Aktualności

Rozmowy o rowerach i wizyta w terminalu kontenerowym, a także darmowa komunikacja miejska. Europejski Tydzień Mobilności

Komunikacja miejska
Komunikacja miejska. Fot. Jakub Hoły

Jak co roku, od 16 do 22 września Gdańsk, Gdynia i Sopot organizują szereg wydarzeń promujących zrównoważony transport.

 

Tegoroczny Europejski Tydzień Mobilności obchodzony będzie pod hasłem "Dzielmy się mobilnością".

 

Transport, rowery i spacery w Gdańsku

Tydzień Zrównoważonego Transportu to nie tylko rowery, elektryczne samochody czy komunikacja miejska. To również możliwość zwiedzenia niedostępnych na co dzień miejsc związanych z szeroko pojętym transportem i logistyką. 16 września 2017 r. chętni będą mogli zwiedzić z przewodnikiem zakamarki Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Z kolei 20 września będzie możliwość odwiedzenia terminala kontenerowego DCT. Dla cyklistów atrakcją jest trzydniowy (15, 16 i 17 września) cykl Cycle Hack, czyli rozmowy o rowerowych innowacjach. Będą również konsultacje na temat lokalizacji stacji roweru metropolitalnego. Przewidziane są też spacery z lokalnymi przewodnikami po Brzeźnie oraz Nowym Porcie.

 

Trolejbusy i rowery w Gdyni

Gdynia stawia na trolejbusy i rowery. 17 września odbędzie się wielki festyn. Będą zabytkowe pojazdy oraz najnowsze zakupione trolejbusy. ZObaczyć bedzie można również  pojazdy techniczne, takie jak pojazd do konserwacji sieci trakcyjnej. Dla cyklistów atrakcja będzie możliwość zrobienia rowerowej biżuterii. Zaprezentowane zostaną designerskie i nietypowe jednoślady oraz rowerowa moda i elektryczne skutery. Najmłodsi, pod czujnym okiem policjanta z gdyńskiej drogówki, będą mogli sprawdzić się na rowerowym torze przeszkód.

 

Historyczna linia autobusowa 101 i nie tylko

16 września Gdańsk z Gdynią połączy specjalna i bezpłatna dla wszystkich chętnych linia autobusowa 101, kursujaca pomiędzy Urzędem Wojewódzkim i Marszałkowskim w Gdańsku a Dworcem Głównym PKP w Gdyni. Linię będą obsługiwać najnowsze przegubowe autobusy z Gdyni i Gdańska. W podróż z Oliwy do Jelitkowa chętnych zabiorą stare tramwaje linii 01. Po Gdyni będą jeździć bezpłatne linie 201 z Dworca Głównego PKP do Przystani Żeglugi oraz 301 do Węzła F. Cegielskiej. Z kolei w Sopocie, pomiędzy przystankami Reja a Dworcem PKP pojadą autobusy linii 401 obsługiwanej przedwojennym autobusem.

 

Zostaw samochód – jedź komunikacją

Kulminacją obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jak co roku będzie Europejski Dzień Bez Samochodu. Przypada on 22 września. W Trójmieście każdy kierowca, który zostawi samochód na parkingu, będzie mógł podróżować komunikacją miejską ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia za darmo. W tym dniu biletem jest dowód rejestracyjny posiadanego pojazdu.


 

Szczegółowy plan Europejskiego Tygodnia Zrównowazonego Transportu na stronie Rowerowy Gdańsk

view szablon artykułu