Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d0eddc39-327a-40f3-aeb5-c9149e085220.jpg Zobacz projekty twórcy „teatru narracji plastycznej”. Wystawa prac Józefa Szajny w Pałacu Opatów

Zobacz projekty twórcy „teatru narracji plastycznej”. Wystawa prac Józefa Szajny w Pałacu Opatów

Józef Szajna, projekt dekoracji do spektaklu „Geniusz sierocy" w Teatrze Ludowym w Krakowie – Nowej Hucie

Muzeum Narodowe w Gdańsku wzbogaciło swoje zbiory o 67 prac Józefa Szajny – cenionego polskiego malarza, scenografa i reżysera. W Oddziale Sztuki Nowoczesnej będzie można zobaczyć projekty kostiumów i dekoracji teatralnych jego autorstwa. Wystawa jest otwarta od soboty, 3 sierpnia 2019 r.

 

Wśród prezentowanych na wystawie w Pałacu Opatów prac Józefa Szajny znajdą się m.in. projekty kostiumów i dekoracji do spektakli teatralnych realizowanych w na scenach krajowych, m.in. w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu, Teatrze Ludowym w Krakowie – Nowej Hucie, Teatrze Polskim czy Teatrze Studio w Warszawie. Pokazane zostaną również projekty kostiumów z teatrów zagranicznych, wystawianych w The Sheffield Playhouse w Wielkiej Brytanii czy hiszpańskim Teatro Salón Cervantes w Madrycie. Uzupełnieniem ekspozycji będą obrazy artysty z cyklu „Mrowiska”.

 

Józef Szajna (ur. 13 marca 1922 r. w Rzeszowie, zm. 24 czerwca 2008 r. w Warszawie) – malarz, scenograf, reżyser oraz wykładowca akademickim.

W czasie II wojny światowej działał w Związku Walki Zbrojnej, aresztowany trafił do obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Po wojnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych grafikę i scenografię. W latach 1954-1964 wykładał na macierzystej uczelni, a w 1972 r. został profesorem ASP w Warszawie. Był współzałożycielem, dyrektorem i dyrektorem artystycznym Teatru Ludowego w Krakowie – Nowej Hucie (1955-1966). W 1971 r. stworzył autorski Teatr-Galerię w warszawskim Centrum Sztuki Studio.

Szajnę postrzegano przede wszystkim jako człowiek teatru, twórcę osobistej formuły „teatru narracji plastycznej”. W autorskich spektaklach-moralitetach, np. „Replika” (1973), „Dante wg Boskiej komedii” (1974), „Cervantes” (1976), łączył tekst literacki z wizjonerską organizacją przestrzeni i ekspresyjną grą aktorów. Opracowywał scenografię i reżyserował przedstawienia w kraju (Kraków, Warszawa, Wrocław) i za granicą (Francja, Wielka Brytania, Dania, Włochy, Holandia, Niemcy, Izrael, Egipt, Turcja, Hiszpania i Portugalia). Był przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej oraz honorowym członkiem Association Internationale des Arts Plastiques. Reprezentował Polskę m.in. na Biennale w Wenecji (1970 i 1990) oraz São Paulo (1979 i 1989).

 

Projekty teatralne Józefa Szajny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku

  • wystawa czynna: 3 sierpnia – 1 września 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

Spotkanie z kuratorką wystawy Małgorzatą Abramowicz

  • 4 sierpnia 2019 r., niedziela, godz. 11.00
  • oprowadzanie kuratorskie i rozmowa o polskim teatrze plastycznym.

Warsztaty plastyczne dla dzieci „Pożegnanie lata z muzeum”

  • 28-29 sierpnia 2019 r., środa-czwartek, godz. 11.00-12.30
  • udział w warsztatach jest bezpłatny
  • podczas warsztatów dzieci będą mogły samodzielnie wykonać projekty kostiumów ulubionych postaci literackich, zrealizować je w formie miniaturowej i upiąć na manekinach
  • wymagana jest obecność opiekuna
  • rezerwacja miejsc: tel. 58 552 12 71 wew. 145 i 147 lub e-mail: teatralny@mng.gda.pl
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.