Aktualności

Poznaj życie łowców z epoki lodowcowej. Nowa wystawa w sopockim Grodzisku

Oryginalne broń i narzędzia liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, w tym najstarszy bumerang na świecie. Niezwykły zbiór stanowiący pozostałości ludzkiej wytwórczości z okresu paleolitu będzie można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie od soboty, 7 grudnia 2019 r.

Historyczna architektura w odbudowanym Gdańsku. Sobotni spacer z cyklu Gdańskich Miniatur po Śródmieściu

Gdańskie Główne Miasto zostało odbudowane po wojennych zniszczeniach. Jakie wyzwania stały przed budowniczymi? Czy odbudowa miała być tylko historyczną rekonstrukcją, czy też miała być początkiem nowego porządku? Spacer z cyklu Gdańskich Miniatur, 7 grudnia 2019 r. o godz. 13.00

Czy miłość wszystko pokona? Trójmiejscy artyści w operetce „Księżniczka czardasza”

Czy miłość Sylvy i Edwina zakończy się podobnie jak miłość kochanków wszech czasów – Romea i Julii? Czy romans artystki i węgierskiego księcia, ukazany poprzez muzykę, śpiew i taniec w rytmach walców i czardaszy, przetrwa próbę czasu?

Mikołajkowy weekend na Pomorzu. Zobacz, gdzie będzie można spotkać św. Mikołaja

Mikołaj będzie miał ręce pełne roboty już od czwartku aż do niedzieli 8 grudnia. W tym czasie odwiedzi kilkanaście miejscowości w całym województwie. Wśród mikołajkowych atrakcji w Pomorskiem będą m.in. poszukiwanie Świętego w komatach malborskiego zamku, przejażdżki jego saniami i zawody konne w rytm świątecznych przebojów. Będą też wspólne śpiewanie, tańce oraz zdobienie pierników.

Jak zbudować wielopokoleniową publiczność festiwalu muzycznego? Dowiesz się podczas spotkania w IKM

Organizatorzy m.in. Up To Date Festival, Ostróda Reggae Festival czy Festiwalu Kazimiernikejszyn opowiedzą o tym, jak docierają z komunikatem i ofertą wydarzeń do całych rodzin.O międzypokoleniowości na festiwalach muzycznych porozmawia z gośćmi Aleksandra Budka, prezenterka Trójki Polskiego Radia. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 12 grudnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Czy uczestnikom zajęć Światłem pisane udało się uchwycić magię miejsc? Przekonasz się podczas wystawy podsumowującej projekt

W Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 31 grudnia 2019 r. będzie można zapoznać się z efektami prac uczestników projektu Światłem pisane, którzy mieli możliwość integracji, edukacji, eksperymentowania, ale przede wszystkim opisania niewerbalnie, a światłem trzech niezwykłych miejsc. Czy im się udało? Wernisaż we wtorek, 17 grudnia w Baszcie Czarownic. Wstęp jest wolny.

Masz pomysł na koncert, artystyczne warsztaty lub spektakl? Możesz zyskać nawet 80 tys. zł dofinansowania

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił dwa konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych, które mają pomysły na działania artystyczne. Można zorganizować koncert, przegląd filmów, konferencję czy wystawę, które integrują mieszkańców i promują pomorską kulturę. Łączna pula grantów to 1,4 mln zł. Maksymalne dofinansowanie wynosi 40 tys. zł lub 80 tys. zł w zależności od projektu.

Dworzec morski w Gdyni obchodzi 86. urodziny! Będą spektakl, warsztaty i darmowe zwiedzanie

W weekend 7 i 8 grudnia będzie można świętować 86. urodziny budynku dworca morskiego w Gdyni, czyli dzisiejszego Muzeum Emigracji. Wydarzenie zacznie się premierą spektaklu performatywno-tanecznego „7 lekcji geometrii", a w programie są jeszcze warsztaty dla dzieci, bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem i pokaz filmu.

Gdyński plac Grunwaldzki zmieni się w świąteczne miasteczko. W sobotę zaczyna się jarmark bożonarodzeniowy

Przez dwa tygodnie od 8 do 22 grudnia w Gdyni będzie można poczuć wyjątkową atmosferę nachodzącego Bożego Narodzenia. Na kiermaszach będzie okazja, by skosztować świątecznych smakołyków i kupić oryginalne prezenty oraz dekoracje. Jarmark Świąteczny odwiedzi także św. Mikołaj, który będzie czekał na gości w swoim niezwykłym pokoju w muszli koncertowej.

Świeżość ujęcia i rozmaitość nastrojów, czyli fantazje, suity i poematy. W filharmonii koncert już w piątek

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na koncert, który odbędzie się w piątek, 6 grudnia 2019 r. W programie będą dwie suity baletowe oraz dwa utwory koncertowe na skrzypce z orkiestrą – pełen intensywnego liryzmu powstały u schyłku XIX „Poème" Chaussona oraz skomponowany już w początku XX wieku Koncert a-moll Głazunowa.

Porozmawiajmy o Moniuszce i jego twórczości. Wydanie nadzwyczajne Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zostało zaplanowane wydanie nadzwyczajne Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 grudnia 2019 r. w Starej Aptece.

Przyjdź zobaczyć siedem dzieł niezrównanego malarza marynisty. Specjalny pokaz w Pałacu Opatów

Już za kilka dni będziemy mogli zobaczyć siedem obrazów Mariana Mokwy, zakupionych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku a pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu. Wernisaż wystawy zostanie zorganizowany w sobotę, 7 grudnia 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

Chcesz wprowadzić siebie i bliskich w świąteczny nastrój? Kup bilet i przyjdź na koncert mikołajkowy na Ołowiance

Utwory z repertuaru Benny'ego Goodmana, Elli Fitzgerald, Glenna Millera, Louisa Armstronga czy Franka Sinatry to doskonała propozycja na zimowy wieczór. Niezwykły mikołajkowy koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w czwartek, 5 grudnia 2019 r.

Artystka wizualna, tancerka, ilustrator i grafik oraz pianista. Laureaci Młodych Twórców Kultury

Martyna Jastrzębska, Julia Ciesielska, Patryk Hardziej i Piotr Pawlak, 29 listopada 2019 r. odebrali statuetki przyznawane Młodym Twórcom Kultury. Po raz pierwszy został wręczony laur za promocję kultury. Laureaci otrzymali statuetki projektu Tomasza Radziewicza i dyplom zaprojektowany przez Marka Rogalę oraz nagrody pieniężne po 10 tysięcy złotych.

Sylwester w Teatrze Wybrzeże. Już teraz zarezerwuj bilety

W wieczór sylwestrowy w Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną trzy znakomite tytuły: „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" na Dużej Scenie, „Tajemnicza Irma Vep" w Starej Aptece oraz „Niezwyciężony" na Scenie Kameralnej w Sopocie. Po każdym spektaklu na widzów czekać będą noworoczny konkurs i lampka wina.

Jak działały szpitale w dawnym Gdańsku? Dowiesz się na nowej wystawie w Domu Uphagena

Tematyce średniowiecznych i nowożytnych szpitali w Gdańsku poświęcona będzie nowa wystawa w Domu Uphagena. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 50 zabytków archeologicznych, dokumentów oraz ilustracji. Otwarcie zaplanowano na wtorek, 3 grudnia 2019 r.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy walczy o tytuł najpiękniejszego w Europie! Można głosować

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, jako jedyny w Polsce, jest nominowany w konkursie o tytuł European Best Christmas Market 2020. Gdańsk znalazł się w towarzystwie dwudziestu najpiękniejszych europejskich jarmarków, organizowanych m.in. w Brukseli, Budapeszcie, Dreźnie, Kolonii, Lipsku, Norymberdze czy Wiedniu.

Największy fenomen sztuki baletowej na scenie w Słupsku. „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Royal Lviv Ballet

Chcesz zobaczyć największy fenomen sztuki baletowej? Pragniesz przenieść się do baśniowej krainy tańca i muzyki? Daj się porwać magii świateł i urzekającej scenografii, zobacz imponującą choreografię i olśniewające kostiumy wyjątkowych tancerzy.

