Aktualności

Czym jest „zarchiwizowana wspólnota”? Dowiesz się na spotkaniu w Gdańskiej Galerii Fotografii

W Gdańskiej Galerii Fotografii spotkać się będzie można z niemiecką artystką wizualną Corą Piantoni. Zaprezentowane zostaną jej filmy oraz najnowsza książka. Wydarzenie odbędzie się czwartek, 18 lipca 2019 r.

Gdynia stolicą kultury z czterech stron świata. Globaltica to nie tylko muzyka

Festiwal Kultur Świata Globaltica to nie tylko muzyka, to również wystawy, warsztaty, spotkania filmowe i literackie oraz dyskusje poruszające społeczne i polityczne wątki. To również pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Na część wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

Znasz gwiazdy rocka lat. 70. i 80.? Możesz ich zobaczyć i posłuchać podczas Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty

Klasykę muzyki rockowej podczas wakacji prezentuje amfiteatr w okolicach Ustki i Słupska. W tym roku już po raz 13. zaprasza fanów w muzyczną podróż do przeszłości, ale nie zabraknie też elementów współczesnych.

Przenieść się do świata bajek można tylko w Swołowie. Dziecięca zagroda, czyli spotkania z rzemiosłem, teatrem i śpiewem

Zajęcia muzyczne, pisanie bajek, a także gry i zabawy w ogrodzie to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie już 20 i 21 lipca 2019 r. Dziecięca zagroda to spotkanie z przyjaciółmi z dzieciństwa.

Jarmark św. Dominika idzie z duchem czasu. Sprawdź, jakimi nowościami zaskoczy nas w tym roku

Ponad 700 stoisk handlowych, smakowite przystanki kulinarne, klimatyczne koncerty oraz pokazy filmowe, a na zakończenie największe magic show w Polsce. To główne atrakcje zbliżającego się 759. Jarmarku św. Dominika. Przez trzy tygodnie na uliczkach Gdańska spotkać będzie można kupców, rzemieślników, kolekcjonerów i artystów.

Bursztynowa wystawa wraca do Gdańska. We Włoszech obejrzało ją blisko 20 tysięcy osób

Po sukcesie na Biennale Sztuki w Wenecji do Gdańska powraca wystawa „Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność". Od środy, 17 lipca 2019 r. eksponaty będzie można zobaczyć w siedzibie Muzeum Gdańska. Wernisaż poprzedzi uroczysta parada artystów w weneckich maskach karnawałowych, która wyruszy z Muzeum Bursztynu do Ratusza Głównego Miasta.

Kobiece czy męskie spojrzenie na świat. Czyj film zdobędzie Złote Lwy podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych?

O Złote i Srebrne Lwy 44. FPFF w Gdyni powalczy 16 pełnometrażowych obrazów. Wśród nominowanych są m.in. trzy filmy historyczne, dwie biografie i trzy kryminały. Trzy obrazy to debiuty. O tym, kto zwycięży w tym roku, dowiemy się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 21 września 2019 r.

Jerzy Stuhr i Cappella Gedanensis w bazylice Mariackiej. Koncert w hołdzie śp. Pawłowi Adamowiczowi

Jerzy Stuhr czytający fragmenty książek śp. Pawła Adamowicza i poezję ks. Jana Twardowskiego, a także utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego i Georgea Friedricha Händla w interpretacji Cappelli Gedanensis. Wyjątkowy koncert w Gdańsku.

Czy interesuje cię, jakie tajemnice skrywa Teatr Szekspirowski? Jeśli tak, to odkryj je podczas zwiedzania

Scena główna, galerie boczne, makieta Szkoły Fechtunku, spacer po murze to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników zwiedzania. Poznawanie tajemnic ma w sobie odrobinę magii, a odkrywanie ich dostarcza wiele emocji. Zwiedzanie odbywa się w lipcu i sierpniu od godz. 13.30.

