Aktualności

Zobacz Westerplatte inaczej... Dzięki multimedialnym instalacjom na nowo odkryjesz historię tego miejsca

Spektakl multimedialny „Westerplatte. Światłocienie" to nowa propozycja Muzeum Gdańska dla mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć w piątek i sobotę, 14-15 września 2018 r. Wstęp – wolny.

Spory o przeszłość i operacje na pamięci. Sesja naukowa o II wojnie światowej w Muzeum Gdańska

O problemach związanych z manipulacjami w książkach, muzeach czy filmach opowiadać będą historycy, socjolodzy, muzealnicy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii zaproszeni przez Muzeum Gdańska. Sesja naukowa „II wojna światowa – operacje na pamięci" odbędzie się w piątek, 14 września 2018 w Dworze Artusa.

„Życiówki” Adama Woronowicza i Anny Radwan. Pozytywne recenzje po premierze „Kamerdynera” w Warszawie [GALERIA]

Warszawska premiera filmu przyciągnęła gwiazdy. Na czerwonym dywanie Teatru Polskiego spotkać można było nie tylko aktorów grających w „Kamerdynerze", ale też artystów związanych z polską kinematografią. Po premierze słychać było dobre recenzje i wszyscy zgodnie potwierdzali, że takiego filmu dawno nie było. Świetnie oceniano role Adama Woronowicza i Anny Radwan, muzykę Antoniego Komasy-Łazarkiewicza oraz zapierające dech w piersiach plenery.

Muzyka nocą, spektakl historyczny, turnieje rycerskie i piknik. Jarmark Cysterski w Pelplinie

Czy kuchnia cysterska jest smaczna? Jak bawiono się podczas biesiady u opata nad Młynówką? Co wiemy o cysterskim sacrum i profanum? Bieg, muzyka, rzemiosła klasztorne i nie tylko.

Prapremiera „Kamerdynera” w Warszawie. Specjalny pokaz filmu o losach Kaszubów na początku XX wieku

Pokaz najnowszego filmu Filipa Bajona przyciągnie gwiazdy polskiego kina. Na czerwonym dywanie przed Teatrem Polskim w Warszawie, 11 września 2018 r. pojawią się m.in.: Sebastian Fabijański, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Łukasz Simlat i Marianna Zydek. Obecny będzie też członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

Gdynia, Piaśnica i Antoni Abraham. Zobacz niezwykłą lekcję historii Polski i Pomorza z Januszem Gajosem [FILMY]

W dwuminutowych filmach Janusz Gajos opowiada m.in. o tym, jak powstawała Gdynia, która miała być polskim oknem na świat, o pierwszym ludobójstwie II wojny światowej w Piaśnicy i o kaszubskim bohaterze Antonim Abrahamie. Motywy te można odnaleźć też w filmie „Kamerdyner" Filipa Bajona, w którym Gajos zagrał główną rolę.

Oczywistość czy przedmiot kontrowersji? Debata o pozycji kościoła w odrodzonej Polsce

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Gdańskich Debat Obywatelskich. Ich pierwszym gościem będzie Adam Szostkiewicz, który podejmie temat sytuacji kościoła w Polsce. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 września 2018 r., tradycyjnie w Ratuszu Głównego Miasta.

Czy można bawić się myślami? Warsztaty filozoficzne dla dzieci w IKM

Masz dziecko w wieku 6-9 lat? Chcesz, aby dowiedziało się, czym jest miasto. Zapisz je na bezpłatne warsztaty. Limit miejsc wynosi 15. Pierwsze spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się 29 września, a kolejne 6 i 13 października 2018 r.

Dlaczego menora ma 7 ramion, 10 węzłów i 22 kanały? Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku

Film o Wandzie Sieradzkiej, młodej kobiecie ocalałej z Holokaustu.Trzy tria Mieczysława Wajnberga podczas jednego wieczoru wykonane po raz pierwszy w Polsce. Wykład o Henryku Grynbergu, prozaiku, poecie, eseiście i dramaturgu. Festiwal dla otwartych na poznawanie innych kultur.

Niezwykły weekend na Stadionie Energa Gdańsk. Lokalne przysmaki, specjalnie piwo z hibiskusem, a do tego historyczny mecz piłki nożnej

Już w sobotę, 8 września 2018 r. na błoniach Stadionu Energa Gdańsk odbędzie się Pomorskie Święto Piwa, czyli Amber Fest. W niedzielę, 9 września gdańska Lechia w supermeczu zmierzy się z Karpatami Lwów. A wszystko to w towarzystwie foodtrucków i lokalnych przysmaków z Pomorza.

Archiwum wiadomości