Aktualności

Cyfrowe okno na świat dla pomorskich wsi. Porozumienie Pomorska Unia Światłowodowa powołana

Powołanie Pomorskiej Unii Światłowodowej
Powołanie Pomorskiej Unii Światłowodowej. Fot. Aleksander Olszak

Szybki Internet, likwidacja białych plam i promocja dla gmin. Dzięki współpracy samorządów i biznesu, na Pomorzu rozwija się społeczeństwo informacyjne.

 

Porozumienie, 15 grudnia 2017 r. podpisali marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Paweł Orłowski, Błażej Konkol i Andrzej Pollak z Zarządu Gmin Pomorskich oraz Tomasz Kowal i Maciej Nowohoński z Orange Polska SA.

 

Cyfrowe wykluczenie

W 109 pomorskich gminach Orange Polska przygotowuje się do realizacji inwestycji związanych z szerokopasmowym Internetem, współfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Dzięki temu, światłowód dotrze do ponad 49 tys. gospodarstw domowych i 711 placówek oświatowych. – Cyfrowe wykluczenie to jest jeden z najbardziej pilnych do rozwiązania społecznych problemów. Dlatego wspólnie z partnerami działamy, aby mieszkańcy naszego regionu mieli sprawny i szybki dostęp do Internetu – powiedział  Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – I właśnie podpisane porozumienie otwiera drogę do budowy sieci światłowodowej. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich chętnych. Mamy już deklaracje z 37 gmin, zapraszamy kolejne – dodał marszałek Struk.

 

Szybki Internet

Wysoka, powyżej 100 MB/s prędkość przesyłania danych staje się ogólnoeuropejskim standardem. Szerokopasmowy Internet to nie tylko łatwiejszy dostęp do sieci, ale przede wszystkim możliwość rozwijania społeczeństwa informatycznego. Kursy e-learningowe, telepraca czy płatności on-line i  dostęp do urzędów znacząco ułatwiają życie społecznościom zamieszkującym odległe od centrów rejony województwa.

 

Co daje porozumienie?

Do Pomorskiej Unii Światłowodowej może przystąpić każda gmina z województwa pomorskiego. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu Orange Polska SA będzie przeprowadzać w gminach spotkania z zakresu umiejętności cyfrowych. Związek Gmin Pomorskich przeprowadzi w lokalnych mediach kampanię zachęcającą do udziału w projekcie. Samorząd województwa pomorskiego, współdziałając z pozostałymi partnerami projektu, będzie pośredniczyć w kontaktach pomiędzy Orange Polska a gminami z Pomorza. Zapewni również wsparcie w zakresie działań informacyjnych.

 

Gdzie będzie realizowany projekt?

– Chcemy, aby we wszystkich gminach regionu był szybki dostęp do Internetu. W ramach Pomorskiej Unii Cyfrowej zaprosiliśmy do współpracy 109 gmin wiejskich. Do projektu dołączyły już między innymi: Cedry Wielkie, Nowa Karczma, Przywidz oraz Kolbudy W miastach podejmujemy prace w ramach własnych środków. Prowadzimy prace w gminie Czarna Dąbrówka – powiedział Tomasz Kowal z Orange Polska. – Liczę, że dzięki współpracy samorządu województwa i Związku Gmin Pomorskich z firmą Orange Polska, sprawnie i szybko działający Internet będzie w każdej gminie – dodał Błażej Konkol, prezes Zarządu ZGP.  

view szablon artykułu