Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Urząd
Będzie II tura. Znamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Na Pomorzu wygrywa Rafał Trzaskowski [AKTUALIZACJA]

Będzie II tura. Znamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Na Pomorzu wygrywa Rafał Trzaskowski [AKTUALIZACJA]

Fot. Aleksander Olszak

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek przed południem cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich na podstawie protokołów z 99,78 komisji wyborczych. Do drugiej tury wejdzie Andrzej Duda, którego według tych danych, poparło 43,67 proc. głosujących oraz Rafał Trzaskowski, który uzyskał 30,34 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 64,3 proc.

Łącznie, w pierwszej turze startowało 11 kandydatów. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca 2020 r.

 

[AKTUALIZACJA] 30.06.2020

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Najwięcej głosów dostał Andrzej Duda. Głosowało na niego 43,50 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski (30,46 proc.). Trzecie miejsce, z wynikiem 13,87 proc. zdobył Szymon Hołownia. Krzysztof Bosak osiągnął wynik 6,78 proc. Wynik powyżej 2 proc. głosów zdobyli Władysław Kosiniak-Kamysz (2,36 proc.) oraz Robert Biedroń (2,2 proc.). Pozostali kandydaci nie przekroczyli 1 proc. poparcia.

Do drugiej tury wyborów. Która odbędzie się 12 lipca przeszedł Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

 

Tak głosowało Pomorze

Zgodnie z cząstkowymi wynikami, w województwie pomorskim wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej. Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że Rafał Trzaskowski uzyskał 38,58 proc. głosów. Drugi jest obecny prezydent Andrzej Duda, który dostał 33,82 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest Szymon Hołownia, na którego głosowało 16,13 proc. mieszkańców regionu. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 7 proc. poparcia.

 

A tak reszta kraju

W skali kraju cząstkowe wyniki wyborów są inne. Wygrywa Andrzej Duda, który według informacji Państwowej Komisji Wyborczej opublikowanych o godz. 10.10, zdobył 43,67 proc. głosów. Drugi, z wynikiem 30,34 proc., jest Rafał Trzaskowski, a trzeci Szymon Hołownia, który uzyskał 13,85 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali kolejno: Krzysztof Bosak 6,75 proc., Władysław Kosiniak Kamysz 2,37 proc. i Robert Biedroń 2,21 proc. Jak poinformował w czasie konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, dane, które jeszcze nie dotarły do komisji, a chodzi o 63 protokoły, nie wpłyną w sposób znaczący na podane już wyniki. To może być różnica w dziesiętnych procentach.

 

Wysoka frekwencja

Według PKW  frekwencja w skali kraju wyniosła 64,3 proc. I jest najwyższą od 30 lat. Rekordową frekwencję odnotowano w Gdańsku. Jak informuje w mediach społecznościowych Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, do urn poszło 71,51 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Gdańska. Z kolei w skali całego województwa frekwencja wyniosła 66,55 proc.

Druga tura wyborów planowana jest na niedzielę, 12 lipca 2020 r. Kadencja urzędującego prezydenta kończy się 5 sierpnia 2020 r. 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.