Aktualności

Wyjątkowe plansze na placu przed Forum Gdańsk. To wystawa upamiętniająca 75 lat biblioteki wojewódzkiej

Na 10 planszach widnieją m.in.: kalendarium historyczne, statystyki porównawcze z lat 1947-2020, informacje dotyczące patrona placówki i jej działalności. Wystawę można oglądać do 31 lipca 2020 roku.

Cykl 15 koncertów pianistycznych powraca na Ołowiankę. Muzykę Chopina i nie tylko będzie można usłyszeć nad Motławą

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na letni cykl 15 koncertów pod hasłem Chopin nad wodami Motławy. Melomani usłyszą utwory m.in. J.S. Bacha, J. Brahmsa, R. Schumanna, M. Ravela, L. van Beethovena, J. Haydna i oczywiście F. Chopina. Pierwszy koncert 12 lipca, a ostatni 26 lipca 2020 r.

Czy ciemność to tylko czerń? Dowiesz się podczas wystawy w Słupsku i Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę zbiorową, której kuratorką jest Marta Kudelska. Wernisaż prac sześciu artystów odbędzie się w czwartek, 9 lipca 2020 r. Ekspozycję można będzie zobaczyć w Ustce i Słupsku do 27 września 2020 r.

Czy w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych słynne tablice 21 postulatów znikną z ECS?

Europejskie Centrum Solidarności może stracić jeden ze swoich najważniejszych eksponatów. Mija bowiem termin, jaki Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wyznaczyło ECS na zwrot słynnych tablic z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. Dyrektor Basil Kerski zapowiada, że tablic nie odda. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wsparli go m.in. samorządowcy oraz działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Do odkrycia 75 tytułów, m.in.: książki dla dzieci, komiksy i powieści. Gra miejska Książka Go w ten weekend

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, po raz siódmy, organizuje grę miejską pod hasłem Książka Go. W tym roku miłośnicy literatury i rywalizacji będą mieli okazję do spotkania już w najbliższy weekend, czyli 4 i 5 lipca 2020 roku.

Letnie koncerty organowe. Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze

W kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w każdą środę i sobotę lipca i sierpnia 2020 r. (oprócz 15 sierpnia) będzie można posłuchać mistrzowskich wykonań utworów znanych i cenionych polskich i zagranicznych kompozytorów. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Masz pomysł na działanie z animacji kulturowej w Gdańsku i regionie? Zgłoszenia do konkursu Bardzo Młoda Kultura trwają do 20 lipca

Animatorzy i edukatorzy zajmujący się edukacją kulturową w województwie pomorskim mają szansę na dodatkowe środki na działania. W puli konkursu Bardzo Młoda Kultura 2020 – pomorskie jest 36 tys. zł. Zgłoszone do 20 lipca projekty muszą zakładać współpracę sfer kultury i oświaty, uwzględniając obowiązujące ograniczenia i obostrzenia ogłaszane przez władze RP, mogą odbywać się offline, on-line lub w formie hybrydowej.

Chcesz poznać Główne Miasto, Wrzeszcz i Oliwę? Weź udział w spacerach śladami gdańskich dzielnic

W ramach Gdańskich Miniatur, podczas czterech letnich spacerów, będzie można poznać historię powojennych wnętrz gdańskich budynków, nową zabudowę Wrzeszcza, a także historyczną, a zarazem nowoczesną Oliwę oraz centrum Gdańska. Pierwszy spacer już 4 lipca. Obowiązują zapisy.

Teatr Szekspirowski otwarty dla widzów. Będą spektakle na scenie elżbietańskiej i zwiedzanie teatru

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ponownie będzie można zobaczyć znakomite „Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera oraz „Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy. Wszystko w obowiązującym reżimie sanitarnym dla wspólnego bezpieczeństwa.

Ta wiadomość ucieszy czytelników. W dwóch bibliotekach jest już wolny dostęp do regałów

Od 1 lipca 2020 r. w dwóch filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku można samemu wyszukiwać książki na regałach. Dotyczy to na razie Biblioteki Głównej i Biblioteki Manhattan. W pozostałych filiach wolny dostęp będzie stopniowo przywracany do września.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim od 1 lipca otwarte dla zwiedzających

Muzeum Narodowe w Gdańsku zdecydowało się na ponowne otwarcie placówki w Będominie. Już od środy, 1 lipca 2020 r. muzeum mogą zwiedzać goście. Jednakże na specjalnych zasadach, związanych z koronawirusem. Podczas chodzenia po salach konieczne jest zakrywanie nosa i ust, a także dezynfekowanie rąk. Czas przebywania w poszczególnych salach został ograniczony do 15 minut.

Uwaga artyści! Samorząd województwa ma dla was stypendia. Można dostać nawet 5 tys. zł

Rusza nabór wniosków w konkursie stypendialnym dla pomorskich twórców kultury. To szansa na zrealizowanie swoich artystycznych planów mimo pandemii. W puli konkursowej jest 200 tys. zł.

Trzy razy w tygodniu będzie można poznać Stocznię Gdańską Szlakami Kobiet. Wyjątkowe spacery w reżimie sanitarnym

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi poznają uczestnicy letnich spacerów, które odbywają się w środy, piątki i niedziele. Zwiedzanie jest bezpłatne, a spacery przeznaczone są dla osób dorosłych.

Spędzasz wakacje w domu? Na lato ze sztuką – warsztaty, rodzinne zabawy, potańcówki, zapraszają pomorscy artyści

Zabawy z mamą i tatą, potańcówki, warsztaty artystyczne, koncerty operowe, filmowe seanse, malarskie plenery, turnieje tańca i chwile wyciszenia. Taki ciekawy cykl wydarzeń artystycznych przygotowali pomorscy artyści i działacze kultury w gdańskim Manhattanie. Każdy dzień tygodnia to inne zajęcia. Wstęp – wolny.

Co zrobić z dziećmi na wakacjach? Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ma propozycję

Chodzi o cykl 16 spotkań, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy – od 6 lipca do 26 sierpnia. W ich trakcie uczestnicy w wieku 9-13 lat poznają historię i kulturę m.in. Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie składa się z warsztatów w siedzibie IKM oraz spaceru śladami danego kraju i jego kultury. Koszt udziału w jednym wydarzeniu wynosi 10 zł, obowiązują zapisy.

Chcesz poznać legendę żaglowca Pogoria? W marinie Yacht Park w Gdyni w sobotę spotkanie z Krzysztofem Romańskim

„Pogoria. Legenda żaglowca" Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę, 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej prezentacja. Wstęp jest wolny.

Zabytki Żuław wypiękniały dzięki unijnej dotacji. Zakończyła się realizacja wspólnego projektu trzech gmin

Odnowione kościoły i cmentarze menonickie, wyremontowany dom podcieniowy oraz ponownie uruchomiony most zwodzony. To efekty projektu zakończonego właśnie w trzech gminach leżących na Żuławach. Dzięki unijnemu wsparciu stały się one częścią oferty turystycznej promującej nasz region.

Masz własne przemyślenia dotyczące pandemii i izolacji i chcesz się nimi podzielić? Nagraj monodram

Chodzi o wyłonienie i prezentację indywidualnych wypowiedzi artystycznych, nawiązujących do pandemii, kryzysu, izolacji oraz wywołanych nimi emocji – poczucia zagrożenia, niepewności, zniewolenia, ale też potrzeby kontaktu z innymi, utrzymania relacji oraz zachowania nadziei. Zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca 2020 r.

Symfoniczny początek muzycznych spotkań w Słupsku. V edycja Garden Party u Karola

Chcesz posłuchać kompozycji Ludwiga van Beethovena i Edwarda Griega? A może wolisz gorące rytmy tańców węgierskich Johannesa Brahmsa? Nie zabraknie też tańców Piotra Czajkowskiego. A wszystko w parkowej scenerii.

Konkurs plastyczny, gra miejska i wystawa fotograficzna. Gdańska biblioteka świętuje swoje 75. urodziny

W 1945 roku, gdy powstała, miała zaledwie trzy filie, na półkach stało 2,5 tys. książek, które wypożyczało niespełna 2 tys. czytelników. Teraz jest 30 filii, prawie 700 tys. publikacji i niespełna 120 tys. użytkowników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w tym roku obchodzi swoje 75. urodziny. Z tej okazji na czytelników czekają ciekawe atrakcje.

Opera Bałtycka w Gdańsku ma już 70 lat! Co przygotowała z okazji jubileuszu?

Opera Bałtycka, 28 czerwca 2020 r. obchodzi swój jubileusz. Tego dnia mija dokładnie 70 lat od premiery „Eugeniusza Oniegina", którą uznaje się za początek Opery Bałtyckiej. Niestety, jubileusz przypada w trudnym czasie, co uniemożliwia uświetnienie w należyty sposób czerwcowej rocznicy.

Dla tych, co upamiętniają dziedzictwo polskich Kresów Wschodnich. Zgłoszenia do nagrody Semper Fidelis

Znasz kogoś, kto dba o to, by dziedzictwo polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami nie odeszło w zapomnienie? Zgłoś go do nagrody Semper Fidelis.

Który samorząd najlepiej wywiązuje się z opieki nad swoimi zabytkami? Trwa nabór do nowego konkursu

Do końca czerwca 2020 r. gminy mogą się zgłaszać do nowego konkursu Samorząd dla Dziedzictwa. Ocenie podlegać będzie opracowanie i realizacja programów opieki nad zabytkami. Dla laureatów przewidziane są nagrody, m.in. powstanie filmu promującego dziedzictwo kulturowe danej gminy.

Oliwskie organy zagrają dla publiczności. Inauguracja 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Gdańsku

Trzeci koncert z udziałem publiczności, po zniesieniu części obostrzeń związanych z koronawirusem, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaplanowała na piątek, 26 czerwca 2020 r. o godz. 20.00 w archikatedrze oliwskiej.

Pierwsze spotkania artystów z publicznością! Koncerty w gdańskiej filharmonii

Po prawie trzech miesiącach przerwy Filharmonia Bałtycka wraca do gry. Pierwszy koncert z udziałem publiczności odbędzie się już 19 czerwca, a drugi – dzień później, 20 czerwca 2020 r. Melomani muszą przygotować się na nowe procedury. Obowiązują zasady sanitarne, które mają zapewnić bezpieczeństwo.

Trzy premiery, spektakle operowe i baletowe oraz cykl muzyczny. Nowy repertuar Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Czy można podróżować w czasie? Czy karaluch może być postacią operową? Jedyna opera Ludwiga van Beethovena oraz cykl trzech spotkań z polską myślą muzyczną 20-lecia międzywojennego. Co będzie można zobaczyć i czego posłuchać w nowym sezonie?

Chcesz poznać prace Zdzisława Beksińskiego? Przyjdź na multimedialną wystawę do gdańskiej galerii handlowej

Podczas ponad półgodzinnego zwiedzania będzie okazja do obejrzenia dzieł artysty, m.in. fotografii, fotomontaży i prac graficznych. Dodatkową atrakcją będą unikatowe materiały wideo, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne. Wystawa multimedialna ,,Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condi-tion" jest jedyną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii cyfrowej, stereoskopii (3D) oraz virtual reality. Prace artysty w Galerii Metropolia w Gdańsku można podziwiać do 31 sierpnia 2020 r.

Jak ciekawie spędzić piątkowe popołudnie? Teatralne Dobranocki zapraszają najmłodszych na spektakl on-line

Co zobaczymy tym razem? Spektakl Teatru Neline z Bratysławy opowiadający małym widzom o trudach akceptacji i budowaniu wzajemnych więzi.

Gdynia świętuje przez 10 dni. Dowiedz się, co poza paradą żeglarską i koncertami, będzie się działo podczas Święta Morza?

Pomimo trwającej pandemii i zachowując reżim sanitarny, gdynianie i wszyscy miłośnicy miasta od 19 do 28 czerwca 2020 r. mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. W programie będą m.in.: 84. urodziny Automobilklubu Morskiego, rodzinne warsztaty malarskie, turniej piłki plażowej oraz regaty Bałtycki Śledź i IV Żeglarska Parada Świętojańska.

Spacer szlakiem legend, botaniczny po Oliwie czy murale na rowerze? Lokalni Przewodnicy i alternatywne spacery po Gdańsku

Czy widziałeś fortyfikacje Biskupiej Górki? Jakie fabryki działały na Dolnym Mieście? Chcesz poznać botaniczne i ornitologiczne ciekawostki w Oliwie? Wybierz się na spacer z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Lokalne wędrówki zaczynają się 13 czerwca 2020 r.

Spotkajmy się ponownie w Teatrze Wybrzeże. Sprawdź, co będziemy mogli zobaczyć podczas wakacji

W związku z możliwością prowadzenia działalności artystycznej Teatr Wybrzeże zaczyna powoli wznawiać swoją aktywność. Latem zaplanowano dwie premiery: „Życie intymne Jarosława" oraz „Żabusię", a także otwarcie odnowionej sceny Malarnia.

Chcesz zobaczyć fotografie z 5 lat literackich spacerów? Przyjdź do Ratusza Starego Miasta w Gdańsku

Spacer tropem baśni i legend? A może przez Gdańsk śladem buntu? Czy przez Pomorze w poszukiwaniu historii Żydów? Literackie trasy po Pomorzu to zaproszenie do wspólnej podróży przez przestrzeń, historię i piśmiennictwo naszego regionu. Zobacz udokumentowane fotograficznie wizje lokalne.

Warsztaty artystyczne, dyskusje krytyków czy multimedialny wykład. Szekspir online dla wszystkich i przez całe lato

Gdański Teatr Szekspirowski przygotował nowy projekt związany z pięcioma różnymi sztukami mistrza ze Stratfordu. Chodzi o „Hamleta", „Sen nocy letniej", „Makbeta", „Wesołe kumoszki z Windsoru" oraz „Burzę". W projekcie będzie można uczestniczyć zdalnie, przez całe lato, niezależnie od tego, gdzie będziemy – w domu, lesie, nad morzem lub jeziorem czy w górach.

Ten bit wpada w ucho! Pomorskie instytucje kultury podjęły wyzwanie #hot16IKSWPchallenge

Instytucjom kultury samorządu województwa pomorskiego rzucone zostało nietypowe wyzwanie. W ramach akcji #hot16IKSWPchallenge każda z nich, po uprzedniej nominacji, miała za zadanie dopisać kolejny wers do tekstu dotyczącego ich działalności. Efektem wspólnej zabawy jest teledysk przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Weekendowe kucie w warsztatach Kuźni Wodnej. Wykonana zostanie replika zabytkowego dzwonka

Rekonstruktor procesów metalurgicznych oraz kowale-artyści wykują w Kuźni Wodnej w Oliwie replikę zabytkowego dzwonka. Prace będą prowadzone w sobotę i niedzielę, 6-7 czerwca 2020 r. Muzeum Gdańska planuje zawieszenie przygotowanego dzwonka na fasadzie Domu Uphagena.

Tu bezpiecznie zobaczysz filmy. W Trójmieście działa już kilka kin samochodowych i plenerowych

O kilku tygodni na wielkich ekranach ustawionych na parkingach można oglądać najnowsze produkcje i filmy, które były hitami w kinach jeszcze przed epidemią. Właśnie do listy kin samochodowych w Trójmieście dołącza kolejne – tym razem na parkingu przy Ergo Arenie. Pomieści aż 150 samochodów. Od czerwca można także wziąć udział w plenerowych pokazach filmów.

Masz ciekawe zdjęcia z Pomorza? Wyślij je na konkurs Gdańsk Press Photo 2020

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Kosycarz Foto Press zapraszają do wzięcia udziału w XXIV Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy „Gdańsk Press Photo 2020''. W konkursie mogą wziąć udział zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy.

Znane i lubiane utwory muzyki klasycznej. Koncert Cappelli Gedanensis on-line

Chcesz odbyć muzyczną podróż od „Habanery" z opery „Carmen" G. Bizeta do słynnego „Duetu kotów" G. Rossiniego? Posłuchaj koncertu Cappelli Gedanensis on-line.

Kultura w czasie pandemii. Jak pomóc ludziom związanym z kulturą?

Co zrobić, by kultura i ludzie z nią związani mogli funkcjonować w nowych warunkach? Gdzie mają szukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące pracy i życia codziennego? Podczas pierwszego spotkania na żywo organizowanego przez Porozumienie dla Kultury, poruszane będą tematy dotyczące wpływu pandemii na kulturę, minimalizowania jej negatywnych skutków i najważniejszych wyzwań.

Uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowy i debata online. 4 czerwca świętujmy rocznicę częściowo wolnych wyborów

Wybory 4 czerwca 1989 r., choć nie były w pełni demokratyczne, przesądziły o upadku PRL i otworzyły drogę do wolnej Polski. Już w czwartek będziemy obchodzić kolejną rocznicę tego wielkiego i ważnego wydarzenia, choć z uwagi na pandemię COVID-19 uroczystości będą miały wyjątkowy przebieg.

„Jutro będzie dobry dzień”. Pierwszy koncert w Operze Leśnej po trzech miesiącach przerwy

W sobotę, 6 czerwca w sopockiej Operze Leśnej zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot w towarzystwie zaproszonych artystów. Występ odbędzie się w 38. rocznicę pierwszego koncertu zagranego przez sopockich filharmoników. Będzie to jednocześnie pierwszy koncert w operze po prawie 3-miesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią COVID-19.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie już otwarte dla zwiedzających

Muzeum Narodowe w Gdańsku zdecydowało się na ponowne otwarcie instytucji w Będominie. Już od wtorku, 2 czerwca muzeum mogą zwiedzać goście. Oczywiście na specjalnych zasadach, związanych z epidemią koronawirusa. W budynku trzeba będzie chodzić w maseczkach i rękawiczkach, a czas przebywania w poszczególnych salach został ograniczony do 15 minut.

Niedzielna msza święta online z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00 [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Pomimo zalecenia Episkopatu Polski o zniesieniu dyspensy, ale w związku ze stanem epidemii w Polsce, wierni mogą uczestniczyć we mszy świętej za pośrednictwem Internetu. Msza św. w kościele p.w. św. Jana w Gdańsku będzie transmitowana online w niedzielę, 7 czerwca od godz.12.00. Będzie można ją śledzić w serwisach pomorskie.eu i gdansk.pl.

Konkursu Zabytek Zadbany 2020 rozstrzygnięty. Wśród laureatów i wyróżnionych są dwa obiekty z naszego regionu

Tytuł jednego z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce w tym roku zdobyła wieża ciśnień w Malborku. Wyróżnienie otrzymał również Biały Spichlerz w Słupsku, czyli nowy obiekt Muzeum Pomorza Środkowego. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 27 maja 2020 r.

Ruszają prace przy budowie nowej filii biblioteki na Oruni. Powstanie w zabytkowym ratuszu [WIZUALIZACJA]

Wcześniej w Ratuszu Oruńskim siedzibę miały różne urzędy, a nawet komisariat policji. Teraz powstanie tam już 32. filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Remont budynku zakończy się we wrześniu 2021 roku. W Ratuszu Oruńskim, poza biblioteką, siedzibę będzie miała Rada Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Znajdzie się także miejsce na działania społeczne organizacji pozarządowych.

Kolonia Rzeszy i Olimp. Fascynujące wrzeszczańskie opowieści, czyli Gdańskie Miniatury on-line

Ważni ludzie, historyczne ciekawostki, gdańskie miejsca i ulice. Teksty Kingi Jarockiej z dźwiękowymi komentarzami Ewy Czerwińskiej oraz zdjęciami i grafikami 3D Jana Rośka. Robi się ciekawie, a to za sprawą interaktywnych gier Gdańskich Miniatur.

UrbanLab w formule online, czyli planowanie kulturowe w praktyce. Tym razem tematem będzie Wilno

Samorząd województwa pomorskiego, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Instytut Kultury Miejskiej w środę, 27 maja 2020 r. zapraszają na UrbanLab Wilno. Spotkanie dotyczące Wspólnego działania na rzecz rozwoju przestrzeni miejskich odbywa się w języku angielskim na platformie Zoom. W jego trakcie eksperci i ekspertki z krajów Morza Bałtyckiego podzielą się doświadczeniami pracy z lokalnymi społecznościami. Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę w Wilnie.

W tym roku nie będzie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został przełożony na następny rok

Decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji popularnego festiwalu filmów jednogłośnie podjął komitet organizacyjny. O swojej decyzji poinformował 20 maja 2020 roku. Filmy, również te wyprodukowane w 2020 roku, zobaczymy za rok. Zmiana podyktowana jest panującą sytuacją epidemiologiczną.

Otwieramy kolejne muzea. Chodzi o skansen we Wdzydzach, zamek w Bytowie i galerię w Słupsku

We wtorek, 19 maja swoje zbiory zwiedzającym udostępniły Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku. Oczywiście, na specjalnych zasadach związanych z trwającym nadal stanem zagrożenia epidemicznego. Zwiedzać trzeba będzie w maseczkach, po dezynfekcji rąk i przy ograniczonej liczbie osób.

Na leżaku czy w aucie? Pierwszy pokaz w sopockim kinie plenerowo-samochodowym już w piątek

Spadek liczby zakażeń koronawirusem powoduje złagodzenie restrykcji społecznych. Skutkiem tego jest odmrażanie kolejnych instytucji kultury. Już 22 maja 2020 r. w Sopocie będzie można oglądać filmy na leżakach lub w autach.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności