W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do Małej Galerii w Centrum Aktywności Twórczej.

O książce

Publikacja składa się z dwóch równoległych narracji. Pierwsza to kolekcja fotografii, które zostały uhonorowane nagrodami lub były prezentowane na wystawach fotograficznych sprzed 30-50 lat. Druga to zestaw tekstów, które luźno odnoszą się do tych konkretnych zdjęć, pisanych z perspektywy teraźniejszości, co tworzy wrażenie podróży w głąb siebie lub w głąb czasu.

– W roli autora pełnię podwójną funkcję zarówno jako twórca fotografii, jak i autor tekstów. Książka stanowi swoisty dialog pomiędzy tymi dwiema rolami – mówi Zdzisław Pacholski. – Oprócz konfrontacji z moją twórczością z przeszłości, próbuję również opisać zjawiska, nastroje, konteksty i poetykę ukrytą w tych dawnych zdjęciach. Teksty pełnią rolę spoiwa obu narracji, tworząc spójną opowieść, łączącą sztukę i czas. Poza tym książka ma walor lokalności, pokazuję i opisuję miejsca, które są (jeszcze) dosłownie w zasięgu ręki – wyjaśnia autor.

Zdzisław Pacholski

Urodził się w 1947 r. w Osiekach. Jest artystą fotografikiem, od 1977 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem wydarzeń artystycznych m.in. wystawy z cyklu „Re-wizja” 1977-79, osadzonej w kręgu sztuki konceptualnej. Jest działaczem kultury niezależnej w okresie stanu wojennego w Polsce. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. Biennale Sztuki w São Paulo w 1989 r. Komisarz i uczestnik wystawy „70 lat polskiej awangardy fotograficznej” pokazywanej w Niemczech w 1991 r. W 2008 r. otrzymał medal im. Waldemara Kućki przyznawany wybitnym twórcom polskiej fotografii. Laureat nagrody specjalnej na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Novo Mesto w Słowenii w 2021 r. Autor wystawy „Photographic codes” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej m|i|mo w Portugalii w 2021 roku. Uczestnik wystawy „Human” w BGSW, CAT Ustka 2023 r. oraz wystawy „Views” w Galerii Münsterland w Niemczech w 2024 r. Współautor katalogu „Otwieranie”, wystawy z kolekcji osieckiej, Muzeum w Koszalinie 2023/2024. Od 1997 r. honorowy członek niemieckiego stowarzyszenia twórczego Welbergener Kreis. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum we Wrocławiu, Muzeum w Koszalinie, w Związku Polskich Artystów Fotografików, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej m|i|mo w Portugalii oraz w kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Koszalinie.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupienia  od autora książki w cenie 40 zł (płatność tylko gotówką).