Aktualności

Najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Zobacz nowe nabytki Muzeum Narodowego w Gdańsku

Unikalną kolekcję marionetek ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek będzie można oglądać w Pałacu Opatów od 14 listopada do 16 grudnia 2018 r. Pokazowi towarzyszyć będą lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz oprowadzanie kuratorskie.

Niepodległa w komiksie. Premiera niezwykłej książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Komiks inspirowany jest wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego. Autorzy zostali wybrani w konkursie, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Scenariusz napisał Robert Stasiak, a za rysunek odpowiedzialny jest Piotr Kotecki. Premiera książki 17 listopada 2018 r. w Bibliotece Manhattan.

Z Gabriellą Zeno o tożsamości kobiet, czyli „Do wszystkich moich matek”. Spotkania w Centrum Aktywności Twórczej

Macierzyństwo, genealogia, uprzedmiotowienie ciała kobiecego to m.in. tematy spotkań z włoską rezydentką Gabriellą Zeno. Wydarzenia odbędą się w czwartki 15 i 22 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Współczesny „Cyrulik sewilski”. Czym zaskoczy widzów Opera Bałtycka?

Akcja klasycznej opery została przeniesiona z Sewilli do Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych, stary Bartolo przypomina prezydenta Trumpa, a cyrulik Figaro chodzi w dresie. Jak z ponad 200-letnim „Cyrulikiem sewilskim" poradzili sobie artyści Opery Bałtyckiej?

,,Przewijanie na podglądzie”, czyli Król powraca do Teatru Szekspirowskiego

Poetyckie, naturalne i emocjonalne. Czy takie są najnowsze utwory Błażeja Króla? Jeśli lubisz jego muzykę, koniecznie przyjdź do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 16 listopada 2018 r.

Wyjątkowa nagroda za literackie przekłady. Został niecały miesiąc, aby zgłosić kandydata do Nagrody za Twórczość Translatorską

Nagroda za Twórczość Literacką im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego to jedyne tego typu wyróżnienie wśród literackich nagród. Laureatów poznamy wiosną 2019 r. podczas Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu". Termin zgłoszeń kandydatów mija 30 listopada 2018 r.

Benefis „Pana Wojtka od Aniołów”, czyli 25-lecie pracy twórczej kaszubskiego artysty

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na benefis rzeźbiarza Wojciecha Wesserlinga. Wydarzenie, zorganizowane z okazji 25-lecia pracy twórczej, odbędzie się w piątek, 16 listopada 2018 r. Wstęp – wolny.

Rock, reggae, funky i pop. Współczesna muzyka i sztuka ukraińska na JarmaRock Fest w Gdańsku

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy to wydarzenie dla miłośników muzyki ukraińskiej z całej Polski i spoza jej granic. W tym roku wystąpi m.in. legendarny zespół z Tarnopola – Skai. Poza koncertami powstanie też artystyczna przestrzeń, w której twórcy zaprezentują swoje prace. Festiwal potrwa dwa dni – 16 i 17 października 2018 r. w klubie B90 w Gdańsku.

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Światowy Dzień Filozofii

O pracy i życiu filozofa poprzez media społecznościowe opowiedzą pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. Będą też warsztaty dotyczące symboli i ich roli w komunikacji międzyludzkiej, a uczestnicy zajęć zaprojektują logotyp. To atrakcje, jakie towarzyszyć będą obchodom Dnia Filozofii w czwartek, 15 listopada 2018 r.

Architekt i malarz muzyki, góral, krakus i obywatel świata. Różne oblicza Jana Kantego Pawluśkiewicza

Muzyka instrumentalna z filmu „Papusza", piosenki z filmów: „Wodzirej", „Mała Vilma" i z płyty „Consensus". Ekspozycje – malarstwa Pawluśkiewicza i Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny".

Archiwum wiadomości