Aktualności

Spór o ECS. Ministerstwo kultury obcięło dotację, więc samorządy zwiększają swoje

Podczas specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i p.o. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowali, że urząd marszałkowski i urząd miasta zwiększają w tym roku dotacje na ECS. To odpowiedź na zmniejszenie finansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 3 mln zł.

Zapusty, święcenie gromnic, soli i wody – zimowe tradycje na Kaszubach. Które przetrwały do dzisiaj?

Dlaczego Kaszubi nie wyznawali sobie miłości w walentynki i do czego służyła gromnica? Poza tym jak świętowano w karnawale i co chroniło zwierzęta przed ukąszeniem żmii? Oto zestawienie kaszubskich tradycji związanych z karnawałem i zapustami, które były żywe w naszym regionie jeszcze przed stu laty.

Koncert młodych artystów u progu wielkiej kariery w filharmonii. Muzyka rosyjska w azjatyckich interpretacjach

Lubisz muzykę rosyjską? Chcesz posłuchać innego jej wykonania? W piątek, 1 lutego 2019 r. wybierz się do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W programie utwory m.in. Borodina i Czajkowskiego.

Muzyczna oferta dla tegorocznych maturzystów. Koncerty symfoniczne na Ołowiance

Siedem koncertów dla maturzystów wraz z osobami towarzyszącymi zupełnie za darmo – to propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku dla szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze spotkanie w tym roku już w najbliższy piątek,1 lutego, a ostania okazja będzie 29 marca.

Żeglarstwo, morze i ludzie, którzy kochają pływać. Festiwal Filmów Żeglarskich w Gdyni

Na festiwalu będzie można poznać różne aspekty żeglarstwa i ludzi morza. W Gdyni 2 lutego 2019 r. zostanie wyświetlonych osiem filmów, opowiadających historie żeglarzy, szkutników oraz surferów, którzy na deskach chcieli opłynąć legendarny przylądek Horn.

Ponad 2,1 mln osób odwiedziło pomorskie teatry i muzea w 2018. To był dobry rok dla kultury na Pomorzu

Dyrektorzy marszałkowskich instytucji kultury wspólnie z marszałkiem Strukiem podsumowali rok 2018 w kulturze. W ubiegłym roku pojawiły się nowe miejsca na mapie kulturalnej Pomorza, w muzeach było więcej gości, spadła jednak, choć nieznacznie, ilość widzów w instytucjach artystycznych. Opera Bałtycka i biblioteka wojewódzka mają nowych dyrektorów.

Architektoniczna sensacja i muzyczna perełka. Nominowani do Fryderyków muzycy wystąpią w kościele na gdańskiej Oruni

Po 2 latach prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych, będzie można posłuchać przepięknego brzmienia ponad 100-letnich organów. Koncert odbędzie się 3 lutego 2019 r. w kościele pw. Jana Bosko na gdańskiej Oruni.

Sztuka przetrwania w epoce kamienia i wojaczki Słowian. Ferie zimowe w Grodzisku w Sopocie

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie organizuje specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży od 11 do 24 lutego 2019 r. Będą prezentacje, warsztaty i opowieści przy ognisku.

Bonda, Cygler, Witkiewicz – ich książki czytaliśmy najczęściej. Ranking pomorskiej beletrystyki WiMBP w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku szósty rok z rzędu sporządziła ranking najczęściej wypożyczanej literatury pięknej, której akcja dzieje się na Pomorzu. W pierwszej dziesiątce królują trzy autorki: Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Hanna Cygler.

Za najlepsze przedstawienie roku albo dla najlepszego aktora. Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru, a wraz z nim tradycyjnie, kolejna już edycja Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawanych za najwybitniejsze wydarzenia sceniczne, zrealizowane w naszym regionie i osiągnięcia teatralne pomorskich artystów w minionym roku.

Archiwum wiadomości