„Koło Sprawy Bożej” opowiada o jednej nocy, podczas której spotykają się członkowie sekty towiańczyków – mesjanistycznego ruchu religijnego, który założony został w latach 40. XIX w. przez tajemniczego przybysza z Litwy, Andrzeja Towiańskiego.

Szarlatan czy prorok nowych czasów?

Charyzmatyczny przywódca i jego przebiegła żona zdołali uwieść i przekonać do swojej Sprawy zmęczonych polistopadową emigracją polskich wygnańców, a wśród nich także największych poetów epoki: Słowackiego, Goszczyńskiego, Mickiewicza – oraz jego chorą psychicznie żonę, Celinę. Teraz wszyscy oni zbierają się na paryskim stryszku, by w oparach haszyszu odprawić dziady i napisać list do cara, a przy okazji pokłócić się o stosunek Polaków do Rosji, świata i siebie samych. Romantyczne dylematy architektów naszej wyobraźni po prawie dwustu latach wracają echem i zmuszają nas do zajęcia stanowiska.

– Choć stowarzyszenie się z Kołem Sprawy Bożej było dosłownym i metaforycznym finałem bogatego w myśli i zdarzenia życia Adama Mickiewicza, to do dziś wiele osób, na czele z naszymi polonistami, ma problem z zaakceptowaniem faktu przynależności Pierwszego Wieszcza do religijnej sekty. Gdy zaś dochodzi do tego kwestia zaangażowania w ową sektę Drugiego Wieszcza, Słowackiego, i trzeba powiedzieć coś na ten temat (bo milczenie staje się już podejrzane), poloniści szkicują w głowach swych uczniów postać Andrzeja Towiańskiego, charakteryzując ją na wielkiego mistrza, niedocenionego w Europie mistyka, który kierował swoich uczniów ku głębszemu zrozumieniu tajemnic Ewangelii, bądź, wręcz odwrotnie, robiąc z niego wampira energetycznego, wysysacza talentu pisarzy, polskiego Rasputina, który naszych świętych narodowych twórców zmanipulował, uwiódł i ukrzywdził – mówi Radek Stępień, reżyser spektaklu.

Jak było naprawdę, tego nie dowiemy się nigdy…

– Dziś, kiedy uleganie wpływom podejrzanych jednostek, wypalenie życiowe i zawodowe, emigracja i beznadzieja są dla Polaków, jak w czasach Mickiewicza i Towiańskiego, chlebem powszednim, a spory ideowe i polityczne konflikty w narodzie eskalują do stopnia, który ostatni raz świat widział właśnie wtedy, warto przyjrzeć się mechanizmom społecznym i psychicznym, które Ojców-Założycieli naszej kultury pchnęły w ramiona… No właśnie kogo? Szarlatana, rosyjskiego agenta czy może (ale tylko może) proroka nowych, jeszcze straszniejszych, czasów? – pyta Radek Stępień.

.

„Koło Sprawy Bożej”

Prapremiera:
14 października 2022 r., piątek, godz. 19.00

Kolejne spektakle:
15 października 2022 r., sobota, godz. 19.00
16 października 2022 r.,  niedziela, godz. .19.00
18 października 2022 r., wtorek, godz. 19.00
19 października 2022 r., środa, godz. 19.00

Teatr Wybrzeże: scena Stara Apteka
ul. Teatralna 2, Gdańsk

Autor sztuki: Konrad Hetel
Reżyseria: Radek Stępień
Dramaturgia: Konrad Hetel
Scenografia: Konrad Hetel i Paweł Paciorek
Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Światła: Klaudyna Schubert
Projektu plakatu: Tomek Wolff

W spektaklu występują:

  • Robert Ciszewski – Seweryn Goszczyński,
  • Paweł Pogorzałek – Juliusz Słowacki,
  • Karolina Kowalska – Celina Mickiewiczowa,
  • Joanna Kreft-Baka – Karolina Towiańska,
  • Michał Jaros – Adam Mickiewicz,
  • Maciej Konopiński – Andrzej Towiański.

Wystawa towarzysząca prapremierze

Prapremierze spektaklu „Koło Sprawy Bożej” będzie towarzyszyć wystawa, która przybliży biografie bohaterów dramatu oraz kontekst historyczny epoki (akcja przedstawienia rozgrywa się w 1843 r. w Paryżu). Ekspozycję będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia kas biletowych we foyer Starej Apteki na parterze i I piętrze. Wstęp – wolny.