Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/42634457_2407043542669646_709627690784653312_n.jpg Ekologiczne podróże, czyli transport i mobilność. Wyjątkowe komunikacyjne projekty [HORYZONT2020]

Ekologiczne podróże, czyli transport i mobilność. Wyjątkowe komunikacyjne projekty [HORYZONT2020]

Fot. facebook.com/PrzedsiebiorstwoKomunikacjiTrojelbusowej
28.06.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
28.06.2021

Dla transportu publicznego, pieszych i rowerzystów. Przyszłość transportu publicznego to ekologia i zeroemisyjność. Zobacz najciekawsze projekty, jakie w obszarze transport i mobilność są realizowane na Pomorzu w ramach Horyzontu 2020.

Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu #Pomorski Horyzont. To siedem lat, ponad 160 projektów o wartości ponad 200 mln zł. Zaprezentowaliśmy już projekty z obszaru medycyny i zaawansowanych technologii. Dziś przyjrzymy się dwóm projektom realizowanym w obszarze transport i mobilność.

Zeroemisyjny transport

Elektryfikacja transportu publicznego w miastach to projekt ELIPTIC, który realizuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. – Naszym celem jest rozwój ekologicznego, zeroemisyjnego elektrycznego transportu na terenie Gdyni – mówi Marta Woronowicz kierownik projektu. W ramach projektu rozwój ten planowany jest na bazie istniejącej infrastruktury. – Chodzi tu np. o wydłużenie tras linii trolejbusowych o odcinki bez rozwieszonej sieci trakcyjnej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pojazdów wyposażonych w baterie – opisuje. Jako przykład takiej linii można podać linię trolejbusową 31 łączącą Gdynię z gdańsko-sopocką Ergo Areną czy skierowanie pojazdów bateryjnych do obsługi linii 181. ELIPTIC uzyskał dofinansowanie w wysokości 104 tys. euro

FLOW z Politechniki Gdańskiej

Najlepsza uczelnia techniczna na Pomorzu realizuje projekt FLOW, którego celem jest zmniejszenie natężenia ruchu i korków. – Chcemy opracować nowe podejście do oceny funkcjonowania systemów transportowych – wyjaśnia dr hab. inż. Jacek Oskarbski, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechniki Gdańskiej. Co ważne, do tej pory w badaniach uwzględniano jedynie ruch samochodowy i transport publiczny. – My pracujemy nad dołączeniem do analiz zmiennych związanych z ruchem pieszych i rowerzystów – dodaje. Efekty projektu wspomogą proces planowania rozwoju systemów transportowych w miastach Pomorza. Dofinansowanie ze środków unijnych dla projekty wyniosło 42 tys. euro.

Partnerami zaangażowanymi w przygotowanie kampanii są w szczególności: Agencja Rozwoju Pomorza, Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy Politechnice Gdańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenie  „Pomorskie w UE” / Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.