Ciekawe spektakle, nowe lokalizacje, a w finale podniebne widowisko. Przed nami FETA 2019

Podczas tegorocznego festiwalu FETA prawie 20 teatrów ulicznych z całej Europy zaprezentuje zarówno duże widowiska, jak i małe, kameralne spektakle. Artystów będzie można spotkać w przestrzeniach historycznego śródmieścia Gdańska od 11 do 14 lipca 2019 r.

Tragifarsa o współczesnej Europie. „Pan Schuster kupuje ulicę” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

„Pan Schuster kupuje ulicę" to sztuka autorstwa niemieckiej dramatopisarki Ulriki Syhy. Jej bohaterami są członkowie dobrze sytuowanej rodziny, którzy rozliczają się ze swoim dotychczasowym życiem. Prapremiera spektaklu odbędzie się w piątek, 19 lipca 2019 r. w Starej Aptece.

Jantar stolicą bursztynowych zawodów. Co będzie się działo podczas XXI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu?

Występy zespołów muzycznych, wybory miss, pokazy kulinarne i degustacje potraw, a przede wszystkim zawody dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wyławianiu i wybieraniu bursztynu. Tak zapowiada się dwudniowa impreza.

Nowy dom Witkacego. Uroczyste otwarcie Białego Spichlerza w Słupsku

W Białym Spichlerzu można oglądać największą kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, zbiory sztuki współczesnej oraz wystawę poświęconą osadnictwu i życiu miasta po 1945 r. W budynku znajdują się tzw. magazyny otwarte, umożliwiające zobaczenie przechowywanych w nich obiektów oraz przestrzenie edukacyjne.

Która kaszubska nalewka jest najlepsza? Dowiesz się podczas festiwalu w Kartuzach

Festiwal Nalewek Kaszubskich to impreza nawiązująca do regionalnych tradycji produkowania nalewek, a zarazem popularyzująca sprawdzone, domowe receptury. Twórcom najlepszych trunków wręczone zostaną nagrody. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 13 lipca 2019 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Można powąchać i posmakować jak w prawdziwym ogrodzie. Domowa apteka na wyciągniecie ręki w skansenie w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza zaprasza do Zagrody nr 15, w której każdy poczuje się jak w prawdziwym ogrodzie. Wystawa Rezerwat obfituje w różne gatunki roślin, które mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane w medycynie ludowej.

Szlakiem kobiet po gdańskiej stoczni i nie tylko. Na letnie spacery zaprasza Instytut Kultury Miejskiej

Na czym polegała praca suwnicowej? Czy bycie robotnicą na stoczni było powodem do dumy? Spójrz na stocznię okiem jej pracownic. Rozpoczął się kolejny sezon bezpłatnych spacerów po dawnych terenach stoczniowych w Gdańsku.

Wieczorne koncerty organowe w Jastarni. To impreza w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego

Sześciu koncertów organowych, które odbywają się w czwartki od 11 lipca do 15 sierpnia 2019 r., będzie można wysłuchać w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Wstęp jest bezpłatny.

82 zgłoszone książki i ponad 40 wystawców. Jubileuszowe Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina

Jury przyznało 31 nagród i wyróżnień. Kto je dostał? Wybierz się na targi, a dowiesz się wszystkiego i będziesz mógł uzupełnić księgozbiór o nowe publikacje, a także porozmawiać z ich autorami. Na odwiedzających czekają też liczne atrakcje.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Przewrotna sztuka o współczesnym świecie. „Niezwyciężony” na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w sobotę, 13 lipca 2019 r. odbędzie się premiera spektaklu „Niezwyciężony" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Autorem sztuki jest Torben Betts, jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy.

Recitale fortepianowe z widokiem, czyli Chopin nad wodami Motławy

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na 15 poruszających recitali fortepianowych wypełnionych głównie muzyką Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach dawnej elektrociepłowni na Ołowiance. Pierwszy już w niedzielę, 14 lipca 2019 r.

