Aktualności

Warsztaty, wystawa, giełda komiksowa i spotkania autorskie. Trzydniowe Gdańskie Spotkania Komiksowe

Od 6 do 8 czerwca 2019 r. w Bibliotece Manhattan odbywać się będzie gdański festiwal komiksowy. Poza spotkaniami z autorami komiksów, będzie okazja do wymiany zbiorów na specjalnej giełdzie, wzięcia udziału w warsztatach tworzenia scenariuszy komiksów oraz w dyskusjach o współczesnym komiksie.

Gdańska Deklaracja Wolności i Solidarności z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 [FILM]

Dokładnie 30 lat po wyborach 4 czerwca 1989 r. przed ECS została podpisana Gdańska Deklaracja Wolności i Solidarności. We wtorek, 4 czerwca 2019 r. sygnowali ją m.in.: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Aleksandra Dulkiewicz, Mieczysław Struk oraz samorządowcy, działacze społeczni, młodzi gdańszczanie i politycy za całej Polski.

Muzyka klasyczna w wersji jazzowej. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

W pałacu Sierakowskich – w Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorskim Ośrodku Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim k. Starego Targu, 7 i 8 czerwca 2019 r. będzie można posłuchać muzyki klasycznej w wersji jazzowej i tradycyjnej. Podczas 13. edycji Pomorskich Dni Chopinowskich wystąpią Ewa Pobłocka i Andrzej Jagodziński Trio.

Przemiana i tytaniczna praca. Beethoven i Mahler na zakończenie sezonu 2018/2019 na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w piątek, 7 czerwca 2019 r. zaprasza na wyjątkowy koncert. Dwa wielkie dzieła dwóch wielkich symfoników. Każdy z nich napisał dziewięć symfonii, które tworzą jedyne w swoim rodzaju muzyczne universum.

Kolorowe, uśmiechnięte i pełne energii. „Kobiety Wolności” będzie można spotkać na przystanku PKM

Na przystanku PKM Gdańsk Strzyża powstaje wyjątkowe dzieło. „Kobiety Wolności" to mural, na którym znajdą się wizerunki kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Jego namalowanie to wspólna inicjatywa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i samorządu województwa pomorskiego, wpisująca się obchody Święta Wolności i Solidarności.

Stanisław Moniuszko w Słupsku. „Halka” na zakończenie sezonu artystycznego

Na zakończenie sezonu artystycznego 2018/2019 na miłośników muzyki, 28 czerwca 2019 r. czeka niezwykłe wydarzenie. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprezentuje najpopularniejszą operę Stanisława Moniuszki „Halkę" w wersji półscenicznej.

Trwa Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Prawdziwe oblężenie ECS podczas weekendu [ZDJĘCIA]

Od soboty 1 czerwca 2019 r. trwają w Gdańsku uroczystości obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Tylko podczas pierwszych dwóch dni Europejskie Centrum Solidarności odwiedziło ponad 35 tys. osób. – To więcej niż w dniu otwarcia ECS w 2014 r., kiedy zwiedzających było 15 tys. osób – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Prezydent Dulkiewicz chciała zaprosić premiera do Okrągłego Stołu. Drogę zablokowali jej ochroniarze

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała zaprosić premiera na rozmowy przy Okrągłym Stole, który ustawiony jest przed Europejskim Centrum Solidarności z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Mateusz Morawiecki, który przebywa w Gdańsku, zignorował zaproszenie. Drogę do premiera Dulkiewicz zablokowali ochroniarze. Premier złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców i poszedł do Sali BHP.

Święto Wolności i Solidarności w ECS [AKTUALIZACJA]

Międzynarodowe Forum Obywatelskie „1989-2019. Narodziny nowej Europy" trwa w ECS-ie, 3 i 4 czerwca 2019 r.

Czego ludzie szukają w miastach? Alternatywne spojrzenie na Sztokholm i nie tylko... w IKM

O miastach i o tym, jak zmienił się sposób pisania i doświadczania miast porozmawiają Katarzyna Tubylewicz i Pauliną Wilk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 6 czerwca 2019 r.

Muzyczna podróż przez style i epoki. Koncert młodego dyrygenta w słupskiej filharmonii

Koncert zwieńczający rezydenturę młodego dyrygenta Daniela Sałacińskiego odbędzie się 7 czerwca 2019 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Tragedia antyczna w XXI wieku. Stuhr na deskach Teatru Szekspirowskiego

Spektakl „Wałęsa w Kolonos" realizowany w ramach Święta Wolności i Solidarności będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 6 i 7 czerwca 2019 r.

Jak młodzi artyści interpretują klasykę? Inspiracje Moniuszką w Słupsku

Chcesz posłuchać utworów Stanisława Moniuszki według własnych aranżacji studentów? Przyjdź i wesprzyj młodzież w trudach i staraniach w dążeniu do ukazania piękna muzyki.

„Bądźmy razem i rozmawiajmy o Polsce naszych marzeń”. Okrągły stół pojawił się przed budynkiem ECS

W związku ze zbliżającymi się obchodami Święta Wolności i Solidarności przed siedzibą Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zakończył się montaż ogromnego Okrągłego stołu. Mebel został zaprojektowany specjalnie na 30. rocznicę wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

Jedenaście dni Święta Wolności i Solidarności. Koncerty gwiazd, pokazy filmowe, spektakle i rodzinne pikniki

Między 1 a 11 czerwca 2019 r. w Gdańsku codziennie odbywać się będzie po kilkanaście wydarzeń związanych z 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów. Będą koncerty, również dla dzieci, spektakle teatralne, pokazy filmów, warsztaty kulinarne oraz wspólne śniadania na trawie. Centrum Gdańska zostanie podzielone na specjalne strefy tematyczne: Strefę Muzyczną, Strefę Kultury, Strefę ECS, Skwer Świętopełka, Czytelnię Wolności, Strefę Delegatów, Okrągły Stół oraz Międzynarodowe Forum Obywatelskie.

Poligrafia i taniec? Autorski spektakl teatru tańca w słupskiej filharmonii

Poczucie niespełnienia przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności? Przekraczanie granic w celu zaspokojenia własnych pragnień? Wychodząc poza sferę komfortu można podnieść jakość swojego życia, ale jest to ryzyko, które może mieć fatalne konsekwencje.

Był znakomitym scenografem i rysownikiem. Pokaz prac Mariana Kołodzieja w Pałacu Opatów

Wystawa w Pałacu Opatów ma upamiętniać 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, wśród których był wówczas Marian Kołodziej. Dodatkowo, pokaz prac artysty ma uczcić 10. rocznicę jego śmierci. Projekty dekoracji, makiety i kostiumy teatralne będzie można oglądać od soboty, 1 czerwca 2019 r.

Pierwsze wolne wybory 1989 i Nuty Wolności. Koncert Słupskiej Sinfonietty

Z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, będzie można posłuchać koncertu. Słupska Sinfonietta zaprasza 2 czerwca 2019 r. na muzyczne spotkanie do parku.

Zrób prezent na Dzień Dziecka małym pacjentom z „Polanek”. Wyjątkowa akcja uczniów V LO w Gdańsku

Przyjdź, kup książkę i wesprzyj leczenie małych pacjentów. Specjalna akcja na rzecz chorych dzieci ze Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego odbędzie się w sobotę, 1 czerwca 2019 r. Przed budynkiem V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie będzie loteria fantowa, fotobudka, szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim kiermasz książek. Za zabrane pieniądze zostanie kupiony sprzęt medyczny.

Ponad tysiąc lat wspólnej historii. Debata o polsko-niemieckim sąsiedztwie

Czy historię można negocjować? W czwartek, 30 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się otwarta debata o wspólnym postrzeganiu polsko-niemieckiej przeszłości. W spotkaniu wezmą udział dziennikarz Adam Krzemiński oraz prof. Robert Traba.

Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże. W programie m.in. „Rewia Narodowa” i legendarny spektakl „H.”

Teatr Wybrzeże zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Święta Wolności i Solidarności. W sobotę i niedzielę, 1 i 2 czerwca 2019 r. na Dużej Scenie wystawiony zostanie spektakl „Święto Winkelrida. Rewia Narodowa". Natomiast w poniedziałek, 3 czerwca w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie przedstawienia „H.", zrealizowanego w Stoczni Gdańskiej.

Co łączy pozornie odległe języki? Życiowe mądrości i muzyka rap. Multimedialny wykład w IKM

Czy raperzy mogą mówić jednym głosem z wielkimi myślicielami? Co łączy rap i filozofię Na te i inne pytania odpowie Robert Dolewski z fundacji Ogród Filozofii. Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 30 maja 2019 r.

Mały jubileusz Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Sprawdź, kto został laureatem piątej edycji konkursu

Już po raz piąty przyznane zostały Pomorskie Nagrody Muzealne. Kapituła konkursu uhonorowała w ten sposób szczególne dokonania pomorskich muzealników. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy podczas gali finałowej zorganizowanej 28 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Dzień Dziecka z „Zaczarowaną królewną”. To spektakl (nie tylko) dla najmłodszych widzów

Z okazji Dnia Dziecka zespół Teatru Wybrzeże zaprasza najmłodszych widzów na „Zaczarowaną królewnę". Przedstawienie będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej w Sopocie w czwartek, 30 maja, a także w sobotę, 1 czerwca oraz w niedzielę, 2 czerwca 2019 r.

