Aktualności

Co wniosła Niepodległa do światowego dziedzictwa? Debata o dokonaniach i przemianach kultury polskiej

Ostatnia Gdańska Debata Obywatelska odbędzie się we wtorek, 6 listopada 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta. Gościem spotkania miał być prof. Krzysztof Pomian. Niestety, naukowiec nie będzie mógł przyjechać i zastąpi go prof. Andrzej Mencwel.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Przedwiośnie”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W piątek, 16 listopada 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Przedwiośnie" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Wybrzeżowe spektakle z Niepodległą w tle. Przed nami teatralny przegląd „… do Polski”

Przegląd „… do Polski" stanowić będzie prezentację spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę, 11 listopada 2018 r. wydarzenie zainauguruje prapremiera „Ruskich" , otwierająca jednocześnie działalność Starej Apteki – nowej sceny Teatru Wybrzeże.

„Ruscy” w Święto Niepodległości. Losy polskich repatriantów na deskach nowej sceny Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę, 11 listopada 2018 r. odbędzie się prapremiera „Ruskich" Radosława Paczochy. Sztuka w reżyserii Adama Orzechowskiego otworzy działalność Starej Apteki – nowej sceny Teatru Wybrzeże. Zainauguruje także przegląd „... Do Polski", czyli prezentację spektakli związanych z tematyką niepodległościową.

Wyjątkowy koncert na Ołowiance. Seniorzy napisali wiersze, a artyści skomponowali do nich muzykę [AKTUALIZACJA]

Podczas II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego zostało wybranych osiem dzieł, które napisali seniorzy. Studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku skomponowali do nich muzykę. Benefis Dojrzałości 2018, czyli specjalny koncert tych wyjątkowych utworów, odbył się 5 listopada 2018 r. w Filharmonii Bałtyckiej. W koncercie wzięło udział 900 seniorów.

Chcesz posłuchać Leśmiana po... kaszubsku? Przyjdź na poetyckie urodziny Idë Czajinë w muzeum

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, 9 listopada 2018 r. odbędą się poetyckie urodziny kaszubskiej tłumaczki i poetki Idë Czajinë.

Historia wolności ukryta w ubraniach, butach i chusteczkach. Nowa wystawa ECS na stulecie Niepodległej

Co łączy żałobną suknię na krynolinie po powstańcu styczniowym i sukienkę ślubną uszytą 120 lat później z tkaniny sitodrukowej? Łączy je wspólnota i nić, z której utkana jest niełatwa polska historia, zapisana w losach pojedynczych ludzi. Wystawę z okazji 100-lecia niepodległości „Nić. Sploty wolności" będzie można oglądać od 7 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności.

Słowo Boże po kaszubsku. Promocja książki i wernisaż w Wejherowie

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, 5 listopada 2018 r. odbędzie się promocja książki „Recepcja kaszubskich przekładów Biblii" ks. dr. Mariana Miotka. Spotkaniu towarzyszy wernisaż wystawy „Kaszubscy siewcy Słowa Bożego".

Polska architektura, design i wzornictwo. Konferencja „Cud jedności” o tworzeniu młodego państwa

Trzydniowa konferencja odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2018 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wykłady, spotkania i dyskusje będą dotyczyć procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa „Cud jedności" prezentująca monety, banknoty, znaczki pocztowe i plakaty z 20-lecia międzywojennego.

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku...

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

Zwiedzanie Nieba Polskiego, mapping, parada, koncert… Morze atrakcji na stulecie odzyskania niepodległości

31 października 2018 r. w Wozowni Artyleryjskiej Centrum Hewelianum w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano gdański program obchodów uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy województwa od 10 do 11 listopada weźmiemy udział m.in. w Paradzie Niepodległości, obejrzymy mapping czy zwiedzimy fresk Niebo Polskie z przewodnikiem.

Figaro rozśmiesza do łez już ponad 200 lat. Zbliża się premiera „Cyrulika sewilskiego” w Operze Bałtyckiej

Chyba żaden bohater operowy nie wzbudza takiego śmiechu i takiej sympatii, jak sewilski golibroda Figaro. Jaki będzie ten z Opery Bałtyckiej? Przekonamy się w piątek 16 listopada 2018 r.

Jak zachęcić dzieci do czytania książek? Festiwal Literatury dla Dzieci powraca do Gdańska

Czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, warsztaty z animacji, ilustracji, teatralne i gra miejska. Od 6 do 10 listopada 2018 r. na młodych czytelników i czytelniczki czeka moc literackich atrakcji.

Zamiast Halloween - Zaduszki po kaszubsku. O wierzeniach sprzed stu lat

Dynie, lampiony, dzieci przebrane za mityczne stwory i cukierki. Moda na obchodzenie 31 października święta Halloween jest coraz bardziej powszechna także u nas. Jednak od wieków na Kaszubach listopad był miesiącem zadumy i modlitwy za zmarłych, a przede wszystkim Dzień Zaduszny (2 listopada). Jakie były wierzenia i podania sto lat temu?

Cała historia kraju w pieśniach patriotycznych. Widowisko „Wyśniłem sen o Niepodległej”

Widowisko patriotyczne to prezentacja pieśni, które śpiewano w polskich domach i które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Z biegiem lat stały się pieśniami narodowymi i ojczystymi, stanowiącymi dokument epoki i świadectwo czasu.

Chcesz nagrać płytę? Wydać tomik wierszy lub stworzyć wystawę plastyczną? Złóż wniosek o stypendium marszałka

Szukasz możliwości dofinansowania swojego projektu? Spróbuj swoich sił w konkursie o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2019.

Czaszka na twarzy na Halloween? Dlaczego, nie! Profesjonalny makijaż tylko w 20 minut

Chcesz mieć wyjątkowy makijaż na halloweenową imprezę? Przyjdź do Teatru w Oknie w Gdańsku w środę, 31 października 2018 r. Zespół profesjonalnych charakteryzatorek wymaluje na twarzach wszystkich chętnych czaszki i wzory rodem z meksykańskiej tradycji Santa Muerte.

Eksperymentalna elektronika na Halloween, czyli koncert Kangdinga Raya w Gdańsku

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na halloweenową imprezę, podczas której na żywo zagra pochodzący z Francji, a osiadły w Berlinie muzyk i producent David Letellier, znany jako Kangding Ray oraz brytyjski muzyk Rohan Walder, znany jako Randomer (DJ Set). Na scenie GTS będzie im towarzyszył trójmiejski producent i muzyczny eksperymentator Szymon Weiss.

Będzie akustycznie na scenie muzycznej. W GTS zabrzmi rock, jazz i folk

Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz i Michał Bryndal, czyli Voo Voo wraz z Sądecką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego wystąpią w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Koncert odbędzie się w sobotę, 27 października 2018 r.

Kolektyw, kooperatyw czy inkubator? Jak stworzyć sieć współpracy na przykładzie najlepszych europejskich rozwiązań

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu Gdańsk Creative Meetups. Wydarzenie odbędzie się w Olivia Business Centre we wtorek, 30 października 2018 r. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok

Zbliża się Święto Zmarłych, nie pozwólmy, by 1 listopada na cmentarzach były zaniedbane groby. Ogólnopolska akcja „Nie pozwól pamięci zarastać trawą…" trwa od 20 do 31 października 2018 r.

„Tango" w operze. Niezwykła współpraca Opery Bałtyckiej i Warszawskiej Opery Kameralnej

„Tango" Sławomira Mrożka to jeden z ważniejszych polskich dramatów. Na język opery postanowili go przełożyć artyści Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z gdańską operą. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć podczas spektakli 26, 27 i 28 października 2018 r.

Z reflektorem w mroki przeszłości. Tajemnice kościoła w Zimowiskach

Jakie nieodkryte dotąd informacje skrywa XIV-wieczna świątynia, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w czwartek, 25 października 2018 r. Wstęp jest wolny.

Czy włocławski fajans to tylko kwiatowe wzory? Podczas wykładu w IKM dowiesz się wszystkiego o „skorupach” z Włocławka

Czym są pikasiaki i kolorowe naczynia z lat 50.XX wieku? Jaka jest historia produkcji użytkowej ceramiki we Włocławku? O tym wszystkim opowie Barbara Pospieszna. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 25 października 2018 r.

Podróż do świata muzyki kompozytora wszech czasów. Wielcy muzyczni geniusze – Wolfgang Amadeusz Mozart

Ostatni koncert orkiestry w październiku 2018 r. będzie w całości poświęcony muzyce Mozarta. Zagra młoda skrzypaczka Marta Magdalena Lelek, a orkiestrę poprowadzi Jacek Kraszewski.

Uchwycone w kadrze. 100 twarzy na 100-lecie ZAiKS-u w Gdańsku. Czyje oblicze można podziwiać w GTS?

