Święto Kociewia to jedyna taka impreza, która nie tylko integruje Kociewiaków z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego, ale także pokazuje bogactwo kulturowe tego regionu Pomorza wszystkim gościom odwiedzającym Jarmark św. Dominika.

Folklor i sztuka współczesna

Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie Korowód Kociewski, czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszać będą przechodniów do wspólnej zabawy. Tradycyjnie korowód przejdzie ulicami Głównego Miasta, a wyruszy około godz. 14.00 sprzed Zielonej Bramy w kierunku Targu Rybnego.

Na Targu Rybnym od godz. 15.00 prezentowane będą Unikaty z Kociewia, których program artystyczny obejmować będzie występy zespołów i muzyków z regionu. Na scenie zaśpiewają zarówno utwory w gwarze kociewskiej, jak i własne aranżacje popularnych polskich i zagranicznych przebojów. Poza tym na odwiedzających Unikaty z Kociewia czekać będą stoiska z rękodziełem i lokalnym jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, jak również pokazy rycerskie i animacje dla dzieci.

Ostatnim elementem Święta Kociewia będzie finisaż wystawy Kociewie Art, który zorganizowany zostanie o godz. 17.00 w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej zobaczyć będzie można prace Joanny Czarneckiej, Agnieszki Jarosz oraz Józefa Olszynka. Całość uświetni pokaz sukien ślubnych „Awangarda Kociewska” ozdobionych haftami kociewskim. Kolekcja została zaprojektowana przez Kamilę Froelke, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie czy Mediolanie.