Aktualności

Tu bezpiecznie zobaczysz filmy. W Trójmieście działa już kilka kin samochodowych i plenerowych

O kilku tygodni na wielkich ekranach ustawionych na parkingach można oglądać najnowsze produkcje i filmy, które były hitami w kinach jeszcze przed epidemią. Właśnie do listy kin samochodowych w Trójmieście dołącza kolejne – tym razem na parkingu przy Ergo Arenie. Pomieści aż 150 samochodów. Od czerwca można także wziąć udział w plenerowych pokazach filmów.

Masz ciekawe zdjęcia z Pomorza? Wyślij je na konkurs Gdańsk Press Photo 2020 – czekają atrakcyjne nagrody

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Kosycarz Foto Press zapraszają do wzięcia udziału w XXIV Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy „Gdańsk Press Photo 2020''. W konkursie mogą wziąć udział zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy.

Znane i lubiane utwory muzyki klasycznej. Koncert Cappelli Gedanensis on-line

Chcesz odbyć muzyczną podróż od „Habanery" z opery „Carmen" G. Bizeta do słynnego „Duetu kotów" G. Rossiniego? Posłuchaj koncertu Cappelli Gedanensis on-line.

Kultura w czasie pandemii. Jak pomóc ludziom związanym z kulturą?

Co zrobić, by kultura i ludzie z nią związani mogli funkcjonować w nowych warunkach? Gdzie mają szukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące pracy i życia codziennego? Podczas pierwszego spotkania na żywo organizowanego przez Porozumienie dla Kultury, poruszane będą tematy dotyczące wpływu pandemii na kulturę, minimalizowania jej negatywnych skutków i najważniejszych wyzwań.

Uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowy i debata online. 4 czerwca świętujmy rocznicę częściowo wolnych wyborów

Wybory 4 czerwca 1989 r., choć nie były w pełni demokratyczne, przesądziły o upadku PRL i otworzyły drogę do wolnej Polski. Już w czwartek będziemy obchodzić kolejną rocznicę tego wielkiego i ważnego wydarzenia, choć z uwagi na pandemię COVID-19 uroczystości będą miały wyjątkowy przebieg.

„Jutro będzie dobry dzień”. Pierwszy koncert w Operze Leśnej po trzech miesiącach przerwy

W sobotę, 6 czerwca w sopockiej Operze Leśnej zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot w towarzystwie zaproszonych artystów. Występ odbędzie się w 38. rocznicę pierwszego koncertu zagranego przez sopockich filharmoników. Będzie to jednocześnie pierwszy koncert w operze po prawie 3-miesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią COVID-19.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie już otwarte dla zwiedzających

Muzeum Narodowe w Gdańsku zdecydowało się na ponowne otwarcie instytucji w Będominie. Już od wtorku, 2 czerwca muzeum mogą zwiedzać goście. Oczywiście na specjalnych zasadach, związanych z epidemią koronawirusa. W budynku trzeba będzie chodzić w maseczkach i rękawiczkach, a czas przebywania w poszczególnych salach został ograniczony do 15 minut.

Niedzielna msza święta online z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00 [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Pomimo zalecenia Episkopatu Polski o zniesieniu dyspensy, ale w związku ze stanem epidemii w Polsce, wierni mogą uczestniczyć we mszy świętej za pośrednictwem Internetu. Msza św. w kościele p.w. św. Jana w Gdańsku będzie transmitowana online w niedzielę, 31 maja od godz.12.00. Będzie można ją śledzić w serwisach pomorskie.eu i gdansk.pl.

Konkursu Zabytek Zadbany 2020 rozstrzygnięty. Wśród laureatów i wyróżnionych są dwa obiekty z naszego regionu

Tytuł jednego z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce w tym roku zdobyła wieża ciśnień w Malborku. Wyróżnienie otrzymał również Biały Spichlerz w Słupsku, czyli nowy obiekt Muzeum Pomorza Środkowego. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 27 maja 2020 r.

Ruszają prace przy budowie nowej filii biblioteki na Oruni. Powstanie w zabytkowym ratuszu [WIZUALIZACJA]

Wcześniej w Ratuszu Oruńskim siedzibę miały różne urzędy, a nawet komisariat policji. Teraz powstanie tam już 32. filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Remont budynku zakończy się we wrześniu 2021 roku. W Ratuszu Oruńskim, poza biblioteką, siedzibę będzie miała Rada Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Znajdzie się także miejsce na działania społeczne organizacji pozarządowych.