Muzyka filmowa wczoraj i dziś. Koncert andrzejkowy na Ołowiance

Polska Filharmonia Batycka w Gdańsku w piątek, 29 listopada 2019 r. zaprasza do wysłuchania utworów Nina Roty oraz Pietra Mascagniego oraz obejrzenia filmu „Rapsodia Nina Oxilii".

Idą święta! Pora na prezenty! Warto więc wybrać się na Świąteczny Etnokiermasz w Gdańsku-Oliwie

W przedświąteczne weekendy, od 1 do 22 grudnia 2019 r. Spichlerz Opacki w Gdańsku-Oliwie zamieni się w przyjazną przestrzeń, w której będzie można zakupić oryginalne upominki prosto od twórców ludowych.

Od 130 lat jest symbolem stolicy Francji. Teraz mamy okazję jeszcze lepiej poznać „Żelazną królową Paryża”

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na dwa wydarzenia poświęcone wieży Eiffla, która w tym roku świętuje swoje 130-lecie. W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w ramach Art&Science Cafe odbędzie się wykład dr. hab. Jacka Friedricha, a następnie zostanie otwarta wystawa zdjęć francuskiego artysty Jean-Paula Lublinera.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Zobacz Gruzję w kolorach granatu. Fotograficzna opowieść o fenomenie kraju na styku Europy i Azji

W ramach cykl spotkań Etnopodróże tym razem wybierzemy się do współczesnej Gruzji. O przemianach społecznych zachodzących w tym kraju opowie kulturoznawca i fotograf Katarzyna Majewska. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 listopada 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Pełnia szczęścia”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W środę, 4 grudnia 2019 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Pełnia szczęścia" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Poznaj sposoby dawnych gdańszczan na zachowanie zdrowia. Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym

Jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan? Gdzie powstawały szpitale i apteki? Skąd czerpano wodę pitną? Jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej? Tego wszystkiego dowiemy się zwiedzając nową wystawę w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Jej otwarcie zaplanowano w środę, 27 listopada 2019 r.

„Połączeni bursztynem” z unijną dotacją. Wspólny projekt muzeów z Gdańska i Kaliningradu

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie otrzymały ponad 2,2 mln euro dotacji z programu Polska-Rosja 2014-2020 na realizację wspólnego projektu „Połączeni bursztynem". Dzięki temu w Gdańsku za niecałe 2 lata zostanie otwarta nowa wystawa w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu.

Etno, awangarda i improwizacja Remontu Pomp w towarzystwie Mikołaja Trzaski. Koncert w gdańskim muzeum

Chcesz posłuchać zespołu perkusyjnego, który od zwykłych instrumentów woli przedmioty użytku codziennego? Przyjdź 30 listopada 2019 r. na koncert – wyjątkowo uzdolnieni muzycy stworzą ciekawe struktury, grając na beczkach, butelkach, kieliszkach i innych sprzętach perkusyjnych. Towarzyszyć im będzie znany gdański saksofonista.

Malowane palcami i pędzlami z... sierści kota. Wystawa Marty Zwarycz „Serce w kwiaty” w Związku Ukraińców w Polsce

Chcesz zobaczyć obrazy malowane palcem? Przeżyć ciekawą i czarującą przygodę w świecie ludowego malarstwa? Przyjdź na wystawę do gdańskiej siedziby Związku Ukraińców w Polsce.

Chcesz przekonać się, czym wyróżnia się sztuka Austrii. Weź udział w kulturalnej podróż podczas Tygodnia Austriackiego

Spektakle dramatyczne, taneczne i operowe, performatywne czytania dramatów, koncert, wystawa fotografii Graz Selection III, przegląd filmów, a także spotkania z literaturą i wykłady. Tydzień Austriacki odbędzie się w dniach 29 listopada – 7 grudnia 2019 roku.

Największa w Polsce parada Mikołajów na Motocyklach w Trójmieście. Wspierają dzieci z domów dziecka

Motocykliści pomagają dzieciom z domów dziecka, hospicjów i szpitali. Podczas parady w niedzielę, 1 grudnia 2019 roku zbierają też cegiełki na obiady dla podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z całego województwa. W charytatywnym przejeździe przez Trójmiasto weźmie udział ponad 1,5 tys. motocyklistów i fanów motoryzacji.

Średniowieczni gdańscy żeglarze i ich historia. Wykład w Akademii Gdańskiej

Gdański Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu Akademia Gdańska. Tym razem Beata Możejko opowie o sprawach morskich i gdańskich marynarzach z okresu średniowiecza. Wykład odbędzie się 26 listopada 2019 r.

Jak wyglądało Boże Narodzenie na Kaszubach? Gwiôzdka jidze przez Wdzydze

Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Dowiesz się podczas warsztatów w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

Przywracanie pamięci o Zbrodni Pomorskiej 1939. Prelekcja w gdańskim oddziale IPN

W ostatnim czasie w wyniku prowadzonych badań naukowych pojawiło się nowe pojęcie historyczne: Zbrodnia Pomorska 1939. W oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku we wtorek, 26 listopada 2019 r. odbędzie się spotkanie poświęcone pierwszym miesiącom okupacji niemieckiej na Pomorzu. Wstęp – wolny.

Młodzi i zdolni walczą o prestiżową nagrodę. Wśród nominowanych m.in. aktorka Teatru Wybrzeże

W tym roku do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórcy w Dziedzinie Kultury zostało nominowanych osiem osób. Wśród nich jest Magdalena Gorzelańczyk, aktorka Teatru Wybrzeże. Do środy, 27 listopada 2019 r. można oddać swój głos w internetowym plebiscycie.

Czy można wytańczyć wolność? Sprawdzisz to podczas warsztatów w Teatrze Wybrzeże

Teatr Wybrzeże zaprasza na bezpłatne warsztaty ruchowe do spektaklu „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa". Zajęcia odbędą się w czwartek, 28 listopada 2019 r. w Czarnej Sali.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z jednym z najbardziej cenionych brytyjskich dramatopisarzy

Torben Betts, autor sztuki „Niezwyciężony" granej obecnie w Teatrze Wybrzeże, będzie gościem 51. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Spotkanie z brytyjskim dramatopisarzem na Scenie Kameralnej w Sopocie zaplanowano na sobotę, 23 listopada 2019 r. Wstęp – wolny.

Spod jego ręki wychodzą prawdziwe dzieła sztuki. Zobacz pracę mistrza kowalstwa z Japonii

Pokaz kucia japońskiego miecza w wykonaniu mistrza Hiroshiego Kojimy będzie można zobaczyć w Kuźni Wodnej w Oliwie w sobotę, 23 listopada 2019 r. Natomiast następnego dnia w Ratuszu Głównego Miasta będzie można wysłuchać wykładów poświęconych japońskiemu uzbrojeniu. Wstęp na oba wydarzenia – bezpłatny.

Świąteczne szaleństwo w Gdańsku. Poczuj wyjątkową atmosferę na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Najpopularniejszy na Pomorzu jarmark świąteczny rozpoczął się Piernikową Paradą w sobotę, 23 listopada 2019 r. Na Targu Węglowym powstały specjalne uliczki z bożonarodzeniowymi smakołykami i prezentami. Niepowtarzalną atmosferę tworzą elfy, postaci z baśni i Łoś Lucek. Są też nowości, m.in. największy w Gdańsku kalendarz adwentowy.

Lubisz śpiewać stare piosenki? Festiwal Piosenki lat 60. i 70. Powróćmy do Piękna w Słowie i Muzyce czeka na zgłoszenia

Już od 22 lat w Wyszkowie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. – Powróćmy do Piękna w Słowie i Muzyce. Przez dwa dni, 10 i 11 czerwca 2020 r., młodzi ludzie w nowych aranżacjach zaśpiewają ponadczasowe piosenki polskich autorów i kompozytorów tworzących ponad pół wieku temu.

Pamięć nie ginie. Pomorska Kantata dla 108 Męczenników II Wojny Światowej

W 2019 roku przypadają 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica beatyfikacji przez Jana Pawła II, 108 męczenników z czasów II wojny światowej. To czas przypomnienia tradycji patriotycznych, heroicznego poświęcenia dla ojczyzny, wiary i godności człowieka.

Operowa „Olga” po raz pierwszy w Europie. W Gdańsku będzie można zobaczyć ją za pół ceny

W najbliższy weekend na deskach Opery Bałtyckiej artyści wystawią „Olgę", brazylijską operę, która europejską premierę miała w Gdańsku w październiku 2019 roku. W piątek i sobotę 22 i 23 listopada bilety można kupić za pół ceny – już od 33 zł. Są jeszcze wolne miejsca!

Co nowego w Muzeum Bursztynu? Dwie wystawy oraz… unikatowa szpila do kapelusza

W Muzeum Bursztynu zostaną otwarte wystawy czasowe poświęcone twórczości Mieczysława Różyckiego oraz darom i nowym zakupom, które w ostatnim czasie trafiły do Muzeum Gdańska. Pokazanych zostanie m.in. około 180 egzemplarzy biżuterii. Wystawy będzie można zwiedzać od piątku, 22 listopada 2019 r.

Słupsk na starych i nowych fotografiach. Nowa wystawa w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza do oglądania wystawy „Słupski kompleks muzealny na fotografiach". Ekspozycję złożoną ze 130 zdjęć z lat 1945-2018 można oglądać w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku do 2 lutego 2020 r.

Czyje „Portrety” pojawią się w Starej Aptece? Dowiesz się odwiedzając wystawę wyjątkowych zdjęć

Teatr Wybrzeże zaprasza na wernisaż wystawy „Portrety", na której zostaną zaprezentowane fotografie autorstwa Henryka Pietkiewicza. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2019 r. we foyer sceny Stara Apteka.

Planszowe nowości, wystawy i strefa testerów gier. Przed nami targi Gra i Zabawa

Będzie można zagrać w prawie trzy tysiące kultowych planszówek, sprawdzić premierowe wydania gier oraz zobaczyć wystawę mozaik z czterech tysięcy kostek Rubika. Festiwal Gramy oraz targi Gra i Zabawa już w najbliższy weekend – 23 i 24 listopada 2019 roku w Gdańsku.

Hedonistyczna filozofia życia w IKM. Kolejne spotkanie z cyklu wykładów filozoficznych

Szczęście i przyjemność w życiu. Czym jest i jak je rozumieć. Dowiesz się na wykładzie z cyklu Filozofia w IKM. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 listopada 2019 r.

Spotkanie ze Złotą rybą na kwidzyńskiej Scenie Lalkowej. Zobacz niezwykły teatru obrazów i... magnesów

Przed nami wyjątkowe przedstawienie Teatru Falkoshow. W piątek, 22 listopada 2019 r. na Scenie Lalkowej w Kwidzynie widzowie (zwłaszcza najmłodsi) będą mogli usłyszeć opowieść o Złotej rybie oraz zobaczyć postacie poruszane przy użyciu siły magnetycznej.

Poznaj losy kolekcji dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Seminarium naukowe w Pałacu Opatów

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na seminarium poświęcone historii kolekcji przedwojennego Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum Danzig) oraz jego dziejom podczas II wojny światowej. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 21 listopada 2019 r. w Pałacu Opatów.

Artystyczne instalacje w przestrzeni gdańskich Siedlec. Do tego projekcje video i sety DJ. Dwa dni Festiwalu Narracje

Festiwal Narracje na trwałe wpisał się w listopadowy kalendarz. Tym razem artyści opanują dzielnicę Siedlce. Ten niedoceniany region Gdańska będzie można odkryć w piątkowy i sobotni wieczór, 15 i 16 listopada 2019 r.

Muzyka pełna emocji z lekkim dźwiękiem, czyli koncert Skubasa w Szekspirowskim

Uważany za autora najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o… braku miłości Radosław Skubaja, czyli Skubas wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 16 listopada 2019 r.