Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9e1e6b7e-2f3f-4c3f-9b56-2fb13f70f5af.jpg Jak śpiewają arie operowe i operetkowe młodzi tenorzy? Muzyczny turniej w Słupsku

Jak śpiewają arie operowe i operetkowe młodzi tenorzy? Muzyczny turniej w Słupsku

Damian Żebrowski, tenor

W turniejowe szranki staną tenorzy młodego pokolenia z całej Polski. Każdy artysta wykona jedną arię operową oraz jedną operetkową lub pieśń hiszpańską albo neapolitańską.

 

Towarzyszyć im będzie orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Rubena Silvy. Gościem specjalnym będzie Lucyna Kończak – sopran.

 

Lucyna Kończak

Urodzona 30 maja 1993 r. w Warszawie. Pracę z muzyką rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła liceum w klasie śpiewu solowego w 2012 roku. W tym samym roku rozpoczęła studia pierwszego stopnia w klasie śpiewu w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Słonickiej w Suwałkach (2010, 2012), IX Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku (2011), V Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Słankowej w Olsztynie (2011), IX Konkursie Moniuszkowskim w Białymstoku (2011), konkursie w ramach Sopockich Dni Sztuki Wokalnej (2016), przesłuchaniach w międzynarodowym konkursie Belvedere im. Hansa Gabora (2017) i kursach mistrzowskich w ramach VIII Letniej Akademii Śpiewu w klasie profesor Olgi Pasiecznik. W maju 2016 roku debiutowała scenicznie w roli Serpetty w operze „La finta Giardiniera” W.A. Mozarta wystawionego przez studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. W grudniu 2016 r. wystąpiła w „Litaniach Ostrobramskich” pod batutą profesora Zygmunta Rycherta. W 2017 r. wystąpiła z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Gdański, wykonując „Requiem d-moll”  Gabriela Fauré. Ponadto koncertowała na Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej, w Dworku Sierakowskich w Sopocie i w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszub w Wejherowie.

Bartłomiej Chorąży

Urodzony w 1990 r. w Krakowie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego  w Krakowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat. Naukę śpiewu rozpoczął pod kierunkiem dra hab. Jacka Ozimkowskiego, u którego obecnie kształci się jako student Akademii Muzycznej w Krakowie. Występował na Międzynarodowym Festiwalu Bursztynowym – Opera Europy, w Filharmonii Kaliningradzkiej oraz Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpił również w XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Ady Sari. Brał udział w mistrzowskich kursach z interpretacji i wykonawstwa polichóralnej muzyki barokowej prowadzonych przez Josa Van Veldhovena. Od 2012 r. jest zatrudniony na etacie artysty wokalisty w Chórze Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Członek Oktetu Wokalnego Filharmoników Krakowskich, od 2016 r. współpracuje  oktetem wokalnym Octava Ensemble.

 

Damian Żebrowski

Urodzony 8 kwietnia 1994 r. w Ciechanowie, pochodzi z Przasnysza. W roku 2013 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Jest absolwentem studiów licencjackich na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Student 3. roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Imricha Godina 2016 we Vrablach (Słowacja). Laureat III Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej przyznawanej przez dyrektora IUiPK Silesia w Katowicach na Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars Et Gloria” 2017 w Katowicach. W latach 2015, 2016, 2017 otrzymał Stypendium Starosty Przasnyskiego, przyznawane za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów. Występuje na licznych koncertach oraz festiwalach muzycznych.

 

Sebastian Mach – tenor liryczny

W 2016 r. ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie i rozpoczął studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Solista i chórzysta Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, współpracował m.in. z Chórem Polskiego Radia, Oktava Ensamble, Cracow Singers, Teatrem Pieśni Kozła, Towarzystwem Teatralnym, Górecki Chamber Choir. W 2017 r. otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni polskiej na IV ogólnopolskim konkursie wokalnym w Drezdenku.

 

Łukasz Szprengiel

Urodzony w 1990 r. w Mławie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Mławie, najpierw w klasie akordeonu guzikowego, później śpiewu. Od roku 2014 student Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykonuje muzykę liturgiczną: „Msza G-dur” Franza Schuberta – Konstancja 2014 (Niemcy), „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta – Łuków 2016 oraz oratoryjną. W kwietniu 2017 r. debiutował w roli Jupitera w oratorium „Semele” Georga Fredericha Handela w Teatrze Wielkim w Łodzi.

 

Chaoran Zuo 

Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Doktorant na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych pojektach, festiwalach, przedstawieniach oraz operach. Koncertował w większych miastach w Polsce (Poznań, Warszawa, Bydgoszcz, Katowice ), a także w Niemczech i Słowenii. Brał udział w XII Poznańskim Festiwalu Mozartowskim, II Mosińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, XII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana w Gostyniu, XXVII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych Interwencje 2017 w Katowicach i w wielu kursach wokalnych (Prof.Luigi Pietroni – Konserwatorium w Mediolanie, Prof.Eva Blahova – Uniwersytet Kunste w Wiedniu, Prof. Piotr Rucinski – Akademia Muzyczna w Łodzi, Prof. Enrico Facini  – Uniwersytet  w Berlinie).

 

Marcin Skibiński

Urodził się w Chełmie. Jest studentem IV roku studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 r. zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Szawle na Litwie. Brał udział w spektaklach organizowanych przez bydgoską Akademię Muzyczną – debiutował jako George w operetce „Bal w operze” R. Heubergera (2016), zagrał także Edwina w operetce „Księżniczka czardasza”. Kálmána (2017). Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w regionie.

 

 

III Turniej Tenorów

  • 16 lutego 2018 r., piątek, godz. 19
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety: 40 i 35 zł

Soliści:

  • Marcin Skibiński (AM Bydgoszcz)
  • Bartłomiej Chorąży (AM Kraków)
  • Łukasz Szprengiel (AM Łódź)
  • Damian Żebrowski (AM Poznań)
  • Sebastian Mach (AM Wrocław)
  • Chaoran Zuo (UM Warszawa)

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.