Ważny ośrodek handlowy i bomba atomowa. Poznaj Nagasaki, czyli japońskie okno na świat

Nagasaki powszechnie znane jest, jako drugie miasto zniszczone w wyniku wybuchu bomby atomowej. Ale historia miasta jest o wiele starsza. Już 29 maja, 2019 r. na wykładzie w IKM poznasz trudną i fascynującą historię miasta.

Dzień Dziecka w Muzeum Pomorza Środkowego. Co będzie się działo w skansenach w Klukach i Swołowie?

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie można nauczyć się podstaw języka kaszubskiego czy wykonać kwiaty z papieru. Natomiast w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach wykonać fragment szachulcowej ściany i drukować tkaniny. To tylko niektóre z atrakcji z jakich skorzystają najmłodsi w sobotę, 1 czerwca 2019 r.

Koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów w Tczewie i jubileusz Orkiestry Kameralnej Progress

W niedzielę 9 czerwca 2019 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się specjalny koncert „W czasie deszczu dzieci się nudzą". Program przygotowała Orkiestra Kameralna Progress z okazji 10-lecia istnienia. Na scenie wystąpią też goście: Dorota Lulka, Paweł A. Nowak oraz Maciej Sadowski.

Niezwykle zdjęcia zwykłego miasta. Światłem pisane warsztaty fotograficzne w Słupsku

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do udziału w pierwszym z cyklów warsztatów w ramach projektu Światłem pisane. Warsztaty skierowane są do młodzieży 18+, dorosłych i seniorów. Kolejne spotkanie w piątek, 14 czerwca 2019 r.

Pośpiewajmy wiersze Juliana Tuwima. Koncert na Dzień Dziecka na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza dzieci wraz z rodzicami i dziadkami na koncert familijny, który odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca 2019 r. Będzie można usłyszeć m. in. takie utwory jak: „Pan Tralaliński", „Lokomotywa", „Ptasie radio" czy „Ptasie plotki".

Kto dostanie Pomorską Nagrodę Muzealną? Przyjdź na finał do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum w Lęborku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim czy Muzeum Gdańska? Już po raz piąty, 28 maja 2019 r. zostaną przyznane wyróżnienia w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna.

Kameralny piknik czy dzielnicowy festyn? Rozpoczynają się Gdańskie Dni Sąsiadów

Czerwiec w Gdańsku to tradycyjnie miesiąc sąsiedzkich spotkań. Mieszkańcy różnych dzielnic będą wspólnie grillować czy uczestniczyć w rodzinnych festynach na świeżym powietrzu. Wszystko w ramach 11 edycji Gdańskich Dni Sąsiadów.

Historia gdańskiego teatru w starych afiszach. Nowa wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN

Czasopisma, pocztówki i afisze. Na najnowszej wystawie w gdańskiej bibliotece PAN zwiedzający będą mogli prześledzić historię gdańskiego teatru XVIII i XIX wieku. Ekspozycja będzie można zwiedzać od 27 maja do 31 lipca 2019 r.

Gdańsk po raz piąty gospodarzem Festiwalu Literatury dla Dzieci. Co będzie się działo?

Wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej, czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej – tak m. in. zapowiada się tegoroczny festiwal. Będą też warsztaty, spotkania z autorami i ilustratorami książek dziecięcych, a także spektakle i gry miejskie. Wszystko wokół literatury dziecięcej od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Dziewięć dni kulturalnych przeżyć. Co będzie się działo podczas Tygodnia Białoruskiego w Szekspirowskim?

Spektakle, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe to tylko niektóre z atrakcji, w jakie bogaty jest program Tygodnia Białoruskiego. Wydarzenia odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku od 24 maja do 1 czerwca 2019 r.

Czym jest hiszpańska fiesta Las Fallas? Dowiesz się podczas spotkania z cyklu Etnopodróże

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata wraz ze studentkami gdańskiej etnologii wybierzemy się do Hiszpanii. Ich opowieści o tamtejszej fieście Las Fallas towarzyszyć będą filmy, zdjęcia oraz… tradycyjne przekąski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 maja 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Organy, skrzypce i trąbka. Jakie utwory zabrzmią w niedzielę w Filharmonii Bałtyckiej?

Melomani usłyszą m.in. utwory Bacha, Händla i Widora. Wirtuozem organów tym razem będzie młody czeski muzyk Pavel Svoboda. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w niedzielę, 26 maja 2019 r. zaprasza na wyjątkowy koncert Organy+.

Kobieta motywem przewodnim plakatu 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Autorem jest Andrzej Pągowski

Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowali oficjalny plakat festiwalowy. Jest nim praca autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce, Andrzeja Pągowskiego. – To ukłon w stronę kobiet – mówi artysta.

Poznaj historię frachtowca Wigry – polskiego statku z Wolnego Miasta. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

W Dworze Artusa będzie można zobaczyć pamiątki związane z polskim frachtowcem SS Wigry oraz jego załogą. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska powstała we współpracy z islandzką Polonią. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Twórcy filmu „Twój Vincent” szukają młodej aktorki do nowej produkcji. Nie wymagają doświadczenia aktorskiego!

Dorota Kobiela, reżyserka „Twojego Vincenta", szuka aktorki wyglądającej na 19-20 lat. Nowa produkcja, podobnie jak poprzedni film, będzie wykonana techniką animacji malarskiej, a zdjęcia mają zacząć się w przyszłym roku. Producenci od przyszłej gwiazdy nie wymagają doświadczenia aktorskiego.

Z 435 zgłoszonych tytułów wybrali 20 najlepszych. Znamy teksty nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wskazała po pięciu nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów, które zostały wydane w 2018 r. Laureatów poznamy 30 sierpnia 2019 r.

Od 100 lat służy trójmiejskim ewangelikom. Jubileusz poświęcenia kościoła Zbawiciela w Sopocie

Koncerty muzyki poważnej i rockowej, nabożeństwo dziękczynne oraz rodzinny piknik. Parafia luterańska w Sopocie świętować będzie 100-lecie poświęcenia kościół Zbawiciela. Uroczyste obchody zaplanowano od piątku do niedzieli, 24-26 maja 2019 r.

Porozmawiajmy o silnej i słabej woli. Wykład Nataszy Szutty w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Czym jest silna wola? Jak ją wzmocnić i co ją osłabia? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Rysunki i kolaże Alexa Urso. Europa w obliczu ruchów skrajnie prawicowych na wystawie w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawę prac włoskiego artysty rezydenta Alexa Urso „Grand Hotel Europa", która odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż 23 maja 2019 r. Ekspozycję można oglądać do 30 maja. Wstęp jest wolny.

Sacro-pop. Wyrażanie świętości w kulturze masowej. Konferencja naukowa w Ustce

Granica między sacrum i profanum, sakralizacja literatury czy rytuały paraleligijne to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas konferencji. Wezmą w niej udział wybitni specjaliści z polskich uczelni wyższych. Spotkanie Sacro-pop odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 22 i 23 maja 2019 r.

Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

W niedzielę, 19 maja 2019 r. na festiwalu filmów dokumentalnych w Gdyni zaprezentowano film „Erasmus – obywatele Europy" w reżyserii Angeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządu, uczelni wyższych i studentów. Rozmowa krążyła wokół edukacji, demokracji, pracy i uprzedzeń wobec imigrantów.

Rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi w Gdańsku. W programie wykłady, modlitwa i debata o tolerancji

Pod naciskiem nazistowskich władz miasta, 80 lat temu rozpoczęła się rozbiórka Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Zniknął jeden z symboli obecności Żydów nad Motławą. Temu wydarzeniu poświęcone będą spotkania organizowane w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Wejherowo szykuje się do kolejnych urodzin. Przed nami tradycyjna impreza z okazji święta miasta

Dzień Jakuba to jedna z najważniejszych uroczystości w Wejherowie. W sobotni wieczór, 25 maja 2019 r. na wejherowskim rynku nie zabraknie koncertów gwiazd sceny muzycznej. Wręczone zostaną także podziękowania dla osób, które przyczyniły się do promocji i rozwoju miasta.

Skarby z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jakie nowe wystawy zobaczymy podczas nocy muzeów?

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zostaną otwarte dwie nowe wystawy. Od soboty, 18 maja 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej będzie można podziwiać galerię sztuki średniowiecznej oraz kolekcję dawnych wyrobów cynowych.

Noc muzeów z Leonardem da Vinci. Niespodzianki i atrakcje w PAN Bibliotece Gdańskiej

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów PAN Bibliotece Gdańskiej zostanie zorganizowana akcja zatytułowana „Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci". Zwiedzający będą mogli zobaczyć historyczne księgi oraz zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując jego zagadki.

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości