Premiera spektaklu, którego reżyserem jest dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski, odbyła się 10 maja 2024 r. na scenie Stara Apteka.

Widzowie zdecydowali

W tegorocznym przeglądzie brało udział siedem spektakli. Sztuki prezentowały teatry z: Warszawy, Krakowa, Sosnowca, Wrocławia i Gdańska. Publiczność 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, oddając głosy zarówno internetowo, jak i tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe – przyznała tytuł najlepszego spektaklu sztuce Witolda Gombrowicza.

– To wielkie wyróżnienie dla Teatru Wybrzeże. Serdecznie gratuluję dyrektorowi Adamowi Orzechowskiemu za stworzenie istnego majstersztyku – podkreślił marszałek województwa Mieczysław Struk.

Dyrektorka festiwalu Ewa Pilawska pogratulowała zespołowi „Iwony, księżniczki Burgunda” za współczesną interpretację sztuki Gombrowicza.
Warto dodać, że podczas festiwalu tytuł najlepszej aktorki przypadł Agnieszce Przepiórskiej za rolę Ireny K. w spektaklu „Ocalone” sztuce Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Natomiast za najlepszego aktora uznano Wojciecha Grudzińskiego. Tytuł ten otrzymał za rolę w spektaklu „Threesome/Trzy” (według własnej koncepcji i choreografii).

W festiwalu trzy wystawiono też sztuki jako pokazy mistrzowskie. Przedstawienia te nie brały jednak udziału w plebiscycie publiczności.

O festiwalu

Festiwal odbywa się w Teatrze Powszechnym w Łodzi od 1994 r.  Jego pomysłodawczynią festiwalu jest dyrektorka Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, będąca jednocześnie dyrektorem artystycznym wydarzenia. Przeglądowi towarzyszą: projekcje filmowe, wystawy, koncerty, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Odbywają się też seminaria naukowe, a także instalacje w przestrzeni miejskiej. Co ważne, rolę jurorów pełnią widzowie, którzy w plebiscycie publiczności wybierają najlepszą aktorkę, najlepszego aktora i najlepszy spektakl.