Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/401085120_824907159641974_6146766007802713806_n.jpg Biało-czerwone święto. Tak Pomorzanie świętowali Narodowe Święto Niepodległości

Biało-czerwone święto. Tak Pomorzanie świętowali Narodowe Święto Niepodległości

Fot. fb.com/strukmieczyslaw
11.11.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.11.2023

11 listopada 2023 r. to 105. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu pomorskich miastach organizowane są parady, przemarsze czy uroczyste msze święte. Jak Pomorzanie świętowali ten radosny dzień?

Zapraszamy na krótkie podsumowanie Narodowego Święta Niepodległości.

Biało-czerwony Gdańsk

W stolicy województwa tradycyjne odbyła się Parada Niepodległości, która przeszła ulicami Śródmieścia. W radosnym przemarszu wziął udział również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Nasz ogromny dzisiejszy marsz jest dowodem na to, że Polska nie jest nam obojętna. Słyszeliśmy, choćby wczoraj, że tracimy suwerenność, że następuje anihilacja naszej Ojczyzny i państwa. Ale nasze spotkanie tutaj, w sercu Gdańska pokazuje, że tak nie jest. Że chcemy aby Polska się rozwijała. Chcemy być w sercu Europy. I mamy świadomość że mamy tę chwilę, Dziękuję, że tu jesteście – mówił do uczestników.

 

Jak szacują organizatorzy w przemarszu wzięło udział nawet 30 tys. mieszkańców. W paradzie oprócz władz województwa i miasta szli zarówno mieszkańcy Gdańska jak i turyści, którzy spędzali listopadowy weekend nad morzem. – Przyjechaliśmy z Warszawy i bardzo się nam tu podoba. U nas jest marsz środowisk skrajnych, a tu, wszyscy idą zgodnie, radośnie ciesząc się z niepodległej Rzeczypospolitej otwartej dla wszystkich – mówi jeden z uczestników parady. Warto dodać, ze wśród świętujących byli również ci, którzy to właśnie w Polsce, na Pomorzu znaleźli swoją drugą ojczyznę, jak np. Hani Hraish, były imam meczetu w Oliwie. Uczestnicy wyruszyli z Podwala Staromiejskiego i dotarli do Zielonej Bramy, gdzie uroczyście odśpiewany został Hymn Narodowy.

Gdynia świętuje na sportowo

Świętować można w różny sposób. Także na sportowo. I taki w taki właśnie sposób odzyskanie niepodległości uczcili mieszkańcy oraz turyści w Gdyni. Ponad 2 tys. osób uczestniczyło w Biegu Niepodległości. Którego trasa przebiegała ulicami Śródmieścia Gdyni. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że liczącą 10 km trasę najszybszy zawodnik pokonał w niecałe 31 minut. Po zakończeniu biegu ulicą Świętojańską przeszła parada, która zakończyła się na Skwerze Kościuszki. Szczególnym akcentem gdyńskich obchodów święta Niepodległej będzie wejście do portu, po trwającym prawie rok rejsie, w którym, odwiedził 12 portów w 20 krajach,  żaglowca „Dar Młodzieży”.

A w Słupsku?

Mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele innych struktur państwowych i przybyli goście wspólnie świętowali dziś przed słupskim ratuszem. Samorząd województwa pomorskiego reprezentowała Danuta Wawrowska, radna sejmiku województwa. Nie zabrakło także występu taneczno-wokalnego przygotowanego przez Nauczycieli i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 „Niezapominajka” oraz Przedszkola Miejskiego ” Słupski Chłopczyk”. Był również apel pamięci, oddana została salwa honorowa.

Powiśle też świętowało

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Sztumie wziął udział członek zarządu województwa Józef Sarnowski. Złożył on kwiaty w Białej Górze. w 20-leciu międzywojennym stykały się tam granice trzech państw: Polski, Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska. Niestety w wyniku plebiscytu z 1920 roku większość Powiśla nie została włączona do odradzającej się po latach zaborów II Rzeczypospolitej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.