W związku z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej 1 września 2020 r. przy budynku Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku udostępniona zostanie do zwiedzania wystawa plenerowa zatytułowana „Droga Bohaterów”. Tego samego dnia będzie można także wziąć udział w oprowadzaniu wokół historycznego gmachu i dowiedzieć się, jak wyglądała jego obrona.
Obrona gmachu Poczty Polskiej w Gdańsku, prowadzona 1 września 1939 r., pozostaje do dziś jednym z symboli wybuchu II wojny światowej.
Fotograficzny zapis początku wojny
Przygotowana przez Muzeum Gdańska wystawa plenerowa „Droga Bohaterów” jest fotograficznym zapisem wydarzeń z tamtego dnia. Koloryzowane i ułożone w ciągu chronologicznym zdjęcia pokazują dramat pocztowców odpierających ataki sił niemieckich na urząd oraz moment ich kapitulacji. Broniąca poczty załoga poddała się dopiero po zniszczeniu budynku przez ostrzał artyleryjski i po podpaleniu go przez Niemców.
Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pozwolą prześledzić losy wziętych do niewoli pocztowców. W trakcie walk zginęło sześciu obrońców, dwóch zostało zastrzelonych w chwili kapitulacji. Część przewieziono do więzień albo szpitala, gdzie kolejne sześć osób zmarło na skutek ran i poparzeń. Dwóch zamordowano w obozie koncentracyjnym. Ponadto, 5 października 1939 r., na mocy bezprawnego wyroku śmierci, Niemcy rozstrzelali 38 pocztowców na terenie strzelnicy policyjnej na Zaspie. Wojnę udało się przeżyć zaledwie pięciu osobom.
Wystawa będzie zlokalizowana na placu Obrońców Poczty Polskiej, od strony bocznego wejścia do muzeum od 1 września do 9 października 2020 r.
Historyczny spacer wokół gmachu poczty
We wtorek, 1 września, zaraz po uroczystościach na placu Obrońców Poczty Polskiej, będzie też można wziąć udział w oprowadzaniu wokół historycznego budynku. W godz. 14.00-18.00 pracownicy muzeum oraz przewodnicy opowiadać będą zarówno o bohaterskiej obronie gmachu Poczty Polskiej, jak również o losach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, którzy jeszcze przed wybuchem wojny byli ofiarami niemieckiego terroru.
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny. W miarę możliwości organizatorzy proszą o zgłaszanie chęci wzięcia w nim udziału na adres mailowy: j.szkudlinski@muzeumgdansk.pl. Maksymalna liczebność grupy wynosi 15 osób. Istnieje także możliwość zwiedzania w języku angielskim.
Podczas spaceru należy pamiętać o obostrzeniach związanych z epidemią COVID-19, zwłaszcza o obowiązku zakrywania nosa oraz ust i zachowywania dystansu 1,5 metra od innych uczestników.