Położony w samym sercu miasta Żuraw jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektury dawnego Gdańska. Swoją oryginalną formę, pochodząca jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Czasy jego największej świetności przypadają na przełom XVI i XVII w. Wówczas to Gdańsk był jednym z ważniejszych portów Europy, a Żuraw – jego największy dźwig – codziennie przeładowywał tony towarów.

Poznaj życie w dawnym porcie

Właśnie ów „złoty wiek” gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej, którą będzie można zobaczyć już 30 kwietnia 2024 r. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia będzie można poznać m.in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Kulminacją zwiedzania jest potężny mechanizm dźwigowy, zbudowany z 6-metrowych kół deptakowych.

Otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć festyn, który przeniesie wszystkich w żywą atmosferę XVII-wiecznego portowego miasta, z pokazami rzemiosł, dawną kuchnią, muzyką z epoki i towarzystwem dawnych gdańszczan. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa aż do godz. 20.00.

W warsztacie mincerza wraz z rzemieślnikiem każdy wybije dla siebie pamiątkową monetę z wizerunkiem Żurawia. W kramie kupców i marynarzy gdańskich zwiedzający będą mogli zapoznać się z towarami sprowadzanymi do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza. Natomiast w gabinecie portowego cyrulika – dowiedzieć, jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu, zobaczyć XVII-wieczne narzędzia chirurgiczne i … na ochotnika poddać się zabiegowi w wykonaniu portowego cyrulika. Pojawi się również patrol portowy, który zaprezentuje umundurowanie i uzbrojenie XVII-wiecznych gdańskich muszkieterów oraz przeprowadzi inspekcję przed wejściem do Żurawia. Co godzinę odbędzie się też salwa z broni czarnoprochowej. Podczas festynu oczywiście nie zabraknie gier i zabaw. Najmłodsi będą mogli sprawdzić, czym bawili się kiedyś mali gdańszczanie i w co najchętniej grywali marynarze.

.

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Żurawiem

  • 30 kwietnia 2024 r., wtorek, godz. 14.00-20.00
  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku: oddział Żuraw
  • ul. Szeroka 67/68, Gdańsk

Uwaga! Tego dnia wejście do Żurawia może wymagać dłuższego czasu oczekiwania ze względu na limit osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie.