Aktualności

Blues symfonicznie w Słupsku

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, 17 października 2015 r. z koncertem wystąpi Marzena Ugorna. Spotkanie odbędzie się w ramach Jesiennego Przeciągu Gitarowego. Blues Symfonicznie to 13 specjalnie wyselekcjonowanych przez wokalistkę utworów w zaskakujących aranżacjach Tomasza Filipczaka. Wśród nich znajdują się niezapomniane przeboje, jak również utwory artystów, którzy przez wiele lat kształtowali jej wrażliwość artystyczną: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Martyna Jakubowicz czy Janis Joplin.

Kult w trasie

Ruszyła jesienna pomarańczowa trasa Kultu. W tym roku dla fanów w Trójmieście zespół zagra 16 października, w Gdynia Arena – miejscu dobrze znanym fanom ekipy z Kazikiem Staszewskim na czele.

Jak dziś smakuje wolność?

Już po raz dziewiąty od 16 do 24 października 2015 r. odbędzie się interdyscyplinarny festiwal All About Freedom Festival, jedna z najbardziej znanych imprez realizowanych przez Europejskie Centrum Kultury w Gdańsku. W programie: projekcje filmowe – fabuły i dokumenty, wiele premier – spotkania z twórcami, dyskusje, muzyka i teatr. W ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło 5 tys. osób.

Windowisko – sztuki autorskie i adaptacje

Winda – Gdański Archipelag Kultury zaprasza 23 i 24 października 2015 do Teatru Miniatura w Gdańsku na XVII Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko. Do tegorocznej edycji festiwalu zostały zaproszone teatry realizujące spektakle autorskie inspirowane tekstami własnymi oraz niescenicznymi (proza, publicystyka, poezja), jak również szerzej rozumiany teatr autorski nieograniczający się tylko do sfery literackiej.

Komediowy wieczór w Kościerzynie

Teatr Old Timers Garage zaprasza na spektakl „Żona do adopcji", który zobaczyć będzie można w Sali widowiskowej im. L. Szopińskiego w piątek, 16 października 2015 r.

Czy orkiestra może być cool?

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna, może zorganizować koncert dla dzieci i dorosłych z powiatu słupskiego. „Z orkiestrą na Ty" i „Koncert w pigułce" – to dwa programy, które może przygotować filharmonia. Pierwsze muzyczne spotkania będą miały miejsce się w Kępicach, Damnie, Potęgowie i Kobylnicy. Wstęp – bezpłatny.

Spotkania z historią

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią" zaprasza na promocję książki Pavla Poliana „Wbrew ich woli. Historia i geografia migracji przymusowych w Związku Radzieckim". Spotkanie odbędzie się w czwartek, 15 października 2015 r., w hotelu Scandic.

Gdańska Wyspa ma 30 lat!

Gdańska Wyspa świętuje swoje 30. urodziny. W Instytucie Sztuki Wyspa, 9 października 2015 r. otwarciem wystawy rozpoczynają się huczne obchody – wernisażowi wystawy „Wyspa 3.0. Mapa i terytorium" towarzyszyć będą performance Julii Kurek oraz specjalny projekt TeatrLeon Leona Dziemaszkiewicza. Dalsza część urodzinowej fety przeniesie się do klubu Buffett. O muzyczną oprawę wieczoru zadba zespół dfl drewnofromlas oraz DJ Drozda. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dryfowanie poza systemem

W CSW Łaźnia w Gdańsku do 22 listopada 2015 r. można oglądać wystawę „Dryfując" dwóch Dunek – Hanne Nielsen i Birgit Johnsen. Artystki podejmują temat człowieka spoza granic systemu, funkcjonującego na marginesie i na granicy panujących norm.

XV Dzień Papieski w Gdyni

Gdyńskie obchody XV Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny" rozpoczną się 11 października i potrwają do 21 października 2015 r.

Muzycznie w Starym Maneżu

W Starym Maneżu w Gdańsku, jesień 2015 zapowiada się koncertowo. Na otwarcie – Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch & Mitch, następnie Sławek Jaskułke, Adam Makowicz i Grzech Piotrowski. Oferta muzyczna jest bogata – każdy znajdzie coś dla siebie.

Kino pana Hulot

W ramach październikowej retrospektywy w Klubie Żak będzie można zobaczyć odrestaurowane filmy niekwestionowanego mistrza, twórcy wciąż niedocenianego w Polsce, a który niewątpliwie wyróżnił się w dziejach kina – Jacquesa Tatiego. Filmy wyświetlane będą w dniach 16-22 października 2015 r.

Kantor_Tropy w Polsce i Japonii

W Gdańsku, 14 października 2015 r. zaplanowano premierę performance „Kantor_Tropy: Collage" i początek trasy polsko-japońskiego projektu teatralnego „Kantor_Tropy", zainicjowanego przez Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz dr Katarzynę Pastuszak. To wiele wydarzeń, 28 i 29 października w Gdańsku, w grudniu w Japonii i Krakowie, mających na celu interdyscyplinarne podjęcie tematu twórczości Tadeusza Kantora.

Trio Per Ka w Wejherowie

W Wejherowie, 18 października 2015 r. odbędzie się koncert Tria Per Ka. To młody, prężnie rozwijający się zespół perkusyjny, w skład którego wchodzą: Mateusz Zawadzki, Nikodem Wojtkiewicz oraz Tomasz Myszk. Kompozycja trzech perkusistów, trzech różnych charakterów oraz jednej pasji. Dobrali program, który dostarczy niezapomnianych wrażeń. Wstęp – wolny.

Tydzień Gruziński w GTS

W ramach cyklu Teatry Europy, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza od 9 do 16 października 2015 r. na Tydzień Gruziński. W programie spotkań zaplanowano spektakle, koncerty, seanse filmowe i spotkania z reżyserami, warsztaty, debaty, wystawy i degustacje gruzińskich specjałów.

Benefis fajnego człowieka

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na spotkanie z jedną z najbardziej znanych i lubianych postaci w Trójmieście. W niedzielę, 11 października 2015 r., swoje święto będzie miał Maciej Kosycarz. Na „Benefis Fajnego Człowieka. Maciej Kosycarz – 25 lat z aparatem dzień w dzień" do Ratusza Staromiejskiego wstęp jest wolny.

W Żaku grają

Koncertowa sobota 10 października 2015 r. w gdańskim klubie Żak upłynie pod znakiem elektroniki. Przed publicznością wystąpią Polpo Motel i Stara Rzeka.

Zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego

W Gdańsku, jeszcze za jego życia, wystawiane były sztuki mistrza ze Stratfordu. Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu, gdzie od początku XVII w. funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie stoi tu jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim. Można go zwiedzać i poznawać teatralne tajemnice.

Telewizyjne obrazy Fangora

Jest jedynym polskim artystą, którego prace zawisły w słynnym muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego obrazy osiągają na aukcjach zawrotne sumy, co sprawia, że jest dziś najdroższym polskim malarzem. W Gdyńskim Centrum Filmowym od 6 października do 3 listopada 2015 r. będzie można oglądać prace inspirowane mediami z jego prywatnej kolekcji.

Festiwal na setki głosów

Już po raz dziesiąty dzięki Fundacji Mundus Cantat Pomorskie stanie się na kilka dni międzynarodową stolicą muzyki chóralnej. W dniach 9-11 października 2015 r. odbędzie się nowa odsłona festiwalu „Sacra Mundus Cantat Gdańsk", w której zaproszone chóry zaprezentują wyłącznie repertuar sakralny.

3x3 Festival na Ołowiance

Jaki będzie wynik dodania do siebie muzyki dawnej i muzyki współczesnej – popularnej, elektronicznej lub jazzowej? Otóż będzie zawsze ten sam – wypadkową jest zupełnie nowa wartość. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza 10 i 31 października oraz 21 listopada 2015 r.

Kreatywna Cafe w Gdańsku

Na terenie osiedla Garnizon w Gdańsku, 9 października 2015 r. odbędzie się oficjalne otwarcie Kreatywnej Cafe. Lokal to przedsiębiorczość, kreatywność i pasja, a powstał z inicjatywy dwóch młodych i ambitnych kobiet.

Królowie i książęta w numizmatyce

W małej sali wystaw czasowych Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku prezentowana jest wystawa „Poczet królów i książąt polskich w medalierstwie i numizmatyce". Prezentowane monety oraz medale to wspaniała lekcja polskiej historii pokazanej z innej niż zazwyczaj perspektywy. Ekspozycję można oglądać do 17 kwietnia 2016 r.

Wiedźmin w muzeum

„Wiedźmin w kulturze popularnej" to wystawa dotycząca opowiadań i sagi Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie. W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku prezentowane są adaptacje tekstu w komiksie, ilustracji, serialu, grach wideo oraz wydaniach planszowych i karcianych. Ekspozycję oglądać można do 4 grudnia 2015 r.

Versopolis w Gdańsku

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa dni dyskusji o poezji – 8 października 2015 r. na debatę „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?" z udziałem wydawców poezji oraz 9 października 2015 r. na spotkanie z europejskimi twórcami: Christophem W. Bauerem z Austrii, Kristiną Hocevar ze Słowenii, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasem Veiknysem z Litwy i Davidem Vikgrenem ze Szwecji. Wstęp – wolny.

Spotkania z kulturą i tradycją żydowską

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza do udziału w projekcie „Zapomniani sąsiedzi", którego celem jest przybliżenie kultury i tradycji mniejszości narodowych, nierozerwalnie związanych z Pomorzem i kulturą polską. W tym roku będzie to spotkanie z judaizmem, 10 i 11 października 2015 r., w Bytowie i Kartuzach. Wydarzenie honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wejherowa dawny czar

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867–1948)". Uroczystość odbędzie się we wtorek, 6 października 2015 r.

Nie sądź książki po okładce. Żywa biblioteka w Gdyni

Jak zmierzyć się ze stereotypami? Na przykład poszerzyć swoją wiedzę, czytając książki. W sobotę, 3 października 2015 r., pojawi się okazja do odwiedzenia wyjątkowej biblioteki, gdzie książki będzie można wypożyczyć na pół godziny. Dlaczego tylko na tyle? Bo będą to żywe książki, pod postacią osób o odmiennym kolorze skóry, wyznaniu i orientacji seksualnej, którym zadamy nurtujące nas pytania.

Sopot Jazz Festival 2015

Cztery dni, dziesięć koncertów, trzydziestu muzyków, od duetu po orkiestrę – tak w skrócie prezentuje się tegoroczna edycja wydarzenia Sopot Jazz Festival, który potrwa od 7 do 10 października 2015 r.

Paul Nipkow – prekursor telewizji

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie zapraszają na otwarcie wystawy „Przez życie na tarczy – Paul Nipkow (1860-1940). Prekursor telewizji". Wernisaż odbędzie się w piątek, 2 października 2015 r., w siedzibie muzeum.

Litera: temat przewodni 10. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na 10. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, które potrwają do 21 października 2015 r. W ramach projektu odbędą się: wystawa ilustracji artystów z Polski i krajów nadbałtyckich, warsztaty, wykłady i spotkania dotyczące m.in. liternictwa, typografii, historii i roli liter w sztuce oraz w codziennym życiu.

Premiera w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 2 października 2015 r. odbędzie się premiera „Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albee'ego. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski, a w dwa małżeństwa wcielą się Katarzyna Dałek i Piotr Biedroń oraz Dorota Kolak i Mirosław Baka.

Nagrody Arte Laguna – zgłoś swoją pracę

Zbliża się 10. edycja Nagród Arte Laguna, międzynarodowego wyróżnienia promującego sztukę współczesną. W konkursie uczestniczą osoby z całego świata, na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12 grudnia 2015 r.

Minuta – zdążysz?

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na 10. Festiwal Filmów Jednominutowych. 7 i 8 października 2015 r. spotkają się młodzi filmowcy – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Patronat honorowy nad imprezą objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

O przetwarzaniu słabości w siłę

Klub Żak zaprasza na premierę w ramach Trójmiejskiego Punktu Tanecznego. W niedzielę, 4 października 2015 r., na scenie w spektaklu „The white resonance " wystąpi Anna Haracz.

Animo – duch, odwaga, zapał, serdeczność…

Kwidzyn ponownie będzie gościł Międzynarodowy Festiwal Animo. Już 14. edycja, a 10. międzynarodowa, odbędzie się między 5 a 10 października 2015 r.

Festiwal Form Komunikacji Wizualnej

W Gdańsku, 2 i 3 października 2015 r. będzie miał miejsce Festiwal Form Komunikacji Wizualnej. Druga edycja festiwalu zapowiada się imponująco – warsztaty, masterclass, koncerty, a także VJ Battle. Interference to dosłownie zakłócenia, interwencje, wtrącanie, mieszanie się. Niespokojny duch festiwalu ma za zadanie wprowadzić twórczy ferment do oferty kulturalnej grodu nad Motławą.

