Aktualności

Oddział ratunkowy w słupskim szpitalu już po remoncie. Co się zmieniło?

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala

Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku został wyremontowany i wyposażony w nowe urządzenia medyczne. Są to m.in.: nowe kardiominitory, pulsoksymetry, respirator, aparat USG i zestaw do intubacji i wentylacji. Sprzęt za ponad 300 tys. zł zakupiony został ze środków Unii Europejskiej.

 

Remont SOR w słupskim szpitalu był przeprowadzony w 2019 r.

 

Czym jest SOR?

Szpitalny Oddział Ratunkowy to oddział, na którym personel medyczny zajmuje się osobami w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia takich jak m.in. zawał, udar czy wypadek. SOR czynny jest całą dobę siedem dni w tygodniu. Jak mówi rzecznik prasowy słupskiego szpitala Marcin Prusak „SOR to serce szpitala". Na SOR-ze pracuje 150 osób: lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, ratownicy medyczni oraz kadra niemedyczna. Tutaj dokonywana jest wstępna segregacja i kwalifikacja pacjentów. Lekarz dyżurujący na oddziale ratunkowym przeprowadza wstępną diagnostykę pacjenta oraz podejmuje decyzję o podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób. Oddział ma dostęp do badań wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym, komputerowego badania tomograficznego oraz do badań endoskopowych, m.in.: gastroskopii, rektoskopii, bronchoskopii, laryngoskopii oraz do sprzętu do badań przy łóżku pacjenta (analizator parametrów krytycznych, przyłóżkowy zestaw RTG oraz przewoźny ultrasonograf).

 

SOR w Słupsku

Fot. materiał prasowy szpitala 

 

Sprzęt ratujący życie

Po remoncie oddział ratunkowy został wyposażony w kilkanaście nowych urządzeń. Wśród nich są trzy kardiomonitory, które służą do stałego monitorowania funkcji życiowych. Aparaty umożliwiają stały nadzór nad stanem pacjenta np.: monitoring pracy serca, pomiar częstości oddechów, wysycenie krwi tlenem, pomiar pulsu, tętna, ciśnienia krwi. Kupiono dwa pulsoksymetry, które mierzą saturację, czyli wysycenie krwi tlenem oraz puls. Jest też zestaw do intubacji i wentylacji wykorzystywany u pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Na wyposażeniu SOR-u znalazły się: respirator, który może być stosowany już u małych dzieci ważących powyżej 3 kg i dorosłych (służy do wspomagania oddechu podczas ostrej lub przewlekłej niewydolności oddechowej), aparat USG (do obrazowania zmian w organizmie oraz naczyń metodą doppler'a; służy do diagnostyki układu tętniczego i żylnego naczyń domózgowych, kończyn dolnych i górnych oraz jamy brzusznej), 10 pomp infuzyjnych (urządzenie służy do podaży leków). Ponadto, kupiono kapnograf  (do pomiaru stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, wdychanym powietrzu oraz częstości oddechów) oraz elektryczne urządzenie do ssania (przeznaczone jest m.in. do odsysania wydzielin z jamy ustnej dróg oddechowych). Sprzęt za ponad 300 tys. zł zakupiony został ze środków Unii Europejskiej.

view szablon artykułu