Aktualności

Kamiszczi: kaszubskie wiersze na jazz-folkowo. Koncert Pawła Ruszkowskiego z zespołem

– Album jest moim ukłonem w stronę rodzinnych Kaszub, a jednocześnie opowieścią o Kaszubach, którą posyłam w świat. Płyta zawdzięcza swój tytuł wierszowi Jana Piepki. Kamiszczi – kamyki, kamyczki... Mają dla mnie wyjątkowe znaczenie. Odnajduję w nich swoją osobistą alegorię wielu piosenek napisanych przez kaszubskich twórców. Takich, które, jak kamyki leżące niepozornie wzdłuż brzegu morza albo przy polnej drodze, pozostają przez przechodniów niezauważone.(…) Ta płyta to garść wyjątkowych "kamiszków" znalezionych na kaszubskiej ziemi. – mówi o swoim projekcie Paweł Ruszkowski, wokalista, gitarzysta, kompozytor i aranżer.

Muzyczny kalejdoskop w Sopocie. Przed nami dwa tygodnie spotkań ze światowymi kompozycjami

2 września 2017 r. rozpoczyna się XVIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" Sopot 2017.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Adamowicz: Polska może być silna tylko w zjednoczonej Europie

Wyciem syren o 4.45 rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte przyjechała premier rządu Beata Szydło wraz ministrami Mariuszem Błaszczakiem, Antonim Macierewiczem i Witoldem Waszczykowskim. Ze strony władz lokalnych i organizatorów przemawiał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Mówił o tym, jak ważne dla Polski jest bycie w zjednoczonej Europie. Próbę wyprowadzenia Polski z UE nazwał „rozłożonym na raty politycznym samobójstwem".

Czym barwić tkaniny? Przyjdź i dowiedz się podczas warsztatów w Swołowie

O barwieniu materiałów, wykorzystaniu roślin do malowania tkanin i nie tylko będą kolejne już warsztaty przędzalnicze. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. Kolejne spotkania w najbliższy weekend, 2 i 3 września 2017 r.

Obchody 37. rocznicy strajków Sierpnia’80 i powstania Solidarności [PROGRAM]

Ostatniego dnia sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. To święto państwowe upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności. Strajki z 1980 r. zainicjowały proces upadku komunizmu w Europie.

Co jeszcze można wykonać z bursztynu? 18. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart

Ponad 200 wystawców z 9 krajów zaprezentuje swoje wyroby w Gdańsku. Będzie można podziwiać: srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, kamienie kolorowe, upominki oraz sztukę użytkową.

Są różne spojrzenia na morze. Wystawa poplenerowa „M jak Morze 4” w Ustce

Stowarzyszenie Marynistów Polskich bierze udział w wystawie poplenerowej. Wernisaż „M jak Morze 4" odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 31 sierpnia 2017 r. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 września.

Mroczna historia Victoriaschule. Rozpoczęły się przeszukiwania podziemi historycznego budynku

Jakie tajemnice skrywają podziemia dawnej Victoriaschule w Gdańsku? Historycy i eksploratorzy chcą sprawdzić zasypany fragment korytarza w piwnicy zabytkowego budynku. Możliwe, że znajdą tam wejścia do pomieszczeń, do których od kilkudziesięciu lat nikt nie zaglądał.

Czy można obojętnie przejść obok ludzkiej tragedii? Koncert charytatywny dla Kaszub

Apteka, Ikenga Drummers, A'FreAK-aN Project i Tomasz Olszewski zagrają koncert, z którego dochód zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Kaszub, których gospodarstwa i domy zostały zniszczone przez wichurę kilkanaście dni temu.

Różne odmiany jazzu dla dorosłych i dla dzieci. Noce jazsowe w gdańskim lesie

Trzydniowy festiwal, promujący różne odmiany jazzu, odbywa się urokliwej scenerii Teatru Leśnego w Gdańsku-Wrzeszczu. Gdańskie Noce Jazsowe będą trwać od 25 do 27 sierpnia 2017 r.