Aktualności

Spotkajmy się pomiędzy literaturą i teatrem. Przed nami dziesiąta edycja festiwalu Between

Dziesiąta edycja festiwalu Between.Pomiędzy rozpocznie się 13 maja 2019 r. Przez tydzień Trójmiasto będzie gościć nie tylko artystów, ale także naukowców i literaturoznawców. W organizację tego wydarzenia włączył się m.in. Teatr Wybrzeże.

Skąd się wzięła nazwa Stara Apteka? Dowiesz się podczas dni otwartych gdańskiego teatru

Teatr Wybrzeże zaprasza na Dni Otwarte, które zorganizowane zostaną 10-11 maja 2019 r. W ich trakcie będzie można zwiedzić budynek Starej Apteki, a na scenie zobaczyć spektakl „Zaczarowana królewna".

Chcesz poznać rolę plakatu teatralnego? Weź udział w rodzinnym zwiedzaniu Teatru Szekspirowskiego

Będzie można wykonać plakat teatralny i zrozumieć jego rolę w przedstawieniu. Doskonała zabawa dla całych rodzin w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 12 maja 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Moc muzyki w VII Symfonii Ludwiga van Beethovena. Koncert na Ołowiance

Utwory Straussa, Webera i Beethovena będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku piątek, 10 maja 2019 r. O wysoki poziom artystyczny koncertu zadbają soliści Błażej Goliński i Andrzej Wojciechowski.

Obchody z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja w Gdańsku. Co będzie się działo w Operze Bałtyckiej i pod pomnikiem Jana III Sobieskiego?

Koncert „Znasz-li ten kraj" – nowe odczytanie pieśni Moniuszki oraz uroczysta msza święta w bazylice Mariackiej, która zostanie poprzedzona złożeniem kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego to uroczystości w Gdańsku, w których m.in. wezmą udział pomorscy kombatanci.

Renowacja kamiennego ołtarza w Centrum św. Jana zakończona. Uroczyste odsłonięcie wspaniałego zabytku w niedzielę

Badania laboratoryjne i setki godzin żmudnej konserwatorskiej pracy. Efektem jest wygląd z XVII wieku. Uroczyste odsłonięcie kamiennego ołtarza w Centrum św. Jana w Gdańsku w niedzielę, 5 maja 2019 r. o godz. 13.00

Jakie bariery międzyludzkie utrudniają porozumienie? Debata o języku w Szekspirowskim

Rozmowa o komunikacyjnej funkcji języka oraz języku sztuki odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 9 maja 2019 r. Wstęp jest wolny.

Majówka z archeologią i rekonstruktorami. Początek nowego sezonu w Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście otwiera się ponownie dla turystów i mieszkańców Gdańska. Na rozpoczęcie nowego sezonu Muzeum Gdańska przygotuje szereg atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Pokazy grup rekonstrukcji historycznych odbywać się będę od 1 do 5 maja 2019 r.

Poznaj historię jednej torebki. W kartuskim muzeum zobaczysz prezent, który otrzymała księżna Kate

Na wystawie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach od soboty, 27 kwietnia 2019 r. zobaczyć będzie można torebkę wykonaną przez hafciarkę Annę Prill. Jej oryginalna wersja, z wyszytym złotą nicią wzorem kaszubskim, została podarowana księżnej Kate podczas wizyty na Pomorzu w 2017 r.

Letnia edycja programu Otwarty IKM na placu Kobzdeja. Nabór wniosków trwa

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza aktywistów, edukatorów, animatorów kultury i wszystkie osoby, które chcą zrealizować działanie kulturalne w mieście do składania wniosków w programie Otwarty IKM. Wniosek należy złożyć e-mailowo lub wysłać pocztą do 9 maja 2019 r.

Pięć monumentalnych malowideł na gdańskiej Zaspie. Dzień Wolnej Sztuki z Instytutem Kultury Miejskiej

Slow Art, czyli styl zwiedzania, która stawia na jakość a nie na ilość. Wyjątkowy spacer wśród bloków gdańskiej Zaspy. Spacer „Miłość jest pokusą" już w sobotę 27 kwietnia.

Pomorskie Nagrody Artystyczne wręczone. Wyróżnieni zostali aktorka, muzycy i artyści sztuk wizualnych

Kreacja Artystyczna, podobnie jak i tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej, trafiły do muzyków. Wyróżniony został zespół NeoQuartet, a Nadzieją Pomorza został młody muzyk Maciej Banachowski. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt dokonań autorskich otrzymał prof. Maciej Świeszewski. Wśród nagrodzonych znalazły się znakomita malarka Beata Ewa Białecka i wybitna aktorka Dorota Kolak, a za sprawowanie mecenatu uhonorowana została firma Kegar z Kępic.

