Połączenie sztuki dawnej z pomysłowością i kreatywnością projektantów mody zaowocowało niezwykłymi projektami. Stworzone na ich podstawie stroje, portrety i maski będzie można obejrzeć w sobotę, 28 września 2024 r. na pokazie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Na pokazie zorganizowanym w Oddziale Sztuki Dawnej zaprezentowane zostaną dwie wyjątkowe kolekcje łączące historię, kulturę i współczesność w unikatowy sposób. Obie inspirowane są dziełami sztuki pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Co to za kolekcje?
Pierwszą z nich stanowi kolekcja „Confessio Seculorum – Spowiedź wieków” autorstwa Magdaleny Arłukiewicz i Jadwigi Możdżer, której premiera odbyła się w 2023 r. podczas Milano Fashion Week. Jest to projekt Haute couture składający się z 12 unikatowych sylwetek i dodatków. Inspiracją dla niej było nowożytne malarstwo gdańskie. Projekty w większości wykonane zostały ręcznie oraz z użyciem wydruków wizerunków dawnych gdańszczan udostępnionym przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Kolekcję uzupełniają ręcznie malowane portrety i wykonane maski jako rekonstrukcje twarzy z portretu Antona Möllera „Portret Patrycjuszki” z 1598 r. Maski zostały wyrzeźbione przez Tomasza Zabrockiego, a malowane przez Pawła Karczewskiego, Amelię Górską i Aleksandrę Sobiło.
Natomiast drugą prezentowaną kolekcją będzie pokaz strojów autorstwa laureatów ogólnopolskiego konkursu im. Jagody Komorowskiej pt. „Magia nowożytnego malarstwa gdańskiego w bursztynie i w złocie”, organizowanego przez Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku.
Modelkami podczas pokazów będą tancerki ze Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak z Gdańska.
Święto mody w Muzeum Narodowym w Gdańsku
- 28 września 2024 r., sobota, godz. 17.00-18.00
- Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Dawnej
- ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp – bezpłatny
Podczas święta mody goście pokazów udadzą się także na wystawę stałą, gdzie będzie można obejrzeć portrety, które stanowiły inspirację dla artystów oraz wysłuchać krótkiej prelekcji o gdańskiej modzie w XVII i XVIII w.