Premiera pierwotnie miała mieć miejsce w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, ale w związku z pandemicznymi obostrzeniami odbędzie się wirtualnie. Film będzie dostępny od środy, 11 listopada 2020 r. od godz. 16.00 na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury.

O czym będzie ten film?

Krótkometrażowa produkcja historyczna posłuży jako materiał edukacyjny, przybliżający wydarzenia związane ze słynną Bitwą Warszawską z 1920 r.

– Przygotowany przez nas film ma na celu ukazanie zaangażowania mieszkańców Pomorza, w tym kaszubskich rybaków oraz żołnierzy, w to wydarzenie. Wierzymy, że obudzi on wśród dzieci i młodzieży poczucie dumy z przodków, którzy wykazali się hartem ducha, heroizmem i nie lada odwagą. Prawdziwi superbohaterowie są bowiem nie tylko na ekranach kin czy kartach komiksów. Mogą okazać się nimi również nasi pradziadowie czy prababcie – mówi Adam Szulc, kierownik działu marketingu i promocji WCK.

Rekonstrukcja i plener malarski

Film wyreżyserowała Jolanta Rożyńska, dyrektor WCK, a do współpracy przy jego realizacji zaproszono gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

Zdjęcia do filmu realizowane były na podstawie rekonstrukcji historycznej, która odbyła się w ramach tego projektu. Nie do przecenienia był więc udział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego z Wejherowa, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 147. Pułk Piechoty „Gwardia Twierdzy Boyen”, Stowarzyszenia Pomarenk z Jastarni oraz członków oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni.

Dodatkowo, rekonstrukcji towarzyszył plener malarski lokalnych artystów, w tym członków Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Wejherowie „Pasja”. Ich prace oglądać można obecnie przez szyby foyer Filharmonii Kaszubskiej.

Plakat Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami

Realizacja filmu „Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.