Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do udziału w IX edycji Narodowego Czytania. W tym roku gdańscy pisarze i aktorzy przeczytają fragmenty utworu „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 5 września 2020 r. na przedprożu Filii Gdańskiej.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w ubiegłym roku – nowele pozytywistyczne.
Znani czytają Słowackiego
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania obejmować będzie fragmenty utworu „Balladyna” Juliusza Słowackiego, które przeczytają gdańscy pisarze i aktorzy:
Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, a dla przyjemności pisze powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się zarówno współcześnie, jak i w minionych dekadach. Niedawno wydana została jej najnowsza książka „Po cudze pieniądze”, ostatni tom trylogii powieści obyczajowo-historycznych, w skład której wchodzą także „W cudzym domu” i „Za cudze grzechy”.
Agnieszka Pruska – z urodzenia wrocławianka, z wyboru gdańszczanka. Interesuje się książkami o zróżnicowanej tematyce. Czasem recenzuje i pisze felietony. Autorka książek „Literat”, „Hobbysta”, „Żeglarz”, „Spadkobierca”, „Łowca”, w tym komedii kryminalnych „Zwłoki powinny być martwe”, „Wakacje z trupami” oraz „Zimne nóżki nieboszczyka”.
Janusz Leon Wiśniewski – od dwóch lat mieszkaniec Gdańska, do którego wrócił po 30 latach życia we Frankfurcie nad Menem. Przede wszystkim naukowiec (doktor habilitowany chemii, doktor informatyki), ale także felietonista i autor wielu książek, m.in. „Samotność w sieci”, „Molekuły emocji”, „Sceny z życia za ścianą”, „Bikini”, „Łóżko”, „Na fejsie z moim synem”, „Grand” oraz „Koniec samotności”. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 19 języków.
Krystyna Łubieńska – od 55 lat aktorka Teatru Wybrzeże. Zadebiutowała w 1951 r. w „Wodewilu Warszawskim”. Grała główne role w spektaklach Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera. Niejednokrotnie gościła na szklanym ekranie, była również związana z teatrem radiowym. Organizuje spotkania poetyckie, promuje początkujących twórców, jest członkiem licznych stowarzyszeń zajmujących się działalnością charytatywną. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną.
Jerzy Kiszkis – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Grywał w teatrach w Grudziądzu, Zielonej Górze, Katowicach i Poznaniu. Wieloletni aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wykładowca akademicki, nauczał studentów kultury żywego słowa. Uczestnik i współorganizator programów artystycznych z okazji rocznic narodowych w Gdańsku oraz spektakli teatralnych z kręgu kultury niezależnej.
Jak co roku, w ramach Narodowego Czytania wystąpią również pracownicy oraz czytelnicy biblioteki. Całość poprowadzi Katarzyna Michałowska. Ponadto, czytanie fragmentów „Balladyny” urozmaicą występy członków grupy improwizacyjno-teatralnej Peleton, inspirowane dziełem Juliusza Słowackiego. Wszystko, co zadzieje się podczas ich prezentacji, będzie tworzone na oczach widowni i z ich pomocą. Wystąpią: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Kuba Śliwka oraz Hubert Świątek.
Narodowe Czytanie 2020. „Balladyna”
- 5 września 2020 r., sobota, godz. 12.00-14.00
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
- Filia Gdańska
- ul. Mariacka 42
- Gdańsk
- wydarzenie na Facebooku
W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do wnętrza Filii Gdańskiej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.