Wystawę portretów Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych zatytułowaną „Twarze ZAiKS-u" będzie można obejrzeć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wernisaż odbędzie się 25 października, ekspozycja będzie czynna do 8 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Śladami nieistniejących miejsc. Wykład Andrzeja Trzeciaka w IKM

– Ważną częścią pamięci miasta są wspomnienia miejsc, których już nie ma, a zapisane są w nazwach ulic, placów, zaułków – tłumaczy Andrzej Trzeciak. W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 23 października 2018 r. odbędzie się spotkanie dotyczące umarłych budynków w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Współczesna kultura i ludzie. III Tydzień Ukraiński w Gdańsku

Najpiękniejsze pieśni, operetka kijowska, liryczny spektakl lalkowy dla dorosłych i dzieci, współczesna grafika ukraińska. To tylko część bogatej oferty, dzięki której będziemy mogli zapoznać się ze współczesnymi trendami w kulturze naszych wschodnich sąsiadów.

Ukraiński artysta z duszą rewolucjonisty. Pokaz filmu „Mit” w Instytucie Kultury Miejskiej

Historię Wasyla Slipaka, śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie, będzie można poznać podczas pokazu filmu „Mit" poświęconego artyście. Projekcja odbędzie się w środę, 24 października 2018 r. W dyskusji po filmie udział wezmą Kateryna Mizina, producentka filmu i prof. Marta Kowal.

Debiutantka i doświadczeni literaci. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza! [GALERIA]

Debiutancka powieść Martyny Bundy, eseje o protestanckim Gdańsku, twórczość i działalność Stefana Chwina i Stanisława Jankego wyróżnione po raz pierwszy literackimi nagrodami samorządu województwa pomorskiego. To była inauguracyjna odsłona Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Twoja okolica zmieniła się dzięki funduszom europejskim? Zrób zdjęcie i wygraj atrakcyjne nagrody [#RealnaRzeczywistość]

Dzięki funduszom unijnym remontowane są szkoły, szpitale i drogi. Budowane są nowe trasy rowerowe i węzły przesiadkowe. Przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia finansowego, a bezrobotni ze szkoleń. Uchwyć na jednym zdjęciu to, co zmieniło się dookoła Ciebie. Termin zgłoszeń upływa 1 listopada 2018 r.

Były plakaty i złoty tramwaj. Teraz jest film promujący obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

Wyjątkowa kampania dotyczy jednego z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. „Sąd Ostateczny" to dzieło z XV wieku, którego podstawowym elementem budującym jest złota kula. W filmie przygotowanym przez TOFU Studio kula unosi się nad Gdańskiem.

Filmy, debaty z twórcami i specjalne pokazy dla dzieci. Definicje wolności według All About Freedom Festival

Tegoroczny All About Freedom Festival to szesnaście filmów w dziewięć dni, koncerty, debaty, spotkania z twórcami oraz nowość – poranne projekcje filmów dla dzieci. Wszystko skupione wokół tematu wolności tłumaczonej językiem najwyższej filmowej próby. Do zobaczenia i posłuchania między 20 a 28 października 2018 r. w Gdańsku.

Niezwykły gest rodziny przedwojennego wojewody pomorskiego. Obraz „Pomorze” przekazany został gospodarzowi regionu

Obraz zatytułowany „Pomorze" został zamówiony w 1923 r. przez ówczesnego wojewodę pomorskiego Stanisława Wachowiaka. Jego autorem był poznański malarz Henryk Jackowski-Nostitz. W 2018 r. rodzina wojewody Wachowiaka zdecydowała o przekazaniu tego dzieła marszałkowi województwa pomorskiego.

Kultura jedzenia a konsumowanie kultury. Pomorska Debata o Kulturze 2018: Pomiędzy // Between // Midzë

Skąd się wziął współczesny boom na gotowanie? Czym się różni domowe gotowanie od takiego, które stają się rozrywką lub pasją? Dlaczego niektórzy uważają, że jedzenie powinno być przede wszystkim piękne, a inni traktują je jak lekarstwo?

„Wiatr od morza” inaczej. W stulecie odzyskania niepodległości możesz czytać i oglądać [AKTUALIZACJA]

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce „Wiatr od morza". Wernisaż wystawy odbył się 14 października 2018 r. w oliwskim Pałacu Opatów.

Romantyczna historia miłości do mężczyzny i do tańca. Premiera w Operze Bałtyckiej w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Która miłość jest silniejsza – do mężczyzny czy do tańca? Kim są wille? Czego symbolem jest dzika róża? Czy taniec pomoże uzyskać przebaczenie? Odpowiedzi należy szukać w gdańskiej realizacji „Giselle".

Zobacz bogactwo Scytów z Wielkiego Stepu. Złote arcydzieła sztuki jubilerskiej w Galerii Palowej

Złote skarby ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu będzie można zobaczyć w Gdańsku. To element międzynarodowego projektu „Trakt Złotego Człowieka po muzeach świata". Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od czwartku, 11 października 2018 r. w Galerii Palowej.

Chcesz poznać laureatów nagrody Wiatr od Morza i Kaszubskiej Nagrody Literackiej? Bezpłatne zaproszenia czekają w bibliotece

Kogo wyróżni kapituła? Już niedługo poznamy pierwszych laureatów i najlepsze książki. Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 października 2018 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku.

Będzie widownia na 150 osób oraz nowoczesne foyer. Wielkie otwarcie Starej Apteki [ZDJĘCIA]

Stara Apteka została oficjalnie otwarta w czwartek, 18 października 2018 r. Nową scenę Teatru Wybrzeże będzie można obejrzeć podczas weekendowej akcji Drzwi Otwarte. W pierwszym sezonie na jej deskach wystawionych zostanie aż pięć premierowych spektakli.

Błękit, lazur a może kobalt, który odcień dominuje w Gdańsku? Dowiesz się podczas kolejnego spaceru z przewodniczką

Ślady niebieskiej historii można znaleźć m.in. na kamienicach przy ul. Długiej, ul. Kaletniczej, w kościele mariackim, na ul. Chlebnickiej czy Zielonej Bramie. Pierwszy spacer z przewodnikiem dla szkół odbędzie się w poniedziałek, 15 października. Natomiast rodziny i grupy nieformalne odkryją ten kolor 20 października 2018 r.

Spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci. Co jeszcze będzie się działo podczas Tygodnia Chińskiego?

Pokazy filmów, wykłady, wystawy oraz spotkania z artystami, a także tradycyjny teatr i taniec, połączone z prezentacją sztuk walki, kostiumów, malowania masek i kaligrafii, jak i współczesne oblicze chińskiej kultury – to tylko niektóre z propozycji w ramach Tygodnia Chińskiego. Wydarzenia odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Miejskim Teatrze Miniatura, Akademii Sztuk Pięknych oraz Instytucie Kultury Miejskiej. Rozpoczną się 12 października i potrwają do 21 października 2018 r.

Najpiękniejsze utwory kompozytorów amerykańskich. Koncert familijny słupskich filharmoników

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod batutą Rubena Silvy, 14 października 2018 r. zaprezentuje najpiękniejsze utwory kompozytorów amerykańskich.

Masz zdolności manualne, weź udział w konkursie i zaprojektuj karmnik. Zgłoszenia do 30 października

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych do zaprojektowania nietypowych karmników. Konkurs ma dwa etapy, a nagrodą jest udział w wystawie prezentującej wykonany przedmiot.

Ma być pięknie, nastrojowo i tak jak nigdzie indziej. Varius Manx i Kasia Stankiewicz w Wejherowie

Będzie dużo nowości, a wśród nich prezentacja kolejnego singla „Kot bez ogona", nie zabraknie też starych, dobrze znanych przebojów.

Między tradycją a nowoczesnością. Debata o zmianach zachodzących w polskim społeczeństwie

Jak dalece zmienili się Polska i Polacy w minionym stuleciu? Na to pytanie odpowie prof. Stefan Chwin, który będzie gościem przedostatniej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej. Otwarte spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 października 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta.

Pamięci ofiar eksterminacji i męczeństwa narodu polskiego. Odsłonięcie pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu [AKTUALIZACJA]

Pomnik ma pokazać tragedię ziemi pomorskiej, która stała się areną pierwszego ludobójstwa II wojny światowej. Budowany ze składek ludności i przy wsparciu samorządów jest świadectwem pamięci i wezwaniem do rozliczenia zbrodni.

Jedna z najciekawszych skandynawskich wokalistek wystąpi w Gdańsku. Kiedy będzie można usłyszeć Eivør?

Po raz pierwszy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w środę, 10 października 2018 r. obędzie się koncert Eivør Pálsdóttir. Podczas magicznego show będzie można usłyszeć m. in. utwory z jej ostatniej płyty „Slør".

O złożonej historii pomorskich dróg do Niepodległej. Podsumowanie cyklu wykładów otwartych

W ramach regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki podsumowano cykl wykładów otwartych dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Debata odbyła się 4 października 2018 r. w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Spotkanie poprowadził prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Jazz europejski i polskie przeboje. Jesienny Komeda Jazz Festival w Słupsku, Ustce i Lęborku

Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Hanna Banaszak, jam sessions, „Love Songs" z Joanną Knitter, spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki o Komedzie. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości