Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Jarmark św. Dominika w cieniu epidemii. Dużo zmian i obostrzeń, a co pozostanie takie, jak zawsze?

Jarmark św. Dominika w cieniu epidemii. Dużo zmian i obostrzeń, a co pozostanie takie, jak zawsze?

Kogut od zawsze jest kojarzony z Jarmarkiem św. Dominika w Gdańsku. Fot. http://jarmarkdominika.pl/

W tym roku kupcy z całego świata ponownie przyjadą do Gdańska, by handlować rzemiosłem na ulicach miasta. Znów będzie można spróbować Pomorskich Smaków. Z powodu epidemii koronawirusa będzie jednak nieco inaczej. Straganów będzie mniej, a każde stoisko zostanie wyposażone w środki bezpieczeństwa (maseczki, płyny do dezynfekcji). Nie będzie też masowych imprez, ale będą nowości.

 

O przebiegu jubileuszowego jarmarku opowiadali na konferencji prasowej organizatorzy. Obecni byli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicemarszałek województwa Leszek Bonna i dyrektor ds. marketingu i promocji Międzynarodowych Targów Gdańskich Joanna Czauderna-Szreter.

 

Teatr uliczny i transmisja z otwarcia

W tym roku zorganizowanie 760. Jarmarku św. Dominika stało pod znakiem zapytanie ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Polsce.  – Wielu ten lockdown, to zamknięcie pozbawiło środków do życia – mówiła prezydent Gdańska. — Jarmark daje producentom możliwość  prezentowania swoich przetworów, rzemiosła artystycznego i gastronomii. To także moment, w którym nie tylko mogą zaprezentować swoje umiejętności, ale też mogą to sprzedawać, a krótko mówiąc zarabiać pieniądze, a my chcemy im w tym pomóc – dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Największa handlowa impreza pod gołym niebem rozpocznie się 25 lipca 2020 r. Ostatecznie w Jarmarku św. Dominika weźmie udział 650 wystawców. To o 30 proc. mniej niż w latach ubiegłych. Z powodu pandemii coroczne huczne otwarcie zostanie zastąpione transmitowanym w Internecie wydarzeniem z Dworu Artusa. Każdy będzie mógł zobaczyć przekazanie kupcom symbolicznego klucza do miasta bez wychodzenia z domu.

Nie będzie też corocznych koncertów i innych masowych imprez towarzyszących. W zamian, po uliczkach ze straganami przechadzać się będą aktorzy przebrani za związane z Gdańskiem postacie. Nowością będzie m.in. postać Ptasznika czy Panienki z Okienka. Aktorzy będą odgrywać scenki rodzajowe. Teatr uliczny będzie można oglądać do zakończenia jarmarku, czyli do 16 sierpnia 2020 r.

konferencja prasowa w dworze artusa w gdańsku. przemawia Aleksandra DULKIEWICZ
Konferencja prasowa w Dworze Artusa w Gdańsku, 14 lipca 2020 r. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska


Mniej stoisk i środki bezpieczeństwa

Podczas konferencji prasowej mówiono również o zasadach bezpieczeństwa, które będą obowiązywać podczas trwania Jarmarku św. Dominika. – Będziemy każdego witać z otwartymi rękoma, ale każdego, kto będzie przestrzegać zasad. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, ciążąca zarówno na odwiedzających jarmark, jak i na wystawcach – mówiła Dulkiewicz. Każdy z wystawców zostanie zaopatrzony w maseczki, przyłbice, rękawice jednorazowe i środki do dezynfekcji. Te ostatnie będą ogólnie dostępne na każdym kiermaszu.

Ponadto, codziennie po zamknięciu jarmarku, dezynfekowane będą miejsca relaksu, np. leżaki w parku Świętopełka. Organizatorzy zwiększyli również liczbę kontenerów sanitarnych, które zostały objęte monitoringiem. Ich dezynfekcja odbywać się będzie dwa razy dziennie (o godz. 6.00 i 22.00). Stoiska wzdłuż większości ulic zostaną rozmieszczone po jednej stronie, by nie tworzyły się zatory.

Szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą na stoiskach z gastronomią, które rozmieszczone będą na Ołowiance oraz Targu Węglowym, w parku Świętopełka, na Targu Rybnym i na Długich Ogrodach. Zakupiona żywność będzie opakowana jak na wynos, a w ogródkach gastronomicznych, specjalnie do tego przydzielona obsługa, po każdym kliencie będzie dezynfekować stolik.

 

Na Ołowiankę wracają Pomorskie Smaki

Podczas Jarmarku św. Dominika na wyspie Ołowianka warto będzie odwiedzić przystanek „Pomorskie Smaki” zorganizowany przez samorząd województwa pomorskiego. W godzinach 10.00-18.00 odwiedzający będą mogli rozsmakować się nie tylko w pomorskiej kuchni, ale także tradycji i kulturze. Seerwując wyjątkowe potrawy i produkty będą oparte na tradycyjnych recepturach i zrobione z najwyższej jakości naturalnych składnikach (bez zbędnych dodatków, barwników i polepszaczy) oraz lokalnych surowców.

– Jestem głęboko przekonany, że nasza bogata i zróżnicowana pomorska oferta kulinarna zaspokoi wyrafinowane gusta smakoszy. Pomorskie dania, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenia można znaleźć na liście Produktów Tradycyjnych, a lokalną i regionalną żywność wysokiej jakości zaprezentują producenci z Sieci Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie –mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. 

W tym roku w jarmarku weźmie udział o 30 proc. mniej wystawców niż w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że atrakcji będzie mniej. Wprowadzono sporo nowości. Na Targu Węglowym, który od lat nie był zajmowany przez jarmark, będzie strefa aktywności dla rodzin z dziećmi, a także strefa relaksu. Ponadto, kluczową atrakcją Jarmarku św. Dominika będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Wieczoru Wybrzeża”, który w 1972 r. zainicjował powrót do organizacji Jarmarku w Gdańsku.

Co ważne, po długiej przerwie bazylika św. Mikołaja zostanie ponownie otwarta dla wiernych. 8 sierpnia odbędzie się tu uroczysta msza święta ku czci św. Dominika.

Zobacz więcej o 760. Jarmarku św. Dominika i atrakcjach z nim związanych. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.