Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Urząd
Andrzej Duda zwycięzcą II tury wyborów. Jednak na Pomorzu liderem okazał się Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda zwycięzcą II tury wyborów. Jednak na Pomorzu liderem okazał się Rafał Trzaskowski

Karta do głosowania w II turze wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zwyciężył popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda. Głosowało na niego ponad 51,03 proc. osób. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskał niecałe 48,97 proc. głosów.

 

 

Rekordowa była frekwencja.

 

Andrzej Duda wygrywa

Zgodnie z danymi z 100 proc. obwodowych komisji wyborczych, drugą turę wygrał Andrzej Duda. Głosowało na niego 51,03 proc. uprawnionych do głosowania. Oddano na niego 10 440 648 głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 48,97 proc. głosów (10 018 263). Oznacza to, że Andrzej Duda będzie prezydentem RP przez kolejne 5 lat.

 

Wyniki w Pomorskiem

Na Pomorzu zdecydowanym zwycięzcą głosowania jest Rafał Trzaskowski. W regionie uzyskał 764 363 głosów. Oznacza to, że poparło go 59,84 proc. głosujących. Na Andrzeja Dudę oddano 512 916 głosów (40,16 proc). Najlepszy wynik Rafał Trzaskowski uzyskał w Sopocie, gdzie poparło go 72,16 proc. głosujących. Z kolei Andrzej Duda najwięcej głosów (55,69 proc.) zdobył w powiecie starogardzkim.

 

Rekordowa frekwencja

W skali kraju frekwencja wyniosła 68,18. proc. W województwie pomorskim głosowało 70,04 proc. uprawnionych. To trzecia najwyższa frekwencja wśród polskich regionów. Więcej ludzi głosowało tylko na Mazowszu i w Małopolsce. Za tak liczny udział w wyborach podziękował Pomorzanom Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wielkie podziękowania dla Pomorzanek i Pomorzan, którzy tak licznie zagłosowali. Trzecie miejsce i aż 70,04 proc. frekwencji to powód do dumy – napisał na swoim profilu facebookowym. W pomorskich powiatach najwyższą frekwencję odnotowano w powiecie puckim (78,38 proc.). Z kolei najniższą w powiecie sztumskim – do urn poszło 56,83 proc. uprawnionych

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.