Aktualności

Czym różnił się Gdańsk w 1945 r. od tego z 2020 r.? Podczas spaceru z przewodnikiem poznasz alternatywną historię odbudowy miasta

Jaki był Gdańsk w 1945 roku? Czy miasto wyglądałoby podobnie do tego, jakie znamy współcześnie, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby ludności w jego odbudowę? Na bezpłatny spacer po Gdańsku zaprasza Instytut Kultury Miejskiej w sobotę, 22 lutego 2020 r.

Historia „Sądu Ostatecznego” wśród 11. najlepszych animacji na świecie! Kolejna nagroda dla TOFU Studio

Znamy już zwycięzców 61. edycji konkursu na najlepsze ilustracje, organizowanego przez amerykańskie czasopismo „Communication Arts". Animacja o burzliwej historii „Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga, przygotowana przez TOFU Studio na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, znalazła się w ścisłym gronie tegorocznych laureatów.

Zobacz zdjęcia zrobione „w obiektywie serca”. Fotorelacja z wyjątkowej wyprawy do Meksyku

W ramach cykl spotkań Etnopodróże pasjonatka podróży Aneta Paluszkiewicz opowie o swojej wyprawie do Meksyku, poznanych tam ludziach, miejscach i zwyczajach. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 23 lutego 2020 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W Operze Bałtyckiej na ostro. Przed premierą „Snu nocy letniej” artyści ćwiczą sześć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie [GALERIA]

Mimo że najnowsza premiera baletowa „Sen nocy letniej" w gdańskiej operze dopiero w piątek, 28 lutego, już od początku stycznia trwają próby. Soliści baletu ćwiczą niemal każdego dnia po osiem godzin dziennie, a wieczorem grają jeszcze w spektaklach repertuarowych. Praca nad premierą wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, ale i cierpliwości.

Pamięć o zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Promocja książki i spotkanie z jej autorem

W sali konferencyjnej Grodziska Owidz w piątek, 21 lutego 2020 r. odbędzie się promocja książki „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940" autorstwa Mateusza Kubickiego. Publikacja została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku.

Oddział Etnografii MNG czekają zmiany. Weź udział w konsultacjach społecznych

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które będą poświęcone projektowi remontu i modernizacji wnętrz siedziby Oddziału Etnografii oraz nowej ofercie edukacyjnej i kulturalnej. Wszelkie opinie i uwagi będzie można przekazać pracownikom muzeum podczas spotkań zaplanowanych w niedziele, 16 i 23 lutego 2020 r.

Co rządzi w waszym związku: rozum czy serce? Dowiecie się podczas walentynkowego NaukoweLove w Gdyni

Walentynkowy wieczór 14 lutego warto spędzić w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas specjalnego wydarzenia dla par będzie można przeprowadzić sekcję serca, sprawdzić, czy w związku rządzi rozum czy serce, a także wziąć udział w naukowym quzie. Będą też warsztaty i strefa gier.

Masz pomysł na zmiany lub wiesz jak ożywić dzielnicę? Trwa nabór w projekcie Otwarty IKM w Nowym Porcie

Najpierw były warsztaty, teraz czas na działania. Poszukiwane są nowatorskie projekty mające na celu zaangażowanie mieszkańców w działaniach kulturalnych i artystycznych, które ożywią przestrzeń publiczną. Program jest realizowany w ramach projektu Urb Cultural Planning.

Nikt nie chce spędzać walentynek samotnie. Czy dziś wizyta w biurze matrymonialnym jest dobrym wyborem?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ogłoszenia matrymonialne zajmowały sporo miejsca w prasie, a usługi swatek były na porządku dziennym. Dziś, w erze cyfryzacji, anonse poszukujących miłości należą do rzadkości, a rolę swatki wielu kojarzy tylko ze „Skrzypka na dachu". Czym zatem biura matrymonialne obecnie przyciągają klientów?

Muzyka dla zakochanych. Walentynkowe koncerty carillonowe w Gdańsku

Dwa walentynkowe koncerty będzie można usłyszeć na Starym i Głównym Mieście w Gdańsku. Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak wykona miłosne utwory uznanych kompozytorów.

Walentynkowa zabawa dla zakochanych… w książkach. Kolejna edycja Zabookowanych w gdańskiej bibliotece

W walentynki można świętować także miłość do literatury. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała z okazji 14 lutego walentynkowy wieczór oraz minigrę zarówno dla par, jak i dla singli.

W muzycznej podróży z USA przez Austrię i Hiszpanię aż do Rumunii. Jazz w klasycznej szacie na walentynki na Ołowiance

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 14 lutego 2020 r. odbędzie się niezwykły koncerty. W programie m.in. utwory George'a Gershwina oraz suita do opery „Carmen" Bizeta.

Maluchy będą tańcować na ludowo. Zajęcia muzyczno-rozwojowe w Spichlerzu Opackim

Tradycyjne pieśni i zabawy ludowe będą stanowić podstawę zajęć muzycznych, które zostaną zorganizowane w niedzielę, 16 lutego 2020 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Będą to specjalne warsztaty przeznaczone dla maluchów i ich opiekunów.

ARTystycznie w Pałacu Opatów. Rodzinne warsztaty o sztuce współczesnej

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza dzieci i ich opiekunów na rodzinne warsztaty o sztuce współczesnej. Zajęcia będą się odbywać siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej, a rozpoczną się w sobotę, 15 lutego 2020 r.

Morski utwór „Balticetta” Leszka Możdżera zachwycił publiczność. Powstał na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA I FILM]

Prapremiera utworu odbyła się 9 lutego 2020 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Leszek Możdżer inspirował się morzem, wodą i falami, dlatego „Balticetta" jest dynamiczna, lekka i niejednorodna. Kompozycję na fortepianie wykonał sam kompozytor z orkiestrą PFB pod batutą Agnieszki Duczmal. Widownia nagrodziła artystów oklaskami na stojąco.

„Hamlet”, „Makbet” i „Otello”. W Szekspirowskim poznaj dzieła mistrza ze Stratfordu

Gdański Teatr Szekspirowski w sobotę, 15 lutego 2020 r. będzie gościć wybitnego aktora i reżysera Andrzeja Seweryna. W jego wykonaniu będzie można usłyszeć najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira m.in. „Hamleta", „Makbeta", „Otella".

Zaślubiny Polski z morzem sto lat później. Uroczystości rocznicowe w Pucku. „To był dzień pełen emocji”

Dla Pomorzan 10 lutego 1920 r. to jedna z najważniejszych dat w historii. Tradycyjnie uroczystości rocznicowe, nawiązujące do zaślubin Polski z morzem sprzed stu lat, zostały zorganizowane w Pucku. Wzięli w nich udział pomorscy samorządowcy, rekonstruktorzy historyczni oraz tłumy mieszkańców.

Pociąg z generałem Hallerem jest już w Pucku. Dalsza część obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA]

Zabytkowy pociąg, który rano wyjechał z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Na pokładzie był gen. Józef Haller oraz około 200 osób, w tym potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Na dworcu w Pucku czekały na nich burmistrz miasta, tłumy mieszkańców oraz rekonstruktorzy. Wszyscy krzyczeli „Wiwat generał Haller". Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem.

Córka Lecha Bądkowskiego napisała książkę o ojcu. Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską

Książka „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" pełna jest fotografii i dokumentów, jednak najważniejsze są wspomnienia córki pisarza i pomorskiego działacza politycznego. Spotkanie z autorką nietypowej biografii organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku we wtorek, 18 lutego 2020 roku.

Tłumy gdańszczan świętowały 100-lecie zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA I FILM]

Uczestnicy festynu w niedzielę 9 lutego 2020 r.na peronie nr 5 w Gdańsku mogli się poczuć niczym gdańszczanie przed 100 laty. Był zabytkowy pociąg, starodawne fotografie, golibroda, oficerowie Wojska Polskiego i przedwojenne gry rodzinne. Mieszkańców miasta odwiedził też gen. Józef Haller, któremu marszałek Mieczysław Struk, odpowiednik przedwojennego starosty pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz w roli administracji pomorskiej, oraz przedstawicielka Polonii gdańskiej wręczyli dwie platynowe obrączki. W historycznej grze miejskiej wzięło udział ponad 1,2 tys. osób.

Czy wiesz, jakie tajemnice skrywa wieczorny Lębork? Weź udział w zimowym spacerze po mieście

Chcesz zobaczyć miasto w zimowej wieczornej scenerii? Poznać i uzupełnić wiedzę o swoim mieście? Zarezerwuj wieczorny czas w sobotę, 8 lutego 2020 r. na ciekawe odkrywanie i inne spojrzenie na dobrze znane miejsca.

Tajemnice zaślubin Polski z morzem. Weź udział w awanturniczej grze miejskiej i uratuj kraj przed zamachem

Podczas gry miejskiej w Gdańsku dowiesz się, dlaczego mieszkańcy miasta wręczyli gen. Hallerowi dwie platynowe obrączki, uratujesz polską delegację przed zamachem i zwiedzisz nieznane zakamarki miasta. Przewodniczką po awanturniczej grze będzie ciotka Apolonia i zagadkowy Dziadek. Tajemnice zaślubin Polski z morzem będzie można poznać w niedzielę, 9 lutego w Gdańsku.

Jak udało się doprowadzić do powrotu Polski na Pomorze? Premiera książki z okazji jubileuszu

Program obchodów setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem obfituje w wiele wydarzeń przede wszystkim kulturalnych. Jednym z nich będzie premiera książki „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020" w Dworze Artusa w Gdańsku.

Spot promujący „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga ponownie wyróżniony! Trzy amerykańskie nagrody dla Złotej Kampanii

Spot ze Złotej Kampanii promującej „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga zdobył kolejne nagrody. Spośród ponad 1550 zgłoszeń z 35 krajów świata gdańska produkcja zdobyła trzy pierwsze miejsca w kategoriach: Kultura, Muzyka oraz Aktywność publiczna.

Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Do tych obchodów szykuje się całe województwo

Inscenizacje historyczne z generałem Hallerem i jego żołnierzami, rocznicowe koncerty, wystawy i publikacje, rodzinny festyn, gra miejska oraz uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. To najważniejsze wydarzenia, które zostaną zorganizowane z okazji 100. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Główne uroczystości tradycyjnie zostaną zorganizowane 10 lutego w Pucku.

Zaślubiny Polski z morzem sto lat później. Nic podczas jubileuszowych wydarzeń nie jest przypadkowe

W niedzielę, 9 lutego na dworcu w Gdańsku Głównym Pomorzanie będą świętować 100-lecie powrotu Pomorza w granice Polski. Na peronie nr 5, przy specjalnym historycznym pociągu pojawi się gen. Józef Haller. Symboliczne zaślubinowe obrączki z platyny wręczą mu, podobnie jak 100 lat temu, przedstawiciele lokalnych władz i Polonii.

Miłość jak z nut. Walentynkowy koncert światowych przebojów muzyki rozrywkowej w Słupsku

Na niezwykły koncert pełen niezapomnianych światowych przebojów muzyki rozrywkowej zaprasza 14 lutego 2020 r. słupska filharmonia. W pełnym emocji, wzruszeń i energii repertuarze zaprezentuje się Magdalena Meisel.

„Inteligenci” pojawią się w Teatrze Wybrzeże. To tragikomedia o współczesnej klasie średniej [PREMIERA]

Na deskach Teatru Wybrzeże zostanie wystawiona sztuka współczesnego polskiego dramaturga Marka Modzelewskiego. Premiera spektaklu „Inteligenci" odbędzie się w niedzielę, 16 lutego 2020 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa we foyer.

Bo to się zwykle tak zaczyna... Karnawałowy koncert, w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Chcesz spędzić niezwykły muzyczny wieczór? Wybierz się 7 lutego 2020 r. do słupskiej filharmonii i posłuchaj najpiękniejszych melodii, które zna cały świat.

Dwadzieścia lat minęło. Na Ołowiance koncert utworów klasyków wiedeńskich z okazji jubileuszu Roberta Kwiatkowskiego

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 7 lutego 2020 r. odbędzie się wyjątkowy koncert dla uczczenia pracy artystycznej dyrygenta i skrzypka. W programie dzieła klasyków wiedeńskich m.in. uwertura do opery „Wesele Figara" oraz symfonia Ludwiga van Beethovena.

