Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/3F4A4970-scaled.jpeg Dworska rzeczywistość pełna intryg i przemocy. Premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”

Dworska rzeczywistość pełna intryg i przemocy. Premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”

Scena z próby spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”. Fot. Kalina Gawrysiak
07.05.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
07.05.2024

„Iwona, księżniczka Burgunda” to pierwszy dramat napisany przez Witolda Gombrowicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. Spektakl w interpretacji Adama Orzechowskiego, dyrektora Teatru Wybrzeże będzie miał premierę w piątek, 10 maja 2024 r. na scenie Stara Apteka.

Tytułowa Iwona, choć uchodzi za nieatrakcyjną, staje się narzeczoną księcia Filipa, który oświadcza się jej na przekór wszystkim. Coś, co miało być szczeniackim wybrykiem księcia, skutkuje jednak poważnymi konsekwencjami. Iwona zaczyna skupiać na sobie uwagę całego dworu i wprowadza w jego życie zamęt. W końcu staje się dla niego zagrożeniem i nikt nie ma wątpliwości, co należy z nią zrobić.

– W interpretacji Adama Orzechowskiego Iwona, tak jak widzowie, przychodzi do teatru. Patriarchalny i przemocowy świat dworu nie przyjmuje jej z miłością. Przeciwnie, w wyrafinowany sposób chce się jej pozbyć – informuje Mateusz Dąbrowski z Teatru Wybrzeże. – Między widzami a aktorami wytwarza się dworska rzeczywistość, a bycie w niej pozwala na zadanie sobie istotnych pytań: na ile bierzemy odpowiedzialność za to, co się wokół nas wydarza? Co dzieje się w człowieku, którego ktoś postrzega w określony sposób? Wreszcie, czy wszyscy w określonych okolicznościach możemy popełnić zbrodnię i czy przypadkiem nie popełniamy jej codziennie, choć w sposób niekoniecznie krwawy i spektakularny? Czy jesteśmy częścią dworu, czy Iwoną, a może jednym i drugim?

„Iwona, księżniczka Burgunda”

sztuka na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza

Premiera: 10 maja 2024 r., piątek, godz. 19.00 na scenie Stara Apteka.

  • Reżyseria: Adam Orzechowski
  • Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Magdalena Gajewska
  • Muzyka: Marcin Nenko
  • Ruch sceniczny: Maćko Prusak

W spektaklu wystąpią: Magdalena Gorzelańczyk (Iwona), Grzegorz Gzyl (Król Ignacy), Katarzyna Kaźmierczak (Królowa Małgorzata), Robert Ciszewski (Książę Filip), Robert Ninkiewicz (Szambelan), Agata Woźnicka (Iza), Grzegorz Otrębski (Cyryl), Piotr Chys (Cyprian) oraz Jakub Nosiadek (Inocenty).

Muzyka wykonywana na żywo:

  • saksofon barytonowy, sopranowy: Jakub Klemensiewicz
  • puzon: Dominik Łukaszczyk
  • perkusja: Jędrzej Szmelter
  • saksofon tenorowy: Maksymilian Wilk
  • trąbka: Filip Żółtowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.