70-lecie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Rozpoczyna się 70. sezon artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina, podczas którego odbędzie się wielkie tournée Orkiestry Symfonicznej PFB po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W piątek, 25 września br., wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń wzięła udział w uroczystościach jubileuszowych.

O Bibliografii Kaszub w bibliotece

Spotkanie poświęcone najnowszej publikacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego – „Bibliografii Kaszub", t. 2 (1957-1970) odbędzie się 1 października 2015 r. w Gdańsku. O książce opowie prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Archeologiczny zabytek września

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza 26 września 2015 r. na prezentację zabytku w ramach cyklu „Zabytek miesiąca" Nadchodzący weekend to także okazja dla seniorów na bezpłatny wstęp do Oddziałów Muzeum. Wstęp – wolny.

Stare, niechciane, zapomniane...

Wystawę zdjęć członków Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej „Stare, niechciane, zapomniane" będzie można oglądać od 7 do 31 października 2015 r. w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Ćwierć wieku z WCK

Rok 2015 jest dla Wejherowskiego Centrum Kultury rokiem szczególnym – w niedzielę, 27 września, ta wyjątkowo ważna dla miasta instytucja obchodzi 25. urodziny. W dniu jubileuszu w WCK nie zabraknie atrakcji, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Kultura bez barier i 60+

Warszawki Tydzień Kultury bez Barier organizowany jest przez Fundację Kultura bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej instytucji z całej Polski. Po raz pierwszy w akcji od 26 do 30 września 2015 r. weźmie udział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Festiwal Kultura bez Barier ma na celu udostępnienie kultury, która łączy, a nie dzieli, bez stereotypów i wykluczeń. Kultury, która ma łączyć i przeciwdziałać spychaniu na ubocze. Kultury, która jednocześnie jest wrażliwa i wartościowa artystycznie.

Kino dzieci w Żaku

Na początek jesieni kino Żak w Gdańsku proponuje spotkanie z Festiwalem Filmowym Kino Dzieci. Druga edycja przeglądu odbędzie się w dniach 26 września-4 października 2015 r. w Warszawie, zaś wszystkie filmy z Konkursu Głównego będzie można obejrzeć w dwa kolejne weekendy w Klubie Żak.

XI Etnoscena w Słupsku

W Słupsku we wrześniu 2015 r. rozpoczęła się 11. edycja projektu Etnoscena. Głównym założeniem cyklu jest prezentacja ciekawych i oryginalnych projektów muzycznych, których autorami i wykonawcami są twórcy polscy i zagraniczni zainspirowani kulturą i sztuką etniczną. Niewątpliwie do takich projektów można zaliczyć Orkiestrę Naxos Mila Kurtisa.

Akcja „N” – gra miejska w Nowym Porcie

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza 27 września 2015 r. do udziału w terenowej grze historycznej na terenie Nowego Portu. Z okazji obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego muzeum przygotowało grę miejską pt. Akcja „N". Na uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. happeningi historyczne, kameralne inscenizacje, przejazdy zabytkowym tramwajem Bergmann i koncerty.

Bytów na muzyczną nutę

Muzyka na zamku to cykl koncertów, który powraca do Bytowa. W tym sezonie pierwszy występ w Muzeum Zachodniokaszubskim odbędzie się we wtorek, 6 października 2015 r. Tego dnia zagra 69 Duo. Wstęp jest wolny.

Chceta wiãcy krwie?

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, które odbędzie się w niedzielę, 27 września 2015 r., w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Klasyka, klasyka!

Program pełen różnych wydarzeń przygotowali organizatorzy festiwalu Gdynia Classica Nova, który trwać będzie do 11 października 2015 r. Oprócz koncertów muzyki klasycznej w programie znajdzie się również spotkanie z niezwykłym śpiewakiem operowym Wiesławem Ochmanem, wystawa strojów inspirowanych operą Carmen wykonanych przez młodzież podczas warsztatów scenograficzno-teatralnych oraz projekcje kinowe.

Blog Forum Gdańsk

Gdańsk, 26 i 27 września 2015 r. już po raz szósty gościć będzie najlepszych twórców internetowych. Tegoroczny Blog Forum Gdańsk odbędzie się w budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Przyjedzie ponad 200 blogerów z całej Polski i goście specjalni.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości