W Domu Uphagena zaprezentowano kilkadziesiąt eksponatów wykonanych przez rodzinę Meyerów na przełomie XVIII-XIX w. Wyroby pochodzą z jednego z najciekawszych okresów w historii portowego miasta.

– Dwóch gdańskich złotników z rodziny Meyerów: Carl Ludwig i jego syn Johann Ludwig, żyli i tworzyli w burzliwych czasach. Carl wychował się w zamożnym, tętniącym życiem mieście. Jego aktywność zawodowa przypadła na lata rozbiorów Polski i zagarnięcia Gdańska przez Prusy. Jego syn Johann Ludwig przeżył natomiast oblężenia miasta w czasie wojen napoleońskich i brał udział tworzeniu podwalin pierwszego Wolnego Miasta Gdańska – mówi dr Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy. – Przez niemal 60 lat działalności pozostawili po sobie ciekawy i liczny dorobek, dobrze oddający charakter złotnictwa gdańskiego na przełomie stuleci. Terminowali również w Anglii, skąd przynieśli do Gdańska nowe wzorce i trendy złotnicze.

Zabytki w wielu kolekcji oraz nowy nabytek

Na wystawie zaprezentowano ponad 60 przedmiotów z całej Polski, od Szczecina po Lublin. Wyroby złotnicze pochodzą z kolekcji muzealnych (w tym m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu czy Muzeum Narodowego w Warszawie), kościelnych i prywatnych. Srebra sakralne i świeckie, naczynia stołowe i sztućce, wykonane w stylistyce od rokoka i klasycyzmu, ilustrują dawny styl życia i luksus zamożnego gdańskiego domu.

– Przygotowując wystawę chcieliśmy zaprezentować kunszt nieco zapomnianych dziś gdańskich złotników. W tym celu zwróciliśmy się do wielu instytucji, w tym także kościelnych, z prośbą o umożliwienie pokazania niemal wszystkich zachowanych wyrobów Meyerów w mieście, w którym powstały – dodaje dr Anna Frąckowska. – Dla niektórych z przedmiotów to pierwsza wizyta w Gdańsku od ponad 200 lat, np. z archikatedry w Lublinie pochodzi srebrna plakieta wotywna z motywem serca z końca XVIII w. Na wystawę trafiły też aplikacje na feretron z kościoła pw. Trójcy Świętej w Kościerzynie. Z kolei z Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Warszawie ciekawe naczynia stołowe.

Wśród przedmiotów znajdziemy również najnowszy nabytek z kolekcji złotnictwa Muzeum Gdańska, który został specjalnie pozyskany z myślą o jego zaprezentowaniu na wystawie czasowej. Mowa o srebrnym koszyczku na pieczywo z lat 90. XVIII w.

.

Meyerowie. Gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX w.

  • wystawa czynna: 21 kwietnia – 1 października 2023 r.
  • Dom Uphagena: oddział Muzeum Gdańska
  • Długa 12, Gdańsk

Godziny otwarcia i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej: muzeumgdansk.pl

Wystawie towarzyszyć będzie wiele wydarzeń. Pierwszym z nich będzie konkurs na opowiadanie historyczne o objętości do 10 tys. znaków osadzone w realiach Gdańska przełomu XVIII i XIX w., które będzie poświęcone tutejszemu złotnictwu i Meyerom. Najlepsze z opowiadań znajdzie się w katalogu elektronicznym wystawy, który będzie dostępny od czerwca na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Zasady konkursu zostaną ogłoszone 8 maja 2023 r.

W programie wydarzeń znajdują się również oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty haftu oraz warsztaty kulinarne. Oprowadzania kuratorskie będą się odbywać raz w miesiącu, w soboty o godz. 11.00 (22 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca, 1 lipca, 5 sierpnia oraz 2 i 30 września 2023 r. Wstęp na oprowadzania będzie odpłatny (w cenie biletu wstępu).