W sobotę, 25 lipca 2020 r. rozpoczęło się święto kupców w Gdańsku. Jarmark św. Dominika co roku przyciąga wystawców oraz turystów z całego świata. Po przerwie, na Ołowiankę w Gdańsku, ponownie zawitało stoisko samorządu województwa Pomorskie Smaki, na którym wystawcy prezentować będą tradycyjne rękodzieło, lokalne przysmaki i ofertę turystyczną.
Wśród produktów reprezentujących Pomorskie Smaki, poza regionalnymi potrawami, znajdują się między innymi: ceramika żuławska, przedmioty codziennego użytku z lokalnymi wzorami haftów, dekoracje ze szkła czy obrazy malowane woskiem na jedwabiu.
Nie tylko tradycyjne dania…
Najwięcej produktów stoiska Pomorskie Smaki związanych jest z gastronomią. Można spróbować np. długo dojrzewającego sera Werderkase z gospody Mały Holender, a prosto z Żuławskiej Zagrody w Laskowicach ogórka małosolnego lub kiszonego. Gospodyni Elżbieta Gornowicz prezentuje smaki Kociewia i Kaszub, które zarejestrowane są na Liście Produktów Tradycyjnych. Są to np. kaszubski sernik z ziemniakami, biéda kùch (ciasto marchewkowe), kociewski chleb na serwatce, gryz (kociewski deser), ruchanki z ciasta chlebowego i np. dżem z bani, czyli dyni.
Capuccino Cafe proponuje wiele śniadanowych i słodkich przysmaków. Można kupić np. różnego rodzaju chleby, bułki, bagietki. Nie brakuje też słodkości m.in. jagodzianek, rogali z czekoladą czy apetycznie wyglądającego tortu bezowego. Pani Agnieszka z Gdańska, która zrobiła na tym stoisku zakupy zachwycała się smakiem jagodzianek. – Są prawie tak dobre jak u mojej babci. Kupiłam m.in.: bagietkę, jagodzianki i rogale z czekoladą. W domu będzie prawdziwa uczta – tłumaczyła zachwycona klientka.
Zbigniew Kaszuba z Tłoczni Olejów Smak Życia tak zachwalał swoje produkty: „W ofercie mam 10 gatunków olejów. Wszystkie tłoczymy metodą na zimno w temperaturze do 45 stopni z własnych surowców. Mają właściwości prozdrowotne, bo posiadają dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6. Cały proces produkcji jest tak stworzony, aby nie zniszczyć tych wartości. Mają też wiele składników odżywczych”. – Co ważne, oleje są w ciemnych i szklanych butelkach i aby nie straciły wartości muszą być przechowywane w lodówce – podkreślał Zbigniew Kaszuba.
Pozostali wystawcy strefy Pomorskich Smaków to: restauracja Jastny Dwór, Pracownia Wypieków Magdalena Kuczyńska, Bekon Więckowy, serowarnia Radostowskie Rarytasy, Kafëbë Coffee&Bistro, restauracja Gryfon Jastarnia, OSM Maluta z Nowego Dworu Gdańskiego, pasieka rodzinna stacjonarna i wędrowna Jan Freda i Izabela Wrona, gospodarstwo Agroturystyczne Kociewiak, masarnia Herold ze Zblewa i agroturystyka Gościna Halina Rogińska,
…i trunki
Na stoiskach Pomorskich Smaków na Ołowiance podczas Jarmarku św. Dominika można skosztować również rzemieślniczych piw wykonanych przez gdański browar PG 4 i Pomorski Browar Tradycyjny (piwo StaroGdańskie). Browar PG4, produkując piwo Jopen (gęsty bursztynowy syrop warzony jeszcze przez samego Jana Heweliusza), odtwarza bogatą kulturę piwną oraz wielowiekową tradycję warzenia złotego trunku w Gdańsku, który stanowił centrum browarnictwa tej części Europy przez wieki. Browar posiada w ofercie różne gatunki piwa nawiązujące nie tylko do gdańskiej tradycji, ale także do innych piw z całej Europy. Lokalne piwa rzemieślnicze z browaru to: Jopenbier, starogdańskie, pszeniczne, krollinger, pils czy stout. Dużo gości odwiedzających Pomorskie Smaki zatrzymało się właśnie przy stanowisku browaru PG4. Mimo pochmurnego dnia, było dosyć ciepło, więc raczyli się zimnym rzemieślniczym piwem, które dawało ochłodę.
Rękodzieło artystyczne
Co ważne, podczas pierwszej połowy gdańskiego wydarzenia swoje produkty będą sprzedawać podmioty ekonomii społecznej z Pomorza. Reprezentować tę grupę na Jarmarku będzie Spółdzielnia Socjalna Lux Candele z Czerska i Spółdzielnia Socjalna Arm-Pol z Człuchowa. Pierwsza zajmuje się poligrafią, tj. wykonuje nadruki na świecach, kubkach i koszulkach. Natomiast drugie przedsiębiorstwo prowadzi głównie usługi gastronomiczne w Chojnicach i okolicy. Na Ołowince są też stoiska z produktami lokalnych twórców. Chętni mogą nabyć m.in.: trampki, koszule czy serwerty z elementami haftu kociewskiego. Magda Tkaczyk, reprezentująca rękodzieło pod nazwą z Tkaczykowa, opowiadała o swoich produktach.„Na stoisku mam przedmioty z elementami wzronictwa kociewskiego, na których łączy się tradycja z nowoczesnością”. – Są to przedmioty z elemanatmi haftu kociewskiego, które można na siebie założyć. Można u mnie kupić malowane ręcznie trampki, bluzy i koszulki z elementami wzoru kociewskiego. Mam też naczynia elmaliowane i oczywiście serwaty. Ludzie lubią nowoczesne przedmioty z elementami etno – wyjaśnia Magda Tkaczyk.
Pomorskie Smaki na jarmarku w Gdańsku
Jarmark św. Dominika trwać będzie do 16 sierpnia 2020 r. Przez cały czas, codziennie w godz. 10.00–18.00 można odwiedzić stację Pomorskie Smaki, która mieści się na wyspie Ołowianka (przy kładce). – Bardzo się cieszymy, że jubileuszowa 760. edycja Jarmarku św. Dominika się rozpoczęła. W tym roku nie będzie na pewno takich tłumow jak w latach poprzednich, ale mamy nadzieję, że zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści nas odwiedzą – mówił Paweł Orlowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, organizatora imprezy. – Mamy wiele do zaoferowania: od rękodzieła, poprzez unikaty z targu staroci dla kolekcjonerów aż po specjały kuchni tradycyjnej w ramach strefy Pomorskie Smaki. Mam nadzieję, że każdy z gości odwiedzajacych Gdańsk znajdzie coś dla siebie, co kupi i tym samym podreperuje lokalną gospodarkę – tłumaczył wiceprezes MTG. Orłowski podkreślał też, że należy pamiętać o wymogach sanitarnych i obostrzeniach. Przypominał o utworzeniu stref buforowych, zabezpieczeniu sprzedających w maski, przyłbice, rękawice i środki dezynfekcyjne, zaapelował też o utrzymywanie dystansu społecznego przez odwiedzających jarmark.
Autorki artykułu: Natalia Kłopotek- Główczewska, Dorota Kulka
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucja zarządzająca programem – minister rolnictwa i rozwoju wsi. Organizatorem wydarzenia Pomorskie Smaki jest samorząd województwa pomorskiego.
Fot. Dorota Kulka