Aktualności

Przed nami finał konkursu Zabytek zadbany 2018. Które pomorskie zabytki mają szansę na zwycięstwo?

Dom podcieniowy w Miłocinie
Dom podcieniowy w Miłocinie. Fot. źródło: www.pomorskiewunii.pomorskie.eu

Znamy już listę wybranych zabytków, które dostały się do ostatniego etapu prestiżowego konkursu. Nominowanych jest 45 obiektów z całego kraju. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia 2018 r.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę nominowanych w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek zadbany. Wstępną ocenę przeszło 45 obiektów z 15 województw, w tym dwa z naszego regionu.

 

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych szanse na zwycięstwo mają:

  • Dom podcieniowy w Miłocinie – zbudowany w 1731 r., obecnie pełni funkcję kulturalne. Obiekt, wraz z sąsiednimi budynkami, tworzy folwark żuławski, w którym mieścić się będą: galeria sztuki, sale edukacyjne oraz pokoje gościnne.
  • Klasycystyczny budynek starostwa, obecnie Dzienny Dom Pobytu Senior+ w Kwidzynie – pierwsza siedziba władz powiatu kwidzyńskiego, wzniesiona ok. 1800 r. Od 1864 r. znajdowała się tu Miejska Kasa Oszczędności, a od zakończenia I wojny światowej do 1945 r. rezydencja burmistrza.

 

Tegorocznych laureatów i wyróżnionych poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia 2018 r. w Zamościu.

Zobacz: lista nominowanych w konkursie Zabytek zadbany 2018

 

Zabytek zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową w jego imieniu realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów. Jury oceniać będzie m.in. prawidłowe wykonanie prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich, jak również właściwe użytkowanie danego obiektu, w tym organizowanie wystaw i koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych.

 

Baner konkursu Zabytek zadbany 2018

 

*  *  *

 

Pomorscy laureaci i wyróżnieni w ostatnich edycjach konkursu Zabytek zadbany

Edycja 2017
Laureat w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu:
Kościół NMP w zespole zamkowym w Malborku

Edycja 2016
Laureat w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:
Muzeum Emigracji, dawny Dworzec Morski w Gdyni

Edycja 2015
Wyróżnienie w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:
Kościół św. Jana – Centrum św. Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku

view szablon artykułu