Jak zaznaczają organizatorzy festiwalu W Ramach Sopotu, fenomen w najogólniejszym i potocznym ujęciu oznacza coś wyjątkowego, osobliwego, godnego podziwu, a nawet magicznego. Wiele wspólnych cech wiążących się z pojęciem fenomenu mają metody pracy przyjęte przez artystów korzystających z medium fotografii. Zakładają bowiem możliwość nie tyle zobaczenia samego obrazu, co doświadczania świata, zdarzeń i rzeczy poprzez ten obraz. Wyrażają tym samym potrzebę nowego spojrzenia na świat, nowej perspektywy niż ta, którą mieli dotychczas. Poszukują nowej wizji świata, by móc go trafniej interpretować.

Najciekawsze prace fotograficzne

Podobnie jak w poprzednich latach, podczas festiwalu pojawią się projekty trzech artystów, którzy uczestniczyli w programie rezydencji fotograficznej. Organizatorzy zaprosili do niej Igora Pisuka, który dzięki scenerii i atmosferze Sopotu powrócił wspomnieniami do lat dzieciństwa, Tomasza Kaweckiego, który zafascynował się tematem demonologii kaszubskiej, oraz pochodzącego z Danii Sørena Lilholta.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie obfitowała w wyjątkową, jak do tej pory, liczbę wystaw premierowych, nie pokazywanych dotychczas szerszej publiczności. Swoje ekspozycje będą mieli: Kacper Kowalski z projektem „Horyzont zdarzeń”, Hubert Humka z wystawą o tytule „Divine” i Patryk Bułhak, który zagości w Sopocie z serią fotografii zatytułowaną „Porzucone córki tygrysa”. Indywidualne wystawy zaprezentują również Agnieszka Sejud oraz artystka o pseudonimie Eva Yarrow.

W ramach promocji młodych talentów zaplanowana jest poplenerowa wystawa studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także zbiorowa wystawa najciekawszych prac fotograficznych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Sopockiej Szkoły Fotografii. Natomiast w ramach współpracy nadbałtyckiej, oprócz wspomnianego wcześniej Sørena Lilholta, zaproszeni zostali artyści z Danii. Będzie można więc zobaczyć przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard oraz grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beate Cegielska.

Historie kobiet z różnych stron świata

Podczas festiwalu w partnerstwie z National Geographic zaprezentowana zostanie także plenerowa wystawa „Kobiety: czas zmian”. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, kuratorka i zarazem dyrektorka artystyczna magazynu National Geographic Magazine Poland, wybrała 30 ponadczasowych ujęć, które razem opowiadają inspirujące historie kobiet różnych narodowości i profesji, żyjących w odmiennych społecznościach. Wśród nich zobaczyć będzie można zarówno niepublikowane dotąd zdjęcia, jak i legendarną fotografię, na której Steve McCurry uwiecznił zielonooką afgańską dziewczynę.

Na wystawie „Kobiety: czas zmian” pokazane zostaną fotografie należące do objazdowej galerii „Women: A Century of Change”, organizowanej przez National Geographic Society. Spośród niezrównanego archiwum National Geographic, gromadzonego od ponad dziewięciu dekad, wyselekcjonowano ikoniczne zdjęcia reportażowe oraz portrety ukazujące przeszłość i przyszłość kobiet z całego świata, ich codzienne życie, nadzieje, mądrość i piękno. Wśród sylwetek, które będzie można zobaczyć w ramach polskiej wystawy, znalazły się też inspirujące portrety naszych rodaczek: Wandy Rutkiewicz, Krystyny Kozioł i Anny Gumsley.

.

Szczegółowy program 8. edycji festiwalu W Ramach Sopotu dostępny jest na stronie internetowej: www.wramachsopotu.pl