Żywiołowa kolorystyka i subtelne poczucie humoru. Wystawa prac Hildegard Skowasch w Pałacu Opatów

Papierowe i ceramiczne rzeźby, kolaże i akwarele. Twórczość Hildegard Skowasch będzie można poznać zwiedzając Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż wystawy berlińskiej artystki odbędzie się w piątek, 12 lipca 2019 r.

Aż 450 tatuatorów, alternatywne pokazy mody, powietrzne akrobacje, wystawy, warsztaty, foodtracki i animacje dla dzieci. XI Tattoo Konwent w Gdańsku

Prezentacja artystycznej strony ozdabiania ciała – powstawanie wizji malowanej igłą po skórze, jak po płótnie. Design, moda, performance i sztuki wizualne. Koncerty Moscow Death Brigade, Siberian Meat Grinder oraz projektu Pudło.

Nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Stoczniowcy. Ludzie z tła". Jego bohaterami są byli pracownicy Stoczni Gdańskiej, uczestnicy przełomowych dla Polski i świata wydarzeń lat 1970-1980. Premiera filmu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Kim był Otto Freundlich? O wpływie jego dzieł na prace współczesnych twórców dowiesz się w Słupsku i Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę, konferencję naukową i towarzyszącą jej monografię naukową związaną z Ottonem Freundlichem. Wydarzenia odbędą się w Galerii Kameralnej w Słupsku i Centrum Aktywności Twórczej w Ustce od 10 lipca do 30 września 2019 r.

Kim był Jakob Kabrun? Dowiesz się na nowej wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Był sławnym kupcem, dyplomatą i kolekcjonerem. W 260. rocznicę urodzin Jakoba Kabruna PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową wystawę. Jej otwarcie zaplanowano w poniedziałek, 8 lipca 2019 r.

Przyszła pora na „Kobiety z muralu”. Można je zobaczyć na przystanku PKM Gdańsk Strzyża [ZDJĘCIA]

Na przystanku PKM Gdańsk Strzyża można już oglądać wyjątkowe malowidło. Znajdują się na nim portrety kobiet działających w opozycji w okresie PRL. Oficjalne odsłonięcie muralu zatytułowanego „Kobiety Wolności" odbyło się 5 lipca 2019 r. W wydarzeniu wzięły udział m.in. bohaterki Sierpnia'80 oraz ich rodziny.

Wyjątkowa dzielnica Gdańska, gdzie króluje przyroda. Ruszają spacery z Lokalnymi Przewodnikami po Wyspie Sobieszewskiej

Od Ptasiego Raju do mewiej Łachy. Oddalona od centrum Gdańska dzielnica Sobieszewo ma wiele do zaoferowania. Będzie to tez kolejna dzielnica po której oprowadzać będą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Pierwszy spacer w poniedziałek 8 lipca 2019 r.

Czy filmy można oglądać tylko w kinie? Niekoniecznie, warto wybrać się na wyjątkowe pokazy na dachu lub dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego

Czternaście najciekawszych filmów ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych takich jak: Berlinale, Cannes czy Wenecja. Kinomani zobaczą m. in. „Avę", „Niezwykłą podróż fakira", „Ramen, smak wspomnień" czy „Happy End". Bilety na pokazy na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego kosztują 12 zł. Filmy prezentowane są w każdą środę i sobotę wakacji aż do 31 sierpnia 2019 r.

Wielkie żeglarskie święto nad Motławą. Trwa Baltic Sail Gdańsk 2019

Do Gdańska między 5 a 8 lipca 2019 r. przypłynie ponad 20 najpiękniejszych, bałtyckich żaglowców. Baltic Sail Gdańsk to największa w regionie impreza żeglarska, podczas której będzie okazja, by przepłynąć się żaglowcem, śpiewać szanty i wziąć udział w specjalnych warsztatach. Będą też koncerty i zajęcia przygotowane dla najmłodszych.

Truskawkowy zawrót głowy dla podniebienia, zdrowia i urody. Grzegorz Hyży i Roksana Węgiel na Złotej Górze

Gdzie można zjeść najsmaczniejsze truskawki i posłuchać muzyki? Tylko na Kaszubach, 6 lipca 2019 r. w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej podczas Truskawkobrania. Imprezę poprowadzi Krzysztof Skiba.

W Wisłoujściu usłyszymy huk strzelających dział i muszkietów. Rekonstrukcja bitwy z roku 1577

Ponad 250 rekonstruktorów odtworzy bitwę, która rozegrała się w Wisłoujściu w 1577 r., kiedy to twierdzę oblegały wojska króla Stefana Batorego. Na odwiedzających czekać też będą liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma. Impreza odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2019 r.

Zainspiruj się twórczo podczas Gdynia Design Days. Warsztaty, wystawy i spotkania z najlepszymi projektantami

Przez ponad tydzień 6-14 lipca 2019 r. Gdynia stanie się nadmorską stolicą designu. Podczas festiwalu Gdynia Design Days odbędzie się kilkadziesiąt spotkań branży projektowej, kursy dla specjalistów i początkujących, wykłady i wystawy. To świetna okazja, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda współczesny polski design i jakie są trendy w projektowaniu.

Przed nami XXI Światowy Zjazd Kaszubów. Po dwóch dekadach impreza powraca do Chojnic

Zjazd Kaszubów to największą impreza plenerowa, która promuje regionalną kulturę, a przede wszystkim stanowi okazję do spotkania się Kaszubów z całego świata. Tym razem zorganizowana zostanie w sobotę, 6 lipca 2019 r. w Chojnicach. Tradycyjnie będzie można posłuchać kaszubskiej muzyki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, a najlepsi karciarze rozegrają turniej baśki.

Codzienne, ale niezwykle zdjęcia. Wystawa Grand Press Photo 2019 na dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego

Ponad 260 zdjęć prasowych pojedynczych, fotoreportaży i projektów dokumentalnych opisujących Polskę i świat. To dokument dla przyszłych pokoleń. Najlepsze fotografie z ostatniej edycji konkursu można oglądać codziennie do 16 lipca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Jak żyło się w dawnej wsi pomorskiej, dowiesz się podczas warsztatów w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza w każdy czwartek wakacji na zajęcia, których uczestnicy cofną się w czasie do początków XX wieku i wskrzeszą zapomniane rzemiosła.

Zobacz skarby ze średniowiecznego Wrocławia. Nowa wystawa archeologiczna w Domu Przyrodników

Złota i srebrna biżuteria, ceramiczne naczynia, narzędzia rzemieślników, a nawet… psia obroża. Ponad 600 zabytków wydobytych z ziemi podczas wykopalisk prowadzonych na Nowym Targu we Wrocławiu będzie można zobaczyć nad Motławą. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku zostanie otwarta w sobotę, 6 lipca 2019 r.

Plener garncarski na Grodzisku w Sopocie. Poznaj tajemnice jednego z najstarszych rzemiosł

Warsztaty lepienia garnków, pokazy wypału w piecu, a także wykłady popularnonaukowe o ceramice. W skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie od 4 do 7 lipca 2019 r. trwać będzie plener garncarski.

Muzyka operowa, taneczna i piosenki kabaretowe. Artyści z całej Polski wystąpią w altanie parku oliwskiego

Utworów m.in. Moniuszki, Lutosławskiego czy Przybory będzie można wysłuchać w altanie parku oliwskiego w każdą sobotę w samo południe aż do 10 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny. Polski Chór Kameralny, jak co roku, zaprasza na cykl koncertów pod wspólnym tytułem Muzyka w Altanie.Goście Polskiego Chóru Kameralnego.

Lato w Teatrze Wybrzeże. Wakacyjne zajęcia dla uczestników półkolonii

Z początkiem wakacji Teatr Wybrzeże przygotował dla dzieci i młodzieży kilka atrakcji. Uczestnicy półkolonii będą mogli poznać teatr od kulis oraz wziąć udział w lekcjach teatralnych.

Baśniowe wizerunki kobiet w Pałacu Opatów. Poznaj twórczość irańskiego artysty Resy Mashoodiego

W swoich pracach Resa Mashoodi tworzy niepowtarzalne wizerunki kobiet. Będzie można je zobaczyć na wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2019 r.

Latem naucz się wypiekać chleb, prząść owczą wełnę i pleść wianki. Bezpłatne warsztaty rękodzielnicze

We wszystkie wakacyjne weekendy będzie można wziąć udział w specjalnych warsztatach w Kościerzynie, Wielu i we Wdzydzach. Specjaliści rękodzielnictwa nauczą, jak tradycyjnie wyrabia się masło, piecze chleb czy dekoruje pierniki.

Napisz recenzję i wygraj specjalną wejściówkę na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Masz od 15 do 19 lat i kochasz kino? Weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest udział w festiwalu filmowym w Gdyni. Wystarczy napisać recenzję wybranego filmu lub ocenić go w krótkiej videorecenzji. Najlepsze osoby zasiądą w Jury Młodych, będą oceniać filmy z Konkursu Głównego oraz uczestniczyć w spotkaniach z gwiazdami i w wydarzeniach towarzyszących.

Masz pomysł na działanie kulturalne na gdańskich Siedlcach? Weź udział w konkursie programu Otwarty IKM

Mieszkasz lub działasz na Siedlcach? Znasz kogoś, kogo warto zachęcić do rozwinięcia pomysłów schowanych w szufladzie? Projekt Otwarty IKM to okazja do zrealizowania działań kulturalnych dla mieszkańców tej dzielnicy. W konkursie wyłonionych zostanie od trzech do siedmiu inicjatyw, które mogą otrzymać do 4 tys. zł dofinansowania. Wnioski należy składać do 15 lipca w siedzibie IKM.

To artysta, który odkrywa przed nami potęgę koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa w Pałacu Opatów

Określa się go „ojcem chrzestnym" sztuk pięknych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wystawa w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Abdulqadera Al Raisa. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 29 czerwca 2019 r.

Lepsze życie gdańskich dzielnic. Jak działa UrbCulturalPlanning na Pomorzu?

Dolne Miasto, Stare Przedmieście oraz Nowy Port w Gdańsku zyskają nową jakość. Chodzi o wykorzystanie potencjału kulturowego, społecznego i gospodarczego tych dzielnic poprzez współpracę decydentów lokalnych i regionalnych, społeczności lokalnych, instytucji i inwestorów.

Poznaj świat antyczny północnej Afryki. Wystawa prac Andrzeja Taranka w Piwnicy Romańskiej

Wystawa w Piwnicy Romańskiej obejmować będzie obszerny wybór prac wybitnego gdańskiego artysty Andrzeja Taranka. Na rysunkach i obrazach jego autorstwa zaprezentowane zostaną relikty świata antycznego z obszaru północnej Afryki. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

Rozpoczęcie lata w Gniewie. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano na powitanie wakacji

Tegoroczne lato w Gniewie rozpoczną koncerty gwiazd sceny muzycznej. Natomiast miłośników historii z pewnością zainteresuje międzynarodowy turniej rycerski. Wspólną zabawę dla mieszkańców i turystów zaplanowano od piątku do niedzieli, 28-30 czerwca 2019 r.

Przekonaj się, jak wyglądało życie codzienne na dawnej wsi pomorskiej. Wakacyjna akcja w Swołowie

W ramach cykl „Muzeum jako żywo" w każdy czwartek wakacji w Swołowie odbywać się będą pokazy dawnych rzemiosł i prac gospodarskich. W programie przewidziano też m.in. warsztaty zdobienia tkanin oraz gry na wiejskich instrumentach. Akcja rozpoczyna się 27 czerwca 2019 r.

Zobacz, jakie są najnowsze trendy w dizajnie. Rozpoczyna się cykl wystaw w Domu Uphagena

Najnowsze trendy projektowe będzie można zobaczyć na wystawach z cyklu Dizajn w Domu Uphagena. Pierwsza z nich zostanie poświęcona twórczości Doroty Ceneckiej oraz Przemysława Kusia. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości