Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/pinwheel-993017_1280.jpg farma wiatrowa

Jak wykorzystać wodór w walce o czyste powietrze? Konferencja PCHET 2020

Fot. pixabay.com/meineresterampe

Jak będzie wyglądać przyszłość technologii wykorzystujących wodór jako źródło czystej energii? Dyskutować o tym będą eksperci na konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology), która odbędzie się 28 i 29 września 2020 r. Podczas tego międzynarodowego wydarzenia omawiane będą między innymi najnowsze trendy w gospodarce zero emisyjnej i możliwości jakie niosą one dla polskiej gospodarki.

 

III edycja konferencji PCHET, którą otworzy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE, odbędzie się 28 i 29 września 2020 roku w formule on-line.

 

Dlaczego właśnie wodór?

Wodór jest nośnikiem energii, paliwem i surowcem. Jeśli jest wytwarzany przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych, może przyczyniać się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia niezależności energetycznej. Co ważne, można go magazynować w ogromnych ilościach, ale wymaga to zaawansowanych technologii, gdyż wodór w kontakcie z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową. Na świecie trwają prace nad tym, by wodór wykorzystywać na przykład jako paliwo dla zeroemisyjnych samochodów.

– Polska jest 5 producentem wodoru na świecie – mówi Marek Foltynowicz, ekspert ds. wodoru Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych. – Posiadamy pełną wiedzę, kompletne łańcuchy dostaw oraz zasoby B+R. Jesteśmy gotowi na wodór w gospodarce i społeczeństwie. Istniejące bariery zostaną z pewnością wkrótce pokonane, o czym będziemy mówić na tegorocznej konferencji PCHET – dodaje Foltynowicz.

– Jako region pomorski postanowiliśmy włączyć się aktywnie w działania na rzecz klimatu i dlatego już prawie dwa lata temu utworzyliśmy Pomorską Dolinę Wodorową – mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Pomorska Dolina Wodorowa to inicjatywa, która ma pokazać, że działania związane z rozwojem energetyki odnawialnej nie tylko są w fazie naszych życzeń czy haseł. Celem tej inicjatywy jest współpraca między zainteresowanymi podmiotami w obszarze realizacji konkretnych projektów wodorowych, takich jak uwodornienie wybranych linii kolejowych (na przykład linii kolejowej Gdynia-Hel), czy komunikacji wodnej pomiędzy portami Trójmiasta, a Półwyspem Helskim. Ponadto zależy nam uwodornieniu komunikacji miejskiej, czy pojazdów komunalnych, jak również urządzeń i pojazdów portowych – wyjaśnia Bonna.

 

Wodór wykorzystywany w przemyśle i… domu

To będzie multidyscyplinarne wydarzenie z ponad 30 prelegentami z kraju i ze świata. Nowa formuła konferencji umożliwi udział w wirtualnych prelekcjach z ekspertami z Komisji Europejskiej, Hydrogen Europe oraz organizacjami zrzeszającymi przemysł w Europie. Pozwoli również na wymianę doświadczeń z przedstawicielami wiodących firm, na dynamicznie rozwijającym się i innowacyjnym rynku. – W tym roku ze względu na szczególne okoliczności nasza konferencja po raz pierwszy odbędzie się on-line. Nie da się ukryć, że świat po COVID-19 będzie wyglądał inaczej, a zapowiadana już od dawna transformacja technologiczna, właśnie rozgrywa się na naszych oczach – mówi Sławomir Halbryt, prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Celem konferencji jest już nie tylko popularyzacja wykorzystania technologii wodorowych w Polsce, lecz przede wszystkim przeprowadzenie eksperckich dyskusji nad wizją oraz strategiami wdrażania technologii wodorowych do gospodarki. Prelegenci będą także omawiać zastosowanie wodoru w gospodarstwach domowych, jego zalety jako alternatywnego paliwa czy nośnika energii.

Zeszłoroczna edycja PCHET zgromadziła prawie 300 uczestników reprezentujących bardzo szerokie i różnorodne środowisko gospodarcze, naukowo-badawcze i administracji samorządowej. Konferencja jest flagowym projektem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, koordynowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Do inicjatyw Klastra należy również Pomorska Dolina Wodorowa.

 

PCHET w Internecie

baner przypominający o terminie konferencji

Sponsorami konferencji PCHET jest firma Fronius Polska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.