Sukces dworca w Kościerzynie. Został uznany jednym z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce

Prestiżowy tytuł Zabytek Zadbany w tym roku zdobył dworzec kolejowy w Kościerzynie. Wyróżnienie otrzymała także Stara Apteka w Gdańsku, czyli nowa scena Teatru Wybrzeże. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 24 kwietnia 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Naucz dzieci programowania, seniorów odbierania poczty e-mail i wygraj nagrody [KONKURS]

Chodzi o to, by możliwie najwięcej osób dowiedziało się, co dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Można zorganizować warsztaty, spotkania lub zabawę. Najważniejsze, by wydarzenie odbyło się między 11 a 19 maja 2019 r.

Jak ciało funkcjonuje w przestrzeni miejskiej? Mikołaj Prynkiewicz odpowie na to pytanie

Na wystawie zostanie zaprezentowana dokumentacja zeszłorocznego performance'u „W niedzielę to ja chodzę na dancefloor", który odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w poniedziałek, 6 maja. Wstęp jest wolny.

Jesteś fanem dzieł Szekspira? 15 tysięcy złotych dla uczestników konkursu SzekspirOff

Podczas 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r., odbędzie się czwarta edycja konkurs SzekspirOff. Tematem przewodnim jest artystyczna interpretacja murów, podziałów i granic między ludźmi. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Prestiżowa konferencja w Gdańsku. Naukowcy i eksperci będą dyskutować o gotyckiej architekturze

Ponad 100 ekspertów z całej Europy weźmie udział w międzynarodowej konferencji poświęconej architekturze gotyckiej i jej znaczeniu dla rozwoju turystyki. Wydarzenie odbędzie się 25-26 kwietnia 2019 r. w Dworze Artusa oraz kościele św. Jana w Gdańsku.

Komponujesz, śpiewasz i grasz? Weź udział w konkursie podczas Festiwalu Gitarowy Shot 2019 w Tczewie

Muzyczny festiwal w Tczewie odbędzie się 17 i 18 maja 2019 r. Wystąpią duet Puchowski i Tymański oraz Krzysztof Meisinger z barokową orkiestrą Poland baROCK. Natomiast pierwszy dzień festiwalu to zmagania amatorów w konkursie Singer-Songwriter.

„Niebo polskie” jeździ po Gdańsku. Wyjątkowe malowidło doczekało się promocyjnego tramwaju

Mija rok, odkąd zakończyła się rekonstrukcja malowidła „Niebo polskie". O tym wydarzeniu przypomina specjalny tramwaj kursujący po Gdańsku. Pojazd promuje także akcję bezpłatnego zwiedzania auli dawnego Gimnazjum Polskiego, w której znajduje się to wyjątkowe dzieło.

Dlaczego palmę wielkanocną umieszczano za obrazem, a kotki baziowe połykano? Wielkanoc na Pomorzu

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka? Czy na Kaszubach pisanki mają wzorki? Co to jest zielony dyngus? Dlaczego dzieci szukają zajączka na polu? Tradycja i wielkanocne zwyczaje.

Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Przyjdź na galę XX Pomorskiej Nagrody Artystycznej

W kategorii Kreacje Artystyczne – 10 nominacji, trzy do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzech pretendentów do miana Mecenasa Kultury, czyli Pomorska Nagroda Artystyczna za 2018 rok.

Wizyta w muzeum nie musi być maratonem. Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Czy wiesz, ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? Z badań wynika, że średnio tylko 8 sekund. Zwiedzanie nie musi być maratonem, podczas którego trzeba zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty. Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego ciekawą propozycją jest Dzień Wolnej Sztuki.

Pomorze solidaryzuje się z Paryżem. Ogromne straty po pożarze katedry Notre Dame

Do Paryża płynie wsparcie z całego świata. Organizowane są zbiórki pieniędzy na odbudowę katedry. Już teraz zadeklarowano około 750 mln euro wpłat. Głowy państw oferują wsparcie merytoryczne ze strony najlepszych konserwatorów zabytków.

Święto miłośników muzyki świata i jazzu. 9. edycja Siesta Festival w Gdańsku

Cztery dni, siedmioro artystów i dziesięć koncertów tak zapowiada się tegoroczna edycja Siesta Festival 2019. Koncerty rozpoczynają się w czwartek, 25 kwietnia wieczorem i potrwają do niedzieli, 28 kwietnia 2019 roku.

