Aktualności

Architektoniczna sensacja i muzyczna perełka. Nominowani do Fryderyków muzycy wystąpią w kościele na gdańskiej Oruni

Po 2 latach prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych, będzie można posłuchać przepięknego brzmienia ponad 100-letnich organów. Koncert odbędzie się 3 lutego 2019 r. w kościele pw. Jana Bosko na gdańskiej Oruni.

Sztuka przetrwania w epoce kamienia i wojaczki Słowian. Ferie zimowe w Grodzisku w Sopocie

Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie organizuje specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży od 11 do 24 lutego 2019 r. Będą prezentacje, warsztaty i opowieści przy ognisku.

Bonda, Cygler, Witkiewicz – ich książki czytaliśmy najczęściej. Ranking pomorskiej beletrystyki WiMBP w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku szósty rok z rzędu sporządziła ranking najczęściej wypożyczanej literatury pięknej, której akcja dzieje się na Pomorzu. W pierwszej dziesiątce królują trzy autorki: Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Hanna Cygler.

Za najlepsze przedstawienie roku albo dla najlepszego aktora. Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru, a wraz z nim tradycyjnie, kolejna już edycja Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawanych za najwybitniejsze wydarzenia sceniczne, zrealizowane w naszym regionie i osiągnięcia teatralne pomorskich artystów w minionym roku.

Premiera niezwykłej płyty. Trójmiejska Scena Alternatywna lat osiemdziesiątych zagrana na nowo

W piątek 25 stycznia 2019 r. w Muzeum Miasta Gdyni premierę będzie miał specjalny album muzyczny – „Gdynia 1988-2018". Jest to hołd złożony Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej lat osiemdziesiątych przez współczesne, związane z Gdynią zespoły i muzyków.

Rękopisy, pocztówki i wiele innych. Niezwykłe zbiory specjalne na wystawie w Bibliotece Gdańskiej PAN

Rozpoczyna się nowa odsłona cyklicznej wystawy najcenniejszych i najciekawszych zabytków. Przedmioty pochodzą z zakupów na aukcjach i w antykwariatach. Wystawa będzie czynna od 28 stycznia do 15 marca 2019 r.

Poznaj undergroundowy Lower East Side i artystyczną scenę Nowego Jorku. Spotkanie IKM non-fiction

O bitnikowskich poetkach, punkowych koncertach i alternatywnej scenie artystycznej „Stolicy świata". Poznaj niezwykły Nowy Jork na spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 24 stycznia 2019 r.

Żałoba na Pomorzu. Odwołane imprezy, spektakle i projekcje filmowe [LISTA]

W związku z ogłoszoną w Trójmieście i w całym województwie żałobą po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, teatry, opera i instytucje kulturalne odwołują wydarzenia. Bilety można zwracać do organizatorów lub przełożyć imprezę na innym termin.

Tusk: „Obronimy nasz Gdańsk przed nienawiścią. Obiecujemy ci to, Pawle”. Tłumy na wiecu ku czci pamięci Adamowicza [ZDJĘCIA]

W dzień tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza kilka tysięcy mieszkańców przybyło pod fontannę Neptuna na Długim Targu. To tu, 14 stycznia 2019 r. odbył się wiec przeciwko przemocy i nienawiści. Wielu miało znicze oraz flagi z czarnymi wstęgami.

Masz pomysł na kulturalne wydarzenie? Zgłoś się do IKM i zyskaj nawet 4 tysiące złotych

Otwarty IKM to projekt, dzięki któremu organizatorzy wydarzeń kulturalnych mają nie tylko możliwość uzyskania wsparcia finansowego, ale również zyskują miejsce w Sieni IKM na realizację swoich zamiarów.

O odchodzeniu od tradycji, zaufaniu wewnętrznemu, intuicyjnemu światu. Premiera płyty „Rasti” w GTS [KONCERT ODWOŁANY]

Prezentacja utworów z najnowszej płyty Laboratorium Pieśni „Rasti" odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 r. To jednocześnie jeden z pierwszych koncertów w 2019 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W poszukiwaniu białego koloru. Kolejny spacer po Gdańsku zagadkowym szlakiem [ODWOŁANE]

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jakich budynkach dominuje biel, weź udział w niezwykłym spacerze. Gra miejska i quiz z zagadkami – tak będzie wyglądało poszukiwanie tego koloru. Dla rodzin i grup nieformalnych w sobotę, 19 stycznia, a dla szkół i grup zorganizowanych w poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.

Kim był „szaleniec teatru”? Poznaj życie i twórczość niezwykłego aktora i reżysera

Dziś twórczość aktora i reżysera Tadeusza Minca jest nieco zapomniana. Dlatego tak ważnym wydarzeniem będzie wystawa prezentująca pamiątki po tym artyście, zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 26 stycznia 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

W podróży po powojennej Polsce. Zobacz wyjątkowe fotografie wykonane przez francuskiego dyplomatę

Polskie krajobrazy, miasta i miasteczka podnoszące się ze zniszczeń wojny. Kolekcję barwnych zdjęć wykonanych przez byłego francuskiego konsula Francji Marcela Grisarda będzie można oglądać w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 17 stycznia 2019 r.

Koncerty, licytacje i mikołaje na rowerach. Podczas 27. Finału WOŚP na Pomorzu gramy dla małych dzieci

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 13 stycznia 2019 r. Pomorskie, jak co roku włączyło się do akcji. Wolontariusze WOŚP pojadą Szybką Koleją Miejską za darmo, odbędą się akcje charytatywne i koncerty. W Gdańsku wystąpią Varius Manx i Blue Cafe, a w Gdyni ponownie Natalia Szroeder.

Kto zachwycił kreacjami artystycznymi w 2018 roku? Można zgłaszać kandydatów do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Pomorska Nagroda Artystyczna wyróżnia najbardziej znaczące wydarzenia w pomorskiej kulturze w roku poprzedzającym jej wręczenie. Liczy się zarówno działalność artystyczna, jak i mecenat. Kandydatury można zgłaszać do 22 lutego 2019 r.

Czy relacja człowiek – maszyna wpływa na sztukę? Man-Machine w Ustce i Słupsku [ODWOŁANE]

Wernisaż wystawy zbiorowej odbędzie się w czwartek, 17 stycznia 2019 r. w Baszcie Czarownic i Galerii Kameralnej w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Przyjdź i zobacz, jak muzyka wpływa na artystów i ich dzieła. Natomiast 16 stycznia na lodowisku przez słupskim ratuszem będzie performance Doroty Koszieradzkiej.

Trwa kolejna edycja prestiżowego konkursu. Stawką jest zdobycie tytułu Zabytek Zadbany 2019

Nagroda w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Zgłoszenia można nadsyłać do 8 lutego 2019 r.

Flet, organy, Kilar i… Beethoven. Taki koncert tylko w filharmonii na Ołowiance

Prawykonania nowej kompozycji Joanny Bruzdowicz oraz utworu Enjota Schneidera będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 18 stycznia 2019 r.

Niezwykła parada w Trójmieście. Mikołaje na rowerach będą wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

W niedzielę 13 stycznia 2019 r. rowerzyści przebrani za Mikołajów przejadą z Gdańska do Gdyni. Mimo chłodnej pogody będą wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i zbierać środki na sprzęt do szpitali dziecięcych.

Awatary i klony tożsamości w cyberkulturze i sztuce sieci. Wykład w słupskiej Galerii Kameralnej

Czy maszyny zastąpią ludzi? Będą pozbawione emocji, a przez to bardziej odporne. Filmy już wyprzedziły rzeczywistość, ale czy świat je dogoni? O tym, jak w sztuce wygląda przyszłość opowie dr Roman Lewandowski w Galerii Kameralnej w Słupsku w środę, 16 stycznia 2018 r.

Jak twórczo wykorzystać utwory znajdujące się w przestrzeni publicznej? Spotkanie w IKM

Strategiczna gra online Inkulianti, projekt Upiór czy „Gdańsk w XVII wieku. Do ko-lorowania" – to tylko niektóre z przykładów, jak twórczo można wykorzystać utwory. W Instytucie Kultury Miejskiej 17 i 18 stycznia 2019 r. odbędą się tematyczne spotkania.

Świąteczne kolędowanie Olgi Szomańskiej i Macieja Miecznikowskiego. Koncert i kwesta na hospicjum

Najpiękniejsze polskie i światowe kolędy oraz piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie i opowieści o przeżyciach związanych z czasem świąt i Wigilią.

Nowoczesne wnętrza, nowe regały na książki i spotkanie z Jarosławem Kretem. Biblioteka Kolonia po remoncie

W czwartek, 10 stycznia 2019 r. zostanie otwarta wyremontowana Biblioteki Kolonia przy ul. Manifestu Połanieckiego 32-34 w Gdańsku. Biblioteka przeszła metamorfozę w drugiej połowie 2018 r., a nową nazwę filii wybrali czytelnicy. Tego samego dnia odbędzie się także spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem.

Cyfrowy świat dziecka. Kiedy rozpocząć edukację medialną? Nowy cykl rozpoczyna się w IKM

Jak dzieci i młodzież korzystają z mediów w domu i szkole? Jak mogliby funkcjonować rodzice w świecie rozszerzonym cyfrowym i jaka mogłaby być rola szkoły korzystającej z nowoczesnych urządzeń? Spotkanie dla rodziców dzieci odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w wtorek, 15 stycznia 2019 r. Wstęp – wolny.

