Partnerem strategicznym wydarzenia jest samorząd województwa pomorskiego.

Platforma dialogu

To już piąta edycja Samorządowego Kongresu Finansowego, kolejna w czasach pełnoskalowej wojny na wschodzie. Tegoroczne tło było jednak jeszcze bardziej skomplikowane. Niedawno wybrano nowy skład Komisji Europejskiej, której trudnym zadaniem jest pogodzenia ograniczonych dochodów z koniecznością finansowania nowych wyzwań, takich jak bezpieczeństwo czy wojna handlowa. To wszystko oddziałuje także na polskie samorządy. Dlatego hasło tegorocznej edycji sopockiego spotkania brzmiało Finanse samorządowe – dokąd zmierzamy?

Samorządowy Kongres Finansowy

Co stoi za sukcesem tego wydarzenia?

– Local Trends to platforma dialogu. To forum kluczowych debat dotyczących przyszłości samorządów – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To właśnie w Sopocie toczyły się rozmowy na temat finansowania samorządów, nowych technologii wspierających rozwój miast oraz współpracy sektora publicznego z prywatnym. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, wziąć udział w panelach dyskusyjnych oraz nawiązać wartościowe kontakty biznesowe.

To są ważne tematy

Jak zawsze program kongresu był niezwykle bogaty. Tegoroczne obrady w dużym stopniu poświęcone były zagadnieniom związanym z transformacją energetyczną. W dyskusjach uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego. Jednym z kluczowych zagadnień dotyczących naszego regionu była transformacja energetyczna i zielone inwestycje.

– Jako gospodarz kongresu poruszymy dwa istotne tematy. Pierwszy to transformacja energetyczna. Każda gmina w Polsce musi zadbać o to, aby koszty energii były jak najmniejsze. Powinniśmy dążyć do samowystarczalności oraz zmiany struktury i źródeł energii na bardziej korzystne, w tym zielone – mówił podczas otwarcia kongresu marszałek Struk.

Drugie zagadnienie to temat integracji Ukrainy z Unią Europejską.

– Porozmawiamy o tym, jak samorządy wspierają i co jeszcze możemy zrobić aby pomóc naszemu sąsiadowi w drodze do członkostwa w europejskiej wspólnocie – dodał.

W debacie poświęconej Ukrainie wziął udział wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

– Budujemy trwałe relacje, sieci współpracy, partnerstwa strategiczne. I to właśnie ta lokalna energia, elastyczność i znajomość realnych potrzeb daje największy potencjał w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską. Na Pomorzu mamy duże doświadczenie w realizacji projektów partnerskich. Nasze doświadczenia mogą pomóc naszym partnerom przygotować się do wymagań członkostwa w UE. Przykładowo, wspólnie z miastami z obwodu lwowskiego realizujemy projekty z zakresu gospodarki wodnej i energetyki. To nie tylko pomoc, ale wspólna praca nad przyszłością, która przybliża Ukrainę do struktur unijnych – mówił wicemarszałek.

To oczywiście nie jedyne poruszane tematy. Nie zabrakło bowiem dyskusji na temat finansowania jednostek samorządu terytorialnego, partnerstwa publiczno-prywatnego czy strategii rozwoju miast i regionów.