Aktualności

Czy Darłowska to ulica turystyczna? Odpowiedź poznasz w Ustce podczas historycznych czwartków

Jaką historię kryje ulica Darłowska, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej 29 marca 2018 r.

Urodził się pod Wilnem, studiował medycynę i został pierwszym marszałkiem Polski. Konkurs na komiks o Józefie Piłsudskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłosiła konkurs na wykonanie komiksu inspirowanego wybranymi wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego. Album ma mieć 48 stron i dotyczyć działalności marszałka w kontekście odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

Jak kształtował się rynek sztuki w Polsce w 2017 roku? Spotkanie w IKM nie tylko dla kolekcjonerów sztuki

Rok 2017 był rekordowy pod względem transakcji aukcyjnych w Polsce. Czy to oznacza to, że trend związany z kolekcjonowaniem sztuki rośnie w siłę? Zainteresowanych Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w środę, 28 marca 2018 r. Wstęp – wolny.

Kompozytor, klarnecista czy twórca murali? Kto zostanie laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej [LISTA NOMINOWANYCH]

Powołana przez marszałka województwa pomorskiego Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała 10 nominacji do nagrody w kategorii Kreacje artystyczne, trzy do tytułu Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz trzy nominacje do miana Mecenas Kultury.

Grają w święta! Poniedziałek wielkanocny można spędzić na „Randce z feministą”

Teatr Wybrzeże zaprasza na świąteczną prezentację spektaklu „Randka z feministą". Przedstawienie będzie można zobaczyć w poniedziałek, 2 kwietnia 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Międzynarodowy Dzień Teatru. Liczba widzów i przedstawień rośnie. Ceny biletów też [INFOGRAFIKA]

Widzowie na Pomorzu w 2016 roku do wyboru mieli prawie 7 spektakli dziennie i 59 premier rocznie, które wystawiane były na 19 scenach. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Urząd Statystyczny w Gdańsku na infografice pokazał sytuację teatrów w województwie pomorskim.

Dlaczego połykano wierzbowe kotki? Jastrë na Kaszubach, czyli o wielkanocnych zwyczajach i obrzędach

O sposobach i metodach barwienia jaj, Wielkim Poście, Pańskim Grobie, święconym, stołach wielkanocnych i degowaniu można dowiedzieć się w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

Afrykańska egzotyka zaklęta w tajemniczych maskach. Opowieść o Dogonach i ich sztuce

Dogonowie, na pozór niczym się niewyróżniający spośród innych ludów Afryki, od lat fascynują zarówno uczonych, jak i podróżników. Sztuce dogońskiej poświęcona zostanie nowa wystawy czasowa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 29 marca 2018 r.

Nagroda trafiła do Islandii. Linda Vilhjálmsdóttir Europejską Poetką Wolności

Pochodząca z Rejkiawiku autorka „Wolności" zdobyła nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Natomiast tłumacz zwycięskiego tomu Jacek Godek 20 tys. zł.

Słowo i muzyka na Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Pieśni pasyjne w gdańskich kościołach

Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół wspomina Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie sakramentów eucharystii i kapłaństwa. W Wielki Piątek Kościół wspomina śmierć Jezusa na krzyżu, co sprzyja zadumie i zachęca do refleksji na temat życia i wiary. Wzmocnieniem rozmyślań będzie muzyka.

Zające z drewna, koszyki wielkanocne, kolorowe wieńce i biżuteria. Niepełnosprawni artyści pokazali swoje dzieła [GALERIA]

Świąteczne ozdoby wykonane przez podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej mogą śmiało konkurować z pracami profesjonalistów. Co roku są prezentowane na kiermaszach charytatywnych. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na rehabilitację osób niepełnosprawnych, wakacyjne wyjazdy i wyjścia do kina.

Jak wyglądają festiwale muzyczne poza sceną? Trwa cykl spotkań w IKM

Od czego profesjonaliści zaczynają planowanie wydarzenia? Skąd czerpią pomysły i czym się inspirują przy tworzeniu programu muzycznego? Spotkanie z twórcą Ostróda Reggae Festival Piotrem „Piterem Cool" Kolajem odbędzie się w wtorek, 27 marca 2018 r. Wstęp – wolny.