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Poznaj tajemnice tworzenia współczesnych oper

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece odbędzie się spotkanie poświęcone operze współczesnej. Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 13 maja 2019 r., a jego gościem będzie muzyk Wojtek Blecharz. Wstęp – wolny.

Chcesz poznać historię byłych więźniów obozów koncentracyjnych? Jeśli tak to, przyjdź do Centrum Aktywności Twórczej

O sporcie nad Słupią posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 25 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny. Historyczne czwartki w Słupsku odbywają się cyklicznie raz w miesiącu.

Spektakl i tort na 455. urodziny mistrza ze Stratfordu. Podczas „Burzy” wiele będzie się działo

Przedstawienie będzie można zobaczyć na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego we wtorek, 23 kwietnia 2019 r. To okazja to świętowania jubileuszu 455. urodzin Williama Szekspira.

Majówka w Teatrze Wybrzeże, czyli znakomita rozrywka podczas długiego weekendu

Podczas majówki w Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną trzy tytuły: „Fedra", „Śmierć komiwojażera" oraz „Damy i huzary albo Play Fredro". Spektakle będzie można zobaczyć od 1 do 5 maja 2019 r.

Jak Olga Babak odbiera mieszkańców Ustki? Dowiesz się podczas wystawy w Centrum Aktywności Twórczej

Wernisaż prac Olgi Babak odbędzie się w środę, 24 kwietnia w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Tydzień wcześniej, bo 17 kwietnia będzie można porozmawiać z artystką

Beethoven i Debussy zabrzmią na Ołowiance. Niezwykły koncert z bajkami Krasickiego w tle

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza do wysłuchania koncertu rodzinnego w wykonaniu Penderecki Piano Trio. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2019 r. Bajki Ignacego Krasickiego przeczyta wybitna aktorka Marzena Trybała.

Hrabina w galerii handlowej? Krystyna Janda reżyseruje operę w Gdańsku

Pałac czy galeria handlowa? Miłość i zazdrość oraz klasyczny trójkąt? Współczesna wersja opery już niedługo na deskach gdańskiej opery.

Chcesz poznać przedmioty, jakimi posługiwali się Indianie żyjących w Amazonii? Zobacz wystawę w Młynie Zamkowym w Słupsku

Będzie można podziwiać rzemiosło 20 różnych grup indiańskich z perspektywy otaczającej natury, wpływającej na charakterystyczny kształt ich kultury. Są to zarówno przedmioty jednorazowego, jak i wielorazowego użytku. Wernisaż wystawy dorobku Borysa Malkina w Młynie Zamkowy w Słupsku, w piątek, 12 kwietnia 2019 r.

Patetycznie i pogodnie w archikatedrze oliwskiej. Od Weberna do Pärta z Schubertem w tle

Utwory Pendereckiego, Weberna, Pärta i Schuberta będzie można usłyszeć w archikatedrze oliwskiej. Papieski koncert odbędzie się w piątek, 12 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Fortepian i flet. Koncert ,,Muzyka łączy wszystkich" w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Słupsku zaprasza na wiosenny koncert kameralny na flet i fortepian ,,Muzyka łączy wszystkich". Wydarzenie odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Filmowa mapa Gdyni. Wiemy już, w których kinach będą seanse w czasie 44. FPFF

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie odbędzie się w Gdyni. Jednak w tym roku, w związku z likwidacją centrum Gemini i Multikina, projekcje filmów będą przeniesione w inne miejsca. Rolę głównego kina przejmie Helios w centrum handlowym Riviera. Filmy będzie można oglądać też w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym, Konsulacie Kultury i Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza. Widzów będzie woził bezpłatny autobus festiwalowy.

Wkrótce Gdańskie Spotkania Literackie. Dowiedz się, co będzie się działo?

Spotkania z tłumaczami literatury, warsztaty krytyki przekładu, premiera komiksu o pracy tłumacza, performance literacki, warsztaty podróżniczo-literackie dla młodych czytelników oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego – tak wygląda program Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu". Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką Podróż na Wschód, która rozpocznie się 11 kwietnia 2019 r. i potrwa trzy dni.

Chcesz poznać historię słupskiego sportu? Jeśli tak to, przyjdź do Baszty Czarownic

O sporcie nad Słupią posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Smartfon to tylko urządzenie do komunikacji czy również do nauki? Jak wykorzystywać cyfrowe media? Dowiesz się na spotkaniu w IKM

Jak twórczo korzystać z cyfrowych mediów? Jakie są przydatne aplikacje? O tym i o wieli innych sprawach związanych z mediami opowiedzą eksperci w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Spotkanie już 9 kwietnia 2019 r.

