Sekrety to cykl, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w Gdańsku. W Gdańsku będzie można odnaleźć prace  takich artystów jak: Jakub Danilewicz, Ada Dobrzelecka, Zuzanna Gadomska, Przemysław Garczyński, Joanna Grochocka, Karolina Kardas, Lucyna Kolendo, Agata Królak, Jacek Niegoda, Agata Nowosielska, Anna Reinert, Grażyna Rigall, Agata Roguziak, Maja Siemińska i Szczepan Troka, Eugenia Tynna, Adam Witkowski i Julita Wójcik.

Gra miejska

Mieszkańcy będą mieli szansę natknąć się na poukrywane w podwórkach ceramiczne formy, interwencje na fasadach budynków, klatkach schodowych czy malarstwo na bilbordach. Instytut Kultury Miejskiej, zapraszając odbiorców do gry, lokalizacji sekretów nie poda wprost, ale będzie je podpowiadać na Facebooku i Instagramie.

– Aby jednak jak najwięcej osób mogło dotrzeć do ukrytych w przestrzeni „wiadomości”, zamierzamy przekazywać wam na bieżąco wskazówki dotyczące każdej z lokalizacji. Poza tym, będziemy dokumentować twórców w trakcie umieszczania sekretów w przestrzeni – opowiada Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

Historia drzewa z Jesionowej

Pierwsze z serii działań to praca Julity Wójcik pt. Nie czas na pożegnanie poświęcona 150-letniemu bukowi rosnącemu w rejonie ulicy Jesionowej we Wrzeszczu. Znajduje się na ogrodzonym terenie na tyłach budynków przy ul. Jesionowej 6 i 7 /7A w Gdańsku-Wrzeszczu.

– Gdy widzę tak ogromne drzewo, czuję się obezwładniona. Oddziałuje na mnie jego majestat, piękno i siła witalna – tłumaczy Julita Wójcik. – Drzewa z tego gatunku mają swoje wymagania, lubią tereny podmokłe. Zmiana stosunków wodnych w gruncie sprawia, że usychają. Wszelkie remonty i budowy zagrażają im w sposób bezpośredni. Gdy patrzę na ten pomnik przyrody, chcę mu oddać hołd, a zaraz potem myślę, że „Nie czas na pożegnanie” – dodaje Wójcik.

Trochę radości w trudnym roku

Cykl nieprzypadkowo pojawia się w grudniu – miesiącu kończącym trudny i pełen wyzwań rok, który wszystkim  dał się ostro we znaki. Wiele ulubionych  i wyczekiwanych wydarzeń zostało odwołanych lub przełożonych na czas, o którym myślimy, że będzie inny i lepszy.

–  Dla Instytutu Kultury Miejskiej ten rok oznaczał m.in. konieczność odwołania festiwalu Narracje oraz kolejnych odsłon cyklu Miejsca. Oba projekty od lat dają artystkom i artystom możliwość odkrywania miejskich zakamarków i pozostawiania w nich mniej lub bardziej trwałych śladów. Rozumiejąc, że pewna formuła wydarzeń po prostu nie może być realizowana w ramach dzisiejszych obostrzeń, nie chcemy jednak rezygnować ze wspólnego z twórcami działania w przestrzeni. Dlatego postanowiliśmy zaproponować kilkunastu trójmiejskim artystkom i artystom, by, korzystając z wybranych przez siebie mediów, na koniec tego roku wysłali serię sekretnych wiadomości do świata – dodaje Cyrzan.