Aktualności

Współczesna historia widziana oczami Europejczyków. Nagroda Ambasador Nowej Europy dla brytyjskiego naukowca

We wtorek, 21 stycznia 2020 roku prof. Dominic Lieven odbierze w bibliotece ECS nagrodę Ambasador Nowej Europy za książkę „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji", która ukazała się w 2018 roku. Jest to pierwsza książka wybitnego historyka, profesora w Cambridge University opublikowana w języku polskim.

Jak wyglądał Długi Targ dwieście lat temu? Urodzinowy prezent dla Muzeum Gdańska

W czwartek, 23 stycznia 2020 roku o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się promocja albumu zawierającego nowe i nieznane widoki Gdańska oraz jego okolic z trzeciej dekady XIX w. Album jest nowym eksponatem Muzeum Gdańska.

„Don Bucefalo” po raz pierwszy w Gdańsku. W Operze Bałtyckiej trwają ostatnie próby do premiery

Soliści, chór i orkiestra przygotowują nowy spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka i pod kierownictwem muzycznym włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego. „Don Bucefalo" to wesoła opowieść o miłości, teatrze i… rajskim sanatorium. Premiera XIX-wiecznej opery komicznej odbędzie się w piątek, 31 stycznia 2020 roku.

Jak wiązać sznurki bez użycia igieł, drutów lub szydełka? Warsztaty makramy dla początkujących

W Teatrze w Oknie w najbliższą niedzielę, 19 stycznia 2020 r. odbędą się trzygodzinne warsztaty artystycznego plecenia techniką makramy. To twórczy relaks z muzyką w tle.

Wybitni artyści poszukiwani. Swoich faworytów można zgłaszać do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Pomorska Nagroda Artystyczna 2020 wyróżni najbardziej znaczące wydarzenia w pomorskiej kulturze w 2019 roku. Liczy się zarówno działalność artystyczna, jak i mecenat. Szukani są zarówno debiutanci, młodzi artyści oraz twórcy sztuki z dużym dorobkiem. Kandydatów można zgłaszać do 14 lutego 2020 roku.

Niedziele warto spędzić w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Bilety wstępu będą kosztować tylko złotówkę

Wyjątkowa okazja dla zwiedzających Muzeum Narodowe w Gdańsku. We wszystkie niehandlowe niedziele w tym roku bilety wstępu do galerii stałych i na wystawy czasowe będą kosztować tylko 1 zł.

Zobacz spektakl, który nigdy się nie powtórzy, bo jest… improwizowany

Czym jest improwizacja komediowa? Aktorzy nie mają przygotowanego scenariusza i przećwiczonych tekstów. Wszystko powstaje na oczach publiczności i przy ich udziale. Każdy spektakl jest wyjątkowy, gdyż zagrany raz nigdy więcej się nie powtórzy. Zobacz, co tym razem powstanie na scenie Teatru w Oknie! Najbliższy spektakl w piątek, 17 stycznia 2020 r.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz dokument filmowców nominowanych do Oscara

Przed nami nowy sezon projektu Recepta w Starej Aptece. W poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. zostanie zaprezentowany film dokumentalny Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego „Sztuka znikania". Po projekcji odbędzie się rozmowa z producentem Grzegorzem Skorupskim. Wstęp – wolny.

Jesteś aktorem, tancerzem, a może pasjonatem sztuki? II Konserwatorium Teatralne Korkoro już trwa

Chcesz odkryć nowe możliwości własnego ciała, dotrzeć do osobistego języka komunikacji pozawerbalnej, poszerzyć samoświadomość sceniczną? Jeśli tak, to zajęcia skierowane dla ciebie. Odbywają się w każdą środę i prowadzi je Krzysztof „Dziwny" Gojtowski.

Kraj na rozdrożu, czyli Hiszpania jakiej nie znamy. Spotkanie z cyklu IKM non-fiction

Styczniowe spotkanie z cyklu non-fiction poświęcone będzie Hiszpanii. O kraju, który zapłacił wielką cenę rozwoju opowiedzą Katarzyna Kobylarczyk i Aleksandra Lipczak. Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2020 r. w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej.

Chcesz zdobyć doświadczenie sceniczne? Te zajęcia są dla ciebie. Impro Teatralne, czyli warsztaty w Teatrze w Oknie

Lubisz występy publiczne? Masz doświadczenie sceniczne, a może dopiero chcesz je zdobyć? Teatr w Oknie przygotował propozycje udziału w niezwykłych warsztatach, które odbywają się w każdy wtorek stycznia 2020 r.

Jakie atrakcje czekają na pomorskiej wsi podczas zimowego wypoczynku? Ferie w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie na czas zimowego wypoczynku przygotowało dla uczniów ciekawe atrakcje. W programie m.in. opieka nad zwierzętami oraz poznanie tradycji kulinarnych pomorskiej wsi.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Nieznana historia pewnej serenady Mozarta. Koncert Od sinfonii do symfonii z udziałem Woutena Vossena na Ołowiance

Serenadę Mozarta oraz symfonię Bacha będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 17 stycznia 2020 r. Tym razem Wouten Vossen będzie dyrygował orkiestrą.

Tajemnice cmentarzyska w Ciepłem. Promocja książki i konferencja w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na promocję książki „Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna na Pomorzu Wschodnim" pod redakcją dr. Sławomira Wadyla. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 16 stycznia 2020 r., a rozpocznie się konferencją naukową z udziałem wielu wybitnych prelegentów.

Każdemu zadałam to samo pytanie: „Czy zmienił cię tamten styczeń?” [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Katarzyna Żelazek, dziennikarka i animatorka kultury, zebrała opowieści związane ze śmiercią Pawła Adamowicza. Bohaterów różni wiek, profesja, miejsce urodzenia. Większość z nich nie znała osobiście prezydenta. Łączy ich prywatne i wspólnotowe przeżycia ze stycznia 2019 roku.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na Pomorzu. Sprawdź, co będzie działo się dziś podczas 28. finału

W tym roku wolontariusze będą zbierać pieniądze na wsparcie dziecięcej medycyny zabiegowej. Będzie można wziąć udział w publicznych licytacjach, koncertach, zawodach sportowych i pokazach filmowych. Atrakcje przygotowały niemal wszystkie miasta w województwie pomorskim. Wyjątkowy będzie też finał WOŚP w Gdańsku. Miasto będzie wspominało Pawła Adamowicza, który rok temu został na scenie ugodzony nożem.

Czy w bibliotece jest ciekawie? Zobacz, co się będzie działo w Gdańsku podczas ferii zimowych 2020

Bibliotekarze nie tylko wypożyczają książki, mają też wiele ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu w bibliotekach podczas ferii zimowych od 13 do 26 stycznia 2019 r.

Ferie w muzeum nie muszą być nudne. Poznaj ofertę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Czternaście dni ferii to czternaście różnych zajęć, w których mogą uczestniczyć dzieci od 5. roku życia. Najmłodsi będą mogli m.in.: wyplatać obrazki z kolorowej włóczki, malować na drewnie, zagrać na własnoręcznie wykonanym instrumencie, przygotować upominek dla członka rodziny czy wziąć udział w balu na zamku. Pierwsze warsztaty już 13 stycznia.

Poszukiwanie form i miejsc Teresy Klaman. Wystawa retrospektywna rzeźb, rysunków i prac ceramicznych

Teresa Klaman obchodzi 45-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w gdańskim Ratuszu Starego Miasta, 10 stycznia 2020 r. odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy. Rzeźby, prace ceramiczne i rysunki artystki można oglądać do 29 stycznia 2020 r.

Jak różne mogą być oblicza romantyzmu, przekonasz się podczas koncertu na Ołowiance

Koncert skrzypcowy Mendelssohna oraz symfonię Mahlera będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 10 stycznia 2020 r.

Ferie ze sztuką w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku i Ustce. Z jakich zajęć skorzystają uczniowie?

Warsztaty fotograficzno-filmowe i zdobienie ceramiki angobą to m.in. propozycja Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej na rozpoczynające się 11 stycznia 2020 r. ferie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej liczny miejsc obowiązują zapisy.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa”

„Karmanioli…" poświęcony będzie 53. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Paweł Aigner oraz zespół aktorski Teatru Wybrzeże. Spotkanie odbędzie się w środę, 15 stycznia 2020 r. na Dużej Scenie. Wstęp – wolny.

Jubileuszowa „Baba Chanel” w Teatrze Wybrzeże. Spektakl zobaczymy po raz setny

Już po raz setny w Teatrze Wybrzeże wystawiona zostanie „Baba Chanel" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Przedstawienie do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem wśród widzów. Jego jubileuszowa prezentacja odbędzie się w piątek, 10 stycznia 2020 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Chcesz poznać usteckie ślady Franciszka Dąbrowskiego? Przyjdź do Baszty Czarownic

W ramach historycznego czwartku, 9 stycznia 2020 r. odbędzie się projekcja filmu „Nieugięty z Westerplatte – Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera" w reżyserii Marcina Prusaka. Będzie on gościem specjalnym spotkania.

Jak ocenić okres napoleoński w Gdańsku? Dowiesz się podczas debaty organizowanej w Muzeum Gdańska

Debata poświęcona ocenie okresu napoleońskiego w Polsce i Gdańsku odbędzie się w czwartek, 9 stycznia 2020 r. w Ratuszu Głównego Miasta. W spotkaniu wezmą udział naukowcy – specjaliści z zakresu historii XIX w. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale miejsce na sali wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Rozpoczęła się kolejna edycja prestiżowego konkursu. Celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami

Nagroda w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji oraz właściwego utrzymania zabytków. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2020 r.