Niedziela pod palmami w muzealnej zagrodzie. Poznaj tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi

Kiermasz rękodzieła, targ produktów regionalnych, pokazy i warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, a także konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na obchody Niedzieli Palmowej, 25 marca 2018 r.

Milion złotych na projekty i imprezy kulturalne na Pomorzu. Co dzięki temu zobaczymy i usłyszmy?

Ile, dla kogo i na co? Siedemdziesiąt projektów artystycznych otrzymało dofinansowanie samorządu województwa pomorskiego. Największymi beneficjentami są Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Muzyka francuska od renesansu po współczesność. Koncert na 40-lecie istnienia Polskiego Chóru Kameralnego

W pierwszych dniach wiosny zabrzmi francuska muzyka chóralna. Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego, świętujący w tym roku 40-lecie istnienia, wraca na deski Opery Bałtyckiej w Gdańsku koncertem w ramach sezonu francuskiego.

Stwórz instrument z surowców wtórnych, wygraj nagrody. Zgłoszenia do 20 kwietnia

Polska Filharmonia Bałtycka zachęca do udziału w konkursie pod hasłem Eko-instrument. Uczestnikami mogą być dzieci od 5 do 12 lat.

Nie tylko poszukiwanie zaginionych rekwizytów. Atrakcje podczas Drzwi Otwartych w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru już po raz dwunasty zorganizowane zostaną Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. Od piątku do niedzieli, 23-25 marca 2018 r. każdy będzie mógł odkryć na co dzień skrywane tajemnice sceny i teatralnych pracowni.

Pierścienie, wisiory i... okulary. Zobacz prace jubilerskie nagrodzone podczas targów Amberif

Amberif, czyli największe na świecie targi poświęcone biżuterii z bursztynu, obchodzą w tym roku swoje 25-lecie. Z tej okazji w Muzeum Bursztynu zorganizowana zostanie specjalna wystawa. Dzieła sztuki jubilerskiej prezentowane tam będą od czwartku, 22 marca 2018 r.

Kto zdobędzie nagrodę podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności?

Spotkania autorskie, debaty, konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki to tylko niektóre z atrakcji, jakie znajdą się w programie Festiwalu Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w dniach 23-25 marca 2018 r. w Gdańsku.

Zabieg spa, wykwintne dania czy wizyta w teatrze i galerii? Ten weekend w Sopocie będzie tańszy [SOPOT ZA PÓŁ CENY]

Weekend za pół ceny to świetna okazja do poznania nowych miejsc na mapie miasta. Teatr Wybrzeże proponuje bilety za 20 zł, a liczne restauracje i kawiarnie menu o połowę tańsze. Można też wybrać się do escape roomu czy skorzystać z tańszych noclegów. Sopot zaprasza w sobotę i niedzielę 24 i 25 marca.

Świadectwa losów gdańskiej Polonii. Prezentacja nowych pamiątek po obrońcach Poczty Polskiej

W 78. rocznicę zbrodni wojennej popełnionej na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska zaprezentowane zostaną nowe pamiątki po zamordowanych pocztowcach. Mają one trafić na wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Zwierzęta buntują się przeciwko ludziom. Co z tego wyniknie, zobaczysz w Miniaturze [PREMIERA]

Do czego mogą zwierzęta doprowadzić hasła do walki z ludzką niesprawiedliwością i uciskiem? Czy wizja świetlanej przyszłości warta jest totalnego zniszczenia i utraty wszelkich złudzeń?

Jaki wpływ na architekturę Barcelony miał Gaudi? O katalońskim modernizmie w IKM opowie prof. Tadeusz Pietrzkiewicz

La Casa Batlló, Sagrada Família, park Güell czy dzielnica Eixample zaprojektowana w oparciu o geometryczne zasady m.in. przez Antonio Gaudiego. To słynne przykłady modernizm katalońskiego, o którym w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 21 marca o godz. 19.00 opowie prof. Tadeusz Pietrzkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wstęp – wolny.

W czym tkwi siła współczesnej przestrzeni wirtualnej? Prace Antona Karyuka w Ustce [WERNISAŻ]

Czy istnieje podobieństwo pomiędzy cyfrową prywatnością a rzeczywistością odbitą w krzywym zwierciadle? Wernisaż dzieł, artysty którego motywem przewodnim twórczości są prawa człowiek, odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 22 marca 2018 r. Wystawa będzie czynna do 30 marca.

„Wiedźmin” najlepszym przedstawieniem roku. Kto otrzymał nagrody marszałka? [GALERIA]

Marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska nagrodzili ludzi teatru. W tym roku została po raz pierwszy została przyznana nagroda im. Jana Ciechowicza.

Przed nami finał konkursu Zabytek zadbany 2018. Które pomorskie zabytki mają szansę na zwycięstwo?

Znamy już listę wybranych zabytków, które dostały się do ostatniego etapu prestiżowego konkursu. Nominowanych jest 45 obiektów z całego kraju. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia 2018 r.

Interesujesz się sztuką ludową? Do 30 września można się zgłaszać do udziału w XVII Konkursie Sztuki i Rękodzieła

Rzeźba, hafty, kowalstwo artystyczne – to tylko niektóre z dziedzin, w jakich mogą wykonać prace uczestnicy konkursu organizowanego przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Jedne z najpiękniejszych głosów oraz wyjątkowi soliści baletu. Niezwykle widowisko muzyczne na Ołowiance

Arie i duety z największych oper, operetek i musicali m.in. „Wesołej Wdówki" Lehara, „Księżniczki Czardasza" Kalmana czy „Barona Cygańskiego" Straussa to tylko niektóre z propozycji, jakie zabrzmią w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej we wtorek, 20 marca 2018 r.

To nie jest wycieczka ani marsz na orientację. Ekstremalna Droga Krzyżowa po Piasku to wyjątkowe religijne przeżycie

50 kilometrów samotnej walki z własnymi słabościami. Do tego religijne rozważania. Ekstremalna Droga Krzyżowa z Jastrzębiej Góry do Helu przejdzie 23 marca 2018 r.

Pomorska nagroda pojedzie do Nakła nad Notecią. Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie i Kielnie [GALERIA]

Najlepszymi dyrygentami zostali Beata Śnieg-Wądołowska, dyr. Chóru Everyhere z Gdańska i Tomasz Chyła, dyr. Kameralnego Chóru Żeńskiego przy I LO w Kościerzynie. Nagrodę specjalną marszałka województwa pomorskiego i Grand Prix festiwalu otrzymał Chór Nadzieja z Nakła nad Notecią.

Dzień Jedności Kaszubów 2018. Bieg jedności, gra w baśkę i bicie rekordu we wspólnej grze na akordeonie [AKTUALIZACJA]

Kaszubi, 19 marca świętują Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji zorganizowano liczne wydarzenia, które odbędą się głównie na północy Kaszub. We Władysławowie wystartuje Bieg Jedności Kaszubów, w Kosakowie mistrzowie gier karcianych zagrają w baśkę. Bity będzie rekord gry na akordeonie. W Gdańsku hymn kaszubski zabrzmi przy pomniku Świętopełka II Wielkiego.

Kto dostanie specjalne nagrody marszałka województwa pomorskiego? Święto wszystkich ludzi teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, marszałek województwa i prezydent Gdańska nagrodzą artystów i reżyserów. Kogo w tym roku wyróżni kapituła konkursowa?

Charakteryzacja od XVI wieku do współczesności. Rodzinne zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego

Będzie można odmłodzić lub postarzyć twarz, a także zrobić sztuczną ranę. Wszyscy, którzy wezmą udział w zwiedzaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, poznają tajniki charakteryzacji. Doskonała zabawa dla całych rodzin w niedzielę, 18 marca 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Piękno i tajemniczość morza. Wystawa grafik marynistycznych polskich i fińskich artystów

Muzeum Gdańska otwiera nową wystawę czasową. Od soboty, 17 marca 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć blisko 50 prac inspirowanych morzem.

Vivaldi zabierze w niezwykłą muzyczną podróż. Familijny koncert zabrzmi na Ołowiance

„Cztery Pory Roku" A. Vivaldiego i piosenki oparte na motywach arcydzieł będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w niedzielę, 18 marca 2018 r.

Masz zdolności manualne? Weź udział w warsztatach i wykonaj palmę wielkanocną

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza w niedzielę, 18 marca 2018 r. do udziału w zajęciach, podczas których uczestnicy poznają świąteczne zwyczaje. Tematem spotkania będą palmy wielkanocne.

Szlakiem brzóz. Zwiedzaj zielone zakątki Gdańska i poznaj historię szpitala psychiatrycznego

Chcesz aktywnie spędzić sobotnie południe z rodziną i przyjaciółmi? W sobotę, 17 marca 2018 r. weź udział w spacerze w okolicach Dworu Srebrniki i poznaj najpiękniejsze brzozy w Gdańsku. Nie obowiązują zapisy, udział jest bezpłatny.

Wampiry wojny i tajemniczo uśmiechający się politycy. Poznaj twórczość Bolesława Biegasa

Bolesław Biegas to ciągle niewystarczająco u nas znany i doceniany artysta. Przykłady jego fascynującej twórczości będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Niektóre obrazy zostaną pokazane po raz pierwszy publicznie. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 20 marca 2018 r. w Oddziale Sztuki Dawnej.

Opowieść o młodej królowej i wielkiej polityce. „Śmierć białej pończochy” na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Historia niezmyślona, ale wnikliwe i boleśnie zinterpretowana. W sobotę, 24 marca 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku odbędzie się premiera nowego spektaklu w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Biały śpiew Oli Kozioł i niezwykłe buczenie instrumentu Andrew Dixona. Koncert w Baszcie Czarownic w Słupsku

Mutant Goat to wyjątkowy duet, którego muzykę będzie można usłyszeć w słupskiej Baszcie Czarownic w piątek, 16 marca 2018 r. Wstęp – wolny.

Jaka była sytuacja kobiet przed rokiem 1918? Co zmieniło nadanie im praw wyborczych? Dowiesz się na spotkaniu z Kazimierą Szczuką

Wykład i dyskusja 16 marca 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności zainicjują cykl spotkań „Polka Niepodległa". Cykl przyjrzy się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet – ich praw, dokonań i życia codziennego.

Jubileusz „Seksu dla opornych”. Jeden z największych wybrzeżowych hitów po raz 200. na scenie teatralnej

Już po raz dwusetny na deskach Teatru Wybrzeże wystawiony zostanie „Seks dla opornych" – przedstawienie, które spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. Jubileuszowy spektakl odbędzie się we wtorek, 20 marca 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

O pasji do młodości i nie tylko… Puzon i altówka zabrzmią na Ołowiance

Koncertu symfonicznego w wykonaniu Karola Gajdy i Macieja Sionkowskiego pod batutą George'a Tchitchinadze będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 16 marca 2018 r.

Czy jako naród mamy w sobie rewolucyjną iskrę? Debata o zmianach w polskim społeczeństwie

Jak Polacy radzą sobie z budową relacji społecznych od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r.? Próby odpowiedzi na to pytanie podejmie się prof. Andrzej Leder, który będzie gościem Gdańskich Debat Obywatelskich. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 13 marca 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Co powoduje rozwój, a co upadek miast? Pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”

Spotkanie dotyczące zbioru 37 tekstów „Wielkie małe plany" połączone z pokazem filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto" oraz dyskusja to propozycja Instytutu Kultury Miejskiej na czwartek, 15 marca 2018 r.

Trąbki, rogi i puzony. Dziecięcy kącik wielkich kompozytorów na Ołowiance

Bach, Mozart, Chopin, Moniuszko czy Lutosławski to kompozytorzy, którzy nie zapomnieli o dzieciach. Ich utwory będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncerty odbędą się 12 i 13 marca 2018 r.

Jaką wiedzę o społeczeństwie ma Lao Che? Jedyny koncert promujący najnowszą płytę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Słabości, obawy, marzenia Polaków to tematy przewodnie Lao Che. Muzykę rozrywkową lat osiemdziesiątych przetworzoną w charakterystyczny dla artysty, nawiązujący do różnych gatunków muzycznych, sposób będzie można usłyszeć w niedzielę, 11 marca 2018 roku.

Stulecie Niepodległej i praw wyborczych Polek. Co z tej okazji przygotują sopockie instytucje kultury?

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 8 marca 2018 r. w Muzeum Sopotu, przedstawiony został program miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Chóry z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szwecji i Polski zaśpiewają w kościołach. Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny

Miłośnicy muzyki chóralnej wysłuchają zmagań konkursowych oraz koncertów w kościołach i Ratuszu Staromiejskim.

Prawa kobiet i początek obchodów 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. 14. Trójmiejska Manifa 8 marca

Taniec przeciw przemocy wobec kobiet, występ chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej i happening Armia Kobiet. Kilka tysięcy osób spotka się dziś o 17.00 przy Fontannie Czterech Kwartałów, by kolejny raz upomnieć się o prawa kobiet, równość i poszanowanie różnorodności.

Porady stylistyki i makijażystki, suplementy i slow food, strefa wellness i swap party. Babi Raj w Lęborku

Ten dzień i miejsce należą do kobiet. Tutaj znajdą: miłą atmosferę, babskie rozmowy, porady specjalistów i zdrowe jedzenie. Stworzą szafę pełną ubrań, pomysłów i doznań. Wezmą udział w swap party.

Wielkanocne spotkanie z muzyką Kaszub. Posłuchaj dawnych oraz współczesnych pieśni wielkopostnych

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wielkanocny koncert „Na górze stoji krziż", który odbędzie się w sobotę, 10 marca 2018 r. Wstęp – wolny.

Raperzy 50+ i komiks o średniowiecznym Pomorzu. Aż 400 tys. zł dla twórców kultury z województwa pomorskiego. Gala wręczenia stypendiów [GALERIA]

Na stypendia dla artystów marszałek województwa pomorskiego przeznaczył o 100 tys. zł więcej niż w zeszłym roku. Dzięki temu dofinansowanie otrzyma rekordowa liczba twórców – 110 osób. Przeznaczą je m.in. na wydanie wierszy, nagranie płyt, przygotowanie komiksów, wystaw i warsztatów artystycznych.

Jakie warstwy miasta widzą dzieci? Wystawa podsumowująca warsztaty architektoniczne w Gdańskiej Galerii Miejskiej

Jak mogłaby się rozwijać architektura i przestrzeń miejska według małych gdańszczanek i gdańszczan? Wernisaż prac młodych artystów odbędzie się w pracowni artystycznej Gdańskiej Galerii Miejskiej w sobotę, 10 marca 2018 r. Wstęp – wolny.

Relacje emigrantów Marca ’68, tajne dokumenty partyjne i doniesienia Radia Wolna Europa. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Wydarzenia marcowe 1968 roku w Polsce to między innymi emigracja i rozproszenie ludności, która musiała wyjechać z kraju i straciła obywatelstwo. O ich losach, decyzjach i próbach odbudowywania tożsamości opowiada wystawa „Rozproszenie. Emigracja ‘68". Wernisaż 17 marca 2018 r.

Instrumentalna podróż. Czesław Mozil z najnowszą płytą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Utwory z najnowszej płyty zespołu Czesław Śpiewa „Księga Emigrantów. Tom II" nagranej wspólnie z orkiestrą Arte Dei Suonatori będzie można usłyszeć w sobotę, 10 marca 2018 r.

Pierwsze spotkanie dzieci z teatrem. „Gwiazdka z nieba” w Teatrze Miniatura [PREMIERA]

Mała gwiazdka nudzi się na niebie i postanawia spaść na Ziemię. Tutaj, jak małe dziecko, poznaje otaczający świat – zmieniające się pory roku, zwierzęta i przyrodę.

Reżyserka filmu „Twój Vincent”: „Hollywood nie było gotowe na Vincenta”. Produkowanemu na Pomorzu filmowi nie udało się zdobyć Oscara

Film „Twój Vincent/Loving Vincent" był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Walczył między innymi z filmem Disneya o meksykańskim chłopcu.

Nastrojowo i lirycznie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Posłuchaj Nosaja Thinga

Koncert genialnego artysty z Los Angeles odbędzie się w piątek, 9 marca 2018 r. Nosaj Thing ponownie w Gdańsku.

Jak wpływa na zachowania ludzkie zagrożenie bronią jądrową? Europejska premiera japońskiego spektaklu butoh [PREMIERA]

Smutek, nienawiść, lęk, złość, nieokiełznany chaos. Absurdalne zjawiska i sytuacje zniszczenia, które niesie bomba atomowa.

Kultura on-line

 

 

Archiwum wiadomości