Zakochani w Teatrze Wybrzeże, a na scenie „Akt równoległy”. Znakomita rozrywka na walentynki

„Akt równoległy" to propozycja Teatru Wybrzeże na walentynki. Przedstawienie będzie można zobaczyć w czwartek, 14 lutego 2019 r. na Dużej Scenie. Po spektaklu na widzów czekać będzie lampka wina i słodki upominek.

Świętuj i baw się podczas ulicznych jasełek! Sprawdź, gdzie na Pomorzu pojawią się orszaki trzech króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w niedzielę, 6 stycznia 2019 r. ulicami wielu pomorskich miast i wsi przejdą orszaki trzech króli. Ich organizatorzy zapraszają do wspólnego kolędowania mieszkańców i gości naszego regionu. Mile widziane będą kolorowe przebrania i stroje jasełkowe.

Kontrowersyjny król internetowej filozofii. Jordan Peterson i jego 12 życiowych porad

Podczas wykładu z cyklu Filozofia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 10 stycznia 2019 r., Robert Dolewski opowie o fenomenie i rosnącej popularności Petersona.

Poeci, pisarze, tłumacze i eseiści. Najlepszych można zgłaszać do Nagrody Literackiej Gdynia

Jesienią w Gdyni odbędzie 14. edycja literackiego plebiscytu dla autorów esejów, poezji, prozy i przekładów na język polski. Do końca stycznia kapituła konkursowa zbiera nominacje do nagrody. Artyści mogą wygrać nawet 50 tys. zł.

Taneczne walce, polki i marsze. Karnawał wiedeński w słupskiej filharmonii

Słupscy filharmonicy pod batutą Rubena Silvy wyczarują wiedeńską atmosferę. Tam bowiem karnawał wita się przy dźwiękach walców i polek znakomitego rodu Straussów. Będzie można posłuchać utworów „Nad pięknym modrym Dunajem" i „Noc w Wenecji".

Czy Piza to tylko krzywa wieża? O mniej znanych zabytkach miasta dowiesz się w IKM

O baptysterium, katedrze i najciekawszym cmentarzu świata – Camposanto oraz krzywej wieży w Pizie w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 9 stycznia 2019 r. opowie dr Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak zrobić dobrą fotografię? Seanse filmowe, spektakle teatralne, koncerty i nie tylko w CKiS w Tczewie

Na ferie trzeba jeszcze trochę poczekać, ale w tczewskim Centrum Kultury i Sportu już od pierwszych dni 2019 roku nie brakuje ciekawych warsztatów, spotkań z teatrem i X muzą. I najmłodsi, i trochę starsi znajdą coś dla siebie.

Zagrają nie tylko w stolicy Austrii. Koncert wiedeński Polskiej Orkiestry Kameralnej Sopot

Wojciech Rajski podczas wyjątkowego Koncertu wiedeńskiego, 10 stycznia 2019 r. poprowadzi Polską Filharmonię Kameralną Sopot. Gościnnie wystąpi niemiecki pianista Alexander Krichel.

Mediateka w dawnym komisariacie i więcej akcji czytelniczych! Plany nowego dyrektora gdańskiej biblioteki

Jarosław Zalesiński, znany gdański poeta i dziennikarz, od 1 stycznia 2019 r. pracuje jako dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W planach ma kontynuowanie remontów poszczególnych filii biblioteki. Chce rozszerzyć ofertę dla osób wykluczonych społecznie, dla seniorów, dzieci i ich rodziców. Marzy także o wybudowaniu od podstaw nowoczesnej mediateki w południowych dzielnicach Gdańska.

Chcesz poczuć magię Wiednia? Przyjdź na koncert na Ołowiance i przeżyj niezwykłą muzyczną podróż

Utwory Richarda Straussa, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ludwiga van Beethovena będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 11 stycznia 2019 r.

Sylwester na Pomorzu. Sprawdź, gdzie będzie można pożegnać stary i powitać nowy rok

Koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz pokazy laserowe i multimedialne – to najważniejsze atrakcje przygotowane na sylwestra przez pomorskie samorządy. W tym roku wiele miast rezygnuje z tradycyjnych fajerwerków.

Kolędy, pastorałki i pieśni religijne. Koncert we franciszkańskim kościele w Gdańsku

Bożonarodzeniowe utwory na odrestaurowanych wielkich organach barokowych. W ramach cyklu Koncerty dla Gdańszczan, w niedzielę, 30 grudnia 2018 r. będzie można wysłuchać koncertu Puer Natus w wykonaniu Andrzeja Szadejki.

Nie tylko szampan i huczna zabawa. Sylwester to na Kaszubach czas wróżenia i przepowiadania przyszłości

Dawniej w wigilię Nowego Roku na Kaszubach panny sprawdzały, czy wyjdą za mąż. Było też odczytywanie przyszłości z płomieni, a starsi próbowali się dowiedzieć, czy w nowym roku przyjdzie im umierać.

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Spotkanie z twórcami spektaklu „Little Pony”

Gościem wydarzenia będzie Paco Bezerra, hiszpański dramatopisarz młodego pokolenia, którego głośny na świecie dramat „Little Pony" w Teatrze Wybrzeże miał swoją polską prapremierę. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia 2019 r. w Starej Aptece. Wstęp – wolny.

Spektakl o życiu pomiędzy Ukrainą i Polską. „Więzi” na deskach Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

Spektakl „Więzi" powstał na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel, reżyserki teatralnej i performerki. Stanowi świadectwo dramatycznego konfliktu, jaki od kilku ostatnich lat trwa na Ukrainie. Prapremiera spektaklu odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku.

Lubisz utwory operowe? Wybierz się na galę noworoczną w Słupsku

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod batutą Rubena Silvy zaprasza na wspólne rozpoczęcie muzycznego roku z utalentowanymi solistami – sopranistką Edytą Piasecką oraz tenorem Sławomirem Naborczykiem.

Koń towarzyszył człowiekowi od wieków. Muzealna opowieść o tysiącach lat wspólnej historii

Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku będzie czymś więcej niż tylko chronologiczną opowieścią o 40 tys. lat wspólnej historii człowieka i konia. Jej otwarcie zaplanowano w sobotę, 29 grudnia 2018 r. w Domu Przyrodników.

Bal z Janem Heweliuszem albo z bohaterami baśni Disneya. Koncerty balowe dla dzieci na Ołowiance

Balowe suknie, biżuteria, niebanalne akcesoria i dodatki, makijaż odpowiednio dobrany do stylizacji, starannie ułożona fryzura i wielki apetyt na zabawę. Brzmi jak scenariusz dla dorosłych? Niekoniecznie, to koncert balowy dla dzieci. Pierwszy bal odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę, 5 stycznia 2019 r.

Jeśli masz dość komercjalizacji świąt, w piątkowy wieczór przyjdź na dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach sprzeciwu wobec komercjalizacji Bożego Narodzenia przygotowali performance. Wyjątkowy pokaz odbędzie się na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 21 grudnia 2018 r. Wstęp jest wolny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Ostatnia okazja do zakupu gwiazdkowych ozdób i prezentów. Sopocki Jarmark Świąteczny

Bajecznie przystrojone miasto, kolorowe choinki, ozdoby i dekoracje, girlandy i projektory świetlne to znak, że wielkimi krokami nadchodzi Boże Narodzenie. Sopocki Jarmark Świąteczny, który zacznie się 21 grudnia 2018 r., zmieni Skwer Kuracyjny w bajkową przestrzeń.

Muzyka filmowa, przeboje Sinatry, a może tanga? Bale Gdańskie 2019 w filharmonii

Aż dziewięć Balów Gdańskich w ciągu dwóch miesięcy. Będzie można usłyszeć m.in. muzykę hiszpańską, podziwiać irlandzki taniec i zachwycać się przebojami filmowymi. Karnawałowa propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku rozpocznie się 5 stycznia i potrwa do 2 marca 2019 r.

Nie tylko zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe. Przekonaj się, jak żyli dawni gdańszczanie

O życiu dawnych gdańszczan od średniowiecza po XX w. opowie ponad sto eksponatów wydobytych podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku. Będzie można je zobaczyć od piątku, 21 grudnia 2018 r. na nowej wystawie w Domu Uphagena.

Krystyna Stańko, Leszek Możdżer i Krzesimir Dębski na jednym koncercie. Pomorski Jazz w Gdańsku

W Centrum św. Jana w Gdańsku 30 grudnia 2018 r. odbędzie się wyjątkowy koncert – jazzowe podsumowanie roku. W przedostatni dzień roku zaprezentują się wybitni muzycy, m.in. Damięcka & Licak Kwintet, Krystyna Stańko Quintet, Adam Czerwiński Trio feat. Krzesimir Dębski oraz Leszek Możdżer Quartet.

Jak dobrze rozpocząć rok? Może muzycznie? Koncert światowych przebojów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Noworoczny wieczór wypełnią gorące rytmy z Południowej Ameryki, utwory z kręgu bossa novy i tanga. Podczas koncertu będzie można usłyszeć przeboje w autorskich aranżacjach Jana Walczyńskiego. Wydarzenie rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. o godz. 18.00.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości