Aktualności

Spotkania z książką w czytelni online. Nowa propozycja gdańskiej biblioteki dla dzieci i dorosłych

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do wideo czytelni online. W ramach projektu #gdanskczyta artyści z trójmiejskich teatrów oraz lokalni autorzy czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Gdańskim i Pomorzem. Nagrania będą publikowane we wtorki i piątki na You Tube.

Bez tradycyjnych obrzędów, święconki i rezurekcyjnej procesji. Jak w czasie pandemii wyglądać będzie Wielkanoc 2020?

W czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w kalendarzu liturgicznym kościoła rzymskokatolickiego. W związku z epidemią koronawirusa w tym roku Metropolita Gdański wydał dekret o zasadach celebracji Wielkiego Tygodnia.

Msza święta w kościele św. Jana w Gdańsku [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Kościół św. Jana jest zamknięty w związku ze stanem epidemiologicznym w Polsce. Jednak wierni mogą wziąć udział w mszy świętej, która będzie transmitowana on-line w niedzielę, 5 kwietnia od godz. 12.00. Nabożeństwo będzie można śledzić w serwisach pomorskie.eu, gdansk.pl i na kanale You Tube Pomorskie.

Nowa odsłona akcji Okienka na świat. Weź udział w konkursie i rozwesel swoich sąsiadów

Raz w tygodniu Krokodyl Alojzy, maskotka Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, będzie ogłaszał zadanie konkursowe dla dzieci. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy umieścić w oknie prace plastyczne, które rozweselą sąsiadów. Zabawa w ramach akcji Okienka na świat potrwa do 23 kwietnia 2020 r. Autorzy najlepszych prac mają szansę zdobyć nagrody.

Pokażcie innym, jak przygotowujecie się do świąt i wygrajcie nagrody. Konkurs „Wszyscy w domu – Malujemy Wielkanoc!”

Czas izolacji w domach można wykorzystać kreatywnie – biorąc udział w specjalnym konkursie dla całych rodzin. Wystarczy przygotować pracę plastyczną w dowolnej technice i zebrać dużo „lajków" w mediach społecznościowych. Do wygrania karty upominkowe do księgarni, bilety do Teatru Muzycznego oraz zestawy kosmetyków.

„Siostro, bracie – zostań w chacie”. Dziewięć konkursów z nagrodami dla uczniów na czas epidemii

Laurki dla medyków, rodzinne przepisy na ulubione potrawy i kreatywne zdjęcia z książką – to tylko kilka tematów prac konkursowych, jakie mogą nadsyłać uczniowie pomorskich szkół i przedszkoli. Warto wykorzystać wolny czas w domu i stworzyć coś ciekawego. Czekają nagrody książkowe.

Gdzie i jak znaleźć prawdziwe informacje i nie dać się oszukać fake-newsom. IKM zaprasza na webinar o fact-check

We współczesnym cyfrowym świecie informacji jest bardzo dużo. Jak i gdzie sprawdzić ich wiarygodność? O tym wszystkim, a także o wielu innych interesujących kwestiach związanych z fake-newsami opowie Wiktor Nowak.

Wykorzystaj czas w domu i napisz opowiadanie lub wiersze związane z Gdańskiem. Możesz wygrać nawet 5 tysięcy złotych

Konkurs na najlepszy utwór literacki ogłosiła Oficyna Gdańska. Może być to opowiadanie, powieść, esej, a nawet komiks. Ważne, by zawierał szeroko pojęte motywy gdańskie. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma możliwość wydania dzieła w Oficynie, a także nagrodę pieniężną wysokości pięciu tysięcy złotych.

Msza święta w kościele św. Jana w Gdańsku. Będzie odprawiona za duszę śp. Macieja Kosycarza [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W związku ze stanem epidemii w Polsce kościół św. Jana jest zamknięty. Jednak wierni mogą wziąć udział w mszy św., która będzie transmitowana on-line w niedzielę, 29 marca od godz. 12.00. Mszę będzie można śledzić w serwisach pomorskie.eu, gdansk.pl i na kanale You Tube Pomorskie.

Święto wszystkich ludzi teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru i nagrody marszałka województwa pomorskiego

Najciekawsze przedstawienie 2019 roku. Wybitna osobowość artystyczna. Najwartościowsze trendy w sztuce. Marszałek przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok.

Każdy może zostać domowym archeologiem. Wystarczy znaleźć stary przedmiot i… zrobić mu zdjęcie

W ramach ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu Muzeum Archeologiczne w Gdańsku proponuje wszystkim internetową zabawę. Wystarczy znaleźć u siebie w domu stary przedmiot, zrobić mu zdjęcie i wraz z opisem umieścić na muzealnym fanpage'u. Konkurs pod nazwą Archeologia domowa potrwa do 5 kwietnia 2020 r.

Tego fotografa z bujną czupryną znał prawie każdy gdańszczanin. Maciej Kosycarz nie żyje, miał 56 lat

Kontynuował dzieło swojego ojca Zbigniewa, który był fotografem od 1945 roku. Maciek prawie zawsze miał przy sobie aparat. Uwieczniał na zdjęciach najważniejsze wydarzenia i miejsca na Pomorzu. Maciej Kosycarz zmarł 26 marca 2020 roku w szpitalu w Warszawie z powodu powikłań po operacji.

Z powodu epidemii Sopot zamknął wejście na molo. Od czwartku nieczynne są też mola w Brzeźnie i Orłowie

W związku z koronawirusem od 26 marca do odwołania sopockie molo będzie zamknięte dla spacerowiczów podobnie jak morski deptak w Gdańsku i molo w Gdyni-Orłowie. O zakazie wstępu będą informować specjalne tabliczki. Zamknięte są też place zabaw, skate parki i siłownie pod chmurką.

#zostanwdomu i czytaj książki. Niespodzianka od Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nie tylko dla miłośników kolei

Ciekawostki z historii oraz wyjątkowe zdjęcia. W związku z rozwijającą się epidemią koronawirusa PKM zachęca do pozostania w domu i proponuje lekturę trzech książek. Od dziś są dostępne w formie plików PDF. Zainteresują nie tylko miłośników kolei.

Krawcowe z Opery Bałtyckiej będą szyły maseczki ochronne. Trafią do Szpitali Pomorskich

W Sztumie niepełnosprawne krawcowe maseczki ochronne szyją już od tygodnia. To dlatego, że brakuje ich w sklepach i hurtowniach. Problem ze zdobyciem masek mają nie tylko osoby prywatne, ale przychodnie lekarskie i szpitale. Dlatego coraz więcej osób włącza się w akcje samodzielnego szycia masek. Pierwszą partię materiału otrzymały właśnie krawcowe z Opery Bałtyckiej.

Msza święta w kościele św. Jana w Gdańsku [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Kościół św. Jana jest zamknięty w związku ze stanem epidemiologicznym w Polsce. Jednak wierni mogą wziąć udział w mszy św., której będzie transmitowana on-line w niedzielę, 22 marca od godz. 12.00. Mszę będzie można śledzić w serwisach pomorskie.eu, gdansk.pl i na kanale You Tube Pomorskie.

Spektakle, wirtualne spacery po wystawach, e-booki oraz konkursy. Kulturalna oferta na czas kwarantanny [ZMIANA]

W czasie, gdy wskazane jest pozostanie w domu, instytucje kultury z Pomorza przygotowują ofertę internetową. Już teraz można sprawdzić wstępne programy i pomysły wojewódzkich i gdańskich bibliotek, muzeów, teatrów czy galerii.

Czarno-żółta flaga od środy powiewa nad Gdańskiem. Dzień Jedności Kaszubów w czasie epidemii/ Czôrno-złotô fana... [PL/CSB]

Od 2004 roku 19 marca Kaszubi obchodzą swoje święto - Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji co roku odbywały się huczne imprezy, konkursy i wydarzenia sportowe. Tym razem jest inaczej, z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego wszystkie masowe imprezy zostały odwołane. Powstał też specjalny utwór o tym jak dbać o siebie w czasie epidemii.

NGO-sy zorganizują festiwale filmowe, muzyczne i przeglądy teatralne. Marszałek przyznał granty na kulturę warte 1,4 mln zł

Dzięki dotacjom, organizacje pozarządowe przygotują dla Pomorzan prawie 70 inicjatyw kulturalnych m.in. festiwale kina niezależnego, koncerty, spektakle teatralne, spotkania z poezją, warsztaty i jarmarki. Wśród nich są takie popularne wydarzenia, jak Gdańsk DocFilmFestiwal, Komeda Jazz Festival, Globaltica World Cultures Festival czy Octopus Film Festival.

Gaik, równonoc i Jare Święto. Jak kiedyś czczono pierwszy dzień wiosny i które obrzędy przetrwały do dzisiaj?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca 2020 r., ale to dzień wcześniej możemy zaobserwować równonoc wiosenną, czyli moment kiedy dzień tak wydłuży się po zimie, że będzie trwać dokładnie tyle samo co noc. Mitologie Słowian i podania sprzed wieków pełne są opisów obrzędów i wierzeń związanych właśnie z wiosennym przesileniem.

Teatr Wybrzeże jak nowy! Modernizacja Dużej Sceny, przebudowa foyer i nie tylko dzięki dotacjom marszałka i prezydent Gdańska

Radni Miasta Gdańska zadecydowali o przekazaniu 10 milionów złotych dla Teatru Wybrzeże. Budynek Dużej Sceny Teatru zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony. Ponadto, przeznaczyli 2,8 mln zł na realizację najważniejszych projektów i wydarzeń kulturalnych w tym roku dla gdańskich instytucji.

Kwarantanna przed TV? Już nie! 5 ciekawych pomysłów na to, co można robić w domu wspólnie z dziećmi

Koronawirus staje się coraz większym zagrożeniem, którego nie należy bagatelizować. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte, a rodzice, chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania, zostają z dziećmi w domu. Oto pięć pomysłów na to twórcze i ciekawe spędzanie wspólnie wolnego czasu podczas długiego pobytu w domu.

Artyści oraz pomorskie firmy. Zobacz nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2019 r.

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej wyłoniła nominacje w trzech kategoriach. Nominowani są pomorscy artyści, twórcy sztuk plastycznych i muzyki. Nominację za mecenat kultury otrzymały także trzy firmy.

Kultura bez wychodzenia z domu. NCK zaprasza na wydarzenia... online

Mimo zawieszenia działalności kulturalnej Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) przygotowało specjalną ofertę w Internecie. Jest sporo ciekawych propozycji m.in filmy i koncerty. W planach jest również zwiedzanie online najnowszej, marcowej wystawy „Nowa Planeta".

Msza święta w kościele św. Jana w Gdańsku [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W porozumieniu z Rektorem kościoła św. Jana, księdzem Krzysztofem Niedałtowskim, ustalono, że kościół św. Jana będzie zamknięty w niedzielę 15 marca, a msza niedzielna będzie transmitowana on-line i odbędzie się bez udziału wiernych. Transmisja mszy św. rozpocznie się o godz. 12.00.

Koronawirus. Marszałek zawiesza działalność pomorskich instytucji kultury [LISTA]

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w środę 11 marca 2020 roku zalecił instytucjom kultury, dla których samorząd województwa pomorskiego pełni funkcję organizatora, zawieszenie działalności.

Są takie, jak w XVIII wieku. Z organów Rhodego w kościele św. Jana w Gdańsku znów płynie muzyka

Kiedyś były najnowocześniejsze w Europie. W czasie II wojny światowej Zostały zniszczone, a teraz po kilkuletnich żmudnych pracach konserwatorskich, są jak nowe. Zakończyły się prace nad odnowieniem organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku.

Dzień Kobiet inny niż wszystkie? Wśród propozycji biegi, koncerty, spektakle teatralne i… protest

W niedzielę, 8 marca świętujemy już nie tylko klasycznym goździkiem i rajstopami. Panie w tym dniu mogą wybierać spośród kilkudziesięciu wydarzeń, przygotowanych specjalnie dla nich. Do wyboru są koncerty, spektakle, warsztaty makijażowe, wyścigi samochodowe i biegi. W Gdańsku odbędzie się także 16. Manifa.

[ODWOŁANE] Reżyser: „To opowieść dla dzieci od piątego do 105. roku życia”. Muzyczna „Księga dżungli” w Gdyni

Najnowszy spektakl Teatru Muzycznego to historia miejskiej dżungli, w której młody Mowgli obnaża przywary dorosłych. Dzieci w świat zwierząt zabierze współczesna muzyka, liczne wizualizacje i dynamiczne piosenki. Widownia będzie decydować o wydarzeniach na scenie, a nawet na chwilę zamieni się w watahę wilków. Premiera już w sobotę, 14 marca 2020 roku.

Cztery pory roku Vivaldiego i Piazzolli. Koncert z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej Natalii Walewskiej w filharmonii

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w niedzielę, 8 marca 2002 r. odbędzie się wyjątkowy koncert. Melomani wysłuchają koncertu fortepianowego Sergiusza Prokofiewa w wykonaniu Alexandra Gavrylyuka oraz symfonii Dymitra Szostakowicza.

Poznaj, jak wyglądało życie na pomorskiej wsi. Lekcje muzealne i warsztaty wielkanocne w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza uczniów na nietypowe zajęcia. Będą to lekcje muzealne i warsztaty wielkanocne. Uczestnicy zapoznają się m. in. z właściwościami ziół czy wezmą udział w tkaniu na krosnach.

Stypendia marszałka dla 104 artystów z Pomorza. Powstaną nowe książki, płyty, filmy i obrazy [LISTA]

Samorząd województwa pomorskiego na stypendia dla twórców kultury przeznaczył 400 tys. zł. W tym roku wsparcie otrzyma 104 artystów, którzy średnio dostaną ponad 3,8 tys. zł. Wśród nich najwięcej jest muzyków, literatów i twórców sztuk wizualnych. Są też fotografowie, przedstawiciele sztuki regionalnej i reżyserzy.

Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej. Od Kazimierza Wielkiego do Józefa Sowińskiego – nowa wystawa 53 grafik w Słupsku

Na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku będzie można zobaczyć 53 grafiki. To ilustracje pochodzące z dwóch książek, które ukazały się po włosku. Wernisaż już w najbliższy piątek, 6 marca 2020 r. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia 2020 r.

Chcesz poznać historię zamków na Pomorzu Środkowym? Jeśli tak, to przyjdź do Baszty Czarownic

Jaka była geneza, dzieje niektórych zamków i dlaczego uległy zapomnieniu, dowiedzą się uczestnicy spotkania z gościem Historycznego Czwartku, archeologiem Andrzejem Kuczkowskim. Wydarzenie odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 5 marca 2020 r. Wstęp jest wolny.

Od Prokofiewa do Szostakowicza, czyli dwa oblicza symfoniki rosyjskiej. Koncert na Ołowiance

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 6 marca 2020 r. odbędzie się wyjątkowy koncert. Melomani wysłuchają koncertu fortepianowego Sergiusza Prokofiewa w wykonaniu Alexandra Gavrylyuka oraz symfonii Dymitra Szostakowicza.

Czy harfa oddaje naturę wody? Koncert na 100-lecie zaślubin Polski z morzem w słupskiej filharmonii

„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem" odbył się 28 lutego 2020 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Szekspirowska magia w Operze Bałtyckiej. Premiera baletu „Sen nocy letniej” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Artyści opery zabiorą widzów w świat pełen czaru, ekspresyjnej muzyki, emocji i humoru. Gdańska adaptacja „Snu nocy letniej" z muzyką Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego zaskoczy też pięknymi wizualizacjami i magicznymi strojami tancerzy. Balet po raz pierwszy będzie można zobaczyć w piątek, 28 lutego 2020 roku.

Czterdziestu kandydatów nominowanych do Pomorskich Sztormów 2020 [GŁOSOWANIE]

Głosowanie na Pomorskie Sztormy rozpoczęło się w piątek, 28 lutego. Szansę na wyróżnienie przez Pomorzan ma czterdziestu kandydatów, którzy walczą w czterech kategoriach: inwestycja, sportowiec, wydarzenie oraz euroinspiracje. Nagrody przyznawane są za osiągnięcia z 2019 roku. Głosować można do 13 marca.

O segregacji odpadów, recyklingu i zasadzie zero waste w Instytucie Kultury Miejskiej

Do jakiej frakcji zaliczyć poszczególne odpady? Jaki plastik nie nadaje się do recyklingu? Jak ograniczyć produkcję śmieci i wprowadzić zasady zero waste? To tylko niektóre z pytań, na jakie poszukają odpowiedzi uczestnicy dyskusji, która odbędzie się w Gdańsku w sobotę, 29 lutego 2020 r.

Przed nami kolejna edycja konkursu Pomorska Nagroda Muzealna. Można już zgłaszać kandydatów

Już po raz szósty organizowany jest przegląd najważniejszych wydarzeń muzealnych w naszym regionie. Oceniane będą m.in. wystawy, konferencje naukowe i działania edukacyjne. Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej można zgłaszać do 4 kwietnia 2020 r.

Znamy finalistów tegorocznego konkursu Zabytek Zadbany. Są też dwa obiekty z naszego regionu

Na liście obiektów, które dostały się do ostatniego etapu konkursu Zabytek Zadbany, znalazło się ponad 60 obiektów z całego kraju. Prestiżową nagrodę mają szansę zdobyć wieża ciśnień w Malborku oraz Biały Spichlerz w Słupsku. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 21 kwietnia 2020 r.

Wyjątkowe miejsce, łączące tradycję z nowoczesnością. Nagroda A. Gieysztora dla Jerzego Limona, dyrektora Szekspirowskiego

Nagroda została przyznana w kategorii: przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego. Wyjątkowym miejscem, docenionym przez kapitułę konkursową, jest Gdański Teatr Szekspirowski, który promuje w sposób zrozumiały współczesną sztukę i przedstawia ją w kontekście odwołań do tradycji i klasyki.

Co mają wspólnego jazz i choroby rzadkie? Przekonasz się podczas koncertu w Muzeum Emigracji w Gdyni

Lipiński Duet i Dyakowski Quintet gwarantują niezwykłą muzyczną ucztę. Niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi. Po raz pierwszy w Muzeum Emigracji w Gdyni w sobotę, 29 lutego 2020 r. odbędzie się Jazz4Rare. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Czy sztuka może powstawać na prowincji? Opowieści o codzienności. Między latem a latem Weroniki Teplickiej w Ustce

Kolekcjonowanie zapisków, powtarzalnych czynności i drobnych wydarzeniach, tworzenie kolaży z przekrojów rzeczywistości to najnowszy projekt, którego wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 26 lutego. Ekspozycję można oglądać do 4 marca 2020 r.

Strategia województwa, uchwały antysmogowe i remonty zabytków. Dziewiętnasta sesja sejmiku

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku odbyła się XIX sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radni podjęli uchwałę antysmogową, która będzie obowiązywać w Sopocie, a także wsparli kwotą ponad 1,7 mln zł konserwacje i remonty zabytków w regionie. Debatowali także o projekcie strategii województwa na rok 2030.

Wybierz się w podróż po teatrze cieni. Niezwykłe przedstawienie na kwidzyńskiej Scenie Lalkowej

Scena Lalkowa w Kwidzynie zaprasza wszystkie dzieci na spektakl, który będzie się składać z krótkich historii realizowanych w formie teatru cieni. Historie z „Okienkiem" będzie można poznać w piątek, 28 lutego 2020 r.

Jak brzmi XVIII-wieczny instrument? Inauguracja organów bocznych w gdańskim Centrum św. Jana

Chcesz posłuchać wspaniałej muzyki na historycznym instrumencie w wirtuozerskim wykonaniu? Przyjdź na koncerty 6 i 7 marca 2020 r. do kościoła pw. św. Jana.

Najlepsi kaszubscy pisarze i tłumacze poszukiwani. Można zgłaszać kandydatów do Kaszubskiej Nagrody Literackiej

To trzecia edycja nagrody dla pisarzy tworzących w języku kaszubskim. Poszukiwani są nie tylko autorzy książek, ale także tłumacze dzieł na język Kaszubów. Nagrodę można otrzymać ponadto za całokształt pracy twórczej. Laureat Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną wysokości 10 tys. zł.

Czy miłość wystarczy, by pokonać trudności? Dowiemy się z estońskiego melodramatu „Kertu – miłość jest ślepa”

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na pokaz docenionego przez krytyków z całego świata filmu. To estońska opowieść o radzeniu sobie z emocjami, życiowych wyborach i wykluczeniu. Projekcja melodramatu „Kertu – miłość jest ślepa" odbędzie się 20 lutego 2020 r. o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Ostatnią sobotę karnawału warto spędzić na Ołowiance. Bale dla dzieci i dorosłych

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w sobotę, 22 lutego 2020 r. zaprasza najmłodszych w samo południe na taneczną podróż dookoła świata. Natomiast dorośli wieczór będą mogli spędzić kołysząc się w swingowym rytmie.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz film pokazujący naszą polską codzienność

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Opera o Polsce". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 24 lutego 2020 r. Po projekcji zaplanowano rozmowę z reżyserem Piotrem Stasiakiem. Wstęp – wolny.

Czym różnił się Gdańsk w 1945 r. od tego z 2020 r.? Opowiedz podczas spaceru z przewodnikiem

Jaki był Gdańsk w 1945 roku? Czy miasto wyglądałoby podobnie do tego, jakie znamy współcześnie, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby ludności w jego odbudowę? Na bezpłatny spacer po Gdańsku zaprasza Instytut Kultury Miejskiej w sobotę, 22 lutego 2020 r.

Historia „Sądu Ostatecznego” wśród 11. najlepszych animacji na świecie! Kolejna nagroda dla TOFU Studio

Znamy już zwycięzców 61. edycji konkursu na najlepsze ilustracje, organizowanego przez amerykańskie czasopismo „Communication Arts". Animacja o burzliwej historii „Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga, przygotowana przez TOFU Studio na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, znalazła się w ścisłym gronie tegorocznych laureatów.

Zobacz zdjęcia zrobione „w obiektywie serca”. Fotorelacja z wyjątkowej wyprawy do Meksyku

W ramach cykl spotkań Etnopodróże pasjonatka podróży Aneta Paluszkiewicz opowie o swojej wyprawie do Meksyku, poznanych tam ludziach, miejscach i zwyczajach. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 23 lutego 2020 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W Operze Bałtyckiej na ostro. Przed premierą „Snu nocy letniej” artyści ćwiczą sześć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie [GALERIA]

Mimo że najnowsza premiera baletowa „Sen nocy letniej" w gdańskiej operze dopiero w piątek, 28 lutego, już od początku stycznia trwają próby. Soliści baletu ćwiczą niemal każdego dnia po osiem godzin dziennie, a wieczorem grają jeszcze w spektaklach repertuarowych. Praca nad premierą wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, ale i cierpliwości.

Pamięć o zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Promocja książki i spotkanie z jej autorem

W sali konferencyjnej Grodziska Owidz w piątek, 21 lutego 2020 r. odbędzie się promocja książki „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940" autorstwa Mateusza Kubickiego. Publikacja została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku.

Przewrotna sztuka o sensie naszego życia. „Śmierć Iwana Iljicza” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie sztuka powstał na podstawie opowiadania słynnego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. Premiera „Śmierci Iwana Iljicza" w reżyserii Franciszka Szumińskiego odbędzie się w sobotę, 22 lutego 2020 r. w Starej Aptece.

Oddział Etnografii MNG czekają zmiany. Weź udział w konsultacjach społecznych

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które będą poświęcone projektowi remontu i modernizacji wnętrz siedziby Oddziału Etnografii oraz nowej ofercie edukacyjnej i kulturalnej. Wszelkie opinie i uwagi będzie można przekazać pracownikom muzeum podczas spotkań zaplanowanych w niedziele, 16 i 23 lutego 2020 r.

Co rządzi w waszym związku: rozum czy serce? Dowiecie się podczas walentynkowego NaukoweLove w Gdyni

Walentynkowy wieczór 14 lutego warto spędzić w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas specjalnego wydarzenia dla par będzie można przeprowadzić sekcję serca, sprawdzić, czy w związku rządzi rozum czy serce, a także wziąć udział w naukowym quzie. Będą też warsztaty i strefa gier.

Masz pomysł na zmiany lub wiesz jak ożywić dzielnicę? Trwa nabór w projekcie Otwarty IKM w Nowym Porcie

Najpierw były warsztaty, teraz czas na działania. Poszukiwane są nowatorskie projekty mające na celu zaangażowanie mieszkańców w działaniach kulturalnych i artystycznych, które ożywią przestrzeń publiczną. Program jest realizowany w ramach projektu Urb Cultural Planning.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości