Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/08.jpg Bezcenny księgozbiór wybitnego historyka. W Wejherowie otwarto Książnicę prof. Labudy

Bezcenny księgozbiór wybitnego historyka. W Wejherowie otwarto Książnicę prof. Labudy

Pamiątki po prof. Gerardzie Labudzie. Mat. prasowy UMWP
01.10.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
01.10.2020

Książnica prof. Gerarda Labudy obejmuje unikatowe zbiory biblioteczne i archiwalne wybitnego historyka pochodzącego z Kaszub. To ponad 26 tysięcy publikacji i pamiątek rodzinnych: książek, czasopism, rękopisów, zdjęć oraz nagród. Każdy może się z nimi zapoznać odwiedzając Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Uroczyste otwarcie Książnicy zostało zorganizowane 1 października 2020 r., w 10. rocznicę śmierci prof. Gerarda Labudy. Nowa placówka stanowić będzie centrum upowszechniania wiedzy na temat dorobku naukowego prof. Labudy oraz dziedzictwa kulturowego Kaszub i Pomorza.

– Wszyscy chyba mamy to przekonanie, że spłacamy w ten sposób w pewnym stopniu dług, jaki mamy u prof. Gerarda Labudy. Wiele lat swojej owocnej pracy naukowej poświęcił przecież badaniu przeszłości średniowiecznej Europy, Polski i przede wszystkim Pomorza. Jest naszą wspólną chlubą, że to placówce z naszego regionu, jego małej ojczyzny, podarował zasoby swojej przebogatej biblioteki, które od dziś będą dostępne dla badaczy i szerokiego grona pasjonatów historii – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystości w Wejherowie.

Co znajdzie się w nowym obiekcie?

Książnica prof. Gerarda Labudy została utworzona w budynkach należących do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, znajdujących się przy ul. Zamkowej.

 

Część pomieszczeń została zaadaptowana na magazyn z archiwum na bogate zbiory biblioteczne prof. Labudy. Ponadto, w obiekcie będzie prowadzona działalność wystawiennicza. Zwiedzający będą tam mogli obejrzeć ekspozycję prezentującą życiorys wybitnego historyka oraz miejsca, w których przebywał, studiował i pracował, a także kolekcję jego pamiątek rodzinnych, m.in. rękopisy, zdjęcia, medale czy nagrody. Wystawa została wyposażona w elementy multimedialne i interaktywne.

Wejherowska Książnica będzie również pełnić funkcję miejsca spotkań i pracy studentów oraz pracowników naukowych, których zainteresowania badawcze dotyczą wiedzy o regionie, zwłaszcza z zakresu historii i kultury Pomorza i Kaszub. Dodatkowo, w nowym obiekcie działać będzie informacja turystyczna.

 

Projekt utworzenia Książnicy prof. Gerarda Labudy został zrealizowany przez powiat wejherowski we współpracy z miastem Wejherowo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jego wartość wyniosła 5,7 mln zł, z czego ponad 1,46 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych.

*  *  *

Profesor Gerard Labuda (1916-2010)

Profesor Gerard Labuda

Gerard Labuda urodził się 28 grudnia 1916 r. w Nowej Hucie koło Kartuz. Edukację rozpoczął już w rodzinnym domu, a następnie w szkole powszechnej w Luzinie. Po jej ukończeniu uczęszczał do gimnazjum w Wejherowie.

W 1936 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W roku akademickim 1938-1939 był stypendystą Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Studia przerwał mu wybuch II wojny światowej, kontynuował je na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich z siedzibą w Warszawie. Tam w 1943 r. otrzymał tytuł magistra, a rok później obronił doktorat. Po wojnie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Poznańskim oraz habilitował się na podstawie rozprawy „Studia nad początkami państwa polskiego”, w większej części napisanej w czasie okupacji.

W 1950 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie pełnił funkcję dyrektora Instytutu Zachodniego. Od 1962 r. do 1965 r. piastował stanowisko rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto, w latach 1984-1989 był wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk, a w latach 1989-1994 prezesem Polskiej Akademii Umiejętności.

Poza swoją działalnością naukową znany był także jako niezapomniany wychowawca pokoleń studentów. Wypromował ponad 100 magistrów i kilkudziesięciu doktorów. Uzyskał też tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Profesor Gerard Labuda zmarł 1 października 2010 r. Został pochowany w Luzinie na Kaszubach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.