Aktualności

Rozmowy o historii i potędze grodu nad Motławą. Ruszają wykłady Akademii Gdańska

Pięć osób noszących tytuł księcia Gdańska. Kim byli, jakie mieli zasługi i związki z Gdańskiem? Na wykład Andrzeja Januszajtisa z cyklu Akademia Gdańska zaprasza Instytut Kultury Miejskiej we wtorek, 5 lutego 2019 r.

Rada ECS w weekend odrzuciła propozycje rządu, a internauci zebrali brakujące pieniądze na działalność

Internauci w zaledwie 30 godzin zebrali 3 mln zł dla Europejskiego Centrum Solidarności. Dokładnie tyle, o ile dotację zmniejszył minister kultury i dziedzictwa narodowego. Rada ECS po spotkaniu 2 lutego 2019 r. postanowiła odrzucić proponowane przez rząd zmiany w statucie.

Wylicytowała na aukcji WOŚP fragment „Nieba polskiego”. „To będzie pierwszy obraz w moim nowym mieszkaniu” – mówi gdańszczanka

Na tegoroczną aukcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy marszałek Mieczysław Struk przekazał m.in. fragment szkicu „Niebo polskie". Oryginalny fresk znajduje się w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Został odtworzony przez artystów gdańskiej ASP i odsłonięty w ubiegłym roku. Licytację wygrała pani Marta Tykarska z Gdańska.

Gdynia świętuje 93. urodziny. Bezpłatny wstęp do muzeum przez cały weekend

W weekend 9 i 10 lutego 2019 r. będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie wystawy Muzeum Miasta Gdyni. Okazją będą 93. urodziny miasta. W tych dniach w muzeum zaplanowano wiele atrakcji.

Życie codzienne miasta i jego mieszkańców. 120 wielkoformatowych fotografii Chrisa Niedenthala

Panoramy dzielnic, ważniejsze gdańskie zabytki, budynki użyteczności publicznej. Gdańszczanki i gdańszczanie – znani i zwyczajni. Turyści z całego świata odwiedzający gród nad Motławą. Ludzie podczas wykonywania codziennych czynności.

Spór o ECS. Ministerstwo kultury obcięło dotację, więc samorządy zwiększają swoje

Podczas specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i p.o. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowali, że urząd marszałkowski i urząd miasta zwiększają w tym roku dotacje na ECS. To odpowiedź na zmniejszenie finansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 3 mln zł.

Zapusty, święcenie gromnic, soli i wody – zimowe tradycje na Kaszubach. Które przetrwały do dzisiaj?

Dlaczego Kaszubi nie wyznawali sobie miłości w walentynki i do czego służyła gromnica? Poza tym jak świętowano w karnawale i co chroniło zwierzęta przed ukąszeniem żmii? Oto zestawienie kaszubskich tradycji związanych z karnawałem i zapustami, które były żywe w naszym regionie jeszcze przed stu laty.

Koncert młodych artystów u progu wielkiej kariery w filharmonii. Muzyka rosyjska w azjatyckich interpretacjach

Lubisz muzykę rosyjską? Chcesz posłuchać innego jej wykonania? W piątek, 1 lutego 2019 r. wybierz się do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W programie utwory m.in. Borodina i Czajkowskiego.

Muzyczna oferta dla tegorocznych maturzystów. Koncerty symfoniczne na Ołowiance

Siedem koncertów dla maturzystów wraz z osobami towarzyszącymi zupełnie za darmo – to propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku dla szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze spotkanie w tym roku już w najbliższy piątek,1 lutego, a ostania okazja będzie 29 marca.

Żeglarstwo, morze i ludzie, którzy kochają pływać. Festiwal Filmów Żeglarskich w Gdyni

Na festiwalu będzie można poznać różne aspekty żeglarstwa i ludzi morza. W Gdyni 2 lutego 2019 r. zostanie wyświetlonych osiem filmów, opowiadających historie żeglarzy, szkutników oraz surferów, którzy na deskach chcieli opłynąć legendarny przylądek Horn.

Archiwum wiadomości

Aktualności