Kolonia Rzeszy i Olimp. Fascynujące wrzeszczańskie opowieści, czyli Gdańskie Miniatury on-line

Ważni ludzie, historyczne ciekawostki, gdańskie miejsca i ulice. Teksty Kingi Jarockiej z dźwiękowymi komentarzami Ewy Czerwińskiej oraz zdjęciami i grafikami 3D Jana Rośka. Robi się ciekawie, a to za sprawą interaktywnych gier Gdańskich Miniatur.

UrbanLab w formule online, czyli planowanie kulturowe w praktyce. Tym razem tematem będzie Wilno

Samorząd województwa pomorskiego, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Instytut Kultury Miejskiej w środę, 27 maja 2020 r. zapraszają na UrbanLab Wilno. Spotkanie dotyczące Wspólnego działania na rzecz rozwoju przestrzeni miejskich odbywa się w języku angielskim na platformie Zoom. W jego trakcie eksperci i ekspertki z krajów Morza Bałtyckiego podzielą się doświadczeniami pracy z lokalnymi społecznościami. Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę w Wilnie.

W tym roku nie będzie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został przełożony na następny rok

Decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji popularnego festiwalu filmów jednogłośnie podjął komitet organizacyjny. O swojej decyzji poinformował 20 maja 2020 roku. Filmy, również te wyprodukowane w 2020 roku, zobaczymy za rok. Zmiana podyktowana jest panującą sytuacją epidemiologiczną.

Otwieramy kolejne muzea. Chodzi o skansen we Wdzydzach, zamek w Bytowie i galerię w Słupsku

We wtorek, 19 maja swoje zbiory zwiedzającym udostępniły Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku. Oczywiście, na specjalnych zasadach związanych z trwającym nadal stanem zagrożenia epidemicznego. Zwiedzać trzeba będzie w maseczkach, po dezynfekcji rąk i przy ograniczonej liczbie osób.

Na leżaku czy w aucie? Pierwszy pokaz w sopockim kinie plenerowo-samochodowym już w piątek

Spadek liczby zakażeń koronawirusem powoduje złagodzenie restrykcji społecznych. Skutkiem tego jest odmrażanie kolejnych instytucji kultury. Już 22 maja 2020 r. w Sopocie będzie można oglądać filmy na leżakach lub w autach.

Jak szybko napisać książkę i stworzyć własny font? Drugie życie krojów pisma – wirtualne warsztaty

Czy książkę można napisać w kilka godzin? Grupowe tworzenie publikacji na wybrany temat w krótkim czasie to booksprint. Jak przenieść własne lub archiwalne kroje pisma do postaci cyfrowej? Tego można dowiedzieć się podczas rozwijających pasje warsztatów on-line.

Chcesz zobaczyć tkaniny z różnych zakątków Polski, odwiedź wystawę czasową w Swołowie. Podziwiać można m.in. kapy, stroje ludowe, ręczniki

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie można podziwiać tkaniny zebrane od ludzi, którzy przyjechali po II wojnie światowej. Wśród zgromadzonych eksponatów są m.in. stroje ludowe przywiezione z Kurpiów, Opoczna, Kielc, Polesia, Polski południowo-wschodniej. Kunsztem tkackim wyróżniają się tkaniny dwuosnowowe wileńskie, a także wielonicielnicowe kapy. Dużą część kolekcji stanowią: kompletne stroje ludowe, ręczniki dekoracyjne i obrzędowe czy bogato zdobione haftami koszule. Wystawa ma być dostępna dla zwiedzających do końca roku.

Europejska Noc Muzeów 2020. Piętnasta edycja na Pomorzu – po raz pierwszy on-line

W związku z pandemią COVID-19, tegoroczne wydarzenie będzie inne niż do tej pory. Jednakże, jak zwykle, ta noc będzie wyjątkowa.

Niezwykły przewodnik po lasach. Z nową „Niemapą” poznasz lasy Pomorza Gdańskiego

Na kartach nowej odsłony popularnego przewodnika dla dzieci znalazły się propozycje tras spacerowych, rowerowych, spływów kajakowych i biwaków. Wszystkie w granicach lasów Pomorza Gdańskiego. Nowa „Niemapa" pełna jest kolorowych ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody. Plus bonus – w lesie nie trzeba nosić maseczek!

Stary konkurs z nową nazwą. Biblioteka wojewódzka ogłosiła Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca

Do konkursu można zgłaszać utwory w dowolnym gatunku: opowiadania, eseje, powieści, reportaże, wiersze i teksty dramatyczne. Ważne, by autor lub dzieło związane było z Gdańskiem. Ostateczny termin nadsyłania prac to 31 sierpnia. Gdański Konkurs Literacki ma za sobą już prawie 30 edycji. W tym roku zyskał nową nazwę – swojego patrona Bolesława Faca.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna otwiera się dla czytelników. Co z odmrażaniem innych instytucji kultury?

Od 12 maja otwarte będą dla czytelników cztery filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a od jutra, czyli środy 13 maja odwiedzających ponownie zaprosi Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W planach są kolejne otwarcia, a wszystkie łączy jedno: nowe zasady działalności, mniejsza liczba gości i specjalne środki bezpieczeństwa. Poniżej szczegóły odmrażania „marszałkowskich" instytucji kultury w Pomorskiem.

Wirtualna orkiestra, warsztaty filmowe on-line, tworzenie gier – kto jeszcze otrzymał wsparcie? Wyniki konkursu Bardzo Młoda Kultura

Dokumentacja działań na TikToku, wirtualna orkiestra z Debrzna, warsztaty filmowe on-line, tworzenie gier, filmy pokazujące kulturę bractw rycerskich na Pomorzu, opowieści o lokalnych zasobach i wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży. To tylko część z pomysłów na działania, jakie zostaną zrealizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura – Pomorskie.

Szczególna lekcja matematyki, koniec świata, jednominutówki, czytanie Pomorza. Co pomaga przetrwać trudny czas?

Jednominutowe filmy na trudne czasy czy rozmowy z ciekawymi ludźmi o tym, jak sobie radzą w czasie pandemii? A może quiz i wspomnienia o Centrum św. Jana w Gdańsku oraz familijne warsztaty plastyczne? Sprawdź, co przygotował Instytut Kultury Miejskiej – dla każdego znajdzie się coś ciekawego.

Niedzielna msza święta online z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00 [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W związku ze stanem epidemii w Polsce kościoły mogą przyjmować tylko ograniczoną liczbę wiernych. Jednak każdy może wziąć udział w mszy św. w kościele p.w. św. Jana w Gdańsku, która będzie transmitowana online w niedzielę, 24 maja od godz.12.00. Mszę będzie można śledzić w serwisach pomorskie.eu i gdansk.pl.

Koncerty bez udziału publiczności. XIII Gdański Festiwal Muzyczny w czasie pandemii

Chcesz posłuchać solistów i orkiestr z całego świata? Włącz radio i i udaj się w muzyczną podróż przez różne epoki i posłuchaj utworów wybitnych kompozytorów.

Niebieskie iluminacje, koncert carillonowy i muzyka online. Obchody Dnia Europy w czasie pandemii

W tym roku obchody Dnia Europy przypadającego w sobotę, 9 maja będą znacznie ograniczone. Nie oznacza to jednak, że święto minie bez echa. W Gdańsku z tej okazji zawisną flagi Unii Europejskiej, a z wieży Ratusza usłyszymy carillonową „Odę do radości".

Tym razem oceniaj książki po okładce. Nowa zabawa dla czytelników gdańskiej biblioteki

Z okazji Dnia Bibliotekarza, który przypada 8 maja, pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zapraszają do foto zabawy. Chodzi o to, by własnymi siłami i przy pomocy tego, co mamy pod ręką, odtworzyć zdjęcie lub kompozycję znajdującą się na okładce naszej ulubionej książki. Za najlepsze prace można otrzymać nagrody!

Jeden rysunek za tysiąc słów. Bibliotekarze rozmawiają z trójmiejskimi ilustratorami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku rozpoczęła cykl wywiadów z popularnymi ilustratorami z Trójmiasta. Pierwsza rozmowa to wywiad Bartłomiejem Broszem, który przeprowadził Mateusz Pudlis z Biblioteki Oliwskiej.

8 maja Bibliotekarze i Biblioteki mają swoje święto. Życzenia od marszałka Mieczysława Struka

W całej Polsce 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Tego dnia rozpoczyna się także Tydzień Bibliotek, który potrwa do 15 maja.

Koncerty na gdańskich carillonach. Muzyka na żywo i on-line [AKTUALIZACJA]

Z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, 8 i 9 maja 2020 r. zabrzmi muzyka gdańskich carillonów. Koncerty zaplanowano z okazji obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i Dnia Europy.

Trzecia edycja Nordic Talking. W tym roku spotkanie miłośników krajów skandynawskich odbędzie się online

Śnieg, zorza polarna, fiordy, renifery, trolle i bułeczki cynamonowe. Te hasła od razu przywołują na myśl kraje północy. O tym, co jeszcze kojarzy nam się ze Skandynawią, a także o podróżach, kulturze i biznesie będą rozmawiać goście Nordic Talking Festival, który odbędzie się 8-10 maja 2020 r. Wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie można zobaczyć w internecie.

Sopocka kultura już otwarta dla odwiedzających. A co z innymi instytucjami artystycznymi w regionie?

Od środy, 6 maja w Sopocie otwarte dla gości są Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu i Miejska Biblioteka Publiczna. Jednak na specjalnych zasadach: w maseczkach, z dezynfekcją rąk, przy ograniczonej liczbie osób lub po wcześniejszym umówieniu wizyty. Sopot to na razie wyjątek, gdyż większość pomorskich instytucji kultury właśnie opracowuje plany otwarcia i działalności w czasie trwania epidemii. Tak, by wszyscy byli bezpieczni.

Złota Kampania „Sądu Ostatecznego” Memlinga znowu wyróżniona! Aż trzy amerykańskie nagrody dla TOFU Studio

Spośród 3820 zgłoszeń z 50 krajów świata, projekty gdańskiego studia zdobyły dwa razy platynę oraz złoto w tegorocznej edycji amerykańskiego konkursu MUSE Design Awards.

Kultura w całej Polsce prosi o pomoc. Apeluje do minister rozwoju i ministra kultury o działanie

Jedenaście rad kultury z całego kraju, w tym także Pomorska Rada Kultury i Rada Kultury Gdańskiej, napisały do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz dwa listy. Apelują m.in. o jak najszersze włączenie sektora kultury w założenia tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, równe traktowanie instytucji rządowych i samorządowych w rozdziale środków oraz pomoc dla artystów niezależnych.

Rząd chce otwierać muzea, biblioteki i galerie sztuki. Brakuje jednak jasno określonych zasad działania

Premier rządu ogłosił otwarcie części instytucji kultury już od poniedziałku, 4 maja. Jednak nie ma odpowiedniego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom tych instytucji, jak i odwiedzającym. Dlatego instytucje te nie będę otwierane po majówce.

Majówka 2020 on-line. Z naszymi propozycjami nie będziesz się nudzić

Pomorskie instytucje kultury, mimo że zamknięte dla odwiedzających, na majówkę przygotowały cały wachlarz różnorodnych atrakcji. Będą warsztaty rodzinne z projektowania domów, planowania warzywniaka na balkonie i spotkania z pisarzami. A na wieczory polecają spektakle i nagrania muzyczne z teatrów i opery. Wszystkie wydarzenia łączy jedno hasło: #zostańwdomu.

Specjalny konkurs z okazji Dnia Flagi 2 maja. Sprawdź, co trzeba zrobić i wygraj ciekawe nagrody

Święto polskiej flagi już w sobotę, 2 maja. Można tego dnia wziąć udział w specjalnym konkursie fotograficznym i wygrać karty podarunkowe do księgarni, bilety do Centrum Nauki Experyment w Gdyni i gry logiczne. Wystarczy zrobić zdjęcie flagi lub innego symbolu narodowego.

Życie w epidemii – jak radzić sobie z lękiem, samotnością i pracą zdalną? Specjalne webinarium z psycholog

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała webinarium z psycholog Elżbietą Krzyżniak, która odpowie na pytania zadane przez czytelników. Dotyczą one m.in. strachu przed epidemią, poczucia samotności, a także problemów ze znalezieniem motywacji do pracy i nauki zdalnej. Problemem jest tez organizacja domowego życia w izolacji. Wideo będzie można obejrzeć w czwartek, 30 kwietnia na stronie biblioteki i na Facebooku.

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz apelują o pomoc dla instytucji kultury i dla artystów

W piątek, 24 kwietnia 2020 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska wysłali pismo, w którym wspólnie zwracają się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z apelem o pilną pomoc dla instytucji kultury. Nie tylko tych państwowych, ale również samorządowych.

Misie, lale i krasnale. Jak kreatywnie i rodzinnie spędzić czas w domu i zrobić maskotkę

Podczas niedzielnego spotkania, 26 kwietnia 2020 r. o godz. 11, dzieci staną się projektantami i wraz z opiekunami stworzą z niepotrzebnych skrawków tkanin lalkę, misia czy inną maskotkę.

Kto odbierze statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej? Kiedy poznamy zwycięzców?

Gala wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2019, najważniejszych nagród Województwa Pomorskiego przyznawanych w dziedzinie kultury, miała odbyć się dziś w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z powodu pandemii została przełożona. Mimo to procedura wyboru laureatów odbywa się bez zakłóceń.

Działania pomorskich bibliotek wzorem dla innych. Tak bibliotekarze pomagają czytelnikom przetrwać epidemię

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku i jej filie mają dla czytelników darmowe e-booki, usługi online, materiały do nauki zdalnej oraz konkursy. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku uruchomiła specjalną infolinię dla seniorów, wirtualną czytelnię i akcję czytania książek przez aktorów. Te działania w czasie epidemii koronawirusa jako przykład dla innych instytucji doceniło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Historia stworzenia świata. Wyjątkowe spotkanie on-line z Dobranockami Teatralnymi

Co zobaczymy tym razem? Spektakl Teatru Barnaby o dowcipnej historii stworzenia świata, który opowiada małym widzom o trudach budowania wzajemnych więzi i wartości współdziałania.

Czy dobrze znasz gdańskie dzielnice? Posłuchaj anegdot i opowieści podczas wirtualnego spaceru z przewodnikami

Podzielą się zdjęciami z archiwów rodzinnych i opowieściami, zabiorą na spacer szlakiem wspomnień, miejsc czy przedmiotów. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają w kwietniu i maju 2020 r. na wirtualne spotkania z gdańskimi dzielnicami.

Msza święta online z kościoła św. Jana w Gdańsku [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W związku ze stanem epidemii w Polsce kościół św. Jana jest zamknięty. Jednak wierni mogą wziąć udział w mszy św., której będzie transmitowana online w niedzielę, 26 kwietnia od godz. 12.00. Mszę będzie można śledzić w serwisach pomorskie.eu, gdansk.pl i na kanale You Tube Pomorskie.

W tym roku bez tortu, ale świeczki będą. Wspólne świętowanie 456. urodzin Szekspira

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do wspólnego świętowania 456. urodzin Szekspira. W tym roku tradycyjna, coroczna impreza przeniesiona zostanie do internetu. W ramach happeningu online każdy będzie mógł wziąć udział w stworzeniu wirtualnej kartki urodzinowej, a także zdmuchnąć urodzinową świeczkę i przesłać swoje życzenia.

Sztuka na przekór izolacji. Wirtualne zwiedzanie wystawy prac nigeryjskiego artysty

W Muzeum Narodowym w Gdańsku miesiąc temu zaplanowano otwarcie wystawy nigeryjskiego artysty Boba-Nosy Uwagboe. W związku z epidemią koronawirusa jej wernisaż został jednak odwołany, a przygotowanej ekspozycji nikt nie może odwiedzić. Artysta wraz z kuratorką postanowili zatem pokazać wybrane prace w ramach oprowadzania online. Nagranie zostanie udostępnione w internecie w niedzielę, 19 kwietnia 2020 r.

Pomagasz innym w walce z koronawirusem i jesteś z Tczewa? Możesz otrzymać 5 tys. zł wsparcia na działania

Właśnie wystartował pilotażowy konkurs na dotacje „Solidarni z bohaterami czasu epidemii". Chodzi o dofinansowanie inicjatyw lokalnych, które pomagają zwalczać epidemię i wspierają społeczności w wychodzeniu z kryzysu pandemicznego. O granty mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i grupy nieformalne. Pilotaż konkursu dedykowany jest gminom powiatu tczewskiego i miastu Tczew.

Odkrywaj historie i zdobywaj nagrody. Konkursy Grodziska w Sopocie dla dzieci i młodzieży

Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Zadanie polega na tym, aby odkryć skarby przeszłości znajdujące się w najbliższej okolicy, a następnie przedstawić poznane historie w formie rysunkowej, komiksowej albo literackiej. Prace można przesyłać do 17 maja 2020 r.

Bibliotekarze zapraszają do pogadania. Uruchomiony został specjalny telefon dla seniorów

Biblioteczny telefon pogadania to nowa akcja skierowana do seniorów. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku uruchomiła specjalny numer telefonu, pod który mogą oni zadzwonić i porozmawiać np. o literaturze lub kulturze.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości