatte. Światłocienie" to nowa propozycja Muzeum Gdańska dla mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć w piątek i sobotę, 14-15 września 2018 r. Wstęp – wolny.