Bitwa rozegrana na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz uratowaniu Europy przed bolszewicką rewolucją.

Powstanie film oraz wystawa obrazów

Głównym elementem projektu „Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami” była plenerowa rekonstrukcja historyczna ukazująca wydarzenia sprzed stu lat.

– Dzięki niej przedstawione zostały historie, postaci, ale przede wszystkim niezłomny charakter ludzi Kaszub i Pomorza, którzy wykazali się imponującą wolą walki w niepodległej Polsce. Ukazane zostały heroiczne postawy nie tylko żołnierzy, ale i ludności cywilnej, jak choćby rybaków, którzy swymi łodziami transportowali broń – informuje Adam Szulc, kierownik działu marketingu i promocji WCK. – Niestety ze względu na sanitarne obostrzenia, rekonstrukcja odbywała się bez udziału publiczności – dodaje.

Na jej podstawie powstanie natomiast krótkometrażowy film fabularny opowiadający o tamtych czasach. Stanowić będzie materiał edukacyjny dla szkół i instytucji kulturalno-oświatowych.

Dodatkowo, realizacji filmu towarzyszył plener malarski, podczas którego lokalni artyści tworzyli obrazy ukazujące sceny batalistyczne, portrety i pejzaże. Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa „Nasza, kaszubsko-pomorska Niepodległa” zorganizowana w Filharmonii Kaszubskiej. Obrazy wykorzystane zostaną również jako element gier edukacyjnych i pomoc dydaktycznych dla nauczycieli historii.

 

Plakat Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami

Projekt „Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920. Partnerami w jego realizacji są Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.