Aktualności

Rowerzysto, masz głos! Wybierz najlepsze miejsca na parkingi dla rowerów metropolitarnych. Jak to zrobić?

Kilkanaście rowerów przy stojakach
Parking rowerowy przy Olivia Business Centre. Fot. Aleksandra Chalińska

Zaczęły się konsultacje w sprawie lokalizacji stacji rowerów miejskich na Pomorzu. Zaproponuj miejsce na parking podczas spotkania lub wyślij swoją propozycję mailem.

 

– Przygotowaliśmy już wstępne pomysły lokalizacji stacji rowerów metropolitalnych. Teraz chcielibyśmy wsłuchać się w głos mieszkańców i zobaczyć, co oni sądzą na ten temat – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu System Roweru Metropolitalnego. – Mieszkańcy dokładnie znają swoje dzielnice i trasy codziennych przejazdów, dlatego są żywotnie zainteresowani tym, gdzie ustawimy parkingi – dodaje.

Nowoczesny system miejski, który ruszy za rok, ma umożliwić nisko kosztowe i szybkie poruszanie się w 14 gminach regionu. Do dyspozycji będzie ponad 3,5 tys. rowerów tradycyjnych i elektrycznych.

 

Konsultacje w urzędzie i w terenie

W większości gmin objętych projektem uruchomienia roweru metropolitarnego utworzono grupy robocze, które ustalą szczegółowy plan stacji w swoich miejscowościach. Jednak część z nich zdecydowała się zapytać rowerzystów i innych potencjalnych użytkowników systemu o zdanie. – Najbardziej znaczącą dla mieszkańców kwestią związaną z rowerem metropolitarnym jest lokalizacja parkingów – uzasadnia decyzję Krzysztof Perycz-Szczepański. I dodaje – każdy zwraca uwagę na to, czy będą one wyznaczone blisko domu, pracy, szkoły i miejsc, w których przebywa najczęściej.

W Tczewie konsultacje zakończyły się w lipcu. Od 15 września 2017 r. odbędą się spotkania z mieszańcami Gdańska, Gdyni i Redy. W Sopocie zaplanowano konsultacje objazdowe – na rowerach.

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot cały czas czeka też na propozycje wysyłane mejlem. W wiadomości należy podać dokładną lokalizację na mapie (z danymi współrzędnymi miejsca) oraz link do wygenerowanej mapy Google. E-mail na adres srm@metropoliagdansk.pl należy wysyłać do 15 września 2017 r. (w tytule należy koniecznie podać nazwę miasta).

 

Dobrze przemyśl propozycję

Co ważne, propozycje lokalizacji stacji rowerowych powinny spełniać pewne warunki. – Parkingi muszą być ustawione na terenach miejskich, ogólnodostępnych i takich, które nie będą blokowały ruchu pieszych. Stacje dla rowerów powinny być lokalizowanie blisko tzw. generatorów ruchu, czyli w pobliżu osiedli mieszkaniowych, węzłów transportowych i dużych zakładów pracy – mówi Perycz-Szczepański. – Trzeba też pamiętać, że proponując swoje miejsce na stację, należy wziąć pod uwagę to, by było tam wystarczająco dużo miejsca – na przynajmniej 10 zaparkowanych rowerów – wyjaśnia.

Parkingi nie mogą być ustawione na ternach należących do spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, ani galerii handlowych i prywatnych biurowców.

 

Konsultacje:

  • Gdańsk – 15 września godz. 17.30; 16 września godz. 11.00; 17 września godz. 11.00; ul. Długi Targ 39/40 (sień Instytutu Kultury Miejskiej)
  • Gdynia – 19 września godz. 17.00, Infobox, ul. Świętojańska 30
  • Reda – 21 września, godz. 17.00, Sala Konferencyjna w budynku Urzędu Miasta w Redzie, ul. Gdańska 33
  • Sopot – 22 września, konsultacje objazdowe na rowerach, start godz. 17.00 z boiska MOSiR na osiedlu Przylesie

Zobacz: mapy proponowane przez Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

view szablon artykułu