Czym jest slava? Kim są babari i dżolomari? Dowiesz się podczas macedońskiej Etnopodróży

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata etnolożka Mirella Makurat opowie o swoich badaniach prowadzonych w Macedonii. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 9 lutego 2020 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Spotkanie poprzedzą warsztaty dla dzieci.

Piękno i okrucieństwo na zdjęciach. Poznaj historie fotografii w Europie Środkowej

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wykład dr. Adama Mazura w ramach cyklu Rozmowy o fotografii. Spotkanie będzie dotyczyło jego ostatniej książki pt. „Okaleczony świat". Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 6 lutego 2020 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wstęp – bezpłatny.

Rocznicowe spotkanie z muzyką Kaszub. Koncert z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na okolicznościowy koncert, podczas którego usłyszymy m.in. kompozycje Feliksa Nowowiejskiego oraz wiersze księdza Bernarda Sychty. Wydarzenie zostanie zorganizowane w piątek, 7 lutego 2020 r. Wstęp – wolny.

Powrót do idei Lecha Bądkowskiego. Inauguracyjny koncert w Centrum św. Jana

„Dziś jest jeden bohater – Lech Bądkowski". Tymi słowami prof. Cezary Obracht-Prondzyński rozpoczął uroczysty koncert, który odbył się 31 stycznia 2020 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. To wydarzenie stanowiło oficjalną inaugurację obchodów Roku Lecha Bądkowskiego.

Biblioteka Lawendowa otwarta! Pierwsi czytelnicy już wypożyczają książki i piją kawę

Nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wystartowała w piątek, 31 stycznia 2020 roku o godz. 15.00 na Południu Gdańska. Powstała przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Lawendowe Wzgórze 5. Na czytelników czeka prawie 7 tysięcy tytułów, 700 audiobooków i specjalna sala dla młodzieży, m.in. z mobilnym telewizorem i sprzętem do nagrywania podcastów.

Będą pierogi, hot dogi i burgery w wersji bezmięsnej. Wege Festiwal w Gdańsku z kuchnią z całego świata

Targi kuchni wegańskiej i wegetariańskiej po raz trzeci zagoszczą w Gdańsku. Ten festiwal roślinnych przysmaków przyciąga rzesze fanów kuchni bezmięsnej potrawami z całego świata.

Podniebne akrobacje w rytmie muzyki tylko na Ołowiance. Niezapomniane widowisko dla dzieci i ich opiekunów

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w niedzielę, 2 lutego 2020 r. zaprasza na wyjątkowe przedstawienie. To połączenie tańca na szarfach i na kółku z muzyką i światłem. Taneczny koncert ozdobią także soliści w bardzo kolorowych karnawałowych opowieściach.

Chojnice świętują 100-lecie powrotu w granice Polski. W weekend na Starym Rynku będzie piknik militarny [FILM I GALERIA]

Świętowanie 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Chojnicach zaczęło się już 26 stycznia 2020 roku. Wspólny koncert pieśni patriotycznych zaśpiewali laureaci konkursu śpiewu i chór Lutnia. Chojniczanie zrobili sobie wspólne zdjęcie, które zostanie umieszczone w kapsule czasu. W czwartek, 30 stycznia odbył się specjalny koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu. W planach jeszcze inscenizacja wkroczenia wojsk wielkopolskich do miasta.

Rok 2020 jest Rokiem Lecha Bądkowskiego. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji

Koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku, spektakl w Teatrze Wybrzeże oraz wystawa w Europejskim Centrum Solidarności. To tylko niektóre z wydarzeń, które zostaną zorganizowane w roku 2020, czyli Roku Lecha Bądkowskiego. Oficjalna inauguracja obchodów odbędzie się w piątek, 31 stycznia.

Biblia w wersji kaszubskiej. Już po raz 17. widowisko Verba Sacra gościło w Wejherowie [ZDJĘCIA]

W ramach tegorocznego projektu Verba Sacra w murach wejherowskiej kolegiaty można było usłyszeć fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa. Tekst biblijny przetłumaczony na język kaszubski tradycyjnie zaprezentowała znana aktorka Danuta Stenka.

Ponownie powieje „Wiatr od morza”. Tym razem wyjątkowa wystawa będzie gościć w Pucku

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później" powstała dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a jej twórcami są współcześni pomorscy artyści. Kolejną jej odsłonę będzie można zobaczyć w Pucku od 1 lutego 2020 r.

Biblia po kaszubsku do posłuchania w Wejherowie. Przed nami 17. edycja widowiska Verba Sacra

W ramach tegorocznej edycji widowiska Verba Sacra w wejherowskiej kolegiacie będzie można usłyszeć fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa. Tradycyjnie teksty biblijne przetłumaczone na język kaszubski zaprezentuje znana aktorka Danuta Stenka. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Wstęp – wolny.

Który z premierowych spektakli zostanie Przedstawieniem Roku 2019? Zgłoś kandydata do Nagrody Teatralnej Marszałka

Międzynarodowy Dzień Teatru to okazja do uhonorowania ludzi teatru. Podsumowaniem 2019 roku na pomorskiej scenie teatralnej jest kolejna edycja Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Kandydatów można zgłaszać do 28 lutego 2020 r.

„Pochłaniacz” wygrywa, ale „Kamerdyner” depcze mu po piętach. Ranking pomorskiej beletrystyki w WiMBP w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMBP) w Gdańsku siódmy rok z rzędu opublikowała ranking najpoczytniejszych tytułów o tematyce pomorskiej. W 2019 roku gdańszczanie najchętniej wypożyczali „Pochłaniacza" Katarzyny Bondy. Na drugim miejscu znalazł się „Kamerdyner" Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.

Czym są tajemnicze Fintikluszki? Dowiesz się podczas spektaklu na kwidzyńskiej Scenie Lalkowej

Spektakl „Fintikluszki – Folkowe okruszki" będzie można zobaczyć w piątek, 31 stycznia 2020 r. na Scenie Lalkowej w Kwidzynie. Zespół Teatru Małe Mi zabierze wszystkich swoich widzów w niesamowitą podróż do krainy Dawno, Dawno Temu.

Nowy dyrektor filharmonii w Gdańsku poszukiwany. Zobacz, jakie wymagania trzeba spełnić

Nowy szef Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powinien mieć ukończone studia magisterskie, doświadczenie w pracy w instytucji kultury i potrafić zarządzać zespołem pracowników. Kandydaci mogą wysyłać swoje oferty do piątku, 28 lutego. Specjalna komisja wybierze nowego dyrektora filharmonii do 28 kwietnia.

Od intymnego dzieła Wagnera do bardzo osobistych pieśni Straussa. Koncert na Ołowiance

Bogaty program ukazujący rozwój niemieckiego romantyzmu przedstawia szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze. Utwory Wagnera, Schuberta i Straussa będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 24 stycznia 2020 r.

100. rocznica powrotu Kościerzyny do Polski w 1920 roku. Uroczystości i koncerty [AKTUALIZACJA]

Mieszkańcy Kościerzyny, 26 stycznia 2020 r. uroczyście obchodzili 100. rocznicę powrotu miasta oraz całych Kaszub do Polski. Tak jak przed 100 laty, uczestnicy zgromadzili się na kościerskim rynku, aby świętować powitanie przynoszących wolność wojsk polskich oraz oddać hołd bohaterom.

Czy artysta powinien uciec na peryferie? Przekonasz się podczas nowej wystawy w Słupsku i Ustce

W Galerii Kameralnej i Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 29 marca 2020 r. będzie można zapoznać się z pracami ośmiu artystów, którzy dokonali wizualizacji współczesnego człowieka. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2020 r. w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wstęp jest wolny.

Prawie 7 tysięcy tytułów, 700 audiobooków i specjalna sala dla młodzieży. Dziś zostanie otwarta 32. filia biblioteki w Gdańsku

Nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wystartuje w piątek, 31 stycznia 2020 roku o godz. 15.00 na Południu Gdańska. Powstaje przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Lawendowe Wzgórze 5. Będą tam: wypożyczalnia, czytelnia i specjalna strefa dla młodzieży, m.in. z mobilnym telewizorem i sprzętem do nagrywania podcastów.

Archiwum wiadomości