Pełne kontrastów historie widziane oczami dzieci. W Baszcie Czarownic poznaj prace młodych artystów

O tym, jak mali mieszkańcy Słupska postrzegają świat będzie można się przekonać już we wtorek, 7 stycznia 2020 r. podczas wernisażu wystawy Podwórko sztuki.

Współczesna wersja romantycznego dramatu. „Kordian” wraca na deski Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Po 38 latach w Teatrze Wybrzeże ponownie odbędzie się premiera „Kordiana". Dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć na deskach Dużej Scena od piątku, 10 stycznia 2020 r. Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, a w roli tytułowej wystąpi aż pięciu aktorów.

Chcesz usłyszeć inne oblicze muzyki? Wybierz się na jubileuszową X edycję Dni Muzyki Nowej w Gdańsku

Chcesz posłuchać muzyki eksperymentalnej, awangardowej, alternatywnej, otwartej w formie i jednocześnie nienależącej do jednego gatunku? Bez podziału na elektronikę i muzykę akustyczną, improwizowaną, współczesną, a nawet pop, w imię zasady, że każdy gatunek może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, każdy gatunek może stanowić zalążek oryginalności prowadząc do awangardy? Ten festiwal jest dla Ciebie.

Osiem bali i koncertów muzyki rozrywkowej. To propozycja filharmonii na karnawał

Polska Filharmonia Batycka w Gdańsku zaprasza na osiem koncertów, które są organizowane w soboty od 4 stycznia do 22 lutego 2020 r. Po nich odbędą się Bale Gdańskie.

Barwne korowody, przedstawienia i wspólne kolędowanie. Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami wielu miast

Podczas święta Objawienia Pańskiego, które jest obchodzone w poniedziałek, 6 stycznia 2020 r. ulicami wielu polskich miast przejdą orszaki trzech króli. Także na Pomorzu będą barwne i rozśpiewane korowody. W Gdańsku już po raz 10. spotkają się mieszkańcy i turyści, by wspólnie kolędować. Orszaki będą też m.in. w Gdyni, Sopocie, Słupsku, Tczewie, Malborku, Gniewie, Pelplinie i Nowym Stawie.

Arie, walce, polki i... szlagiery XX wieku, czyli od Starussa do Cohena. Noworoczna gala operetkowa na Ołowiance

Sylwester nad Morzem Czarnym? A może Odessa w Polsce? Noworoczny koncert z muzyką Verdiego, walcami Straussa, a także karnawałowymi melodiami cygańskimi, czeskimi, hiszpańskimi, węgierskimi i włoskimi, rozśpiewany jak musical i roztańczony jak balet. To propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na pierwszy, niedzielny, styczniowy wieczór.

Wyjątkowy koncert w Wejherowie. Wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych

Podczas koncertu Krystyny Stańko usłyszymy utwory z jej albumu „Snik", zawierającego muzykę inspirowaną folklorem Kaszub. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 27 grudnia 2019 r. w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wstęp – wolny.

Największe przeboje musicalowe, operetkowe, operowe i tematy filmowe w niespodziewanej aranżacji. Sylwester w gdańskiej operze

Utwory z „Jesus Christ Superstar", „Nędzników", „Ziemi obiecanej" i „West Side Story". Prezentacja hitów z rozmaitych repertuarów – od Bacha i Pucciniego przez Edith Piaf i Cole'a Portera po Bregovicia i Kilara. Doskonałej muzyki można posłuchać 29 i 31 grudnia 2019 r.

Czekacie na nowy kalendarz MNG? W 2020 roku towarzyszyć nam będą Wariacje Memlingowskie

Wariacje Memlingowskie autorstwa prof. Tomasza Bogusławskiego będą tematem nowego kalendarza Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się w piątek, 27 grudnia 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej. Wstęp na spotkanie będzie bezpłatny.

Galantynka, kompot z suszu, ciasto makowo-serowe. Jakie pomorskie przysmaki zagoszczą na bożonarodzeniowych stołach?

Wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia tkwi przede wszystkim w niezwykłej atmosferze i tradycji przekazywanej przez pokolenia. Przy odświętnie zasłanym stole zasiadają domownicy i zaproszeni goście. Po postnej Wigilii, przychodzi czas na kulinarną ucztę.

Biblioteka w Brzeźnie jest już otwarta. Czytelników zaskoczy tam obecność… huśtawki

Zakończył się remont Biblioteki Brzeźno w Gdańsku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 18 grudnia 2019 r. Na czytelników czeka odnowiona przestrzeń, dostęp do komputerów i internetu, wypożyczalnia audiobooków oraz bogata oferta kulturalna.

Jak wygląda wigilijny stół i czy choinka zawsze gościła w domach w Boże Narodzenie? Wszystko co trzeba wiedzieć o świętach

Jak dawniej wyglądało Boże Narodzenie? Ile potraw powinno gościć na wigilijnym stole? Czy choinka zawsze była obecna w chałupach, dworach i kościołach?

Najpiękniejsze piosenki, pieśni, duety, przeboje musicalowe i operetkowe. Sylwester 2019 w Słupsku

A może ostatni wieczór roku spędzić w filharmonii, słuchając wspaniałych artystów i orkiestry w repertuarze nie tak bardzo poważnym? Polska Filharmonia Sinfonia Baltica przygotowała specjalny koncert i występ pary tanecznej.

Sylwestrowe koncerty w Trójmieście. Zobacz, co będzie się działo podczas miejskich imprez 31 grudnia

Trzy imprezy sylwestrowe to propozycja dla tych, którzy nie mają jeszcze planów na ostatnią noc 2019 roku. We wtorek, 31 grudnia na skwerze Kościuszki w Gdyni, na Placu Przyjaciół Sopotu oraz w sześciu miejscach w Gdańsku będzie można świętować nadchodzący rok 2020. Będzie też specjalny sylwester dla najmłodszych.

Jak wyglądały choinki w chałupach, dworach i kościołach? Zobacz Gòdë – Boże Narodzenie na Kaszubach w muzeum we Wdzydzach

Jak wyglądały przygotowania do Gwiazdki? Jakie potrawy gościły na kaszubskim stole podczas Wigilii Bożego Narodzenia? Wybierz się do Wdzydz Kiszewskich, by na chwilę powrócić do przeszłości.

Retrospekcja półwiecza twórczości ciekawej osobowości polskiej sztuki XX w. Andrzej Dudziński jubileuszowo

Rysownik, malarz, plakacista, ilustrator, instalator, performer, fotograf, twórca kolaży, asamblaży, a do tego człowiek piszący i rymujący. Z bogatego dorobku Andrzeja Dudzińskiego wybrano 50 prac na 50-lecie twórczości.

Przedświąteczne spotkanie z muzyką Kaszub. Posłuchaj ludowych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na koncert pt. „Na niebie skrzi sã gwiôzda", który odbędzie się w środę, 18 grudnia 2019 r. Wstęp – wolny.

O sztuce wskazującej właściwą drogę życia. Konferencja naukowców w oliwskim Pałacu Opatów

Moralistyka w różnych dziedzinach sztuki Europy nowożytnej: plastyce, muzyce, literaturze i teatrze. To temat specjalistycznej konferencji naukowej, która zostanie zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w środę, 18 grudnia 2019 r. Wstęp – wolny.

Chcesz posłuchać kolęd świata? Przyjdź na koncert bożonarodzeniowy w słupskiej filharmonii

W magiczny przedświąteczny czas, 20 grudnia 2019 r. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara i dyrektor Ruben Silva zapraszają na niezwykły wieczór bożonarodzeniowy. W programie przepiękne kolędy nie tylko polskie i koncert utalentowanego młodego wiolonczelisty.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz wielokrotnie nagradzany dokument o kobietach Solidarności

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostanie zaprezentowany dokument Piotra Śliwowskiego i Marty Dzido „Solidarność według kobiet". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. Po projekcji zaplanowano rozmowę z twórcami filmu. Wstęp – wolny.

To był czas wielkiego ożywienia artystycznego. Wystawa o sztuce polskiej w 20-leciu międzywojennym

Ponad 150 obrazów, rzeźb i obiektów rzemiosła artystycznego, w tym dzieła Witkacego, Tamary Łempickiej i Xawerego Dunikowskiego, będzie można zobaczyć w Zielonej Bramie w Gdańsku. Wernisaż wystawy o sztuce polskiej w 20-leciu międzywojennym zostanie zorganizowany w sobotę, 14 grudnia 2019 r.

Walc, aria, a może groteska? Wyjątkowe utworu zabrzmią w ostatni wieczór roku na Ołowiance

Lubisz muzykę poważną i rozrywkową i nie masz planów na sylwestra? Polska Filharmonia Bałtycka we wtorek, 31 grudnia 2019 r. zaprasza na koncert na zakończenie roku. Po koncercie odbędzie się bal. Do tańca zagra gościom zespół Lighthouse Band. Bilety już do nabycia.

Sentymentalna podróż w czasie, czyli artystyczna instalacja w centrum handlowym z lat 90. XX wieku

Dom Handlowy Jantar we Wrzeszczu to pierwsze centrum handlowe w Gdańsku, które powstało w latach 90. XX wieku. Artystyczna instalacja Honoraty Martin opowie o jego historii i skłoni widzów do szukania odpowiedzi na pytanie o dawną świetność tego typu obiektów.