O odchodzeniu od tradycji, zaufaniu wewnętrznemu, intuicyjnemu światu. Premiera płyty „Rasti” w GTS

Prezentacja utworów z najnowszej płyty Laboratorium Pieśni „Rasti" odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w sobotę, 13 kwietnia 2019 r. Ten koncert jest przełożony z 19 stycznia. Został odwołany w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.

Czy tajemnica i groza mogą być romantyczne? Przekonasz się podczas wystawy zbiorowej w Słupsku i Ustce

Ekspozycja prac Natalii Bażowskiej, Krzysztofa Maniaka, Pawła Szeibela, Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Bianki Rolando, Kuby Woynarowskiego „Pod soczystym zielonym mchem, ktoś schował białe kości" dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2019 r. Wystawę można oglądać w słupskiej Baszcie Czarownic i Galerii Kameralnej oraz w usteckim Centrum Aktywności Twórczej.

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Muzeum Archeologiczne zaprasza na wielkanocne warsztaty

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów. Uczestnicy wykonają wielkanocne ozdoby, dekoracje na stół i kartki z życzeniami. Zajęcia odbędą się w sobotę 13 kwietnia 2019 r.

Poznaj gdańskie dzielnice. Rusza dziewiąty sezon spacerów i wykładów z lokalnymi przewodnikami

Do Nowego Portu, Oruni czy Zaspy w tym sezonie dołączy Wyspa Sobieszewska. Na bezpłatne spacery, spotkania i wykłady z Lokalnymi Przewodnikami zaprasza Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Pierwsze spotkania już 6 kwietnia 2019 r.

Gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów. Promocja wyjątkowych wydawnictw

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. w Domu Uphagena odbędzie się promocja książki i albumu płytowego poświęconych gdańskiemu kompozytorowi i klawesyniście Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. Wydawnictwa będzie można kupić w promocyjnej cenie.

Potrafisz gwizdać i masz słuch muzyczny? Weź udział w I Kaszubskim Festiwalu Muzyki Gwizdanej

Pomysł jest zaskakujący, ale ma promować mało popularną, niełatwą sztukę gwizdania artystycznego. W wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności gwizdania.

Specjalny monodram dla wszystkich eurosceptyków. Przedstawienie francuskiego filozofa w ECS

W Europejskim Centrum Solidarności 12 kwietnia 2019 r. wyjątkowe przedstawienie zaprezentuje Bernard-Henri Lévy, francuski filozof, pisarz i scenarzysta filmów. Przedstawienie jest elementem kampanii Looking for Europe (Szukając Europy), która ma przybliżyć idee funkcjonowania Unii Europejskiej.

Wielkopolanie ku Niepodległej. W Gdańsku pojawi się instalacja upamiętniająca zwycięskie powstanie

Podświetlana instalacja, upamiętniająca stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego, ustawiona zostanie przed Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W dniu jej otwarcia będzie można spotkać ułanów poznański, uczestniczyć w debacie naukowej oraz wysłuchać patriotycznego koncertu.

Pojedynek na grille, inspiracje dla podróżników i najnowsze trendy rowerowe. Free Time Festiwal w Gdańsku

Dziesięć stref tematycznych dla podróżników, amatorów sportu i dobrej zabawy. Free Time Festiwal to okazja do spędzenia rodzinnego weekendu i poznania najciekawszych regionów Polski oraz świata. W weekend 6 i 7 kwietnia 2019 r. w AmberExpo będzie można poznać 1001 pomysłów na niebanalne spędzenie wolnego czasu.

Gdańsk oczami Gertrudy Kelting. Kim była i co po niej zostało, dowiesz się podczas wykładu w Instytucie Kultury Miejskiej

Fotografie Gertrudy Kelting z Wrzeszcza są codziennie oglądane przez setki ludzi z całego świata na aukcjach internetowych i giełdach kolekcjonerskich. Paradoksem jest, że autorka tego sukcesu pozostała nieznana i jedynie dzięki sygnaturom, znane jest przynajmniej jej nazwisko, i możemy zlokalizować jej atelier. O dorobku Gertrud Kelting opowie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 16 kwietnia 2019 r. Jerzy Wołodźko z Fundacji Karenwall. Wstęp jest wolny.

Najlepsze grupy z całej Polski i cztery dni z improwizacją. Gdański Festiwal Impro Podaj Wiosło

Utwory zrodzone z zakamarków duszy i sugestii publiczności, benefis, spotkanie po latach, rozliczenie z przeszłością. Nie przegap jednego z najlepszych wydarzeń komediowych w kraju.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości